Plecak na kilkudniowe wyprawy

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Blato

Ulubione góry: Wszystkie

Plecak na kilkudniowe wyprawy

N 23 lip, 2017

Witam!
Mam zamiar kupić sobie nowy plecak na 3-4 dniowe wyprawy i potrzebuję od was małej pomocy w jego wyborze. Planuje kupić plecak o wielkości około 50 litrów - musze tam zmieścić nie mały śpiwór, ubrania, jedzenie itd. Wypiszę tu kilka moich propozycji i myślę ze pomożecie mi wybrać najlepszy z nich. Fajnie gdybyście się opierali na własnym doświadczeniu ;) A to te plecaki:

1.The North Face Terra 50l
2.Berghaus Trailhead 50
3.Salewa Alptrek 50+5
4.Salewa Cammino 50+10
5.Decathlon Forclaz 50 Easyfit
6.Deuter ACT Lite 50+10

Dodam jeszcze, że najczęściej chodzę po Beskidach, Tatrach i czasami Alpy i Mała Fatra ;) Z góry dzięki za pomoc

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: Plecak na kilkudniowe wyprawy

Pn 24 lip, 2017

Nie mam konkretnych doświadczeń z żadnym z tych plecaków, ale pierwsze co się nasuwa po obejrzeniu zdjęć to prosty (coby nie rzec prostacki) system nośny decathlonowego Forclaza. Plecy będziesz miał non stop mokre.

Gdybym miał wybierać z podanych przez Ciebie, to zdecydowanie wybrałbym Deutera. Używam od lat ich Aircontacta i jestem BARDZO zadowolony.
Deuter to marka sama w sobie. I co do technologii, i materiałów, i wykonania. A przede wszystkim wygody.
Ale tak czy inaczej nie kupuj bez przymierzenia się do plecaka w realu. I to odpowiednio obciążonego i ponoszonego choćby po sklepie.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Stelmach

Ulubione góry: Bałkany :)

Pn 24 lip, 2017

Hej,

To co pisze Lucass o obciążeniu to bardzo istotne.
Zdecydowanie obciążenie brałbym jako klucz do wyboru, wg mnie litraż to trochę drugorzędna sprawa, choć jedno z drugim trochę współgra, to jednak plecak można zawsze ładnie doładować na zewnątrz co już tylko na wagę wpływa :)
Co mnie natomiast niezmiernie dziwi na stronach sprzedających plecaki w większości nie ma info o zalecanym max. obciążeniu co uważam za kiszkę.

Sam kupiłem sobie (z zakresu ca 50L) spory czas temu Ospreya Kestrel 46L, na takie właśnie krótkie wypady sugerując się właśnie głównie litrażem (że niby spoko) no i wygodą oczywiście mierzone niby z załadunkiem w sklepie, etc. Wszystko niby jak należy... a jednak... później podczas używania w realu okazało się, że fajnie ale przy troszkę większym dociążeniu, namiot, zapas wody, itp. plecak przestaje być już tak wygodny :( Dla mnie to jedynie sygnał, że musiałem bardziej oszczędnie się pakować co też pozytywną selekcję wymusza, ale czasem miejsca ("wagi") trochę brakowało. Nie chcę skłamać, ale o ile mnie pamięć nie myli gdzieś wygrzebałem u nich w materiałach, że max obciążenie zalecane to ca 12kg. I to by się chyba na moje odczucie zgadzało.
W każdym razie tak czy siak tego modelu nie polecam, ma masakrycznie zrąbany "komin", niezbyt łatwy dostęp do komory.

Potem kupiłem wiekszą opcję Osprey Aether 70 na dłuższe wypady, tu już poczytałem w materiałach o obciążeniu, poprzymierzałem i jestem mega zadowolony.

Pozdrawiam,
Mariusz

Blato

Pn 24 lip, 2017

Dzięki wielkie za porady :D
Wszystkie te plecaki wypróbuję jak będę w Polsce. Jak narazie przymierzyłem tylko Salewę Cammino i Alptrek i wydają się być dobrymi i porządnie zrobionym plecakami. Ma ktoś z was może jakieś doświadczenie z tą firmą ;)?

prezes

Ulubione góry: TATRY

Pn 24 lip, 2017

Deuter i żaden inny Ospreye są też dobre ale maja jedną wadę jest problem z klamerkami w zimie i z plecakiem są problemy reszta inne to według mnie to szkoda kasy.

Blato

Wt 25 lip, 2017

Dzięki za wszystkie porady :D

Wiecie może jak tam z plecakami Salewy? W sklepie je wstępnie przymierzyłem i były całkiem wygodne i porządnie zrobione :)

Powrót do Sprzęt, szpej