wyjazdy w Sudety

Wszystko o chatce e-Górali, sztafecie, koszulkach, naszywkach i innych ciekawych pomysłach forumowiczów.

Moderator: Moderatorzy

Hoffi

Re: wyjazdy w Sudety

Wt 21 lis, 2006

Hej :-)

W ostatni weekend byłem w Górach Stołowych i jestem naprawdę bardzo zadowolony. Sobota bardzo zamglona i w powietrzu było bardzo dużo wilgoci, ale niedziela to było miodzio. Bezchmurne niebo od rana pozwoliło na delektowanie się Szczelińcem Wielkim bez stonki. Przed 9 rano nie było tam nikogo (!!). Szkoda, że schronisko, w którym chcieliśmy wypić coś ciepłego o tej godzinie było jeszcze zamknięte. Wstęp na teren PN Gór Stołowych jest obecnie bezpłatny, tak samo bezpłatne zwiedzanie jest Szczelińca Wielkiego jak i Błędnych Skał (przy których choć przechodziliśmy, to z racji dużych plecaków nie zwiedzaliśmy). Warto się tam wybrać w te przepiękne tereny, w sam raz na weekendowy wypad. :grin:

Jeśli chodzi o Góry Sowie i Rudawy Janowickie, myślę, że to także nie jest zły pomysł. Dobrze rozwinięta baza noclegowa w Sowich pomoże Tobie zaplanować wędrówkę. Szczególnie polecam prywatne schronisko "Orzeł" w drodze na Wielką Sowę. Także schronisko PTTK "Zygmuntówka" na Przełęczy Jugowskiej będzie miłym przystankiem podczas wędrówki. Zwiedzenie Sokolika w Górach Sokolich i nocleg w słynnej "Szwajcarce" mogą Tobie też bardzo umilić pobyt.

Karkonosze przy korzystnych warunkach atmosferycznych nie będą złym wyborem. Tylko, że niżej silny wiatr nie sprawi Tobie aż tyle problemów. :wink:

Pozdrawiam i napisz, dokąd w końcu wyruszysz... :wink:

Hoffi

P.S. Cesarr - widzę, że jesteś też z Poznania. Wyjazd w Stołowe będzie dla Ciebie o tyle korzystny, że jedzie bardzo przyjemny pociąg z Poznania. Jest to połączenie Poznań - Praga (pospieszny). Z Poznania jedzie codziennie rano o 5:43 (o ile się nie mylę). Jesteś ok.9:45 w Kłodzku (albo Kłodzko Główne albo Kłodzko Miasto), gdzie po parunastu minutach przesiadasz się na osobowy w kierunku Kudowy Zdroju.Na przykład w Dusznikach jesteś ok.10:45. My wysiedliśmy właśnie tam i niebieskim szlakiem do Skał Puchacza i dalej przez Narożnik do Karłowa. Koszt przejazdu tą kombinacją w jedną stronę dla studenta ok.26 zł. Z powrotem ostatni osobowy z Kudowy Zdr. wyrusza do Kłodzka 0 17:20 (np. w niedzielę) i radzę się nim zabrać, bo nic potem już nie jedzie. W Kłodzku analogicznie przesiadasz się na to samo połączenie z Pragi i jedziesz już bezpośrednio do Poznania - jesteś na miejscu planowo o 22:45. Koszt taki sam jak wcześniej.Jak widzisz dojazd PKP w Stołowe jest całkiem korzystny i nie musisz spędzać nocy w pociągu = jesteś bardziej wypoczęty. Ludzi nie za dużo, zwłaszcza w osobowym sporo miejsca. Dodatkowym atutem, jeśli wybierzesz Stołowe, jest fakt, że ten pospieszny to czeski pociąg. Znaczy się siedzi się w przedziale jak na tapczanie. :wink:

Polecam także agroturystykę, w której nocowałem. Jest to taki domek tuż u podnóza Szczelińca Wielkiego w Karłowie. Bliżej Szczelińca już nie można. Przystępne ceny, gorrąca woda i cisza wokół na pewno się Tobie spodobają. Podaję linka: http://www.karlow.go.pl/

No to tyle. Mam nadzieję, że choć troszku pomogłem. Jakby co, to pytaj. Naprawdę jestem zauroczony niesamowitymi widokami i odczuciami, jakich doznałem na samym Szczelińcu. Na pewno także poprzez fakt, że jest już długo po sezonie i nie ma za dużo na szlakach sam wiesz kogo. :grin:
"Życie jest jak pudełko czekoladek...Nigdy nie wiesz, co Ci się trafi" (Forrest Gump) ;)

McThias

Wt 21 lis, 2006

Hoffi napisał(a):Polecam także agroturystykę, w której nocowałem. Jest to taki domek tuż u podnóza Szczelińca Wielkiego w Karłowie. Bliżej Szczelińca już nie można. Przystępne ceny, gorrąca woda i cisza wokół na pewno się Tobie spodobają. Podaję linka: http://www.karlow.go.pl/

Byłem, potwierdzam (co prawda w lecie i to ze 3 lata temu, ale fajnie było). Najważniejsze, że to świetny punkt wypadowy.

McThias

Wt 21 lis, 2006

Hoffi napisał(a):zwiedzanie jest Szczelińca Wielkiego jak i Błędnych Skał (przy których choć przechodziliśmy, to z racji dużych plecaków nie zwiedzaliśmy).

Ależ dlaczego :mrgreen: to właśnie największa frajda- z DUUUUŻYM plecakiem przez Błędne Skały :twisted:

Anna*

Ulubione góry: Tatry Zachodnie

Śr 22 lis, 2006

Wiem, że nie na temat (Cesarr wybacz), ale chciałam dodać, że bardzo urokliwym miejscem u stóp Szczelińca jest też Pasterka. Ktoś mi kiedyś powiedział, że to najpiękniejszy koniec świata jaki w życiu widział. Ja równiez mogę tak powiedzieć. Miejsce fantastyczne i bardzo spokojne. Nawet w sezonie niewielu tam turystów. Do Pasterki wiedzie tylko jedna droga "stu zakrętów" i właściwie cała okolica to niekończące się łąki i góry. Na Szczeliniec bardzo blisko, a na Błędne Skałki przez Ostrą Górę również. Spędzając tam słoneczny jesienny weekend napotkałam na leśnym szlaku tylko jednego wędrowca - tubylca zresztą, zbierającego grzyby, co nieczęsto mi się w górach zdarza oraz młodego podporucznika z pobliskiego ośrodka WSOWLąd. Schronisko ładnie położone, odremontowane i przytulne, łazienki czyste i z ciepłą wodą. Jako jedyne, do którego wjechałam samochodem :-) (Zanim posypią się na mnie gromy - w ramach usprawiedliwienia dodam, że to schronisko położone tuż za wsią, na końcu drogi, więc ruch samochodów jest dopuszczony). Polecam, warto...

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Śr 22 lis, 2006

McThias napisał(a):to właśnie największa frajda- z DUUUUŻYM plecakiem przez Błędne Skały :twisted:
A co dopiero z rowerem?! (po odpięciu kół oczywiście :mrgreen:).
Anna* napisał(a):...urokliwym miejscem u stóp Szczelińca jest też Pasterka. Ktoś mi kiedyś powiedział, że to najpiękniejszy koniec świata jaki w życiu widział.
W rzeczy samej :grin: . To niemal wymarła wieś. Więcej tu przybyszów ze świata niż miejscowych. I bliżej z Pasterki do Czech niż do reszty Polski. Nawet w sezonie, gdy po drugiej stronie Szczelińca kłębią się tłumy, w tej wsi jest cicho i spokojnie. Jeździłem tam przez kilka lat z grupami, do ośrodka nieco powyżej schroniska. Ciekawe, czy jeszcze działa?
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

McThias

Śr 22 lis, 2006

Anna* napisał(a):Schronisko ładnie położone, odremontowane i przytulne, łazienki czyste i z ciepłą wodą. Polecam, warto...

Położone wręcz fantastycznie! Mieszkałem tam kilkanaście dni w czasie naszego pierwszego wypadu w G.Stołowe (drugi pobyt w górach naszej córki :roll: ) 8 lat temu- było siermiężnie, łazienki jak loch więzienny :wink: , ale klimat był wspaniały :!: Najwspanialsze wschody i zachody słońca z pagórka +- 100m od schroniska, cisza i spokój- odległość od WSZYSTKIEGO swoje robi :wink: , niezłe żarełko i sympatyczna obsługa.
Przez te lata obsługa się zmieniła chyba ze 2 razy- więc teraz nic nie mogę powiedzieć, ale miejsce pozostało, spokój raczej też, a jeśli zrobili porządny remont, to tylko się chwali. Ostatnio byłem tam 3 lata temu, niestety tylko przechodziłem, ale wspominam mile.
A jeśli już o okolicach Gór Stołowych mówimy, to dla mnie nie ma wypadu w tamte okolice bez Sawanny Łężyckiej i Skał Puchacza- to miejsce tzw. klimatyczne :wink:

Kuba (Cesarr)

Ulubione góry: .

Pn 27 lis, 2006

No i nie pojechałem :( ... ale może za tydzień.
horyzont - linia wyznaczająca kierunek marszu

Łosiek (Kaśka)

Pn 27 lis, 2006

Cessarr, jak za tydzień to przyjeżdżaj do nas! :wink:
Jeśli praca przeszkadza ci w realizacji marzeń, to ją rzuć:)
http://www.anorak.dbv.pl/news.php
http://galeria.e-city.tarnow.pl/autorzy/kglowicka/

letach

Cz 30 lis, 2006

Witam wszystkich!
Co do wyjazdów w Sudety, to 2 tygodnie temu podjechałem do Karpacza. Pięciogodzinna wycieczka Polana-Samotnia-Strzecha-Spalona Strażnica-Słonecznik i w dół do Wangu. Pogoda niezła, ludzi nie tak dużo, warunki na szlaku bardzo dobre- z reguły o tej porze chodzi się po śniegu. To była moja pierwsza wizyta w Karpaczu od dobrych kilku lat, w zasadzie wszystko po staremu, fajnie tak przypomniec sobie te miejsca, gdzie przez lata spędzałem każde ferie i wakacje. Żal tylko, że coraz trudniej w te góry się dostac. Ciężko znaleźc połączenie PKP/PKS, aby wystartowac z Karpacza, Szklarskiej czy Świeradowa przed 8. Karkonosze polecam wszystkim, zwłaszcza kotły, oczywiście w sezonie bardziej letnim. Również po czeskiej stronie można znaleźc bardzo urokliwe miejsca (Dolina Białej Łaby na przykład). A na ten weekend zirytowany kłopotami z dotarciem do Świeradowa postanowiłem, że pojadę w Beskidy, i o wschodzie słońca wyruszę z Jordanowa. :grin:

Anna*

Pt 01 gru, 2006

letach napisał(a): Żal tylko, że coraz trudniej w te góry się dostac. Ciężko znaleźc połączenie PKP/PKS, aby wystartowac z Karpacza, Szklarskiej czy Świeradowa przed 8.

Masz rację. Dojazd w Karkonosze pozostawia wiele do życzenia. A z Wrocławia pociąg tylko do Jeleniej, skąd trzeba łapać autobusy, których też nie za wiele. Z mojego miasta jest bezpośrednie połączenie PKS do Szklarskiej i Karpacza, ale jazda trwa zbyt długo, a na miejsce nie dotrze się przed południem. Dla kogoś, kto dysponuje tylko wolnym weekendem ta opcja nie jest opłacalna. Dlatego zawsze w Karkonosze jadę samochodem, bo wtedy podróż trwa max. 2 godziny. Najgorsze jednak je to, że między Karpaczem a Szklarską nie kursują autobusy, tym samym, jeżeli zostawiam samochód w Karpaczu a następnego dnia docieram do Szklarskiej, muszę w Szklarsiej czekać na autobus do Jeleniej, z Jeleniej na autobus do Karpacza i dopiero wtedy mogę wracać samochodem do domu. Połączenia (a raczej ich brak) w Karkonoszach są wielkim problemem. Nawet tamtejsi mieszkańcy narzekają, ale nikt nie wpadnie na pomysł, żeby chociaż busy kursowały w tych rejonach. Ale cóż, pobożne życzenie...

P.S. Jeśli kiedyś będziesz się wybierać w Karkonosze w tym samym terminie co ja, mogę Cię zabrać z Bielan, bo zawsze jadę tamtędy :-)

Uriel

Ulubione góry: asd

So 02 gru, 2006

Akurat mam na tyle dogodną sytuację, że w Zielonej Górze PKS kursuje codziennie i do Karpacza i do Zakopanego. :-D

Anna*

Pn 15 sty, 2007

PKP uruchomiły nowe połączenie z Poznania do Szklarskiej Poręby. Dzięki niemu mieszkańcy miasta nie będą musieli jeździć najpierw do Jeleniej Góry, a potem dopiero autobusami do miejscowości pod Szrenicą. To przysparzało im kłopotu i o wiele dłużej trwało.
Jest to pociąg osobowy, który będzie kursował przez cały rok. Z Poznania do Wrocławia będzie jeździł jako pospieszny, a od stolicy Dolnego Śląska w kierunku Sudetów zatrzyma się już na każdej stacji. Pociąg odjeżdża z Wałbrzycha o godz. 10.42 i jedzie do Szklarskiej Poręby do 13.43. Bilet normalny kosztuje 13 zł. Uruchomienie nowego połączenia było możliwe dzięki zainteresowaniu kolei i samorządów, zarówno gminnych, jak i powiatowych.

Cesarr - miałeś z tym coś wspólnego?? :wink:

Kuba (Cesarr)

Ulubione góry: .

Cz 18 sty, 2007

Na przyszły rok planuję otwarcie linii kolejowej do Karpacza :) oraz linii PKS Szklarska Poręba - Karpacz :)
horyzont - linia wyznaczająca kierunek marszu

Sędzisław Marciszów

Cz 18 sty, 2007

Cesarr napisał(a):Na przyszły rok planuję otwarcie ... linii PKS Szklarska Poręba - Karpacz :)

Przez Piechowice - Podgórzyn, czy czerwonym szlakiem ? A ja w marcu spróbuję przejść po linii kolejowej Wrocław - Piława

ali203

Ulubione góry: tatry, beskidy

Pn 19 paź, 2015

Hej.
Czy ktoś przypadkiem nie ma ochoty na weekendowy wyjazd w Sudety konkretnie interesują mnie Góry Stołowe, Złote, Bialskie, Bystrzyckie i Opawskie, Sowie, Masyw Śnieżnika, Bardzkie. Szczytów w tych pasmach brakuje mi do KGP ;) Gdyby ktoś był zainteresowany to proszę o kontakt.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Pozostałe inicjatywy