Plecak na lato w Tatry Wysokie

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

OlmerXC

Ulubione góry: Tatry

Plecak na lato w Tatry Wysokie

Pn 12 sty, 2015

Witam,

po 2 wyjazdach z obecnym plecakiem uznalem ze potrzebuje czegos innego i prosze o jakies wskazowki przy wyborze.

1. Wypady jednodniowe bez spania w schroniskach czyli stosunkowo niewielki. Niemniej jednak nie moze tez to byc totalne malenstwo. W koncu aparat, kurtka p. deszczowa, jakas mala apteczka pierwszej pomocy i jedzenie troche zajmuje miejsca. Mysle ze 30l jest wystarczajaca pojemnoscia.
2. Musi posiadac mozliwosc korzystania z buklaka na wode (minimum 2 litry)
3. Planuje tez kupic kask, wiec mile widziane mocowanie do niego
4. Naturalnie musi posiadac pas biodrowy
5. Chcialbym, by na dole byl mozliwie waski oraz zeby szedl bardziej w gore niz w dol. Chyba ze taki plecak pozniej bedzie przeszkadzal przy zalozonym kasku - nie chodzilem ani z jednym ani z drugim wiec nie wiem. A o co mi chodzi? Jak sie czasem schodzi plecami do sciany to nisko polozony i gruby plecak trze o skaly niszczac sie i (co gorsza) powodujac zagrozenie. Do tej pory musialem wtedy schodzic przodem do sciany co czasem jest uciazliwe. Moj dotychczasowy plecak jest u dolu szerszy niz u gory i w sumie ma fason taki typowo szkolny (choc to plecak trekkingowy). Tyl jest tez dosc gruby jak sie wypcha przez co dosc znacznie odstaje.
6. System nosny - nie mam szczegolnych preferencji. Obecny ma grube profile z gabki plus dwie plaskie plastikowe szyny majace go niby usztywniac i dystansowac od plecow oraz siateczke. W miare sie to sprawdza, na pewno plecy mniej sie poca niz gdyby scisle o nich przylegal, ale przy tej konkretnej konstrukcji sie nie upieram.

Pozdrawiam

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Re: Plecak na lato w Tatry Wysokie

Pn 12 sty, 2015

OlmerXC napisał(a):Mysle ze 30l jest wystarczajaca pojemnoscia.

To Salewa Miage 30 powinien Ci pasować. Choć na letnie jednodniówki w Tatrach polecałbym raczej duży dupak.
Nie ma mocowania na kask, ale to występuje zwykle w plecakach rowerowych. Jednak przy takiej kubaturze spokojnie zmieścisz kask w środku. Tuż pod klapą będzie równie łatwo dostępny. Zwłaszcza, że noszenie szpeju na wierzchu wali wiochą. Chyba, że jesteś gadżeciarzem i musisz pokazać światu, że go masz.

Jak sie czasem schodzi plecami do sciany to nisko polozony i gruby plecak trze o skaly niszczac sie i (co gorsza) powodujac zagrozenie. Do tej pory musialem wtedy schodzic przodem do sciany co czasem jest uciazliwe.

Uciążliwe jest tylko dla mutantów z oczami na potylicy. Mnie uczyli: "dupą do luftu" i tego się trzymam. Przodem do ściany widzisz po czym idziesz, a luft robi tylko za tło.
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

Wt 13 sty, 2015

Na opisywane wyposażenie, to wystarczy mniejszy plecak. Ja stawiam na Talona 22 ze stajni Osprey'a.
Gdyby jednak się okazało, że plecak ma robić za bagażnik na dłuższe wypady, to jest także model 33 - ten już z klapą.
Opisów i recenzji jest w sieci sporo, więc nie podaję linków.

Plecami do ściany ustawiasz się tylko do zdjęcia albo robiąc zdjęcie. W przypadkach awaryjnych, ściana jest przed oczami i istnieje opcja chwytu, przylgnięcia czy hamowania. Dotyczy to oczywiście szczególnych przypadków. I tu raczej specjalnie profilowanym plecakiem się nie poprawi sytuacji. A i tak w razie "W" można go zdjąć, np. zsuwając się lub zeskakując z półki skalnej.
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

OlmerXC

Wt 13 sty, 2015

Marek - duzy dupak czyli cos wiekszego niz 30l czy jakis inny rodzaj plecaka? Moj obecny ma zdaje sie ok 30 - 40l i jak oprocz kurtki z gore bralem takze spodnie, do tego reszte rzeczy to byl calkiem pelny. Nie po brzegi, jeszcze by do niego troche weszlo, ale dlatego wlasnie mysle ze 30l by bylo ok. Mniejsze niz 30 musialbym przetestowac i sprobowac sie do takiego spakowac. Na szlaku dosyc duzo pije (zwlaszcza latem) i potrafie w jeden dzien oproznic buklak 2l plus do tego jeszcze 1,5l z buteleczek. Niby moglbym uzupelniac owe ze strumyczkow, ale wole nie ryzykowac rozwolnienia na szlaku i dlatego zawsze zabieram dodatkowo te 2 lub 3 butelki 0,5 oprocz buklaka. Czasem tez zabieram lunetke zrobiona z obiektywu foto i takiej cienkiej koncowki. No i drobnica w postaci baterii do telefonu, samego telefonu, czolowki, mapy itd ale to sie na ogol i tak upycha w mniejszych kieszeniach plecaka, a nie wsadza o glownej komory. W moim przypadku najwiecej miejsca zajmowaly zawsze te spodnie i kurtka z gore, zwlaszcza ze to rozmiar chyba XXL (z demobilu wojskowego, jak zakladam kurtke to i plecak sie pod nia miesci). Jak w razie kiedys kupie inna kurtke p. deszczowa to bedzie to rozmiar M/L i tez na miejscu oszczedze (no ale one potrafia kosztowac :( ).

Mocowanie kasku bardziej mi sie podoba pod klapa. Luzem to wiocha czy nie, obawialbym sie ze by mi na tym mocowaniu latal i irytowal.

Wiem ze duzo bezpieczniej schodzi sie twarza do sciany, ale czasem jakies przeszkody wygdniej, szybciej i rownie pewnie pokonuje sie plecami. Choc moze to kwestia wprawy w chodzeniu, byc moze musialbym po prostu zdobyc wieksze umiejetnosci.

A co byscie mogli powiedziec o plecakach Deuter Fox 30 oraz Deuter Guide Lite 32+ ?

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

Wt 13 sty, 2015

Piszesz o kurtce w rozmiarze XXL, a chcesz plecak dziecięcy (Deuter Fox) ? Może ze zdjęcia wygląda na większy...
Z kolei Guide to plecaki wspinaczkowo-skiturowe. No i gdzie upchniesz te swoje butelki, skoro plecak nie ma bocznych kieszeni...? Czołówkę i inne drobiazgi chcesz pakować do małych kieszonek, - w domyśle chodzi o kieszonki na pasie biodrowym, tyle, że Guide nie ma tam kieszonek, a szpejarki.
Rozumiem, że z Talonem jeszcze gorzej niż z tymi Deuterami...
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

Marek

Wt 13 sty, 2015

OlmerXC napisał(a):duzy dupak czyli cos wiekszego niz 30l czy jakis inny rodzaj plecaka?

Plecak leży na plecach, a dupak - na dupie. W obiegu jest jednak koszmarna nazwa "nerka". Duże dupaki mają około 5 l pojemności, a do tego kieszenie na bidony i możliwość troczenia dodatkowych rzeczy. Plecy się nie pocą, a kręgosłup nie jest obciążony, bo wszystko opiera się na miednicy. Minimaliście i turyście "nominalnemu" to wystarczy na letnie spacery z Zakopca czy innego Popradu. Ale Ty - zdaje się - jesteś maksymalistą, więc dupak raczej odpada.

OlmerXC napisał(a):A co byscie mogli powiedziec o plecakach Deuter Fox 30 oraz Deuter Guide Lite 32+ ?

Guide Lite ma podcięty w skos dół, co ma duże znaczenie, jeśli upierasz się schodzić w stromych miejscach przodem do luftu. Fox ma za to bardziej ergonomiczną w turystyce konstrukcję. Myślę tu o kieszeniach bocznych i dzielonej komorze głównej. Mniejsza o to dzielenie, ale dostęp do bagażu od dołu to duży plus. Jeśli podobają Ci się oba plecaki, to rzuć monetą i niech los rozstrzygnie. Przypuszczam, że "dziecięcość" Foxa nie ma znaczenia. Po prostu ustawisz sobie pasy nośne na maksa. Ale jeśli masz średni lub wysoki wzrost, to do wybranego plecaka powinieneś się przymierzyć. Wysocy często mają kłopot z zakresem regulacji. Używam dwóch plecaków Salewa Alpinist - w rozmiarze 35 i 28 litrów. Ten większy leży jak ulał. Ale mniejszy wymagał rozprucia pętli na pasach nośnych, żeby wydłużyć zakres. A pas piersiowy, mimo regulacji w pionie, nawet w dolnym położeniu sięga do obojczyka.
(Goethe)

OlmerXC

Wt 13 sty, 2015

Odnosnie kurtki XXL to tak jak pisalem wczesniej. Moj rozmiar to M lub L, taki rozmiar kurtki po prostu udalo mi sie za niewielkie pieniadze kupic na aukcji. Nowy goretex to ok 1000zl wiec stad taki, a nie inny wybor.
Mam 178cm wzrostu, 82kg wagi i raczej sportowa niz "golonkowo piwna" budowe ciala.

Minimalizm, a maksymalizm - nie znajduje szczegolnej przyjemnosci w targaniu na plecach tylu kilogramow w plecaku. Takie 5l na biodrach brzmi naprawde kuszaco, tylko mi zawsze mowiono, zeby w gorach byc przygotowanym na wiele rzeczy, a nie tylko ladna pogode. Dlatego mimo iz w planach mam powrot za dnia zawsze biore czolowke, dlatego zabieram kurtke p. deszczowa i inne rzeczy ktore w sumie w wiekszosci przypadkow sa po prostu zbedne (jak chocby drugi telefon komorkowy ktory trzyma w przeciwienstwie do mojego smartfona tydzien na baterii).
Jakbym sie ograniczyl do jedzenia, picia i aparatu to i 10l plecak z buklakiem by wystarczyl. Moze od niewlasciwej strony zaczynam poszukiwanie plecaka. Moze powinienem wpierw dokladnie przemyslec liste zabieranych ze soba rzeczy? W sumie jestem dosc chlodnolubny wiec latem nawet ewentualny przymusowy pobyt noca w deszczu (po zgubieniu drogi, upadku itd) bym raczej wytrzymal wiec odpada goretex. Nie wiem sam co o tym myslec.

Co do FOX'a to na zdjeciach wyglada jak normalny, dlatego o niego zapytalem.
Co do talona to wersja 22 jest projektowana raczej z mysla o rowerze, a wersja 33 mi mniej odpowiada niz np FOX.

Marek

Wt 13 sty, 2015

OlmerXC napisał(a):mi zawsze mowiono, zeby w gorach byc przygotowanym na wiele rzeczy, a nie tylko ladna pogode.

OK. To w myśl mądrego porzekadła "lepiej nosić, niż się prosić". Ale trudno nastawiać się np. na anomalie pogodowe i zabierać latem raki. Niespodziewany biwak w tak małych górach jak Tatry - to (przy odrobinie rozsądku) musi być nie lada pech.
Torba biodrowa o kilkulitrowej pojemności wymusza staranną selekcję rzeczy niezbędnych, ale daje duży komfort w wędrówce. Jeśli dodać do tego lekkie buty, to człek popyla, patrząc z dystansem na "kanonicznych", drepczących statecznie w swych wysokich trepach i z garbem.
Jednak lekki, mały plecak typu wspinaczkowego jest bardziej uniwersalny. W końcu lepiej wrzucić wszystko do wora i mieć trochę zapasu miejsca (do skasowania pasami kompresyjnymi), niż kombinować z troczeniem na zewnątrz i rozkładaniem po kieszeniach tego, co się do głównej komory nie zmieści. Zwłaszcza, że na jednodniowym spacerze jest tego niewiele.
Latem, zamiast ciężkiej i wielkiej kurtki goretexowej, lepiej zabrać lekką kurtkę przeciwdeszczową, która może też robić za wiatrówkę. Może to być nawet "produkt niebieski" z Decathlonu, za kilkadziesiąt złotych. Przy minimalnej różnicy temperatur po obu stronach membrany i zbliżonym poziomie wilgotności, sucho przy skórze i tak mają tylko ci o głębokiej wierze w moc technologii. Wiadomo, wiara czyni cuda i góry przenosi. A ci, co na fizyce uważali, pocą się wtedy w Gore tak samo jak w ceracie.
(Goethe)

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Śr 14 sty, 2015

Z ciekawości zapytam - ta kurtka to w jakim kamuflażu? Pytam bo akurat sam od wielu lat używam goretexowego flecktarna kupionego za psie pieniądze w takim duuużym namiocie w Kołobrzegu. Ale choć używam go właściwie codziennie przez cały rok i jestem z niego bardzo zadowolony, to jednak z zabierania go w góry zrezygnowałem już dawno. Właśnie z powodu wagi i objętości. I tu poszedłem dokładnie drogą opisaną przez Marka, czyli do Decathlonu. Co prawda przeciwdeszczowo nabyłem pelerynę (nie lubię się zaparzać - peleryna daje lepszą wentylację, lepszą nawet niż goretex, co do właściwości którego mam też umiarkowane zaufanie), ale jako wiatrówka służy mi kurtka za jakieś 30-40 zł. Bez membran, podpinek, podszewek - zwykły kondon z kapturem. Waży toto 300 g, skompresowane zajmuje tyle miejsca co pół paczki waty, chowa się we własnej kieszeni i można tego wówczas użyć jako poduszki lub poddupnika. Od biedy nadaje się na niewielki deszcz.

Bo trochę bez sensu jest kupować plecak specjalnie do noszenia w nim kurtki. :)
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

OlmerXC

Wt 20 sty, 2015

Nie wiem jaki to kamuflaz. Dla mnie to po prostu ciemne moro :) Fakt ze to z niemieckiej armii i wszystko jest opisane po niemiecku sprawy nie ulatwia ;)

Przekonaliscie mnie za to, ze noszenie tego jest pozbawione sensu. Faktycznie, przy duzej wilgotnosci powietrza membrana nie ma prawa oddychac bo wilgoc zawsze uciaka w kierunku bardziej suchym. Zamiast niesc gore kupie zatem ten ortalion. W koncu nawet jak po czasie w nim zmokne, to przeciez i tak jako baze mam pokoj z lazienka, a nie namiot czy schronisko.

Opcja pasa biodrowego jest kuszaca, ale ja sie w niego nie zapakuje. I mam tu na mysli samo jedzenie i picie. Moge sobie odpuscic aparat foto, ale glodny chodzic nie bede :D A troche kalorii mi potrzeba jak sie caly dzien chodzi.

Szukalem zatem plecaka mniejszego i znalazlem Deuter Rise 26. Wiem ze jest on pomyslany raczej na zime, ale latem to chyba przeszkadzac nie powinno, a niewykluczone ze zima tez kiedys w gory pojade. Co o nim myslicie?

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Wt 20 sty, 2015

[quote="OlmerXC" Fakt ze to z niemieckiej armii i wszystko jest opisane po niemiecku[/quote]Wiele zatem wskazuje, że używamy tego samego.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

OlmerXC

Pt 02 lut, 2018

Witam ponownie. Żeby nie zakładać drugiego tematu będę pisał w starym. Wtedy stanęło na tym, że nie zdecydowałem się na nic i jeździłem ze starym plecakiem. W międzyczasie trochę do mnie dotarło, że Tatry to nie Himalaje i jak rano wychodzę z pokoju, a wieczorem do niego wracam to bez sensu brać ze sobą nie wiadomo co, bo nawet gdybym przemókł i zmarzł to hipotermia mi nie grozi przez te kilka godzin latem.

W związku z powyższym zacząłem się rozglądać za plecaczkiem 10 - 15l z możliwością wsadzenia bukłaka 2l. Niestety wszystko co znajduje to w zasadzie jest przez producentów pozycjonowane na rower. Myślałem nad Deuter compact exp 12 czy Gregory Miwok 12 albo Deuter speed lite 15. Domyślam się, że jak coś jest na rower to do chodzenia będzie mieć gorszą wentylację? Musiałbym też mieć możliwość przytroczenia kasku. Te deutery chyba mają, nie wiem jak Gregory. No i waga. Nie wiem ile waży Gregory ale między jednym deuterem, a drugim jest różnica 720g. Czy to znaczy, że ten Speed Lite jest bardzo delikatny jeśli chodzi o przetarcia?

Pozdr.

Powrót do Sprzęt, szpej