BESKID SĄDECKI

Opis aktualnych warunków panujących w górach. Zarówno w poszczególnych pasmach jak i na konkretnych szlakach.

Moderator: Moderatorzy

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: BESKID SĄDECKI

Wt 19 mar, 2013

To bardzo popularny szlak, w dodatku jeździ nim sporo Słowaków na biegówkach. Można śmiało ryzykować, że będzie przetarty.
Ale Wysoka jest od Durbaszki w przeciwnym kierunku niż Wysoki Wierch.
Nawiasem mówiąc to nie Beskid Sądecki, a Małe Pieniny.
:)
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Lucass
Administrator forum

So 18 maja, 2013

Szczawnica - Dzwonkówka - Koziarz - Okrąglice - Łącko, szlak żółty. Całość względnie dobrze oznakowana w tym kierunku. W przeciwnym trochę gorzej.
Zauważyłem dwa miejsca gdzie szlak prowadząc od Łącka w kierunku Szczawnicy zdecydowanie zmienia kierunek bez żadnego oznakowania.
Pierwsze to podejście na Koziarz, gdzie droga skręca w lewo pod kątem ok 90*, a szlak biegnie prosto, wchodząc na dość stromą łąkę i jej krawędziami prowadzi do "wierzchołka" łąki leżącego po przekątnej.
Drugie to okolica przysiółka Cyrchla, gdzie przy kapliczce umieszczonej na dość charakterystycznym słupie z pomalowanego na brązowo pnia należy zejść z wygodnej i szerokiej drogi i odnaleźć wąską, wspinającą się ukosem w lewo w las dość stromą ścieżkę.
Po trudach wędrówki można odpocząć w bacówce pod Bereśnikeim. Warto spróbować tamtejszej kuchni. Żal wstawać od stołu. Ze swojej strony polecam janosikowe ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Dają kopa! :twisted:
Na całej trasie 0,0 turysty, błota niewiele.
Kwitnące masowo na polanach borówki (lub jak kto woli czarne jagody) pozwalają mieć nadzieję, że lato będzie od nich czarne.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
- Martin Gore - DM

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Beskid Sądecki

Śr 01 sty, 2014

Po ostatnim halnym w Beskidach leży sporo powalonych drzew. Niektóre na szlakach. Na szczęście w większości są to pojedyncze pnie lub małe grupy.
Na niebieskim szlaku z Rytra do Szczawnicy (na odcinku od końca podejścia za Wietrznymi Dziurami - niemal do węzła z żółtym szlakiem ze Starego Sącza), powstał jednak potężny wiatrował.
Zaczęto go już usuwać, ale na razie niewiele zrobiono i przynajmniej w najbliższy weekend sytuacja raczej się nie zmieni.
Jeśli ktoś się nie załapał na "historyczną gwiazdę tego działu", czyli wiatrował pod Baranią Górą, to może spróbować turystyki nadrzewnej pod Radziejową ;). Tu można zobaczyć, jak wygląda końcówka tej bariery od strony Prehyby.
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

nomada

Ulubione góry: Tatry, Bieszczady, Beskid Niski i Sądecki

N 23 lut, 2014

Szlak żółty na Cyrlę z Życzanowa lekko w mgle i błocie, za to czerwony z Rytra już super :D
Mountains know the secrets
we need to learn.
That it might take time, it might be hard,
but if you just hold on long enough, you will find
the strength to rise up.

Mario430

Ulubione góry: Góry Słowacji

Śr 23 lis, 2016

Witam
Żeby nie zakładać nowego wątku. Planuję na wiosnę/lato przejście z rodzinką (z 1-ym lub 2-ma noclegami) z Rytra do Krynicy lub no właśnie odwrotnie. Jakie macie za i przeciw przy wyborze tego, a nie innego kierunku przejścia. Ma to w ogóle jakieś większe znaczenie? Transport będzie samochodowy i zawsze planuje tak, że zostawiam auto w miejscu powrotu, a do startu dostaję się publicznymi środkami transportu. No i może jeszcze jakieś preferencje noclegowe, oczywiście bardzo mile widziane ;-)

Lucass
Administrator forum

Śr 23 lis, 2016

W przypadku tej trasy praktycznie nie ma to znaczenia. I tak większość czasu idzie się lasem, więc ani słońce ani ewentualny wiatr, który zazwyczaj wieje u nas z zachodu, nie będą zbytnio przeszkadzać. Dwa noclegi to chyba za dużo jak na tak stosunkowo krótki odcinek, ale co kto woli. Połowa trasy wypada na Hali Łabowskiej, czyli tam wypadałoby zanocować. Schronisko fajne i ładnie położone, choć z klimatu sprzed lat już niewiele zostało. Zwłaszcza w sferze kuchennej. A może mieliśmy w tym roku pecha?

Natomiast jako obowiązkowy punkt do zaliczenia polecam niezmiennie prywatne schronisko Cyrla. Miejsce bardzo specyficzne z niezwykłym klimatem, wspaniałym jedzeniem i ludźmi, których nie da się opisać. Trzeba ich poznać. W tym roku znów mnie tam zawiało i znów zapomnieć nie mogę...
Z Waszej perspektywy wadą tego miejsca jest to, że leży za blisko Rytra - 1,5 - 2 godz. w zależności czy wchodząc, czy schodząc.
www.wedrowki.com
- Martin Gore - DM

Mario430

Cz 24 lis, 2016

Dzięki Lucass. Trochę zmartwiło mnie info o tym lesie, myślałem, że więcej będzie otwartą granią z widokami (zakładając pogodę oczywiście :-)). Jest naprawdę aż tak źle? Wiesz z tymi 2-ma noclegami to dlatego, że nie będzie startu na szlak w godzinach porannych, tylko jak dobrze pójdzie (dojazd kilku godzinny), to koło południa lub nawet deczko po południu, więc myślę o 1-szym noclegu na Cyrli, a 2-gim w bacówce na Wierchomli. A w ostatni dzień pozostanie nam 2-3h na Krynicę-nigdy tam nie byliśmy, więc chyba warto? Pozdrawiam.

Lucass
Administrator forum

Cz 24 lis, 2016

Twoja koncepcja kierunku i noclegów jest bardzo słuszna. Początek będzie trochę stromy, ale do Cyrli dacie radę. W razie problemów typu nawalne opady przez kilka poprzednich dni i związane z tym koszmarne błoto, czerwony szlak można obejść nieco dłuższą, ale twardszą i mniej stromą drogą prowadzącą (właściwsze byłoby określenie wijącą się) mniej więcej spod ryterskiego zamku do przysiółka Makowica i dalej do schroniska. Z Cyrli do grzbietu są dwa rzuty beretem, a później jest już przyzwoicie. Nie jest też tak, że nie ma żadnych dziur widokowych. Jest sporo hal, choć spektakularnych widoków się nie spodziewajcie. Gdybyście byli tam bardziej latem niż wiosną, to zarezerwujcie sobie dodatkowy czas. Hale są pełne czarnych jagód lub borówek (w zależności gdzie mieszkasz :wink:) I naprawdę trudno się im oprzeć. W tym roku były jeszcze w połowie września.
Krynica latem będzie zatłoczona. Jak zresztą każdy kurort czy uzdrowisko. Dla mnie żadna atrakcja, ale ja tam już parę razy byłem, poza tym się nie znam. :P
www.wedrowki.com
- Martin Gore - DM

Beska

Ulubione góry: wszystkie, w których da się odetchnąć od zgiełku

Pt 25 lis, 2016

Lucass napisał(a): choć spektakularnych widoków się nie spodziewajcie.

Jak dla mnie z jednym wyjątkiem - jeśli pogoda dopisze to świt na Wierchomli dostarcza naprawdę dużych doznań widokowych, dlatego nocleg tam jest ze wszech miar słuszny :)
Tyle jeszcze przed nami...
Góry jak góry, a Sherpowie to ciury, najważniejszy jest blues...

Mario430

Pt 25 lis, 2016

Lucass napisał(a):...Hale są pełne czarnych jagód lub borówek (w zależności gdzie mieszkasz :wink:)
Krynica latem będzie zatłoczona. Jak zresztą każdy kurort czy uzdrowisko. Dla mnie żadna atrakcja, ale ja tam już parę razy byłem, poza tym się nie znam. :P

Jak dla mnie borówki, ale czarne jagody też mogą być :wink: Przypuszczam jak może być w sezonie-lato w Krynicy, ale ten jeden raz, pozostaje Muszyna, a w ogóle zobaczy się. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.
Beska napisał(a):
Lucass napisał(a): choć spektakularnych widoków się nie spodziewajcie.

Jak dla mnie z jednym wyjątkiem - jeśli pogoda dopisze to świt na Wierchomli dostarcza naprawdę dużych doznań widokowych, dlatego nocleg tam jest ze wszech miar słuszny :)

Dzięki i za tę cenną informację.

Beska

Pt 25 lis, 2016

Pozwolę sobie wrócić do wspomnień z mojego pierwszego e-górskiego zlotowego poranka, właśnie na Wierchomli:

zdjęcie_1

zdjęcie_2

Faktycznie, sorry, to jeszcze stare albumy przeniesione z odłączonej już Picasa Web, może teraz będzie działać...
Ostatnio edytowano So 26 lis, 2016 przez Beska, łącznie edytowano 3 razy

Lucass
Administrator forum

So 26 lis, 2016

Te linki wymagają zalogowania się.
www.wedrowki.com
- Martin Gore - DM

Beska

So 26 lis, 2016

Mi się teraz wyświetla po wylogowaniu, ale jeśli Wam nie działa to moja wiedza informatyczna już tu wymięka :(

Lucass
Administrator forum

So 26 lis, 2016

Jest ok.
Przy specjalistach z gugla, ostatnio coraz bardziej chcących "ułatwić" wszystkim życie, wszyscy wymiękają.
A zdjęcia, zwłaszcza drugie... Obrazek
www.wedrowki.com
- Martin Gore - DM

Mario430

Wt 29 lis, 2016

No PIĘKNE!!! Już by się tam chciało być ...

Poprzednia strona
Powrót do Aktualne warunki górskie