Rozdarty namiot - naprawa

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Neno

Ulubione góry: Dolomity

Rozdarty namiot - naprawa

Wt 24 cze, 2014

Witam.
Kolega rozdarł mi namiot ( tropik na długości około 40-50cm).
Serwis wycenił naprawę na 200zł + wysyłki w obie strony = 230zł.

Macie jakieś sprawdzone metody by naprawić to w granicach 50-100zł ?
Taśmy, kleje, łatki ?

Ktoś przechodził taka operację ?

Będę wdzięczny za pomoc.

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: Rozdarty namiot - naprawa

Śr 25 cze, 2014

Co prawda nie miałem (nie)przyjemności naprawiac namiotu, ale w czasach gdy latałem na glajtach zdarzało mi się rozedrzeć skrzydło. Stosowałem wtedy łatkę z tego samego materiału. Ja bralem material z worka na skrzydło, w przypadku namiotu dawcą móglby być może pokrowiec. Trzeba kupić w sklepie z foliami samoprzylepnymi jak najcieńszą folię obustronnie klejącą, wyciąć z niej odpowiedni kawałek ze stosownym marginesem, nakleić go precyzyjnie (bez zmarszczek) na materiał dawcy i wtedy wyciąć pożądany kształt łatki. Potem dobrze jest poobcinać (jeśli są) narożniki łatki na okrągło, żeby się nie odklejały. Taką łatkę naklejałem na dziurę, dobrze dociskałam przejeżdżałem kilka razy paznokciem, a potem dobrze ciepłym (ale nie za ciepłym coby nie stopić) żelazkiem zaprasowywałem. Klej wulkanizowal się z materiałem, trzymało jak ta lala i żadna nawet nie próbowała się odkleić. Mój rekord to załatanie rozdarcia na długości około 0,5 m. Ja łatki przyklejałem z obydwu stron materiału, ale to raczej ze względów bezpieczeństwa niż z faktycznej potrzeby. W namiocie spokojnie styknie z zewnętrznej strony.
Jeżeli pasek będzie miał z 6 cm szerokości to 0,5 metrowe rozdarcie nie powinno się rozjechać. W razie czego zawsze możesz podkleić i z drugiej strony.
Jeżeli nie miałbyś takiegop samego materiału to myślę, że można byłoby zastosować jakiś zwykły ortalionpodobny. W końcu nieprzemakalność i tak zapewni folia i klej.

A tropik chyba bym delikatnie zszył, albo wyżej opisaną metodą, stosując jako łatkę np nieco szerszą tasiemkę z pasmanteryjnego.

Koszt folii obustronnej to kilka zeta. Reszta to wklad własnej pracy - bezcenny :wink:
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Neno

Cz 26 cze, 2014

Mam stary namiot jako dawcę więc będzie dobrze! Muszę też sobie pokrowiec nowy uszyć dla innego namiotu bo stary się podarł... ten FjordN... ;)
A coś bliżej o tej folii podpowiesz, mieszkam w małym miasteczku i u mnie nie ma czegoś takiego jak sklep z foliami :(
Da się to kupić w necie ?
Dzięki!

P.S. Są jakieś specjalne łatki, kleje, taśmy ale skoro można tak, to po co przepłacać, zwłaszcza, że pacjent jest stary i ma już z 12 lat!

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Cz 26 cze, 2014

Np. taka
http://sklep.lambda.pl/pl/p/Orabond-404 ... -rolka/800
Akurat tutaj chcieliby sprzedać całą rolkę, ale myślę, że da się w necie kupić i w mniejszej ilości. Szukaj w sklepach z materiałami reklamiarskimi.
Tylko nie kup taśmy dwustronnej do mocowania wykładzin dywanowych :wink:

Ja wychodzę z założenia, że jeżeli coś mozna kupić, to czemu najpierw nie spróbować tego zrobić.

EDIT:
Wygląda, że tu dają na metry
http://www.fabertec.pl/Blona-klejowa-105cm
Metr kwadratowy starczy Ci do końca życia :wink:
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Neno

Wt 01 lip, 2014

Dzięki!
Po pracy zamawiam i pod koniec tygodnia biorę się do roboty.

Neno

Śr 09 lip, 2014

Operacja się udała, pacjent będzie żył.
Dzięki za pomoc.
Fotkę wstawię jak gdzies wyląduję ze wspomnianym namiotem (najrzadziej używany);)

leukocyt

Ulubione góry: Beskidy

Wt 18 lip, 2017

hej, właśnie załataliśmy namiot podaną metodą, rozdarcie na 40 cm długości, szerokie na 8 cm.
Najpierw zszyliśmy je nićmi nylonowymi (dokładnie nie pamiętam jakie bo je dostaliśmy na kempingu).
Folię dwustronną taką jak tu podano udało się kupić w lokalnym sklepie.
Materiał do naklejanej łaty pobraliśmy z zimowego pokrowca na samochód :) Przetestujemy w najbliższym czasie !

Powrót do Sprzęt, szpej