Strona 1 z 1

Mała Fatra - 3 dniowa trasa.

Napisane: Pn 15 lip, 2019
przez Matej
Witam wszystkich forumowiczów

Wraz z żoną planujemy wybrać się po raz pierwszy na Małą Fatrę. Ogólnie góry nie są nam obce, ale zawsze wypady ograniczyły się do jednodniowych wędrówek. Tym razem chcemy podnieść poprzeczkę i wybrać się na 3 dniowy trekking ze spaniem pod namiotem w górach, na szlaku. I teraz pytanie do Was - jaką byście polecali nam trasę?
Wstępnie myślimy o tym aby zostawić samochód od strony północnej i udać się czerwonym szlakiem w kierunku południowo-zachodnim. Trzeciego dnia zejść i wrócić transportem publicznym do samochodu.
Od strony południowej chyba kursuje pociąg? Czy uda nam się złapać jakiś publiczny transport? Ewentualnie stopa?

Z góry dzięki :)

Re: Mała Fatra - 3 dniowa trasa.

Napisane: Pn 15 lip, 2019
przez Ariel Ciechański
Ale o której części Małej Fatry rozmawiamy? Bo jak o Krywańskiej to jest Park Narodowy i nie można w dowolnych miejscach biwakować. Jeśli Luczańskiej to miejsca noclegów wyznaczają łatwodostęppne źródła.

Re: Mała Fatra - 3 dniowa trasa.

Napisane: Pn 15 lip, 2019
przez Matej
Wstępnie myśleliśmy o Krywańskiej. Tak, wiem, że to jest teren PN i raczej zakładamy spanie w namiocie przy schroniskach. A którą część polecasz?

Re: Mała Fatra - 3 dniowa trasa.

Napisane: Pn 15 lip, 2019
przez Ariel Ciechański
Zależy czego szukasz. Widoki lepsze masz w Krywańskiej. Mniej ludzi w Luczańskiej. W Krywańskiej dasz radę wyżywić się w schroniskach. W Luczańskiej musisz targać sam wszystko. Żarcie masz na Fackovskim sedle, a potem dopiero na Martinskich holiach...

Re: Mała Fatra - 3 dniowa trasa.

Napisane: Cz 18 lip, 2019
przez Matej
Zdecydowaliśmy się na następującą trasę:
Dzień 1: Parnica > Stoh > Nocleg pod namiotem przy Chata na Grúni lub Chata pod Chlebom (może doradzicie gdzie lepiej, ładniej?)
Dzień 2: czerwonym szlakiem do Chata pod Suchým i nocleg
Dzień 3: zejście do Nezbudská Lúčka i dojazd do Parnicy.

Orientuje się ktoś może jak wygląda przejazd publicznymi środkami transportu z Nezbudská Lúčka do Parnicy?

Re: Mała Fatra - 3 dniowa trasa.

Napisane: Cz 18 lip, 2019
przez Beska
Z moich doświadczeń - dawnych, gdy w 2010 po przejściu grzbietu M. Fatry dobiło nas dobre parę kilometrów po asfalcie z Nezbudská Lúčka zanim na drodze wojewódzkiej ulitował się jakiś Słowak i zabrał nas na stopa - oraz ostatnich - czyli z tegorocznej czerwcowej wizyty w Szypskiej Fatrze i przejazdu pociągami - wynika niezbicie, że na słowacką kolej możecie liczyć i jest to najlepszy wariant w tamtej okolicy.

Z Nezbudská Lúčka - Strečno do stacji Kralovany jeżdżą pociągi jako tako, bo to część trasy Żilina - Rozumberok.
Przez Parnicę przejeżdżają pociągi trasy Dolny Kubin - Kralovany - z tego co zaobserwowałam w czerwcu, jest to trasa dowozowa i Kralovany służą jako węzeł przesiadkowy. Na tej pierwszej trasie pociągi były idealnie o czasie, na tej drugiej przyjechał z opóźnieniem 20 min ale przyjechał.
Szczegóły możecie sprawdzić i zaplanować połączenia na:

https://ikvc.slovakrail.sk/esales/search

I nie zdziwcie się, że perony tam mają max 1,5 m szerokości i wyglądają jak stara bocznica :wink:

Zastanówcie się, czy z Chaty pod Suchym nie wrócić na Suchy i nie zejść do miejscowości Vrutky - to większy węzeł kolejowy gdzie dochodzą dodatkowe możliwości, zejście do Nezbudská Lúčka nie jest zbyt atrakcyjne - cały czas w lesie, dość stromo (tak to pamiętają moje kolana :|) - a Suchy możecie drugiego dnia strawersować, a trzeciego wyjść na szczyt dla widoków - oczywiście jeżeli będziecie dysponować czasem w ten trzeci dzień na coś więcej niż tylko szybkie zejście i powrót do domu :D

Re: Mała Fatra - 3 dniowa trasa.

Napisane: Pt 19 lip, 2019
przez Matej
Bardzo dziękuję za odpowiedź, bardzo nam pomogła. Faktycznie zajdziemy do Vrutky. :)

Dobra, to ostatnie pytanie - gdzie polecacie zaplanować nocleg (w namiocie) - zależy nam najbardziej na walorach widokowych.
Noc 1 - Chata na Grúni czy Chata pod Chlebom
Noc 2 - Chata pod Suchým czy Chata pod Kľačianskou Magurou ;)

Re: Mała Fatra - 3 dniowa trasa.

Napisane: Pt 19 lip, 2019
przez duncan76
Ja tam zejście z Suchego przez Stary Hrad lubię... :)
Na nocleg zdecydowanie polecam Chleba - pomijając już zdecydowanie lepsze widoki niż z Grunia, to do tego drugiego trzeba sporo zejść (no i potem wrócić :wink: ) a zejście z Poludnovego Grunia chyba bardziej masakruje kolana niż zejście do Strecna z Suchego.
Co do drugiego noclegu to widoki są chyba trochę lepsze z Klacanskiej (bo na południe). Jest ona też bardziej po drodze do Vrutek, natomiast jeśli trzeciego dnia macie zamiar jednak wejść na Suchy, to lepiej z Chaty pod Suchym (mniej się trzeba będzie wracać i jest odrobinę bliżej). W sumie to ja chyba wybrałbym jednak Suchy i pobawiłbym się aparatem na szczycie o wschodzie/zachodzie słońca (podobnie jak na Chlebie).
PS. A jeśli lubicie koty to Chata pod Suchym zdecydowanie :wink:

Re: Mała Fatra - 3 dniowa trasa.

Napisane: Pt 26 lip, 2019
przez Mario430
Cześć
Wiesz co, tak się zastanawiam po co tachać ten namiot i cały osprzęt, jeśli nocleg i tak planujecie przy chatach/schroniskach...
Ale, jak kto woli :wink:
Nocowałem niedawno w chacie na Klacianskiej Magurze i jestem BARDZO zadowolony. Jest tam taniej niż w chacie pod Suchym. Np. nocleg ze śniadaniem to 13E, piwko 1,5E, kofola 1,2E, a bryndzowe halusky za 5E. Prysznic też do woli, a nie na czas :). No i są widoki: na WF, na MF luczańską. Z Turcianskich Klacan jest też dobre połączenie do Vrutek, czy Martina.

Re: Mała Fatra - 3 dniowa trasa.

Napisane: Pn 29 lip, 2019
przez Matej
Dziękuję bardzo za Waszą pomoc.

Wiemy, że moglibyśmy spać w schronisku.. ale chcemy się sprawdzić. W bardziej odległych planach marzy nam się Tour du Mont Blanc czy Landmannalaugar w Islandii, a tam już konieczny będzie ciężki plecak :)