Korona Gór Polskich

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

j_sanders

Re: Korona Gór Polskich

Pt 30 sty, 2009

Do listy najpiękniejszych szczytów Polski jak najbardziej można by dodać Wysoką w Małych Pieninach oraz Masyw Śnieżnika. Nie mam nic na przeciwko wyrzucenia z niej Potrójnej w B. Małym, ale Sokolik uważam, że jest ładny :) - może ktoś mnie poprze :)
Ochodzita w B. Śląskim niestety nic mi nie mówi, ale jak jeszcze ktoś potwierdzi, że to ładny szczyt, to można ją dorzucić do listy. Brakuje jeszcze jednego szczytu do okrągłej 10.

A więc mamy obecnie:
---------------------------------------
Babia Góra (Beskid Żywiecki)
Połonina Caryńska (Bieszczady)
Szpiglasowy Wierch (Tatry Wysokie)
Mogielica (Beskid Wyspowy)
Jaworzyna Konieczniańska (Beskid Niski)
Ciemniak (Tatry Zachodnie)
Sokolik (Rudawy Janowickie)
Wysoka (Małe Pieniny)
Śnieżnik Kłodzki (Masyw Śnieżnika)

Pozdr. Sanders

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Pt 30 sty, 2009

J_sanders, czy jako pomysłodawca zastrzegasz sobie prawo do tworzenia jedynej i jedynie słusznej listy polskich gór - ślicznotek z belwederkiem na czubku, czy też stworzymy Kapitułę K10NGP? (No nie, skrót jest koszmarny jak kod weryfikacyjny). Dręczy mnie też pytanie, czy (choć 10N to dodatek do KGP) nie uprawiamy tu OT? :grin:
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Iza

So 31 sty, 2009

Potrójna bez wyrazu? Mnie ta góra urzekła od pierwszego wejrzenia i zawsze chętnie na nią wracam. Widok z góry rzeczywiście zacny, ale mnie zaczarowała raczej atmosfera panująca na szczycie. Może był to efekt chwilowego nastroju? W każdym razie nastrój ten wraca za każdej mojej tam bytności...

aniechcie

So 31 sty, 2009

Proponuję zrobić ankietę na K10NGP :smile: Oczywiście za przyzwoleniem pomysłodawcy. Każdy wybiera swoją dziesiątkę...
Droga nie musi dokądkolwiek prowadzić, wystarczy że się zaczyna...

Agnieszka

So 31 sty, 2009

Oczywiście, że ktoś Cię poprze J_sandersie, jeśli chodzi o Sokolik. Rudawy obok Masywu Śnieżnika to moje ulubione pasmo w Sudetach, a na Sokoliku bywam częściej niż na jakiejkolwiek innej górze. To prawda, że nie jest bardzo wysoka, to prawda, że podejście nie wymaga potem wykręcania koszuli, a szeroka serpentynka na szczyt przywodzi w zasadzie tylko jedną refleksję 'dobrze, że asfaltu nie wylali'. Jednakże sama skałka szczytowa i rozciągający się z niej widok... - za każdym razem wchodzę tam z ogromną przyjemnością. Znam również takich, którzy dochodzą do skałki i na górę już nie wejdą - znaczy budzi respekt, a to już coś. Jeśli jadę w góry z kimś, kto dopiero zaczyna z nimi swoją przygodę, to nie ukrywam, że w większości przypadków wybieram właśnie Zamek Bolczów i Sokolik. Na ogół potem pada pytanie: Gdzie jedziemy następnym razem i czy będzie tak samo ładnie i ciekawie?
Pozdrawiam Agnieszka.

gobo
Moderator

Ulubione góry: puste

So 31 sty, 2009

Czy jedynym kryterium owej Korony będzie "subiektywne odczucie piękna danego miejsca" (czyt. widzimisię)? Bo jeżeli tak, to pierwszy lepszy sceptyk zakwestionuje zasadność wyboru dokonanego przez i choćby dwudziestoosobową Kapitułę...
Pomysł, choć ciekawy i zabawny (w dobrym tego słowa znaczeniu :smile: ) to moim zdaniem prowadzi w ślepą uliczkę.

Bartosz
Redaktor E-GORY

Ulubione góry: wszystkie poniżej 8848m

So 31 sty, 2009

Szkoda, że Ochodzita nic Ci nie mówi, bo choć to "kapusta" to widok z niej zacny (360)!!!

A tak BTW, to po co w ogóle ten off topic?! Przepraszam, ale pomysł z tworzeniem NGP jest tak samo bezsensowny jak np. wprowadzenie przysposobienia obronnego do przedszkoli... Jesteście dorosłymi ludźmi, więc zachowujcie się jak na takowych przystało :razz:
Potrójnie słyszę, podwójnie widzę i pojedynczy jestem dokładnie /Mirek Czyżykiewicz/

j_sanders

Wt 03 lut, 2009

Marek napisał(a):J_sanders, czy jako pomysłodawca zastrzegasz sobie prawo do tworzenia jedynej i jedynie słusznej listy polskich gór - ślicznotek z belwederkiem na czubku, czy też stworzymy Kapitułę K10NGP? (No nie, skrót jest koszmarny jak kod weryfikacyjny).

Żadnych praw sobie nie zastrzegam - po prostu rzuciłem propozycję. Listę można modyfikować. Może coś z tego wyjdzie, a jak nie, to ktoś będzie miał po prostu wykaz szczytów, które szczególnie warto odwiedzić.

Proponuję zrobić ankietę na K10NGP :smile: Oczywiście za przyzwoleniem pomysłodawcy. Każdy wybiera swoją dziesiątkę...

Popieram jak najbardziej - swoją propozycję już wymieniłem.

Czy jedynym kryterium owej Korony będzie "subiektywne odczucie piękna danego miejsca" (czyt. widzimisię)? Bo jeżeli tak, to pierwszy lepszy sceptyk zakwestionuje zasadność wyboru dokonanego przez i choćby dwudziestoosobową Kapitułę...
Pomysł, choć ciekawy i zabawny (w dobrym tego słowa znaczeniu :smile: ) to moim zdaniem prowadzi w ślepą uliczkę.

Moja propozycja szczytów jest wyłącznie subiektywna, więc można ją potraktować jako "widzimisię". Jakie ma znaczenie czy jakiś sceptyk będzie kwestionował NGP czy nie, bo osobiście uważam, że wszelką "Koronę" przechodzi się dla siebie i zupełnie nie ma znaczenia co inni o tym myślą. Chyba idzie w tym wszystkim o przyjemność bycia w górach. Moim zdaniem zdobycie 10 najpiękniejszych szczytów ma tym bardziej sprawić, że będzie się miało satysfakcję z wejścia - to mają być takie "perełki" ze wszystkich szczytów w Polsce. Oczywiście, że jednoznacznej listy pewnie nie da się stworzyć, ale może ktoś kto nie ma dużej wiedzy geograficznej skorzysta z naszych propozycji - stratny wtedy nie będzie :)

Szkoda, że Ochodzita nic Ci nie mówi, bo choć to "kapusta" to widok z niej zacny (360)!!!

Skoro tak piszesz, to będę miał tę górę w swoich planach na przyszłość i widzę, że przynajmniej dla mnie ten wątek o NGP już ma sens, bo zapewne wejdę na górę z ładnym widoczkiem, o której wcześniej nie wiedziałem.

Pozdr. Sanders

Sunnysky

Ulubione góry: .

Śr 04 lut, 2009

Wracając do tematu KGP. czy znalazł ktoś z Was może w necie mapkę z zaznaczonymi wszystkimi szczytami Korony?
Jeśli tak to będę po stokroć wdzięczna za link :)
:) .... Bo jeśli życie spędzić, to tylko w górach... :)

Wiolcia

Ulubione góry: Beskid Żywiecki, Beskid Niski, Bieszczady

Pt 06 lut, 2009

Witam!
Przesyłam mapkę z naszej strony z zaznaczonymi szczytami Korony Gór Polski.
http://www.podroze.hostings.pl/dat/kgp/mapa.htm

Pozdrawiam!
Wiola

Sunnysky

So 07 lut, 2009

Wiolcia napisał(a):Witam!
Przesyłam mapkę z naszej strony z zaznaczonymi szczytami Korony Gór Polski.
http://www.podroze.hostings.pl/dat/kgp/mapa.htm

Pozdrawiam!
Wiola

Dzięki po stokroć :) Właśnie o coś takiego mi chodziło! Pozdrawiam!
:) .... Bo jeśli życie spędzić, to tylko w górach... :)

Robert M.

Cz 18 lut, 2010

Witam serdecznie,

wczoraj zostałem poinformowany o próbie opatentowania Korony Gór Polski przez PSK. Na stronie KGP jest obecnie zamieszczona taka informacja:
Korona Gór Polski oraz Klub Zdobywców Korony Gór Polski są znakami towarowymi Firmy AMOS, chronionymi prawnie, zarejestrowanymi
w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. Używanie ich przez kogokolwiek na terenie kraju
jest bezprawne. Dotyczy to nie tylko sprzedawania jakichkolwiek wyrobów opatrzonych tymi nazwami, jak i organizowania imprez
i wycieczek powiązanych ze zdobywaniem Korony Gór Polski. Wykorzystywanie obu nazw oraz dokonywanie przedruków wszelkich materiałów związanych z Koroną Gór Polski dozwolone jest wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy - Oficyny Wydawniczej AMOS.

Ciekawy artykuł na ten tamat zamieszczony w portalu Nasze Sudety

Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
Robert Maroszek
www.podroze.hostings.pl

N_Pietrow

Ulubione góry: beskidczaki

Pt 19 lut, 2010

no cóż oni to niby wymyślili, choć przypominam sobie, że mój nauczyciel geografii w podstawówce, czyli dawno temu ;-] dyktował nam coś na kształt listy najwyższych szczytów polskich i określał to mianem Korony Polski (bez słowa Gór) mam chyba jeszcze gdzieś ten zeszyt ;-]

a co do patentów, niechaj je sobie dzierżą w łapkach mali ludzie - one obowiązują na nizinach ;-]
a w górach to góry ustalają zasady - dla nich członkostwa i prenumeraty się nie liczą ;-]

dan

Pt 19 lut, 2010

Witam!

Dlaczego w KGP brakuje:
1. Kuraszowski Wierch (1040 m n p m) najwyszy szczyt w czesc Spisskej Maguri w Polsce?!
2. Kraczonik (934) najwyszy w Gory Leluchowskie (jednak czesc Polski z gor Cergov niz Beskid Sadecki)?!
3. Starorobocianski Wierch (2176) jesli istnieja Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie?!
Ktory jest najwyszy szczyt w Polskiej czesc Gor Sanocko-Turcznskie, Kamienna Laworta (769) lub Trohaniec (Otryt, 939)?!

Żaku
Administrator forum

Ulubione góry: Beskid Żywiecki

Pt 19 lut, 2010

dan, a Ty potrafisz pisać bardziej po polsku, bo nie bardzo Cię rozumiem. :roll:
"Nie możemy żyć wg. zasady: wszyscy przeciw wszystkim, ale tylko wedle zasady wszyscy z wszystkimi, wszyscy dla wszystkich".
Jan Paweł II
"Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie." (Antoni Słonimski)

Obrazek Obrazek

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Rozmowy o górach