Kompas, busola etc.

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

sudete

Ulubione góry: sudety

Re: Kompas, busola etc.

Wt 10 lip, 2012

Lucass napisał(a):AI uwierz mi. Wcale nie jest głupio chodzić po górach bez GPSu. Masz więcej czasu na podziwianie widoków, i nie musisz co 5 minut sprawdzać położenia na wyświetlaczu :wink:
A w naszych górach zabłądzić tak, by się zgubić, jest naprawdę trudno.
Choć się da :lol:

oj da sie da, coś teraz trudniej, kilkanascie lat temu szlaki były gorzej poopisywane i wtedy było znacznie latwiej sie zgubic,
a co do GPS to jestem podobnego zdania, majac mape i troche orientacji w terenie GPS jest zbedny

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Śr 11 lip, 2012

sudete napisał(a): kilkanascie lat temu szlaki były gorzej poopisywane i wtedy było znacznie latwiej sie zgubic,
Kilkanaście lat? Jedź w Beskid Niski :wink:
:lol:
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

sudete

Ulubione góry: sudety

N 15 lip, 2012

Lucass napisał(a):
sudete napisał(a): kilkanascie lat temu szlaki były gorzej poopisywane i wtedy było znacznie latwiej sie zgubic,
Kilkanaście lat? Jedź w Beskid Niski :wink:
:lol:

albo do czech, oni tez maja watpliwa konsekwencje przy oznaczaniu szlakow

Burian

Ulubione góry: Alpy

So 16 gru, 2017

Witam.
Planuje zakup kompasu i potrzebuje porady.
Zastanawiam się jaka jest różnica między tymi dwiema busolami:
https://images.sport-shop.pl/medium/1457910343/4532_1.jpg
https://images.sport-shop.pl/medium/1457909521/2636_1.jpg
Zależy mi na przyrządzie w miare wielofunkcyjnym - mam zamiar używać go do ogólnej orientacji w terenie, ale chciałbym, żeby możliwa była również praca z mapą.
Czy możecie polecić, którąś z powyższych? A może jakąś inną?

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

So 16 gru, 2017

Różnica jest głównie w cenie.
Każda busola pozwala na pracę z mapą. Wyższością busoli jest to, że pozwala na pracę w terenie, wyznaczanie azymutu, określanie pozycji na podstawie punktów w terenie itp.
Jeżeli miałbym kupować, to lżejszą.
Jeżeli jesteś zwykłym turystą, to najprawdopodobniej i tak nigdy jej nie wyciągniesz z plecaka. No, może raz. Żeby wypróbować.
Jeżeli jesteś bushcraftowcem, survivalowcem itp, itd... ale chyba nie jesteś, bo nie zakładałbyś profilu na forum górskim i nie wklejałbyś linków akurat z tego sklepu.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

TomekN

Śr 27 gru, 2017

Cześć!
Nie wiem, o jakiego rodzaju pracę z mapą chodzi, ale obie pokazane tu busole nadają się do tego raczej, oględnie mówiąć, mocno średnio :twisted: . Typowa busola "do pracy z mapą" ma podstawę w postaci dość dużej, przezroczystej płytki.

Te pokazane to "górna strefa stanów niskich" ;), nie najlepiej wykonane, z nieprecyzyjnie naniesionymi podziałkami. Róznice są dość poważne:
"zielona prostokątna" ma bęben z podziałką, odczytu dokonuje się przez widoczną z boku lupę. To dobre rozwiązanie, po raz pierwszy zastosowane przez SUUNTO, zapewnia bardzo szybki odczyt ale męczy wzrok. Nie ma możliwości zablokowania bębna ani skorygowania deklinacji. Ma za to gniazdo statywowe i libelkę pudełkową. (Mam taką i używam do pomiarów biegunowych nie wymagających dokładności, gdzie mogę sobie pozwolić na błąd rzędu 5 stopni, ale muszę mieć przyrząd stabilnie osadzony w jednym miejscu i w miarę spoziomowany).

"Czarna okrągła" ma celownik przeziernikowy i [color=#BF0000]lusterko do odczytu[/color] - sorry, nie ma lusterka... :? Nie widać możliwości blokady igły/tarczy i raczej nie ma miejsca na gniazdo statywu. Za to pewnie jest lżejsza.

Obie mają nieprzezroczystą dolną część, mam też poważne wątpliwości co do równoległości ich krawędzi.

Podsumowując: do zabawy są OK, do nauki raczej nie (nabieranie złych nawyków), do pracy z mapą zdecydowanie kiepskie, ale w niektórych zastosowaniach akceptowalne. Do niezbyt precyzyjnej nawigacji wystarczające, tyle, że ciężkie.

Pozdrawiam,

Tomek

Poprzednia strona
Powrót do Sprzęt, szpej