Czy wystarczą korkotrampki dla początkujących?

Wspinaczka skałkowa, taternictwo, alpinizm, himalaizm... wspinacze wszystkich krajów i specjalności łączcie się!

Moderator: Moderatorzy

Gorguś

Czy wystarczą korkotrampki dla początkujących?

Śr 15 lis, 2006

Hey!
Od paru miesięcy interesuję się wspinaczką. Nie byłam jeszcze na żadnej ściance, wybieram się dopiero w najbliższy weekend. Nie mam jeszcze kompletnego sprzetu (w tym butków) w związu z tym mam pewne pytanie, słyszałam że dla początkujących wystarczą korkotrampki, jednak podobno są strasznie niewygodne i obdzierają. Co byście mi polecali?

buba

Ulubione góry: .

Re: Czy wystarczą korkotrampki dla początkujących?

Śr 15 lis, 2006

kilkoro moich znajomych wspina sie w zwyklych trampkach i bardzo sobie chwala :)
"ujrzałam kiedys o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest w ynikiem tego, że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..

Żaku
Administrator forum

Ulubione góry: Beskid Żywiecki

Śr 15 lis, 2006

A wg. mnie lepsze są chińskie tenisówki, im cieńsze (podeszwa) tym lepsze. Korki maja jednak gruba gumę. W każdym razie, powodzenia na ścianie!
"Nie możemy żyć wg. zasady: wszyscy przeciw wszystkim, ale tylko wedle zasady wszyscy z wszystkimi, wszyscy dla wszystkich".
Jan Paweł II
"Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie." (Antoni Słonimski)

Obrazek Obrazek

Łosiek (Kaśka)

Śr 15 lis, 2006

Jeśli korkotrampki, to koniecznie muszą to być te najstarsze (i najtańsze) - z przodu całe oblane gumą dla lepszej przyczepności (myślę, że są lepsze od tenisówek, bo najistotniejszy jest przód buta a nie podeszwa). Ja na początku chodziłam w takich i nie obtarły mnie wcale, poza tym nie słyszałam, żeby obtarły kogoś z moich znajomych.
Polecam pochodzić w takich kilka razy, a jak Ci się spodoba, to nie ma co się zastanawiać tylko kupować buty wspinaczkowe - naprawdę jest wielka różnica w poruszaniu się na ścianie. Malutkie stopnie czasami są nie do przejścia w trampkach... w ogóle nie ma co porównywać :grin:
Jeśli praca przeszkadza ci w realizacji marzeń, to ją rzuć:)
http://www.anorak.dbv.pl/news.php
http://galeria.e-city.tarnow.pl/autorzy/kglowicka/

jano

Śr 15 lis, 2006

Wystarczą.Zasada jest taka,że kupujesz dwa numery mniejsze niż nosisz,obcinasz z przodu korki i podklejasz mikrogumą.Wspinałem się tak i w skałkach i w Tatrach,tylko,że w Tatrach po kilku wyciągach stałem na bosaka,żeby nogi odpoczęły :wink:
Partnera w górach nie zostawia się -nawet jakby był bryłą lodu

Gorguś

Śr 15 lis, 2006

Dzięki! :mrgreen: A mam jeszcze pytanko co do spodni, jakie się najbardziej nadają??

Łosiek (Kaśka)

Śr 15 lis, 2006

Spodnie takie, których przede wszystkim nie będzie Ci szkoda zniszczyć :wink: na pewno luźne, nie krępujace ruchów. Każdy chodzi tak, jak mu wygodnie - ja mam takie do pół-łydek.

BLE_Maciek

Pt 17 lis, 2006

Jano, polecanie początkującym aby kupili buty "dwa numery za małe" to nienajlepszy pomysł.

Buty muszą po prostu ściśle przylegać do stopy, ale nie mogą katować. Ja przez pół roku chodziłem na ściankę w trampkach które nie były w zasadzie za ciasne tylko właśnie takie powiedzmy ścisłe. Później kupiłem sobie buty La sportivy. Trampki, cokolwiek by z nimi nie robić zawsze będą gorsze od butów wspinaczkowych i nawet założenie butów o pięć numerów za małych tego nie poprawi. Oprócz butów ważna jest też umiejętność stawania na stopniach, odpowiedniego ich obciążania dającego maksymalne tarcie.

Wprawdzie moje La sportivy (model "Tora") też trochę na początku katowały, ale teraz już się rozciągnęły i są optymalne :-) Mam nadzieję że nigdy się nie zużyją bo nie chcę rozciągać nowej pary ;-)

Co do spodni to na ściance nie niszczą się aż tak jak w skałach. Spodnie przede wszystkim mają nie krępować ruchów - tak jak spodnie do chodzenia po górach (i takie same się nadają).

Michał

Cz 15 mar, 2007

Ja przerzuciłem się z korkerów na buty wspinaczkowe Rock Pillars i różnica ogromna :-)

Jeżeli ktoś ma możliwości to zdecydowanie polecam buty wspin. chociaż na ścianie bulderowej z przyzwyczajenia uzywam korkerów, buty zostawiam bardziej na wypady w skały (pierwszy raz myśle, że już niedługo :-)) i do robienia trudniejszych dróg na scianie wspin.
Ostatnio edytowano Pn 19 mar, 2007 przez Michał, łącznie edytowano 1 raz

magdalena

Wt 13 maja, 2008

Witam :)
a ja mam pytanie z tej samej beczki, ale chodzi mi konkretnie już o buty na ściankę, nie żadne trampki, korkotrampki itd. chciałabym kupić konkretne buty np. SCARPA REFLEX i teraz pytanie za 100 punktów buty mają być 2 rozmiary mniejsze to już wiem, na co jeszcze powinnam zwrócić uwagę kupując buty?
"Bo tutaj w górach jest mój dom,
śpią marzenia gwiazdy lśnią,
tu przestrzenią karmię serce,
żyć co krok pragnę więcej….”

beblak

Wt 13 maja, 2008

pierwsze buty, prywatna opinia.

to nie prawda, że buty mają być 2 numery za małe. bzdura. z założenia but ma przylegać do stopy idealnie, a nie uciskać żeby wspinacz zwijał się z bólu. każdy but poddaje się inaczej, jeden się rozejdzie o pół numeru, a inny wogóle, spytaj sprzedawcy, ale najpierw wybierz się na dłuższy spacer po mieście, żeby rozgrzać stopy, noga ma być zmęczona, wtedy wejdź do sklepu i przymierz but. nie kupuj butów asymetrycznych, nie wydawaj więcej niż 200 złotych. jeśli można na gołą nogę to korzystaj z tej opcji, wiadomo też jak powinny wyglądać paznokcie. pozdrawiam.
" chodzę w góry, bo są... "

Kuba (Cesarr)

Ulubione góry: .

Wt 13 maja, 2008

Pierwsze buty wspinaczkowe powinny być tylko ciut za małe, ale na tyle na ile pozwoli stopa: bez zachodzenia palców na siebie i podkurczania (jedynym podkurczonym palcem może być duży palec). Nowoczesne buty są budowane zgodnie z anatomią stóp. Nie może być tak, żeby wspinaczka kojarzyła ci sie tylko i wyłącznie z potwornym bólem stóp, bo możesz sie w ten sposób szybko do niej zniechęcić. Jak nabierzesz doświadczenia to kupisz sobie inne buty, mniejsze, większe, asymetryczne itd. jakie sobie wybierzesz, a będzie to bardziej świadomy wybór bo poparty doświadczeniem.
horyzont - linia wyznaczająca kierunek marszu

magdalena

Wt 13 maja, 2008

Dzięki śliczne za odpowiedzi:) czyli jednak nie dwa numery, a dobrze dopasowane to jednak jest różnica ( co do skarpet zawsze istnieją cienkie podkolanówki czy coś w tym stylu prawie jej nie ma a sprzedawcy się nie czepiają :cool: )
jak coś wybiorę dam znać jak sie sprawują.

Łosiek (Kaśka)

Wt 13 maja, 2008

Magda, ja mam numer buta normalnie 38, a numer butów wspinaczkowych 39,5 - są ciasne, a jak były nowe, były baaardzo ciasne :grin: Także niby mniejsze, a większe :wink:
W sklepach raczej nie ma większego problemu z mierzeniem butów na gołą stopę - bo przecież większość ludzi tak się wspina właśnie. Pozdrawiam

magdalena

Wt 13 maja, 2008

Kasia toś mi dała zagadkę teraz :roll: :lol: :cool:

Następna strona
Powrót do Wspinanie