Pomoc w wyborze butów zimowych

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

MagicznyGrzyb

Ulubione góry: Pieniny

Pomoc w wyborze butów zimowych

Wt 02 sty, 2018

Cześć wszystkim :)

W sezonach cieplejszych w górach już bywałem ale kusi mnie żeby je odwiedzić również w zimie ;) Buty które używam w lecie/wiośnie nie dają się do tego niestety wiec szukam butów w góry na zimowe okresy. Chodzi mi tutaj o buty które wystarczą głównie na niższe Polskie góry jak Bieszczady, Beskidy czy Pieniny, aczkolwiek jeśli nadadzą się na Tatry zima to jeszcze lepiej. Gór zagranicznych typu Alpy w ogóle tutaj nie rozważam bo to nie ten poziom doświadczenia.
Budżet o którym myślałem to 300-400zł.
Jeśli ktoś mógłby mi coś doradzić to byłbym bardzo wdzięczny :wink:

Co myślicie o takich butach: https://www.decathlon.pl/buty-zimowe-fo ... 44693.html

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: Pomoc w wyborze butów zimowych

Wt 02 sty, 2018

Jeżeli miałbym bym wybierać z decathlonu, to chyba wolałbym już te
https://www.decathlon.pl/buty-zimowe-ar ... 67531.html
Na oko porządny otok dookoła buta, mniej szwów, które z czasem zaczną przepuszczać wodę i wyglądają na nieco bardziej oddychające.
Te które podałeś, strasznie plastikiem jadą. Oczywiście to kwestia gustu, ale wyglądają też średnio.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

MagicznyGrzyb

Ulubione góry: Pieniny

Wt 02 sty, 2018

Z decathlonu nie koniecznie muszę kupić ;) To tak tylko orientacyjnie wrzuciłem te buty bo wydawały mi się ciekawe ale faktycznie dużo szwów mają i brakuje im otoku wokół.
Najważniejsze żeby były dobre dla amatora , marka nie ma znaczenia dla mnie.

Hammer90

Ulubione góry: Surowe, mistyczne

So 06 sty, 2018

Lucass, miałem okazję przymierzyć te buty co zalinkowałeś, nie mam przekonania co do ich jakiejkolwiek oddychalności. Jeżeli nie mówimy o zimie rzędu -15/20 stopni to mogą być zbyt ciepłe i noga się zapoci. Sam nabyłem jakis czas temu "500 active warm" niższej ciepłoty i pomimo thermo skarpet merino to w bucie była wilgoć. Co kto lubi, ale chyba bardziej przemyślane są jakieś Salomony na przecenach w Martesie czy innych. Chyba lepiej dołożyć troszkę i kupić jakieś spoko zimowe treki. Zależy też jak intensywnie kolega Grzyb chce ich używać, na jakieś kilkudniowe eskapady lepiej dołozyć, na 1-2 dniowe sprawdzi się decathlon, kwestia przymierzenia i oceny w sklepie

Zawrat

Ulubione góry: Beskidy .Tatry .Pireneje .Bałkany.Kaukaz,Andy

So 06 sty, 2018

Jeśli już w decathlon to takie buty
za 300 - 400 zł nie kupisz dobrych butów do chodzenia po górach w zimie , jeżeli już bym miał wybierać to na pewno nie te co podałeś a te
Buty alpinistyczne SIMOND - cena 599.99zł
Solidne buty alpinistyczne z ochronnym otokiem. Nieprzemakalne: wykonane z hydrofobowej skóry i membrany Novadry. Alpinistyczna podeszwa Vibram dobrze amortyzuje i ma wygodny kształt.

Buty Alpinism Light męskie SIMOND - cena 749.99zł obecna cena699.99zł*

Buty alpinistyczne Nepal Extreme LA SPORTIVA - 1 149.00zł

i na zimę kup sobie jeszcze coś takiego - Ochraniacze - stuptuty trekkingowe BERGHAUS YETI EXTREM PRO
i oczywiście raki , czekan i pozostały sprzęt.

A teraz jak dobrać buty
Kupując buty kierujmy się długością wkładki. Pamiętajmy, że będziemy chodzić w górskiej skarpecie, zatem dodajmy 1-1,5 cm do długości wkładki. Mierząc buty zwróćmy uwagę na ich dopasowanie. Po zaciągnięciu sznurówek nie mogą one uwierać w żadnym miejscu, a szczególnie w kostce. Powinniśmy mieć wrażenie jakby zostały uszyte właśnie na naszą stopę. Jeżeli coś obciera, uciska, a chodząc czujemy się w nich źle, niekomfortowo, wtedy nie powinniśmy takich butów kupować. Poza tym buty warto mierzyć po południu, ponieważ podczas wysiłku i po południu stopa lekko puchnie i rozmiar może się zwiększyć nawet o 0,5 cm. Ponadto w dobrze dobranym bucie nawet po ubraniu skarpety można wyczuć nawet do 7 mm luzu. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ciasno przylegającym bucie podczas schodzenia palce będą dobijać do końca obuwia, co będzie skutkowało ich bólem a nawet odciskami. Z drugiej strony w za dużych butach łatwo o obtarcia pięty i bóle śródstopia spowodowane zbyt mocnym dociąganiem sznurówek. Przymierzając buta trzeba w nim kilka minut pochodzić, bo może okazać się mimo dobrze dobranego rozmiaru są one np. za wąskie, za szerokie lub posiadają zbyt wysokie podbicie. Podczas zakupu nie liczmy na to, że zbyt wąski but się rozciągnie czy rozejdzie. W dobrej jakości butach trekkingowych takie zjawisko może mieć miejsce dopiero po kilku latach intensywnego użytkowania i ma związek raczej z przecieraniem i ścieńczeniem się materiałów niż z rozciąganiem. Po zakupie należy obuwie rozchodzić w domu, by absolutnie nie iść w takich świeżo zakupionych butach na wycieczkę. Nierozchodzone buty mogą powodować otarcia i odciski.
Ubieramy cienką skarpetę ,stajemy przy ścianie delikatnie dosuwając stopę do ściany podkładamy kartkę obrysowujemy i dodajemy od 1do 1,5 cm a nie kupujemy butów tak dopasowanych że nie ma luzu a później są takie skutki noszenia obcisłego obuwia. Zrobić sobie miarkę i z takim przyrządem iść dopiero do sklepu .

Lucass
Administrator forum

So 06 sty, 2018

Zawrat napisał(a):Solidne buty alpinistyczne z ochronnym otokiem. [...]
:shock: Na Beskidy, Bieszczady, Pieniny?
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
- Martin Gore - DM

Zawrat

Ulubione góry: Beskidy .Tatry .Pireneje .Bałkany.Kaukaz,Andy

N 07 sty, 2018

Lucass napisał(a):
Zawrat napisał(a):Solidne buty alpinistyczne z ochronnym otokiem. [...]
:shock: Na Beskidy, Bieszczady, Pieniny?

A w tych górach to w zimie jest jak na Majorce i śniegu nie ma po kolana co tylko w Tatrach są warunki alpejskie .Kiedyś przez kilkanaście lat Beskidy miałem w zasięgu wzroku widziałem je ze swojego balkonu więc wiem jakie są warunki w zimie przy porządnych opadach i lepiej mieć but który tak szybko albo wcale nie przemoknie a nie byle co za 200 - 400 zł . A to już jego wybór co kupi lepiej teraz dołożyć i mieć porządne buty na zimowe wyjścia przez lata niż później kupować następną perę . Pisał też o Tatrach a tam już trzeba mieć lepsze obuwie w zimie, bo iść nie przetartym szlakiem w butach niskiej jakość które przemokną to w każdych górach zimą gotowe odmrożenia .

Lucass
Administrator forum

N 07 sty, 2018

Nie no, jasne, wszystko można. Tylko to trochę jak jazda Tomcatem (z hi-liftem, łopatą i łańcuchami na pace) po drodze z Murzasichla do Palenicy. Asfaltem. :wink:
www.wedrowki.com
- Martin Gore - DM

Powrót do Sprzęt, szpej