Buty trailowe na wędrówki po Tatrach?

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Redevilie

Ulubione góry: Tatry

Buty trailowe na wędrówki po Tatrach?

Pt 27 kwi, 2018

Witajcie. Jestem bardzo początkująca, jeśli chodzi o górskie wędrówki. Zawsze wyjeżdżam w Tatry. Do tej pory były to dość amatorskie wędrówki w dość amatorskich butach. Czarny Staw pod Rysami czy też ten Gąsienicowy "zdobywam" w adidasach, w których chodzę na co dzień. W tym roku chciałabym jednak wybrać się nieco wyżej i potrzebuję profesjonalnych butów. Moje wymagania:
-buty damskie
-w miarę lekkie (jestem małą osóbką- 160 cm wzrostu i 42kg żywej wagi, więc buty większego kalibru są dla mnie niczym cegły na nogach :P)
-twardsza podeszwa
-żebym dała radę w nich wyjść na szczyty- na razie takie mniej wymagające, z czasem może coś więcej
-przewiewne (tzn. , żebym nie ugotowała sobie stóp idąc w 30 stopniach w cieniu)
-utwardzenie z przodu
-żeby pożyły dłużej niż jeden sezon :)
-cena do ok. 300zł
Szukałam już takich butów, przymierzałam i nawet upatrzyłam sobie jeden model- Salomon XT Maido. Już miałam kupować, kiedy sprzedawca powiedział mi, że to buty do biegania... W domu sobie poczytałam coś więcej na ich temat i dowiedziałam się, że są to tzw. buty trailowe, czyli służące do biegania po górach. I tutaj moje pytanie- czy takie buty różnią się bardzo od butów trekkingowych? Czy można w nich zdobywać szczyty? Czy ich podeszwa jest znacząco cieńsza od butów typowo trekkingowych? Ja osobiście wielkiej różnicy nie zaobserwowałam, ale jestem laikiem :) Dodam (choć nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie), że zawsze mam problem ze schodzeniem. Wchodzenie, kondycja, wytrzymałość to nie jest dla mnie problem (oczywiście mówię tutaj o prostszych warunkach, z trudniejszymi nie miałam na razie do czynienia), ale podczas schodzenia bolą mnie palce u stóp, no i te zakwasy. Ale ja nie mam jeszcze techniki schodzenia, słyszałam, że tego trzeba się nauczyć :P

empress_theodora

Ulubione góry: Tatry, Karkonosze, Olimp, Alpy

Re: Buty trailowe na wędrówki po Tatrach?

Pt 11 maja, 2018

A zatem tak... buty trailowe generalnie zostały stworzone do biegania po naturalnym terenie, w tym także po górach. To, czy chcesz chodzić po górach w trailach czy letnich trekach to jest kwestia w sumie Twojego wyboru i preferencji. Ja sobie na lato sprawiłam trekkingowe Salewy Alp Trainery (chciałam za kostkę) - są lekkie, ponoć oddychające (nie próbowałam jeszcze w duży upał), dobrze dopasowane do nogi. Kwestia taka, że do 300 zł możesz ich nie dostać, nawet "z drugiej ręki".

Co do butów trailowych - moim zdaniem, jeśli komuś odpowiadają to da w nich radę latem w Tatrach. Poleciłabym Ci w tym momencie Asicsy Lahary, bo je znam z autopsji i nie bałabym się w nich iść latem w góry, z resztą lekki trekking w Alpach już zaliczyły. Nadają się do chodzenia po takim terenie i biegania, bardzo dobrze amortyzują i solidnie trzymają stopę (trzeba brać przynajmniej pół rozmiaru większe niż normalnie się nosi). Są z GORE-TEXEM, który działa (mam je także moja matka - kiedyś przez przypadek weszła w nich do jeziora i nie przeciekły).
Chyba nie spełnią jednego Twojego wymogu - są raczej unisex, raczej surowe, czarne (chyba, że w nowej edycji zrobili jakieś bardziej babskie), ale moim zdaniem to najmniej ważne.
Nówki za około 300-350 zł powinnaś chyba dostać, choc polecam przejrzeć aukcje, bo często można je kupić z drugiej ręki nowe lub niemalże nowe za kilkadziesiąt zł (nawet jakbyś miała je wziąć w takiej cenie "na próbę" to chyba warto).

fleelf

Ulubione góry: Bieszczady

Cz 20 lut, 2020

Hej, nie chcę otwierać nowego tematu, dlatego odświeżę ten :)
Mam małe doświadczenie w trekkingu, poważnie po górach chodzę dopiero od kilku lat, głównie latem i wczesną jesienią.
Przerabiałam już wysokie obuwie (Haglofs) oraz podejściowe (Garmont dragontail mnt bez gtx). W obu noga mi się gotowała w temperaturach powyżej 20 stopni, ponadto dragonki bardzo twarde do trekkingu - idealne na skały (dolomity).
Od jakiegoś czasu biegam po lasach w okolicy mojego miejsca zamieszkania i używam butów typowo trailowych (dynafit, brooks). Tu naszła mnie myśl, aby zabrać je ze sobą w Tatry jako jedyne. Planuję przejście od zachodnich na wschód (wysokie) koniec w Chacie Pod Rysami, dziennie kilkanaście godzina na nogach, planuję iść z niezbyt ciężkim plecakiem - max 8kg z wodą i jedzeniem na drogę - 5 dni marszu.
Cz ktoś z Was drodzy forumowicze wpadł na taki pomysł, aby użyć do chodzenia po Tatrach z plecakiem, butów do trail runningu?
Jeśli tak - jakie dobrze się sprawdziły i jakie są Wasze doświadczenia? Głównie chodzi mi o wytrzymałość podeszwy. Muszę wspomnieć, że mam dość szeroką stopę i dlatego trudno dobrać mi podejściówki - z reguły wąskie.

Stelmach

Ulubione góry: Bałkany :)

Pt 21 lut, 2020

Hejka, używałem i używam trailówek do zwykłego łażenia w górach (kiedyś salomon xa pro 3d ultra 2 echh to były perfect buty :), teraz salewa ultra train).
Podeszwa jako, że miększa, oczywiście na skałach dostawała trochę większe wciry niż też sztywne trekkingowe ale w mojej ocenie tragedii nie było z jej zjeżdżaniem.
Co mogę więcej dodać, co moim zdaniem jest istotne, porównując choćby moje salomony do salewy. Salomony były znacznie lepiej "obudowane" trwalszym materiałem, przez co lepiej znosiły otarcia o skały. Obecne Salewy w moim odczuciu zużywają się trochę szybciej, co grozi szybszym przetarciem materiału i łataniem. Są natomiast jeszcze lżejsze, także coś za coś.
Salomony służyły mi około 4 lat, używałem ich też na co dzień w mieście. Przetarły się już w zbyt wielu miejscach i musiałem je pożegnać. Salewy obecnie od około roku. To co w nich cenię to lekkość, wygoda, super przyczepność.
Pozdrowienia, Mariusz

Powrót do Sprzęt, szpej