Dobry kurs skałkowy

Wspinaczka skałkowa, taternictwo, alpinizm, himalaizm... wspinacze wszystkich krajów i specjalności łączcie się!

Moderator: Moderatorzy

Was

Re: Dobry kurs skałkowy

Wt 07 lut, 2006

dziku napisał(a):czy istnieją jakieś wydawnictwa na ten temat

Rzeczywiście klikanie na klawiaturze to raczej mało praktyczny sposób na naukę wspinaczki :) Lepiej poprostu zacząć - albo od sztucznej ścianki, albo od kursu wspinaczkowego - naprawdę nie trzeba mieć (na początek) ani specjalnej siły, ani tajemnej wiedzy zawartej w coraz liczniejszych publikacjach :) Zatem Dziku - nie czytaj tylko ruszaj śmiało :) A co do książek to moge polecić:

1. Podręcznik turystyki górskiej, Maciej Tertelis - bardzo dobra książka dla tych którzy chcą przejść od turystyki do czegoś więcej :)
2. Podręcznik wspinaczki. A. Fyffe, I. Peter - kompendium wiedzy nt wspinaczki w różnych jej odmianach i w rozmaitych górach
3. Góry - wolność i przygoda. Od trekingu do alpinizu, D. Graydon, K. Hanson - również wszystko o wspinaczce :)
4. Szkoła wspinania, M. Creasey - zupełnie podstawowe wiadomości

Ostatnią chyba książką jaka się w Polsce ukazała na ten temat jest

5. Wspinaczka skalna, Krzysztof Treter

W każdym razie w każdej z tych pozycji znajdziesz informację, żeby wszystko o czym w nich przeczytać najpierw przećwiczyć i przetrenować ;)

Irek

Wt 07 lut, 2006

Czesc.
Was napisał(a):Popytać? Czy bedziecie prowadzić na własnej? A to nie jest warunek "zaliczenia" kursu że prowadzić na własnej drogę przynajmniej IV? U mnie tak przynajmniej było. O to chyba właśńie chodzi na skałkowym żeby nauczyć się prowadzić drogę na własnej asekuracji ;)

Niestety zycie jest brutalne. Widzialem juz kursy po ktorych czlowiek nie wiedzial co to friend i nie mial pojecia o zakladaniu kosci, a jedyne drogi jakie robili z dolem to byly ospitowane czy oringowane kursowe trasy.

dziku

Wt 07 lut, 2006

Dzięki <<Was>> za podpowiedź, o to mi wlaśnie chodziło. Zaoszczędziłem trochę czasu dzięki Tobie.

Gość

Śr 31 maja, 2006

Bardzo polecam szkołę Moniki Niedbalskiej niedawno wróciliśmy z kursu Ci ludzie(instruktorzy) bardzo dużo od siebie dają, ogólnie było super - bardzo miło!!!!!! Polecam !!!

Iw

Śr 31 maja, 2006

Też byłam na kursie u Moniki. Trochę inny profil,bo zimowy kurs turystyki wysokogórskiej ale było super. Monika to fajna babka.

A'propos wymienionych przez Wasa książek, od 1 do 3 mam i potwierdzam,że są warte swej ceny :)

Żaku
Administrator forum

Ulubione góry: Beskid Żywiecki

Śr 31 maja, 2006

Osobiście przeczytałem 2 pozycje polecaną przez Was'a i jedno co mogę powiedzieć: polecam ją również i ja :)
"Nie możemy żyć wg. zasady: wszyscy przeciw wszystkim, ale tylko wedle zasady wszyscy z wszystkimi, wszyscy dla wszystkich".
Jan Paweł II
"Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie." (Antoni Słonimski)

Obrazek Obrazek

AdamK2

Ulubione góry: Dolomity

Pn 16 sty, 2017

A ja polecam ABC WSPINANIA ( http://www.abcwspinania.info) . Robiłem tam najpierw kurs na drogach ubezpieczonych, ale po roku zrobiłem też kurs asekuracji naturalnej czyli jak niektórzy mówią trad. Szkolił mnie Krzysiek Wróbel. Siła spokoju, wiedza, znajomość terenu ( prawie 40 lat doświadczenia wspinaczkowego ) to był argumet który mnie przekonał, W klubach wysokogórskich nie szkolą osoby przypadkowe a Krzysiek szkolił dla KW Gliwice i KW Katowice. Zanim zapiszecie się na kurs sprawdźcie trzy rzeczy:
1. Kto was szkoli ( czy ma licencję PZA)
2. Jakie ma doświadczenie wspinaczkowe bo dziś widzę że jest pełno instruktorów którzy się wspinają od kilku lat a chwalą się dużym doświadczeniem
3. Jakie ma doświadczenie szkoleniowe i czy zajmuje się tym zawodowo czy tylko z doskoku.

Omijajcie szerokim łukiem "Instruktorów" Rekreacji Ruchowej ze specjalnością wspinaczka bo taki "kurs" instruktorski można za 100 zł zrobić w internecie nie widząc skał na oczy.
Najlepiej pytajcie o kursy w Klubach Wysokogórskich, bo tam szkolą tylko instruktorzy PZA.

mariusz1984_katowice

Ulubione góry: Tatry

Pt 17 lut, 2017

Widziałem że ktoś powyżej polecał Piotra Kruczka,

Chciałbym nie tylko odradzić - ale ostrzec przed tym człowiekiem,

Około 8 lat temu miałem okazję uczestniczyć w kursie w szkole Piotra Kruczka,

3 kursantów od początku + kolejne 2 na drugi etap (na własnej) - ja i drugi chłopak byliśmy raczej słabymi wspinaczami - w moim przypadku jest tak dalej,

Kruczek obsługiwał ten kurs sam - a że kursantów było dużo a on sam, "doczepił" się do kursu prowadzonego przez Piotra Drobota (wraz z 2 innymi instruktorami uczniami). Problem w tym że zamiast podzielić się kasą - sam wziął całość a uczniowie mieli się tylko wspinać z uczniami z drugiej szkoły,

Efekt: kursanci musieli sami sobie radzić - albo liczyć na pomoc z strony młodych instruktorów od Piotra Drobota - wchodzisz na drogę, i wołasz o pomoc żeby ktoś cie przypilnował przy zjeździe, Dodatkowo Kruczek który nie umiał już sobie poradzić (biegając od dwójki wspinającej się na własnej do tych początkujących) wpadał w szał i jechał po kursantach. Sprzęt - jakiś był, ale były to zjechane starocie - np. taśmy wiązane, rurowe które widziały już kilka sezonów, .

W równoległym kursie - cisza i spokój, pełen profesjonalizm, Drobot pokazywał ciekawostki w postaci jeszcze nie tak bardzo popularnych cieniutkich taśm z dynemy, nad każdym zespołem czuwał jeden z instruktorów.

Nie tylko nie polecam - ale ostrzegam, ... no chyba ze coś się zmieniło przez 8 lat.

mariusz1984_katowice

Pt 17 lut, 2017

A ... chyba odgrzałem stary temat - sugerując się odpowiedzią poprzednika

DamianG

Śr 21 cze, 2017

Kilka sugestii co do wyboru instruktora znajdziesz również na mojej stronie:
http://kursyskalkowe.pl/porady/126-jak-wybrac-instruktora-wspinaczki

Pozdrawiam serdecznie
Damian
http://kursyskalkowe.pl/ - kursy wspinaczkowe dla osób zajawionych na góry ;).
http://drytooling.com.pl/ - Blog o wspinaniu zimowym, alpiniźmie,taternictwie, skiturach i nie tylko.

Gras

Ulubione góry: Karkonosze

Pt 16 lut, 2018

Witam

Bardzo fajny temat :) sam spróbowałem wspinaczki i jestem wniebowzięty :) póki co amatorsko bez instruktora i szkolenia w jurze krakowsko-częstochowskiej, ale chciałbym pójść dalej na wielowyciągówkę :) na pewno skorzystam z zamieszczonych tu rad ;) dziękuję!!

k2t4s

Ulubione góry: Wszystkie ;)

Pn 05 mar, 2018

Polecam Jacka Czecha i jego szkołę "W Skale".
Jacek, to multiinstrumentalista jeśli chodzi o wspinanie.

Poprzednia strona
Powrót do Wspinanie