Lornetka idealna na górskie wycieczki

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Kinga

Ulubione góry: Tatry

Lornetka idealna na górskie wycieczki

Wt 17 paź, 2017

Chciałabym kupić lornetkę, która przyda się podczas górskich wycieczek. Miałaby służyć głównie do podziwiania widoków, miejsc, zwierząt itp które spotkamy na szlaku. W góry jeździmy głównie w okolicach września, jednak nie wykluczam, że lornetka byłaby używana zimą.

Kwota jaką dysponuje to około 100-150zł.

Proszę, polećcie mi jakiś model. Będę wdzięczna za cenne rady i propozycje parametrów i modeli lornetek :)

Castor

Ulubione góry: bezludne

Re: Lornetka idealna na górskie wycieczki

Cz 19 paź, 2017

Dawniej lubiłem nosić ze sobą lornetkę , ale od czasów wprowadzenia aparatów cyfrowych z dużymi superzoomami , temat lornetki w górach u mnie powędrował do lamusa.
Jak dla mnie lepiej funkcjonalniej i wygodniej jest posiadać dobrej klasy sprzęt foto niż lornetkę.
Kiedyś dużo turystów nosiło je ze sobą , obecnie to już rzadkość - jedynie u tzw. filanców lornetka jest nieodzowna. :wink:

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Cz 19 paź, 2017

Nie zgodzę się. Od aparatu z superzoomem do dobrego (ostrego i nieporuszonego) zdjęcia droga jest długa i wyboista. Zazwyczaj prowadzi przez statyw.
Do prowadzenia samej obserwacji aparat nie nadaje się specjalnie także z racji "płaskiego" widzenia jednym okiem. I mam tu na myśli lustrzankę z pryzmatem i matówką, a nie elektroniczny wyświetlacz w wizjerze, który nie nadaje się do obserwacji w ogóle. Pomijam także całkowicie aspekt cenowy, który także przemawia za lornetką.
Sam zawsze używam (chyba że zapomnę spakować) lornetki Nikon Sportstar 8x25. Ale to zdecydowanie nie jest lornetka do obserwacji dzikiej przyrody. Nadaje się bardzo dobrze do poszukiwania szlaku na odległym drzewie, wypatrywania szczegółów z wież widokowych itp. Jest jednak ciut za ciemna i ma zbyt wąskie pole widzenia. No ale to jest koszt jej niewielkich gabarytów i wagi. W każdym razie jestem z niej bardzo zadowolony.
Do obserwacji przyrody trzeba by szukać czegoś o parametrach 12x40 - 12x50. To niestety będzie się wiązało i z większym ciężarem i gabarytami.
Problem tylko w tym, że producenci, zwłaszcza ci "noname" często zawyżają te dane i podają je kompletnie z kosmosu. Często są też w nich problemy z kolimacją (lornetki "zezują"), więc to kasa w błoto. A markowi producenci się cenią, i te 150 zł to będzie trochę mało.
I należy unikać lornetek z zoomem. To same problemy.
Proponuję skorzystać ze strony https://www.optyczne.pl/lornetki.html i zrobić wstępną selekcję.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

TomekN

Cz 19 paź, 2017

Cześć!

Do podanych wyżej zastosowań - czyli noszenie i od czasu do czasu podziwianie widoków - optymalnie byłoby mieć 8x35 - stosunkowo mała i lekka, a jednocześnie z przyzwoitym powiększeniem i nie najciemniejsza. To chyba był kiedyś standard wojskowy.

Do "ogólnej" obserwacji przyrody 7X50 - jasna (a większość zwierząt zobaczysz o świcie lub zmroku) i ze stabilnym obrazem (przy większych powiększeniach drobne drżenie rąk przekłada się na dość konkretne skoki obrazu)

Do ornitologii min. 12x, od biedy 10x - lecz patrz wyżej. I to już dość duże i ciężkie szkła.

Myślę, że na w miarę przyzwoitą trzeba by przeznaczyć trochę większe środki, tak od 200-250, chyba, że trafisz jakąś okazję.

Pozdrawiam,

Tomek

Powrót do Sprzęt, szpej