Raki na TATRY

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Góral z WW

Ulubione góry: Tatary i oGóry

Raki na TATRY

Wt 04 paź, 2016

Witajcie.
Ciągle odkładał mi się wyjazd w Tatry - no i doczekałem prognozy ze śniegiem.
Chciałem zapytać forumowiczów, czy przy śniegu na szlakach wystarczające będą raczki - nakładki na normalne buty turystyczne ?
Na razie nie ma u mnie mowy o zakupie butów do raków tzw. półautomatycznych (cokolwiek to znaczy)
Pozdrawiam.
Góral z WW
Droga jest celem.

gobo
Moderator

Ulubione góry: puste

Re: Raki na TATRY

Śr 05 paź, 2016

Wcale nie musisz kupować butów pod półautomaty. Wystarczy, że zainteresujesz się rakami paskowymi lub koszykowymi, które założysz na każde buty trekingowe. Najtańsze (nowe) kupisz już za ok. 200 zł. Natomiast tym raczkom to bym nie ufał. Nadadzą się na oblodzony chodnik lub drogę do MOka, lecz na wyżej położone tatrzańskie szlaki już niespecjalnie.

Góral z WW

Ulubione góry: Tatary i oGóry

Cz 06 paź, 2016

Witaj.
Dzięki za info. Ja po śniegu chodziłem tylko w Karkonoszach. Wielkich podejść nie ma, a tylko raz trafiłem na trawers, gdzie pół minuty stawiałem jeden krok, cobym w goreteksach nie pojechał 50 m na kamienie.... Nawet jeden raczek załatwił by wtedy sprawę.
Różnica w cenie nie ma tu wyjątkowego znaczenia: raczki Climbing tech kosztują ok. 140 zł.
Nie chciałem tych koszowych, bo takie za bardzo "zębate"... :-)

Pozdrawiam
Góral z WW
Droga jest celem.

ewika72

Ulubione góry: Tatry

So 15 paź, 2016

Raki to inwestycja na życie i zdrowie. Nie ma się co zastanawiać tylko kupować najlepsze, na jakie na stać. Do tego wniosku doszłam sekundę po masakrycznym zjeździe z Ornaku, gdzie o mało nie pożegnałam się z tym światem. Ja używam Griwela 12, jestem zachwycona.
PS. To najdroższe "buty" jakie w życiu kupiłam, ale nie żałuję:-)

Dawid.A

Ulubione góry: Tatry

N 16 paź, 2016

Grivel G12 to bardzo dobre raki, miałem przyjemność użytkowania przez dłuższy okres. Nie popadajmy też ze skrajności w skrajność nie ma najmniejszego sensu porywać się na sprzęt z najwyższej półki gdy nie będziemy w stanie wykorzystać jego możliwości poruszając się sporadycznie zimą w niższych partiach Tatr.
Polecam rozejrzeć się za zestawem. Wiele sklepów prowadzi aktualnie promocje zestawów czekan + raki w bardzo dobrych cenach,

araneus

Ulubione góry: Sudety

N 16 paź, 2016

Poza tym G12 mają nieco bardziej agresywne zęby, co może przeszkadzać w łagodniejszym terenie.

W tym przypadku w zupełności wystarczą tańsze CT Nuptse, Camp Stalker lub podobne.

Do tego warto trochę poćwiczyć samo chodzenie w rakach.

Powrót do Sprzęt, szpej