ultralekki namiot

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

obiezyswiatka

Ulubione góry: Tatry, Bieszczady

ultralekki namiot

Wt 21 lut, 2017

Cześć :) Jaki polecacie namiot, jednoosobowy, bardzo lekki (najlepiej 0,5-1 kg), na wyprawy górskie?

hoobert

Ulubione góry: Bieszczady

Re: ultralekki namiot

Wt 21 lut, 2017

Hej! Podstawowe pytanie - ile jesteś w stanie na taki namiot wydać?

Sam od dłuższego czasu szukam dla siebie bardzo lekkiego namiotu (z tym, że do 1.5kg) i powiem Ci, że w Polsce mamy bardzo ograniczony wybór (generalnie to cała Europa jest daleko w tyle w tej kwestii za sprzętem, który mają w USA). Nawet jak jest jakaś solidna opcja, to kosztuje krocie.

Jeśli nie masz +1k zł na namiot, to na pewno dobrą alternatywą jest tarp zamiast namiotu - aczkolwiek to zależy od osoby, ja nie mógłbym w taki sposób spać ;)

obiezyswiatka

Ulubione góry: Tatry, Bieszczady

Wt 21 lut, 2017

Myślałam nad Lizard GUL 1P (od Vaude). Generalnie jeśli namiot faktycznie będzie się sprawdzał w warunkach deszczowych i wietrznych, a przy tym będzie lekki, to jestem w stanie wydać tyle, ile będzie wart :) Bo teraz mam wojskowy namiot, jest fajny, nie powiem, ale strasznie ciężki, i na czwarty dzień wyrypy jestem już wykończona jego noszeniem.

hoobert

Ulubione góry: Bieszczady

Wt 21 lut, 2017

Mając taki budżet jednak masz w czym wybierać :D

Lizard na pewno jest bardzo dobrym namiotem, aczkolwiek mi (poza ceną, bo sam celuje w 2-3x mniejszy budżet) najbardziej nie podoba się w nim to, że jest mały i ciasny. Samo ulokowanie plecaka (chyba, że byłby bardzo mały) stanowiłoby dla mnie problem, a zawsze wolę go mieć ze sobą w środku (dlatego sam rozważam wzięcie 2osobowego namiotu, który będzie przestronną jedynką, gdzie zawsze znajdę na wszystko miejsce, a "od biedy" mogę wziąć do środka drugą osobę ;) ).

Amerykańscy thru-hikerzy rozpływają się nad namiotami REI i NEMO - sam (przy nieograniczonym budżecie) prawdopodobnie na któregoś z ich przedstawicieli bym się decydował. Na pewno warte polecenia są te dwa modele: http://www.nemoequipment.com/product/?p=Hornet%201P (trzeba poszukać wśród ich europejskich resellerów. Znacznie więcej miejsca, nie mówiąc o modelu 2 osobowym, który dalej mieści się w 1kg - ten mi się marzy w szczególności ;) ) i https://www.rei.com/product/110817/rei- ... ome-1-tent (trochę cięższy + w europejskiej dystrybucji go nie dostaniesz, także trzeba liczyć się z kosztami sprowadzenia z USA).

Sam niedawno podpytując o ultralekki namiot na angielskojęzycznym forum trafiłem na jeszcze inną opcje: http://www.trekkertent.com/home/20-3-season - waga ograniczona dzięki zastosowaniu kijków, na pewno warto im się również przyjrzeć.

kazber

Ulubione góry: Skaliste

Pn 27 mar, 2017

Polecam stronkę i sprzęt małej firmy amerykańskiej Zpacks. Ich namioty są najcześciej używane przez true hikers.
Ja choruję na ich plecak i śpiwór. Namiot odpuszczam bo mam dwa jednosobowe, które używam - Big Agnes Copper Spur UL 1 i Marmot EOS 1. Mam na zbyciu Big Agnes Fly Creek Platinium UL1. Namiot jest nowy, kupiłem na Patagonie ale pojechałem z Copper Spur. 12 maja przybywam do Polski.

Powrót do Sprzęt, szpej