Szkoly wspinaczkowe

Wspinaczka skałkowa, taternictwo, alpinizm, himalaizm... wspinacze wszystkich krajów i specjalności łączcie się!

Moderator: Moderatorzy

AdamO

Szkoly wspinaczkowe

N 22 lip, 2007

Witam!

Czy jest tu ktos kto moglby mi polecic(najlepiej z wlasnego doswiadczenia)jakas szkole wspinaczki skalkowej jak rowniez szkoly ktore prowadza kurs taternicki.Cena nie gra roli,chodzi mi o naprawde fachowych(doswiadczonych)instruktorow jak i normalnych ze zdrowym podejsciem ludzi.Wiem ze w internecie jest mnostwo ofert,ba pytanie ktora wybrac?Kazda szkola zachwala ze jest najlepsza a tak naprawde to jest jak kupywanie kota w worku...Licze ze ktos moze cos mi podpowie.Z gory wielkie dzieki jak nie wiem co!
AdamO

gobo
Moderator

Ulubione góry: puste

Re: Szkoly wspinaczkowe

N 22 lip, 2007

Sądzę, że najwięcej nauczysz się nie na kursie, lecz regularnie odwiedzając np. sztuczną ściankę wspinaczkową, ponieważ: 1.: Instruktor (operator ściany), chcąc, niechcąc musi pokazać Ci jak się wiązać, jak asekurować partnera itp.; 2.: Patrzysz na innych, doświadczonych wspinaczy, którym, całkiem darmo, możesz zadawać pytania na nurtujące Cię kwestie; 3.: Regularny trening czyni mistrza i nie piszę tu o np. 2 tyg. w skale podczas kursu, bo kurs się skończy i co?... Summa sumarum - za stosunkowo mniejsze pieniądze nauczysz się więcej, Twa wiedza będzie trwalsza, że nie wspomnę o doświadczeniu, którego na parodniowym kursie nabyć nie sposób. Z łojanckim pozdrowieniem - Gobo

Kajetan

Pn 23 lip, 2007

gobo napisał(a):Sądzę, że najwięcej nauczysz się nie na kursie, lecz regularnie odwiedzając np. sztuczną ściankę wspinaczkową, ponieważ: 1.: Instruktor (operator ściany), chcąc, niechcąc musi pokazać Ci jak się wiązać, jak asekurować partnera itp.; 2.: Patrzysz na innych, doświadczonych wspinaczy, którym, całkiem darmo, możesz zadawać pytania na nurtujące Cię kwestie; 3.: Regularny trening czyni mistrza i nie piszę tu o np. 2 tyg. w skale podczas kursu, bo kurs się skończy i co?... Summa sumarum - za stosunkowo mniejsze pieniądze nauczysz się więcej, Twa wiedza będzie trwalsza, że nie wspomnę o doświadczeniu, którego na parodniowym kursie nabyć nie sposób. Z łojanckim pozdrowieniem - Gobo

Gobo nie wiem jaki masz za sobą staż wspinaczkowy żeby takie sądy wysnówać ale moim zdaniem grubo się mylisz. Jeżeli zamierzasz poruszać się w skałach całkowicie samodzielnie bezpiecznie asekurując się to chyba kurs jest najlepszym rozwiązaniem. Sztuczna ścianka nigy dobrze nie przygotuje Cię do wspinaczki w skale. Moze jedynie wyrobić specyficzną siłę i trochę techiniki ale asekuracja jest na poziomie daleko podstawowym. Jedno drugiego nie wyklucza i lepiej po regularnym chopdzeniu na ścianke pójśc na kurs ale jeżeli ktoś ma w planach kontynuować dalsze szkolenie w Tatrach kurs staje się niezbędny nawet wobec dzisiejszych dośc liberalnych przepisów.
Kurs trwa krótko bo zaledwie 6 dni ale ilośc wiedzy i konkretnych czynności do opanowania jest dośc sporawy. Dzieki temu masz wieksze zaufanie do własnych umijetności poznajesz wiele technik linowych których nie poznasz wspinając się tylko sportowo.

Z własnego doświadczenia mogę Ci polecić szkołe Kuby Rozbickiego www.szkola-wspinania.pl

Milka

Pn 23 lip, 2007

Polecam z własnego doświadczenia www.bag.pl

dynercia

Ulubione góry: każde

Pn 23 lip, 2007

Ja Ci moge polecić .Piotra Górkę z Krakowskiego KW na kurs skałkowy i Krzysia Tretera na kurs tatrzański (tel. +48(601)097255 , +48(34)3652404 info@trekking.com.pl) - kontakt raczej telefoniczny, bo Krzysiu siedzi całe tygodnie w Tatrach i nie ma dostępu do netu.
>>> www.miu-gory.xt.pl - strona domowa o górach<<< >>> Atlas roślin górskich <<<
>>> picasaweb.google.pl/dynercia <<<

gobo
Moderator

Ulubione góry: puste

Pn 23 lip, 2007

Kajetan - w gruncie rzeczy nasze opinie wcale nie są sprzeczne, a jedynie mówimy o dojściu do celu innymi drogami. Kurs - jak najbardziej, jeśli taka wola - zawsze to jakiś papier w kieszeni. Ale ciężko uwierzyć mi, że po 6-dniowym szkoleniu (zakładając brak jakiegokolwiek kontaktu ze wspinaniem przed kursem) można być gotowym do samodzielnej wspinaczki. Ale to w zasadzie nie jest na temat... O mój staż możesz być spokojny - wciąż żyję :P Pozdrawiam

AdamO

Pn 23 lip, 2007

Dzieki wszystkim za pomoc i dobre rady.Szczegolnie ciekawa polemika Globo z Kajetanem.Napewno wyciagne z niej wnioski:) Dynercia i Milka wielkie dzieki za konkretne namiary!Sprawdze napewno i byc moze wreszcie sie na kogos zdecyduje.
Pozdrowionka!
AdamO

dynercia

Wt 24 lip, 2007

Ale ciężko uwierzyć mi, że po 6-dniowym szkoleniu (zakładając brak jakiegokolwiek kontaktu ze wspinaniem przed kursem) można być gotowym do samodzielnej wspinaczki.

A jednak. Jeśli pójdziesz na naprawdę dobry kurs, to będziesz do takiej wspinaczki gotowy. Wiadomo, że na początek nie złoisz nie wiadomo czego, ale spokojnie możesz jechać w skały bez obawy o swoje życie i zdrowie. Bo o nie kolejny papier tu chodzi, ale konkretne umiejętności w zakresie asekuracji. Na bulderach sztucznej ściany możesz być super łojantem i machać VI.5, ale jeśli nie będziesz się umiał prawidłowo asekurować, to nici z prawdziwego wspinania (czyt. skały, góry, itd.)
>>> www.miu-gory.xt.pl - strona domowa o górach<<< >>> Atlas roślin górskich <<<

AdamO

Wt 24 lip, 2007

Mam kolejne pytanie,bo ostatnio sporo osob(glownie spoza forum)poleca mi Waldka Niemca oraz Monike Niedbalska,czy ktos robil u nich kursy,ewentualnie slyszal cos o nich?Pozdrawiam wszystkich!
AdamO

Kajetan

Wt 24 lip, 2007

Waldek Niemiec nie byłem u niego ale słyszałem same dobre opinie i ponoć bardzo solidnie szkoli. Pozatym Piotr Drobot też dobre opinie słyszałem.

Wracając na chwilę do dyskusji. Troche za bardzo pośpieszyłem się z odpowiedzią do Ciebie Gobo. Masz racje współpraca z bardziej doświadczonymi wspinaczami oraz aktywna działalnośc wspinaczkowa na ściance mogą zdecydowanie pomóc. Jednak nie każdy może liczyć na wsparcie doświadczonych kolegów którzy go nauczą co i jak :razz:
A kurs to chyba najbardziej "oficjalna" forma rozpoczęcia zabawy we wspinanie w skałkach a potem górach.
"Musimy ryzykować, ponieważ największym hazardem w życiu jest niczym nie ryzykować. Ten, kto nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest niczym"

dynercia

Śr 25 lip, 2007

Ja u Niemca nie robiłam kursu, ale mój kolega, który u niego robił nie miał o nim zbyt dobrego zdania. Poza tym Waldek ma zwyczaj tylko firmować swoim nazwiskiem kursy, a w rzeczywistości prowadzi je ktoś inny. Tych dwóch gości, których poleciłam znam osobiście i naprawdę się do roboty przykładają i kursy u nich nie są stratą pieniędzy.

Anna*

Ulubione góry: Tatry Zachodnie

Śr 25 lip, 2007

U Waldka Niemca byłam co prawda nie na skałkowym, a na kursie zimowym, ale jestem w pełni zadowolona z podjętej decyzji. Zdarzyło mi się trafić do grupy, którą osobiście szkolił i muszę przyznać, że zrobił to profesjonalnie. Podobnego zdania jest mój znajomy, który robił u niego ostatnio kurs skałkowy. Zdarza się owszem, że Waldek zbiera dość liczne grupy i wtedy "oddaje" je komuś innemu, ale to również są osoby z doświadczeniem i ze "środowiska". Chyba nikt nie zarzuci amatroszczyzny Krzyśkowi Treterowi?

Wracając do samego Waldka. W ostatni weekend spotkaliśmy go w Kobylańskiej z kursem. Okazało się, że hasła o jego chęci niesienia pomocy każdemu, także po kursie nie były rzucane na wiatr. Z przyjemnością bowiem uzupełnił nam braki wiedzy pokutujące z powodu zbyt ograniczonego topo...
Waldka polecam. :grin:

duncan76

Śr 25 lip, 2007

Dobry temat AdamO :wink: Sam pomału się przymierzam do takich kursów (może w przyszłym roku...) i mnie też informacje tu zawarte się przydadzą :smile:

AdamO

Cz 26 lip, 2007

duncan76 napisał(a):Dobry temat AdamO :wink: Sam pomału się przymierzam do takich kursów (może w przyszłym roku...) i mnie też informacje tu zawarte się przydadzą :smile:

Jasne duncan76,dobrych tematow nigdy za wiele,i mysle ze wszyscy ktorzy tu skrobna pare sensownych zdan pomoga wielu ludziom,a przy okazji mi :razz:
AdamO

AdamO

Cz 26 lip, 2007

Oooo widze ze coraz czesciej padaja tu nazwiska Waldka Niemca i Krzyska Tretera,a wiec cos jest na rzeczy ze chlopaki cos potrafia i co szczegolnie wazne,potrafia rownie dobrze przekazac swoja wiedze innym.
Dzieki Anna , a przy okazji wszystkiego najlepszego z okazji imienin!
AdamO

Następna strona
Powrót do Wspinanie