Zima: skóra, skóra+GTX, syntetyk+GTX? Doswiadczenia.

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

nial

Ulubione góry: Szukam :)

Zima: skóra, skóra+GTX, syntetyk+GTX? Doswiadczenia.

Pn 07 sty, 2019

Cześć,

Proszę Was o pomoc, bo tych marketingowych pierdół już nie mogę czytać. Jakie są wasze doswiadczenia w zimowym śniegu. GTX jak wiadomo cudownym remedium nie jest, pod przemakającym materiałem i tak przemoknie.
Jadę 25 stycznia w Karkonosze, jakichś bardzo trudnych przepraw przez głębokie śniegi nie będę, ale moje letnie buty z GTX na małym śniegu się poddały.

Jakie buty nie przemokną w zimę, na śniegu, przy kilkugodzinnej, spokojnej wyprawie? Skórzane (jeśli tak to jaka skóra?), skóra + GoreTex (czy to ma sens?), syntetyczne materiały + GoreTex (np. dedykowane śniegowce)? Przyklady o jakie buty mi chodzi:

- skóra albo skóra z GoreTex: https://www.aku.it/…/catalo…/trekking/tribute-ii-gtx_en.html - tu się obawiam, że skóra, nawet zaimpregnowana, jednak się podda i nasiąknie po wielu godzinach na śniegu. Jak oglądam zdjęcia takich butow na śniegu, to wyglądają jakby nasiąkły.

- dedykowane śniegowce z GoreTex, np: (sklep i model przypadkowy, chodzi o konstrukcję): https://fabrykacen.pl/…/zimowe/terrex-frozetrack-high-cw-cp… - tu się boję szwów - czytam w poradnikach, że na śnieg tylko z jednego kawałka materiału.

Czego Wy używacie? Jedna uwaga: buty nie mogą mieć sztywnego czubka, bo zaraz mnie palce bolą... :/ Bardzo proszę o pomoc.

duncan76

Re: Zima: skóra, skóra+GTX, syntetyk+GTX? Doswiadczenia.

Wt 08 sty, 2019

Każdy but kiedyś przemoknie :( . W zimie wiele zależy od tego z jakim śniegiem mamy do czynienia i temperatury, najgorsza jest mokra breja na plusie. Ja w zimie używam w łatwiejszym terenie Scarpa Terra GTX (w sumie podobne do Aku o których piszesz) a w takich śniegach jak teraz Scarpa Kinesis. Oba to skóra + GTX + impregnacja i póki co jeszcze się nie zdarzyło żeby przemkoły. Im gładsza (licowa) skóra i im grubsza, tym lepiej - mniej nasiąka. Liczbę szwów też lepiej ograniczać do minimum.

nial

Ulubione góry: Szukam :)

Wt 08 sty, 2019

Czy w tych Skarpach Terra czubek jest taki urwardzany, czy miękki? Nie mogę nosić butów z twardymi czubami bo zaraz mnie palce bolą. Jak podeszwa w obu modelach się spisuje na mokrym i sliskim? Mam uraz po ContaGripie na którym się zabić idzie i mnie ludzie w klapkach wyprzedzali :)

duncan76

Cz 10 sty, 2019

Nie bardzo rozumiem co rozumiesz przez utwardzany i miękki. We wszystkich "normalnych" górskich butach czubek jest twardszy niż reszta, jeśli bolą cię palce to masz albo za małe, albo za wąskie buty. Terry są butami zdecydowanie lżejszymi i bardziej miękkimi zarówno jeśli chodzi o cholewkę jak i podeszwę. Kinesisy są bardziej pancerne i dużo sztywniejsze, używam ich z rakami, co nie oznacza, że nie można nosić ich bez raków. W takie śniegi jakie mamy teraz zdecydowanie wybieram Kinesisy.
PS. Najlepszym wyjściem przy zakupie butów jest pójście do sklepu i "pomacanie" ;)

Powrót do Sprzęt, szpej