Grań Moka

Wspinaczka skałkowa, taternictwo, alpinizm, himalaizm... wspinacze wszystkich krajów i specjalności łączcie się!

Moderator: Moderatorzy

Was

Grań Moka

Śr 01 mar, 2006

Mam taki plan zeby zrobić Grań Moka w sierpniu gdzieś tak. Szukam informacji na ten temat. Wogóle info nt. grani głównej Tatr bedą mile widziane :wink:
Czy ktos może mnie wesprzeć informacjami?
Dzięki :)
S O K O L I K I rulez! :)
www.gawra.org
www.szwajcarka.jga.pl

Irek

Re: Grań Moka

Cz 02 mar, 2006

Czesc. Poszukaj tego:
Skłodowski, Andrzej / Wołoszyński, Marek: Na graniach Polskich Tatr Wysokich
Przewodnik taternicki, typu "select".
Wydanie 1. 1992, Warszawa, "Sport i Turystyka". Format 165x120, okł. kartonowa, str. 72, schematy dróg.

Nie jestem na 100% pewien czy to ta pozycja ale mialem kiedys w reku taka ksiazeczke z opisem przejsca grani (technicznym nie poetyckim). Byla calkiem sensowna.

Was

Cz 02 mar, 2006

Dzięki :) Jest na Allegro. Licytuję :) Mam nadzieję że się uda :)
Jakieś jeszcze propozycje?
:>
www.gawra.org
www.szwajcarka.jga.pl

jano

N 05 mar, 2006

Grań Tatr jest ciekawie opisana w przewodniku Janusza Kurczaba"Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie".
Partnera w górach nie zostawia się -nawet jakby był bryłą lodu

Irek

Pn 06 mar, 2006

Czesc.
Was napisał(a):Dzięki :) Jest na Allegro. Licytuję :) Mam nadzieję że się uda :)
Jakieś jeszcze propozycje?
:>

Jak nie dasz rady wylicytowac to daj znac. Moze uda mi sie zrobic jakies ksero.

Was

Pn 06 mar, 2006

spoko :) na razie nie ma zbyt wielu chętnych więc wygrywam :) ale jak by co to sie zgłoszę.
www.gawra.org
www.szwajcarka.jga.pl

Was

Cz 15 cze, 2006

Przygotowania do Przejścia Grani Moka wciąż trwają. Na razie kompletuję materiały - ciągle jeszcze zresztą :/
Mam prośbę do tych co się znają na topografii Tatr. Przygotowałem zestawienie wszystkich nazwanych szczytów, turni i przełeczy na Grani Moka. Niestety nie jestem pewien czy to wszystko czy coś pominąłem. Najprawdopodobniej w okolicach Cubryny nie wszystko wymienione, ale brakuje mi przewodnika tych okolic. Rzućcie okiem i zweryfikujcie jeśłi możecie. Dzięki ;)

Grań MOKA
Przełęcz Białczańska
Białczańska Kopka
Białczańska Przełęcz Pośrednia
Białczańska Czubka
Białczańskie Baszty
Żabie Wrotka
Żabie Zęby
Żabi Mnich
Białczańska Przełęcz Wyżnia
Żabi Szczyt Wyżni
Wyżnia Spadowa Przełączka
Spadowa Turniczka
Ciężka Przełączka
Kopa Spadowa
Spadowa Przechyba
Niżne Rysy (4 szyty)
Przełęcz Pod Rysami
Rysy
Innominata
Żabia Przełęcz
Żabi Koń
Żabia Przełęcz Wyżnia
Żabia Turnia Mięguszowiecka
Wołowa Turnia
Hinczowa Turnia
Czarnostawiańska Przełęcz
Mięguszowiecki Szczyt Czarny
Przełęcz pod Chłopkiem
Mięguszowiecki Szczyt Pośredni
Igła Milówki
Mięguszowiecka Przełęcz Wyżnia
Mięguszowiecka Baszta
Mięguszowiecka Szczerbinka
Mięguszowiecki Szczyt Wielki
Mięguszowiecki Przechód
Mięguszowiecka Turniczka
Hińczowa Przełęcz
Cubryna
Zadni Mnich
Ciemnosmreczyńska Turnia
Wrota Chałubińskiego
www.gawra.org
www.szwajcarka.jga.pl

Altair

Ulubione góry: Wszystkie ładne i wysokie

N 18 cze, 2006

Z tego spisu wnioskuję, że odpuszczasz sobie Żabią Czubę, Żabi Niżni, Miedziane i Opalone? Zresztą chyba wiem dlaczego :roll:. Myślę, że do sprawdzenia poprawności tej listy nieoceniony będzie WHP, tom 6 i 7 oraz przewodniki W. Cywińskiego dotyczące tego rejonu. Grań Moka jest dosyć skomplikowana w sensie topograficznym :?, ale nawet idąc ją ściśle po grani trudności nie powinny przekroczyć tatrzańskiej V 8).

Was

N 18 cze, 2006

Owszem, odpuszczam Żabią Czubę, Żabi Niżni, Miedziane i Opalone ponieważ w rejonie Moka udostępniony jest do wspinania obszar od Białczańskiej do Chałubińskiego. Korzystam z przewodników Cywińskiego (7, 9, 10 - brakuje mi 8 :/).
Szedłeś tamtędy Altair? Jakieś uwagi? wskazówki? ;)
www.gawra.org
www.szwajcarka.jga.pl

Altair

N 18 cze, 2006

Co ja Ci mogę powiedzieć na temat grani Moka? Byłem na wielu z wymienionych szczytów, ale było to baaardzo dawno temu. Poza tym nigdy nie robiłem grani jako takiej. Żabia Grań powinna być stosunkowo łatwa do przejścia. Tam najtrudniejszy jest chyba Żabi Mnich, ale on tylko tak groźnie wygląda, a od Białczańskiej Przełęczy Wyżniej jest łatwy do wejścia. Na Wołowym Grzbiecie kiedyś nawet kiblowałem – tam najtrudniejszy do przejścia będzie zapewne Żabi Koń, cała reszta tej grani nie powinna przedstawiać jakiś większych technicznych trudności. Co do Mięguszów, to nie ma tam jakiś wielkich wyzwań, z wyjątkiem może Igły Milówki. Potem do Cubryny powinno być bez problemu. Dalej jeszcze zostaje Zadni Mnich. Tam jest piękna lita skała, ale "trochę" trzeba się z nim namęczyć :?.

Wszystko zależy od tego, czy chcesz iść ściśle granią, czy też zadowolisz się obejściami wchodząc tylko na poszczególne szczyty i przełęcze. W tym drugim przypadku można to zrobić stosunkowo sprawnie, bo asekuracja jest konieczna tylko w sporadycznych przypadkach 8).

Kiedyś interesowałem się przejściem grani Mięguszów, ale jakoś nie zdążyłem zrealizować tego planu :(.

Was

N 18 cze, 2006

Wg Cywińskiego na Grani Żabiego trudno może być na Żabich Zębach - IV. Żabi Koń - również IV. Wejście na Żabi Wyżni można dojść II granią idąc z Wyżniej Białczańskiej Przelączy najpierw na Wyżnią Spadową Przełączke i dalej na Żabi Wyżni. Jak będzie w rzeczywistości, to sie okaże :) Grań rzeczywiście nie powinna być technicznie truda lecz jedynie męcząca no i eksponowana :) Poza tym możliwość wielu wycofów, więc chyba nie bedzie źle. Dzięki za info.
A nie masz może jakichś zdjęć z okolic Spadowej Turniczki i Kopy Spadowej?
www.gawra.org
www.szwajcarka.jga.pl

Altair

Pn 19 cze, 2006

Jedyna sensowna fotka, jaką obecnie dysponuję jest tutaj. Nie wiem jednak, czy będzie Ci w jakikolwiek sposób przydatna, ale w razie czego służę wersją w oryginalnej wielkości. Poza tym kilka zdjęć zrobionych z dołu, na których nie widać szczegółów grani. W te rejony nie zapuszczałem się od lat, aczkolwiek Żabi Wyżni był w moich planach na ten rok 8).

macs

Śr 12 lip, 2006

Najprawdopodobniej w okolicach Cubryny nie wszystko wymienione, ale brakuje mi przewodnika tych okolic.

Zobacz tutaj :http://www.denali.yoyo.pl

Was

Śr 12 lip, 2006

no właśńie zobaczyłem :) Dzięki.
Tylko te dwa ostatnie zapisało mi w formacie html a nie pdf :/
www.gawra.org
www.szwajcarka.jga.pl

jano

Cz 27 lip, 2006

Was a kiedy zamierzasz zrobić grań Moka :?: Idziesz sam czy z partnerem :?: Jeśli wypadło by do w weekend ale po 6 sierpnia to chętnie wybrałbym się z Tobą o ile nie będę robił grani Kończystej,bo na razie grań Tatr Wysokich odsunęła się na bliżej nie określony termin z braku możliwości urlopu w okresie letnim
Partnera w górach nie zostawia się -nawet jakby był bryłą lodu

Następna strona
Powrót do Wspinanie