Wspinanie alternatywą dla siłowni?

Wspinaczka skałkowa, taternictwo, alpinizm, himalaizm... wspinacze wszystkich krajów i specjalności łączcie się!

Moderator: Moderatorzy

Vuko

Ulubione góry: .

Wspinanie alternatywą dla siłowni?

Wt 13 wrz, 2016

Witam. Jestem tutaj nowy, ale do rzeczy... Ostatnio wybrałem się na ściankę wspinaczkową i doznałem miłego zaskoczenia. Podoba mi się wspinanie! Jako, że miałem w planach niebawem zacząć ćwiczyć na siłowni, to wpadł mi do głowy pewien pomysł. Co jeśli siłownię zastąpiłbym wspinaczką? Oczywiście dieta to oczywistość, ale zastanawiam się czy jest to sensowna alternatywa. Zwłaszcza, że siłownia wydaje mi się nudna i na dłuższą metę może być nużąca, a wspinaczka, to coś świetnego! Nie chcę zostać profesjonalnym zawodnikiem, a raczej skupić się na zbudowaniu masy mięśniowej i siły jako takiej. Mam możliwość wykupienia zajęć na ściance z instruktorem, który właściwie prowadziłby treningi. Domyślam się, że efekty nie będą takie szybie jak w przypadku ćwiczeń na siłowni, jednak czy jest możliwe "przypakować" na ściance? Nie mam tutaj na myśli tylko wyrzeźbienia mięśni, bo oglądając profesjonalistów zauważyłem, że są oni dość chudzi, ale bardzo wyrzeźbieni. Ja chcę osiągnąć raczej większą masę mięśniową. Oczywiście z umiarem! Obecnie mam 182cm wzrostu i mam 78kg. Jestem dość chudy i pora coś zmienić!

Adam K

Ulubione góry: Tatry, Alpy, Pamir

Re: Wspinanie alternatywą dla siłowni?

Cz 15 wrz, 2016

Nie ma możliwości przepakowania na ściance - tu nie chodzi i nigdy nie chodziło o rozrost mięśni bo to na ściance i w górach nic nie daje.
Ścianka i wspinanie się ogólnie rozwija mięsnie, siłę i przede wszystkim wytrzymałość. Te cechy są potrzebne do wielogodzinnych tras w górach, by być w stanie wtrzymać ten trud. Żaden z wielkich wspinaczy alpinistów, nie ma budowy ciała kulturysty.
Reasumując - jeśli interesuje Cię wygląd kulturysty z wielkimi widocznymi mięśniami, to częste wspinanie przy jednoczesnej siłowni mocno spowolni ci przyrost masy mięśniowej. Jeśli interesuje Cię wspinanie, poza ścianką chciałbyś się kiedyś pospinać w górach, zyskać kondycję, siłę, elastyczność, wytrzymałość- to ścianka jest super sprawą :)

matek80

Re: Wspinanie alternatywą dla siłowni?

Śr 26 paź, 2016

scianka zdecydowanie lepszą metodą na budowanie siły oraz sylwetki. Siłownia jest statyczna, a wspinaczka dynamiczna. Ogromna siła w rękach, bardzo rozwija się tułów, bardzo polecam

Powrót do Wspinanie