Jaki sprzęt zimowy w tatry

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

krych23

Ulubione góry: tatry

Jaki sprzęt zimowy w tatry

Pt 25 paź, 2013

Witam Was, może taki temat był może nie, szukałem ale nie umiałem znaleźć satysfakcjonujących mnie odpowiedzi.

A więc, chodzi mi dokładnie co potrzeba mi dodatkowo do sprzętu na zimę w tatry, powiem tyle, że już długo i dużo szlaków obchodziłem, beskidy tatry ale wszystko latem, wiosną, gdzie było co najwyżej troszkę śniegu. Chciałbym w tym roku pochodzić po tatrach zimą, a już w przyszłym roku, chciałbym wejść na Triglav. Do tego czasu chciałbym też się przygotować sprzętowo. Wiem, że potrzebuje dobre buty,(tu pytanie jakie polecacie? tak żeby już były pod raki) czekan, raki, czołówka, stuptuty, co jeszcze ? Chodzi mi o sprzęt, żeby kupując go był już na przyszłe wyprawy w Alpy?

AmaDablam

Ulubione góry: Tatry

Re: Jaki sprzęt zimowy w tatry

Pt 25 paź, 2013

Ja używam modelu Salewy Rapace GTX pod półautomaty i nie narzekam. Przyda Ci się zapewne detektor lawinowy, sonda i łopatka to podstawa...uprząż, kask i lonża (na ferraty będące również w Alpach Julijskich) zimą w Tatrach też sporo osób używa jej na Orlej co uważam za rozsądne. Przydatne mogą okazać się też kije z zimowymi talerzykami. Jeśli planujesz jakieś ekstremalne przejścia zainwestuj w avalunga :) to tak na poczekaniu mi przyszło na myśl choć lista może być znacznie dłuższa.

Kiniula

N 24 lis, 2013

Czy znacie może miejsca w Zakopanem lub/i okolicach gdzie można tanio wypożyczyć zestaw lawinowy?
Pzdr. :)

Łukasz1987

Ulubione góry: Bieszczady

N 24 lis, 2013

s0wa

N 24 lis, 2013

Chyba w schroniskach też się ale należy pamiętać o kaucji zwrotnej w wysokości 700 złotych chyba.

frugulec

Pt 06 gru, 2013

A będziesz umiał tego wszystkiego używać?
podstawą są stosowny oddychający ubiór (szukaj w tematach temu poświęconych)
buty - zależy jaki masz portfel ale np. http://8a.pl/buty-wysokogorskie/buty-za ... plus-gt-rr sprawdzą się i w tatrach i alpach
raki - koszykowe lub półautomaty (jak masz buta pod półautomat )
czekan turystyczny
uprząż
kask
jeżeli chcesz działać w trudniejszym terenie zakładać jakieś przeloty lub stosować lotną asekuracje , chodzić po alpejskich lodowcach to potrzebujesz linę, kilka pętli, karabinki zakręcane i nie zakręcane, jakieś repy, na lodowcu mogą się przydać ze dwie śruby do lodu, przydać się może też przyrząd zjazdowy

ale nade wszystko niezbędna jest wiedza jak tego całego dobrodziejstwa używać, no i jak unikać zagrożeń związanych z zimową turystyką takich jak lawiny

Kaśka 32

Wt 19 gru, 2017

Tylko wypożyczalnia metmar! Bardzo mila i znająca się na rzeczy obsługa. Personel doradzi każdemu w doborze odpowiedniego sprzętu, nawet początkującym i laikom. Korzystam z ich usług już któryś sezon z rzędu i ani razu się nie zawiodłam. Mają naprawdę spory wybór w rozsądnej cenie.Niewielka kaucja. Ja co roku dobieram sobie super narty a mój narzeczony wypożycza snowboard

Powrót do Sprzęt, szpej