Trek do EBC - czy warto?

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

KwQ

Ulubione góry: Himalaje

Trek do EBC - czy warto?

Śr 16 sty, 2019

Siema,
Moje pytanie zapewne wyda się dość trywialne i idiotyczne, no ale kto pyta nie błądzi ;) Jak mam być szczery to wolę zasięgnąć opinii ludzi, którzy znają się na rzeczy i ich pasją są Himalaje. Pijąc do sedna, zamierzam przeznaczyć około trzy tygodnie (21 dni, 13.03 - 01.04) w marcu na dojście do EBC, pokonanie „Trzech Przełęczy” , oraz zdobycie dwóch „pięciotysięczników” (najprawdopodobniej Gokyo Ri i Kala Pattar/Chuckung Ri). Domyślam się, że czasowo nie trzyma się to kupy, więc muszę z czegoś zrezygnować. Będzie to mój pierwszy wypad w Himalaje, więc jestem nastawiony na piękne okolice i zdjęcia. Nie kręci mnie widok tłumu turystów. Spotkałem się z opiniami, że największy sens jest w odpuszczeniu sobie wizyty na Everest Base Camp. Jest tam tłoczno, panuje jarmarczna atmosfera i nic tam ciekawego nie ma. Do tego droga tam i z powrotem to koszt około trzech dni. Nie chciałbym jednak zrezygnować z flagowego miejsca na treku. Jakie jest wasze zdanie, co wybrać? Macie jakieś sugestie jakie miejsca odwiedzić i co zobaczyć w tym czasie ("Trzy Przełęcze" i jeden randomowy pięciotysięcznik mur beton) ?
Serdecznie pozdrawiam,
Dziękuję za rady i poświęcony czas,
Bartek

viking

Ulubione góry: Himalaye, Alps

Re: Trek do EBC - czy warto?

Wt 22 sty, 2019

Na fb zadałeś to pytanie, udzielono wyczerpujące informacje , co najważniejsze udzielone tam rady były (są ) słuszne :-) . EBC warto odwiedzić, natomiast nikomu ze swoich znajomych nie polecam ABC, jak i "kolka Annapurny.

KwQ

Wt 22 sty, 2019

Dokladnie, chcialem tez w tym miejscu zaczerpnac informacji.

stamont

Ulubione góry: Tatry,Alpy

Śr 23 sty, 2019

Pytasz się, co wybrać. Idąc do EBC masz, co najmniej dwie rewelacyjne sytuacje. Po pierwsze wchodzisz na pięciotysięcznik Kala Pattar 5643m npm, który jest naprawdę blisko Everestu. Po drugie masz wspaniały widok na Everest, chyba najładniejszy z możliwych dla trekkingowców. I tak naprawdę mnóstwo ludzi idzie tam dla tego widoku. A czy przy tej okazji będzie Ci się chciało schodzić do samej bazy i powałęsać się pomiędzy namiotami to już osobna sprawa. Ale to może zająć dodatkowo około 3 godzin. W takiej sytuacji pewnie należałoby nocować na miejscu, czyli w Gorak Shep na wysokości 5180m. Ja nocowałem w miejscowości Lobuche 4950 m npm, skąd idzie się około 3 godzin na szczyt Kala Pattar.
Przy sprzyjającej pogodzie i dobrym samopoczuciu nie będzie większych kłopotów ze zrobieniem 3 przełęczy i jednego czy dwóch szczytów w trakcie 21 dniowego wyjazdu.

viking

Ulubione góry: Himalaye, Alps

Cz 31 sty, 2019

stamont napisał(a):Pytasz się, co wybrać. Idąc do EBC masz, co najmniej dwie rewelacyjne sytuacje. Po pierwsze wchodzisz na pięciotysięcznik Kala Pattar 5643m npm, który jest naprawdę blisko Everestu. Po drugie masz wspaniały widok na Everest, chyba najładniejszy z możliwych dla trekkingowców. I tak naprawdę mnóstwo ludzi idzie tam dla tego widoku. A czy przy tej okazji będzie Ci się chciało schodzić do samej bazy i powałęsać się pomiędzy namiotami to już osobna sprawa. Ale to może zająć dodatkowo około 3 godzin. W takiej sytuacji pewnie należałoby nocować na miejscu, czyli w Gorak Shep na wysokości 5180m. Ja nocowałem w miejscowości Lobuche 4950 m npm, skąd idzie się około 3 godzin na szczyt Kala Pattar.
Przy sprzyjającej pogodzie i dobrym samopoczuciu nie będzie większych kłopotów ze zrobieniem 3 przełęczy i jednego czy dwóch szczytów w trakcie 21 dniowego wyjazdu.

Gratki, jestes "Wielki" w 3 godziny z Labuche na Kalapatar ? bawisz się w ogrodnika (tj troche przesadzasz) :-)
Generalnie w tym dniu w którym dochodzisz do Gorak Shep , na lekko idzie się na widoki (zachod) z Kalapatar, natomiast następnego dnia; z samego rana godz 6-7-8, na lekko idziesz do EBC, w drodze powrotnej zabierasz swoje graty i w drogę na nocleg do Labuche ew dalej

Szczerze, nie bardzo wierzę aby w 21 dni zrobić (5) tj. Chhukung i Kalapatar, Gokyo Ri wraz z EBC oraz 3P, ale to moje zdanie. :-)

Odpuść sobie EBC, Widok z Gokyo Ri jest piękniejszy niz z Kalapatar. Idac na trase 3P zrobisz 2 (5) tj Chhukung oraz Gokyo, spoko zmiescisz sie w czasie. Wez poprawke na loty/odloty z Lukli do kTm . ale to juz wiesz.

KwQ

Pt 01 lut, 2019

Odpuść sobie EBC, Widok z Gokyo Ri jest piękniejszy niz z Kalapatar. Idac na trase 3P zrobisz 2 (5) tj Chhukung oraz Gokyo, spoko zmiescisz sie w czasie. Wez poprawke na loty/odloty z Lukli do kTm . ale to juz wiesz.

Postanowilem nad lekka zmiana planow. Podobnie jak piszesz odpuszczam EBC, a w zamian planuje 3P i wejsc na Chhukung Ri i Kala Pattar. Mam nadzieje, ze to trafiony wybor. Jakies sugestie? Mowisz, ze Gokyo jest ciekawsze niz Kala Pattar?

Powrót do Rozmowy o górach