Czekan jako stanowisko

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

nighttrain

Ulubione góry: Polskie

Czekan jako stanowisko

Śr 03 sty, 2018

Witam,
Zakupiłem czekan C.A.M.P, a dokładniej Neve 65 cm stylisko i ostrze typu B. Czytałem, że w typie A można tworzyć stanowiska. Moje pytanie, czy bezpieczne jest tworzenie stanowisk czekanem typu A?

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

Re: Czekan jako stanowisko

Cz 04 sty, 2018

Neve to typ "B" - ostrze i stylisko. Nie jest on zalecany do tworzenia stanowisk, a na pewno nie stanowisk jednopunktowych. Do takich celów wymaga się standardu "T".
Jeszcze przy dwóch czekanach z lonżami czy taśmami awaryjnie obleci, ale rozsądek się temu sprzeciwia.

Budowanie stanowiska na czekanie / czekanach to poważna sprawa. W zasadzie nie jest to trwałe stanowisko, a zastępcze. Może się zdarzyć, że sam czekan spokojnie wytrzyma na obciążeniach statycznych, ale na dynamicznych może być gorzej.
Skoro Twój czekan ma 65 cm, to znaczy że Twój wzrost jest okazały - w granicach 195cm, a do tego waga może być równie większa. Jeśli ważysz więcej niż to wynika z proporcji wzrostu, to ten czekan na stanowisko dla Ciebie się po prostu nie nadaje.
Ale do turystyki będzie OK :)
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

nighttrain

Ulubione góry: Polskie

Pt 05 sty, 2018

Tzn zależy mi na budowaniu stanowiska statycznego w jakieś sytuacji awaryjnej. Np nie ma możliwości założenie stanowiska i pozostaje czekan na jakimś nie za stromym podejściu.

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

Pt 05 sty, 2018

Różnica pomiędzy standardami "B" a "T" nie jest kolosalna. Jednakże nawet "T" nie daje 100% pewności i to się tyczy całego szpeju od lin po żelastwo. Oznaczenia są sugestiami, by wspinacz wiedział na co może sobie z danym elementem pozwolić, - tak np jest z karabinczykami, oznaczonymi na siły rozciągające w różnych płaszczyznach. Tyle, że karabinczyki pracują w bardziej standardowych pozycjach, a czekan można instalować ze znacznie większą dowolnością. Zdrowego rozsądku nic nie zastąpi, ale też sytuacji awaryjnych nie zawsze da się przewidzieć. Stąd oznaczenia, zalecenia, ale ostateczną decyzję zawsze podejmuje człowiek w oparciu o wiedzę, rozsądek i warunki.
Każdy czekan to sprzęt do poważnej pracy, zawsze ma zapas wytrzymałości do zwykłych zastosowań, a życie weryfikuje to w sytuacjach awaryjnych. Wysunąć się ze stanowiska może każdy sprzęt, a wtedy standardy idą się (...)

Wszystko można, byle z ostrożna. Większość pokiwa głową z zastanowieniem i odradzi, bo stwierdzenie że bezpieczeństwo i życie nie ma ceny, a gdy zajdzie potrzeba, każdy dałby dwa razy tyle co trzeba, byle kolacje zjeść w domu na nie na urazówce, czy gorzej.

Nic konkretnego nie napisałem, bo i pytanie jest ogólne. Ale tak jak na drodze należy jeździć z prędkością bezpieczną, tak i w górach trzeba znać i zachować margines bezpieczeństwa. A nawet spory zapas. I tego właśnie życzę :)
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

TomekN

N 07 sty, 2018

Cześć!

[quote="nighttrain"] ... i pozostaje czekan na jakimś nie za stromym podejściu.[/quote]

Jeśli na PODEJŚCIU, to w razie lotu będzie obciążony dynamicznie. Ale każde w ogóle stanowisko w śniegu jest raczej niepewne, za to lepsze niż żadne. Zakładanie wszystkich wymaga doświadczenia i wyczucia sytuacji, w tym oceny struktury śniegu.

Pozdrawiam, T.

Powrót do Sprzęt, szpej