[FILM]

Fotografia górska (i nie tylko). Najlepsze górskie plenery do zdjęć, zalecany sprzęt, przydatne akcesoria, ustawienia pozwalające dokonać najlepsze ujęcia.

Moderator: Moderatorzy

MatiH94

Ulubione góry: Tatry, Beskidy, Bieszczady

[FILM]

Pt 09 gru, 2016

Chciałbym przedstawić moje relacje video z wypraw. To moje początki więc prosiłbym o złożone opinie. Jak ktoś się lepiej zna na kręceniu i montażu takich filmików to proszę kilka porad. Zapraszam do oglądania! ----> https://www.youtube.com/channel/UC1sVB0 ... kBjZ0u_oUA To link do mojego kanału na serwisie Youtube. :D

MatiH94

Ulubione góry: Tatry, Beskidy, Bieszczady

Re: [FILM]

So 10 gru, 2016

Dziękuję za obszerną opinię. Bardzo tego potrzebuję bo rodzina czy znajomi zawsze mi powiedzą, że ładnie albo efektownie a ja szukam stylu który może się podobać. Na pewno następne filmiki będą lepsze. :)

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Re: [FILM]

So 10 gru, 2016

Nie znam się na montażu i kręceniu. Po prostu też "rozkminiam temat".
Rzuciłem okiem na Twoją produkcję. Piszesz o ''relacjach video z wypraw", ale chyba bliżej Ci do wideoklipu. Zdaje się, że jesteś na etapie fascynacji możliwościami nowych zabawek - kamery i programu do edycji, bo masz skłonność do nieuzasadnionego używania dostępnych efektów. Wprawdzie film z wycieczki to nie wycieczka, tylko odrębny utwór, lecz jeśli to ma być relacja, to nie powinna za bardzo odbiegać od klimatu tej wycieczki. Przyspieszanie, spowalnianie i cofanie akcji ożywia przekaz, byle bez przesady, bo robi się groteskowo. Podejście po paru kamolach na sztorc to nie breakdance. Żeby dynamizować akcję, wystarczy krócej ciąć ujęcia.
Przy okazji ciutka prywaty - w wideorelacjach z wycieczek czy innych wydarzeń razi mnie nieraz gwiazdorstwo twórcy. Fajnie czasem zobaczyć bohatera wydarzeń, np. w ujęciu ze statywu. Ale filmowanie siebie z drąga czy graby powinno być ostatecznością. Mimo domyślnego "ja" w połowie tytułów Twoich filmów zakładam, że nie jesteś narcyzem czy megalomanem, jak ofiary selfiemanii :). "Czynnik ludzki" w popularnych miejscach w dostatecznym stopniu zapewniają inni turyści. Jeśli nie są tematem utworu, tylko elementem tła, nawet w publikacji nie trzeba za bardzo przejmować się kwestią ochrony ich wizerunku (byle nie robić im obciachu :) ).
Warto przy rejestrowaniu materiału i pracy nad filmem uświadomić sobie, że nie jest się eksploratorem nieznanego, któremu ludzkość kibicuje i czeka z niecierpliwością na każdą nowinkę z tego pola. Chyba, że się nim jest :). Zwykle jednak podążamy śladem tysięcy poprzedników, z których dziesiątki też używały kamery (a niektórzy mają nawet swój film w propozycjach YT dodanych do Twojego). Ta świadomość skłania do szukania własnej formy, która wyróżni naszą opowieść, zamiast wchodzić w oklepane schematy czy męczyć widza fajerwerkami efektów. Oczywiście jeśli to ma znaczenie. Bo można przecież publikować filmy głównie dla siebie, znajomych i rodziny (a tylko przy okazji dla reszty ludzkości, jeśli ją to zainteresuje), nie snobując się na jutubera i mając tylko siebie za krytyka :).
Jeśli jednak zależy Ci na popularności swojego kanału, to pokombinuj nie tylko z chwytliwymi tytułami, ale i z miniaturami do wyświetlania. To, co automatycznie ustawia YT, czasem zupełnie nie przyciąga uwagi. Ale możesz sam wybrać dobrą klatkę z filmu lub zdjęcie przycięte do proporcji kadru i ręcznie ustawić swoją "zajawkę".
A z chwytliwymi tytułami też trzeba ostrożnie. W sieci tekst pisany wielkimi literami oznacza podniesiony głos lub krzyk, więc w tytule z majuskułami czuje się emocję. Spotkanie kozicy na szlaku to emocjonujące wydarzenie na pierwszych wycieczkach w Tatry. Ale dla turystów łażących po Tatrach dłużej tytuł zabrzmi jak "Widziałem DŻDŻOWNICĘ". Fajnie, ale gdzie tu sensacja? Kozic w Internecie jest na pęczki.
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Powrót do Fotografia górska