Płytka Sticha czy Kubek ?

Wspinaczka skałkowa, taternictwo, alpinizm, himalaizm... wspinacze wszystkich krajów i specjalności łączcie się!

Moderator: Moderatorzy

Żaku
Administrator forum

Ulubione góry: Beskid Żywiecki

Re: Płytka Sticha czy Kubek ?

N 18 mar, 2007

Marek napisał(a):Twój przyrząd nie radzi sobie dobrze nawet na moim statyku, a przecież ta lina jest stosunkowo mało zużyta.

Z tym sie zgodzę, jednak zastanawia mnie właśnie fakt, dlaczego ta lina jest tak sztywna ? Piszesz, że mało zużyta, a właśnie sprawia wrażenie jakby miała 'ze sto lat'. Może rzeczywiście mało jej używałeś, a zesztywniała z powodu wieku ? W każdym razie, na nowych statykach (pewnie technologia wytwarzania też ma tu swoje do powiedzenia) i dynamikach kubek radzi sobie świetnie i w zupełności wystarcza (też nie ma żadnych elementów które mogłyby się "odkręcić, poluzować, przesunąć"). :)

A tak przy okazji "płytka Stichta" jest chyba poprawną formą, choć niektórzy używają zwrotu "płytka Sticha"...
"Nie możemy żyć wg. zasady: wszyscy przeciw wszystkim, ale tylko wedle zasady wszyscy z wszystkimi, wszyscy dla wszystkich".
Jan Paweł II
"Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie." (Antoni Słonimski)

Obrazek Obrazek

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

N 18 mar, 2007

Żaku napisał(a):...sprawia wrażenie jakby miała 'ze sto lat'. :smile:
No tak...ten kawałek sznurka nie jest dobrym przykładem. To 12 mm statyk używany przeze mnie do zjazdów, podchodzenia i tyrolek. Sztywny od chwili wyprodukowania. Piu jest przeznaczony do lin dynamicznych ≤11 mm. i składa się z dwóch kawałków metalu. Pałąk przy odrobinie pecha dość łatwo wygiąć. A prawo Murphy'ego czasem się sprawdza :grin:.
Pisząc off-topic o ósemce nie zamierzałem bronić zabytku. Ale uważam twierdzenie że ma same wady za niezgodne z prawdą uproszczenie.
Ostatnio edytowano Cz 01 sty, 1970 przez Marek, łącznie edytowano 1 raz
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Żaku
Administrator forum

N 18 mar, 2007

To:
Marek napisał(a): 12 mm statyk

i to:
Marek napisał(a):Piu jest przeznaczony do lin dynamicznych ≤11 mm

wyjaśnia wszystko.

Marek napisał(a):Ale uważam twierdzenie że (ósemka) ma same wady za niezgodne z prawdą uproszczenie.

Tutaj przyznaję rację.
"Nie możemy żyć wg. zasady: wszyscy przeciw wszystkim, ale tylko wedle zasady wszyscy z wszystkimi, wszyscy dla wszystkich".
Jan Paweł II
"Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie." (Antoni Słonimski)

Obrazek Obrazek

dynercia

Ulubione góry: każde

Wt 20 mar, 2007

Piu jest przeznaczony do lin dynamicznych ≤11 mm.
czyli jest dobre praktycznie na wszystkie dynamiczne liny, i pojedyncze i połówkowe, choć na moją pojedynczą rzeczywiście wolę używać kubka
i składa się z dwóch kawałków metalu.
hm... moje składa się z jednego
>>> www.miu-gory.xt.pl - strona domowa o górach<<< >>> Atlas roślin górskich <<<
>>> picasaweb.google.pl/dynercia <<<

Żaku
Administrator forum

Wt 20 mar, 2007

dynercia napisał(a):hm... moje składa się z jednego

Markowi pewnie chodziło o to, iż tą drugą częścią jest ten metalowy (czy z tworzywa ?) pałąk koloru czarnego.
Jan Paweł II

Obrazek Obrazek

__Maciek

Wt 19 cze, 2007

Ja tam bardzo doświadczony nie jestem, ale zdecydowanie wolę płytkę, bo przede wszystkim nie blokuje się tak "na martwo" jak kubek. Dzięki sprężynie nie dochodzi do takiego zablokowania. Dzięki temu też czuć co się z liną dzieje, nawet jeżeli przyrząd jest zablokowany i nie trzeba jakichś siłowych manipulacji żeby ten przyrząd odblokować.

Ktoś narzekał na repik który potrafi się zaplątać w linę ? A i owszem, ale może sie to zdarzyć tylko wtedy gdy ten repik jest za długi. Jeżeli dobierze się jego długość tak żeby wystarczał w sam raz na to żeby płytka była przy samym karabinku (+ parę milimetrów luzu oczywiście :-) ) to nie zdarza się jego wciągnięcie przez linę (bo i nie ma jak). Mam tak uwiązaną płytkę i jeszcze mi się nie przytrafiło przycięcie tego repika.

Swoją drogą to nie mogę pojąć dlaczego żaden producent szpeju nie wpadł na to żeby robić płytki ze sztywnymi lub półsztywnymi (linka metalowa w plastiku) kabłąkami, tak jak kubki ?

Zdecydowanie polecam płytkę Stichta.

Kajetan

Wt 19 cze, 2007

__Maciek napisał(a):Zdecydowanie polecam płytkę Stichta.

Płytka jest tańsza :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

__Maciek

Śr 20 cze, 2007

Kajetan napisał(a):Płytka jest tańsza :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A bo ja wiem ? Chyba zależy gdzie kupujesz. W Wawie we wszystkich sklepach jakoś tak się przyjęło że każdy typowy kawałek żelastwa (karabinek, płytka, kubek, ósemka itd.) kosztuje ok. 50zł. IMHO są w tej samej cenie.

Kajetan

Śr 20 cze, 2007

Jak bym dostał kubek za 50zł to bym kupił :razz:

Gdzie nie poszukam to 45zł za płytkę chcą a jak jeszcze masz jakąś klubową zniżkę... :mrgreen:
"Musimy ryzykować, ponieważ największym hazardem w życiu jest niczym nie ryzykować. Ten, kto nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest niczym"

Michał

Śr 20 cze, 2007

Kajetan napisał(a):Jak bym dostał kubek za 50zł to bym kupił :razz:

nooo, a tak to najtaniej 59 zeta, oczywiście taki już w miare dobry :D

A płytka faktycznie tańsza widziałem i po 42 zł.

__Maciek

Cz 21 cze, 2007

Kajetan napisał(a):Jak bym dostał kubek za 50zł to bym kupił :razz:

A ja nie :razz:

Cholera, możę i faktycznie jakoś mi się zbytnio te ceny uogólniły.

Kubek jest prawdopodobnie nieco bardziej kosztowny w produkcji. Płytka ma (w porównaniu z nim) konstrukcję cepa ;-)

świstak

Śr 19 wrz, 2007

ATC Guide Black Diamonda - o zaletach spytajcie każdego instruktora. Poza tym uważajcie na reverso - kanty po 2 latach wytarły się do żyletki.

Pozdrawiam

Poprzednia strona
Powrót do Wspinanie