Dachstein i okolice

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

pavlov91

Ulubione góry: Tatry

Dachstein i okolice

Wt 23 lut, 2016

W sierpniu wybieram się do Austrii, Rejon Dachstein. Cel głównie ferraty. Może ktoś był i ma jakieś informacje praktyczne albo chcę się podzielić wrażeniami? ;)

przemek8311

Ulubione góry: góry Słowacji

Re: Dachstein i okolice

Cz 25 lut, 2016

Cześć,byłem dwa razy więc co nieco mogę powiedzieć.Naszym celem było przejście ferraty Johann i wejście na najwyższy szczyt Dachsteinu (Hoher Dachstein 2995m.n.p.m.)Auto zaparkowaliśmy pod dolną stacją kolejki(ok 1600 m.n.p.m.)Nocleg w schronisku Dachstein-sud-wand-hutte(1871m.n.p.n.) ok.30-40 min z parkingu.Noclegu nie rezerwowaliśmy mimo to nie było problemu z miejscem(pierwszy raz byliśmy pod koniec czerwca do tego pogoda była kiepska ale za drugim razem byliśmy w pierwszej połowie sierpnia więc w szczycie sezonu i mimo to miejsca były).Co do ewentualnego spania pod namiotem w okolicach parkingu nie wypowiem się ale znając Austriaków to może się ktoś doczepić więc woleliśmy nie ryzykować tym bardziej,że nocleg w schronisku kosztuje 18 euro.Co do trasy ze schroniska to są dwa warianty.Dłuższy prowadzi przez via ferratę Anna,via ferratę Johann i kolejną ferratę na szczyt.W krótszym wariancie omija sie ferrate Anna.Za pierwszym razem daliśmy radę zrobić ferrate Anna i musieliśmy uciekać przed deszczem i lekką burzą.Za drugim razem wybraliśmy wariant krótszy jako ,że i tak ferratę Anna mieliśmy zaliczoną.Co do czasów przejść(mniej więcej)przedstawia się to następująco:
-schronisko-początek ferraty Anna 30-40min.
-ferrata Anna 2-2,5 godziny
-podejście z ferraty Anna pod ferratę Johann 30 min.
-ferrata Johann 3-4 godziny
-podejście pod ferratę wychodzącą na szczyt(nie pamiętam jej nazwy) 10min
-ferrata wychodzaca na szczyt 1,5 godziny(sporo ludzi ponieważ można wjechać kolejka na lodowiec i przejść łatwym lodowcem pod ferratę wychodzącą na szczyt)
Jeżeli chcesz podejść od razu pod ferrate Johann ze schroniska to 1-1,5 godziny(Uwaga słabe oznakowanie miejsca gdzie szlak się rozwidla w stronę Anny i Johanna.Jest to jakieś 5-10 min od schroniska i z tego co pamiętam przechodzi się przez taki ścielący się po ziemi konar.Szlak na Anne odbija w dół.)

Co do trudności to ferrata Johann jest podobno jedną z trudniejszych w Austrii i rzeczywiście jest dość wymagająca szczególnie start(przewieszka wymagająca wpięcia się jedną ręką trzymając się drugą poręczówki.Stresu dodaje fakt że przeloty są dość daleko od siebie w tym miejscu).Start jest najtrudniejszym miejscem na całej ferracie dalej można się już cieszyć wspaniałymi widokami.Ważne ,że 90% ferraty jest w cieniu do godziny 11-12 co dla nas miało spore znaczenie ponieważ byliśmy tam w okresie upałów(ponad 30 stopni w dolinach).Ferrata Anna wbrew pozorom nie jest dużo łatwiejsza tak ,że jeśli macie czas to polecam ją.Ogólnie mówiąc austriackie ferraty w porównaniu do np. tych w Dolomitach są dużo bardziej siłowe,mniej eleganckie.Trochę razi masa powbijanych prętów czego nie uświadczymy w dolomitach.Fakt ,że są one w miejscu gdzie jest całkowicie gładka ściana więc w sumie gdyby nie one nie dało by się przejść tej ferraty.Na plus zaliczam długie odcinki w całkowitym pionie co może robić wrażenie.Ferrata Johann wychodzi na lodowiec przy schronisku Seethalerhutte(2740m.n.p.m.).Droga zejściowa:ze szczytu Hoher Dachstein schodzimy tą samą ferratą co weszliśmy.Potem bardzo łatwym, lodowcem(ludzie w adidaskach i krótkich spodenkach,starcy i dzieci) w stronę górnej stacji kolejki ok 40 minut.Lina i raki zbędne,ja miałem i tylko się umordowałem.Jestem zawsze przezorny i ostrożny co do wyposażenia w górach,zabieram raki nawet w Beskidy w zimie(nie raz się przydały) ale uwierzcie mi nie potrzebujecie ich tam.Z górnej stacji kolejki jest szlak zejściowy na podejrzewam kilka godzin(1100 m zejścia plus chyba jakaś tam ferrata) ale my zjechaliśmy jednak kolejką(25 lub 27 euro,wiem drogo ale...) uprzednio racząc się złotym napojem w tym niemiłosiernym skwarze.Na koniec dodam ,że na ferracie wychodzącej na szczyt pierwszy raz w życiu widziałem rodzinkę 2+2(dzieci w wieku 0k 10 lat) gdzie troje jej członków poruszało się w sandałach(sic).Tylko mama miała podejściówki.Na prawie 3000m.n.p.m..A mówią ,że Polacy tacy nieodpowiedzialni i bezmyślni.Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało,pozdrawiam Przemek.
Ostatnio edytowano Cz 25 lut, 2016 przez Lucass, łącznie edytowano 1 raz
Powód: scalanie postów

Slavo

Śr 05 cze, 2019

Dzięki za przydatne informacje. Powiedz mi za jakich map korzystaliście?

tomix

Ulubione góry: .hmm każde

Śr 05 cze, 2019

Ja używam w Austrii map Kompassu,
jjest też w necie:
maps.kompass.de

Slavo

Śr 05 cze, 2019

Właśnie pożyczyłem od kolegi mapę Kompass w wersji papierowej. Rozważam też zakup przewodnika "Ferraty Alp Austryiackich"

Powrót do Rozmowy o górach