Kasprowy i Giewont w kwietniu

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Laleczka

Ulubione góry: Bieszczady

Kasprowy i Giewont w kwietniu

Wt 12 mar, 2019

Witam. Za miesiąc z dwoma koleżankami wyjeżdżamy do Zakopanego. Chcemy wejść na Kasprowy szlakiem zielonym, przejść na Giewont i zejść do doliny strążyskiej. Nadmienię, że jestem jedyną z nas trzech, która trochę chodzi po górach ale latem, zatem to będzie moja pierwsza wyprawa w góry poza czasem wakacyjnym. Nie wiem jakich warunków mogę się spodziewać i czy nie pokrywamy się z motyką na słońce. Może ktoś mógłby coś doradzić? :D

Mateusz99

Ulubione góry: Pamir

Re: Kasprowy i Giewont w kwietniu

Wt 12 mar, 2019

Dużo zależy od pogody, bo przez najbliższy miesiąc może być zarówno ciepło jak i wyżej w górach może być na minusie, z opadami śniegu. Na pewno należy się spodziewać dużych ilości śniegu wyżej w górach, nawet jakby cały miesiąc było ciepło. Z pewnością warto zabrać na trasę raki, a przynajmniej kijki. Jak na pierwsze wiosenno - zimowe wejście Kasprowy Wierch to raczej dobry pomysł, gdyż zielony szlak jest w miarę bezpieczny. Co do Giewontu to w przypadku ciepłego najbliższego miesiąca śnieg ze skał i łańcuchów powinien zniknąć i wtedy czekan jest zbędny. Tak więc podsumowując: im wyżej tym więcej śniegu, prawdopodobnie będzie to mokry śnieg, więc potrzebne będą dobre buty (najlepiej górskie, nieprzemakalne),a kijki z pewnością ułatwią wejście.

Maniek
Moderator

Ulubione góry: Tatry, Dolomity

Wt 12 mar, 2019

Jeśli dobrze zrozumiałem to ma być jedna wycieczka - Zakopane -> Kasprowy -> Giewont -> Zakopane. W takim razie zamierzasz przejść granią Goryczkowych. Prawdopodobnie w kwietniu będzie tam na tyle dużo śniegu, że niedoświadczonym w zimowej turystyce Tatrzańskiej zdecydowanie odradzałbym takiego pomysłu. Sam Kasprowy -prawie na pewno OK, Giewont - tak jak pisał Mateusz99 może być OK, ale może też być za dużo.
Pozdrawiam,
Maniek

duncan76

Śr 13 mar, 2019

Zejście z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy przez Grzybowiec do 15 maja jest oficjalnie zamknięte.

Powrót do Rozmowy o górach