"Dobra zmiana" butów

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Demis

Ulubione góry: ANDY

"Dobra zmiana" butów

Cz 11 sty, 2018

Witam
Obecnie mam buty AKU AKU Camana Fitzroy GTX na Beskidy są OK, mimo że w mocno podmokłym terenie zaczynają powoli przemakać, nubuku nabiera wody itd. Niedawno byłem w nich w Tatrach i w dużym śniegu nie dają rady. Za dwa/ trzy tygodnie wznowu wybieram się w te rejony :) i do tego czasu chciałbym kupić odpowiednie buty, niewykluczone że w przyszłości zachaczę o Alpy. Buty najlepiej do 1000 zł. Ewentuanie myślałem również o La Sportiva Nepal Extrame bo w decathlonie są za 1150. Nie wiem czy jest sens brać buty pod automaty? Możecie polecić jakieś żeby w zimowe Tatry i ewentualnie w letnie Alpy były w sam raz i nie zrujnowamy mojego budżetu?

gobo
Moderator

Ulubione góry: puste

Re: "Dobra zmiana" butów

Cz 11 sty, 2018

Rozejrzyj się wśród butów pod półautomaty - są bardziej uniwersalne i łatwiej się zmieścić w założonym budżecie.

Zawrat

Ulubione góry: Beskidy .Tatry .Pireneje .Bałkany.Kaukaz,

So 13 sty, 2018

Mam z La Sportiva Nepal EVO GTX sprawdziły się na Elbrusie , a te co podałeś La Sportiva Nepal Extrame bardzo dobre na Tatry i Alpy .A jeśli chodzi o raki automaty ja mam i automaty i paskowo koszykowe to zleży jakie buty biorę w góry , a jeśli chodzi o przemakanie to mam nadzieje że swoje buty impregnujesz każde wcześniej czy później przesiąkną to zależy w jakich warunkach je używasz ja jak na razie nie miałem tego problemu i na trudne warunki radze kupić takie Ochraniacze - stuptuty trekkingowe BERGHAUS YETI EXTREM PRO jak dobrze dopasujesz do rozmiaru buta to buty będą suche . Na butach i plecaku się nie oszczędza to podstawa w górach.

Demis

So 13 sty, 2018

Właśnie mam pytanie co do La sportiv-y bo podobo jest problem rozmiarówką? http://www.cerrotorre24.pl/data/include ... ortiva.gif Czy Twoim zdaniem ta tabela jest proporcjonalna? Bo w przyszłym tygodniu zamierzam się wybrać poprzymierzać. Mam stopę 29 cm i zastanawiam się czy 46 będzie OK?

Zawrat

Ulubione góry: Beskidy .Tatry .Pireneje .Bałkany.Kaukaz,

N 14 sty, 2018

Ja np buty z Meindla mam 10 ,5 a z la Sportiva 46,5 najlepiej dobierz rozmiar w sklepie , i mała instrukcja jak dobrać rozmiar, a jak porównywałem wkładki z butów to były prawie takie same więc najlepiej dobrze je przymierz w sklepie . Ja mierzyłem od nr 45 a kupiłem w końcu 46,5

Kupując buty kierujmy się długością wkładki. Pamiętajmy, że będziemy chodzić w górskiej skarpecie, zatem dodajmy 1-1,5 cm do długości wkładki. Mierząc buty zwróćmy uwagę na ich dopasowanie. Po zaciągnięciu sznurówek nie mogą one uwierać w żadnym miejscu, a szczególnie w kostce. Powinniśmy mieć wrażenie jakby zostały uszyte właśnie na naszą stopę. Jeżeli coś obciera, uciska, a chodząc czujemy się w nich źle, niekomfortowo, wtedy nie powinniśmy takich butów kupować. Poza tym buty warto mierzyć po południu, ponieważ podczas wysiłku i po południu stopa lekko puchnie i rozmiar może się zwiększyć nawet o 0,5 cm. Ponadto w dobrze dobranym bucie nawet po ubraniu skarpety można wyczuć nawet do 7 mm luzu. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ciasno przylegającym bucie podczas schodzenia palce będą dobijać do końca obuwia, co będzie skutkowało ich bólem a nawet odciskami. Z drugiej strony w za dużych butach łatwo o obtarcia pięty i bóle śródstopia spowodowane zbyt mocnym dociąganiem sznurówek. Przymierzając buta trzeba w nim kilka minut pochodzić, bo może okazać się mimo dobrze dobranego rozmiaru są one np. za wąskie, za szerokie lub posiadają zbyt wysokie podbicie. Podczas zakupu nie liczmy na to, że zbyt wąski but się rozciągnie czy rozejdzie. W dobrej jakości butach trekkingowych takie zjawisko może mieć miejsce dopiero po kilku latach intensywnego użytkowania i ma związek raczej z przecieraniem i ścieńczeniem się materiałów niż z rozciąganiem. Po zakupie należy obuwie rozchodzić w domu, by absolutnie nie iść w takich świeżo zakupionych butach na wycieczkę. Nierozchodzone buty mogą powodować otarcia i odciski.
Ubieramy cienką skarpetę ,stajemy przy ścianie delikatnie dosuwając stopę do ściany podkładamy kartkę obrysowujemy i dodajemy od 1do 1,5 cm a nie kupujemy butów tak dopasowanych że nie ma luzu a później są takie skutki noszenia obcisłego obuwia. Zrobić sobie miarkę i z takim przyrządem iść dopiero do sklepu

Demis

N 14 sty, 2018

Dzięki, w tym tygodniu zamierzam pojeździć po sklepach może coś znajdę rozsądnego.

Powrót do Sprzęt, szpej