Babia Góra zimą - wybór szlaku

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Maniek
Moderator

Ulubione góry: Tatry, Dolomity

Re: Babia Góra zimą - wybór szlaku

Pn 17 gru, 2012

Nestor napisał(a):1. Zawoja - Krowiarki - Diablak - przeł. Brona - Markowe Szczawiny - Zawoja
2. j.w. tyle, że w drugą stronę.
...
Która opcja będzie łatwiejsza / szybsza zimą? Z której strony Diablaka częściej są przetarte szlaki?
Która opcja da więcej możliwości dupozjazdów:P
Którą opcję polecacie z własnego doświadczenia i dlaczego?
.

- Łatwiejsza jest wersja 1. zakładając wjazd na przełęcz. Mniejsze przewyższenie i łagodniejsze podejście, zwykle bardziej przedeptany szlak w drodze na szczyt.
- Więcej możliwości dupozjazdów w wersji 1. - z powodów jak wyżej.
- Z własnego doświadczenia polecam wersję 3. ;) - z Czatoży przez Przełęcz Jałowiecką, Małą Babią, Bronę na Diablak - powrót na Krowiarki (jak się śpieszy) lub przez Markowe Szczawiny do Lajkonika, Markowej lub Czatoży (jeśli się przyjechało autem). Zaletą jest minimalny (jak na Babią) ruch na szlaku i to co już napisałem - ew. powrót do auta, lub ciepła zupa po zejściu ze szczytu. Fakt, że trochę długa trasa, ale jak się wyjdzie "skoro świt" to przed zmrokiem można już być we w miarę bezpiecznych rejonach (szlak ze schroniska w dół).
Oczywiście ilość i jakość śniegu może spowodować konieczność wycofu np. z Brony przed wejściem na Diablak, ale możliwość wycofu nie po własnych śladach, to dla mnie też zaleta.
Pozdrawiam,
Maniek

Fajf

Ulubione góry: tatry

Pn 17 gru, 2012

pewnie o to chodzi bo widoki z całego grzbietu te same a na markowej też jest parking i dodatkowo więcej busów, a po drodze bez dwóch zdań perć akademików jest najbardziej malownicza, różne ludzie mają oczekiwania. Ja lubię chodzić i zmęczyć się w górach a od krowiarek to sama wycieczka trwałaby krócej niż dojazd, więc jadąc na babią wybieram zawsze jakiś wariant pokręcony żeby trochę więcej pochodzić. Poza tym idąc z podryzowanego nie muszę płacić za wstęp :).
Kończąc temat i odnosząc się do początkowego pytania ktoś kto nie lubi się męczyć lub nie jest pewny własnej kondycji, nie ma raków a lubi dupozjazdy zasadniczo rzeczywiście w zimie powinien iść z krowiarek przez bronę do markowej a jeśli nie ma opcji transportu do krowiarek to np wariant który wcześniej opisałem.

mrBudziol

Ulubione góry: Te małe i te duże..

Pn 17 gru, 2012

Fajf napisał(a):Poza tym idąc z podryzowanego nie muszę płacić za wstęp :).

Taaa... "miłośnicy" gór a parę złotych szkoda... smutne - szkoda gadać... :?

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Wt 18 gru, 2012

Bez przesady. :)
Oto fragment regulaminu BGPN
3. Za wstęp na niektóre obszary parku narodowego pobiera się opłaty określone
w załączniku nr 2 niniejszego regulaminu w następujących miejscach:
- Punkt Informacji Turystycznej i Przyrodniczej na Polanie Krowiarki;
- Punkt Informacji Turystycznej i Przyrodniczej w Zawoi Markowa.

Rozumiem z tego, że wchodząc innym wejściem, oczywiście szlakowym, opłata nie obowiązuje ponieważ te "niektóre obszary" nie są w regulaminie szczegółowo określone. A zatem wchodzący tamtędy bez opłaty nie robi nic, co mogłoby obciążyć choćby tylko sumienie :wink: .

Można komuś stawiać zarzut, jeżeli omija punkt poboru opłat lasem, ale nie jak wchodzi legalnym szlakiem, na którym takiego punktu nie ma.
:)
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Fajf

Wt 18 gru, 2012

dzięki Lukas za zrozumienie niektórzy najwyraźniej za szybko starzeją się, możnaby pomyslec ze poczucie humoru w narodzie zamiera, idę z podryzowanego bo jest dalej i tam jedzie pierwszy bus z krakowa, brak opłat jest dodatkową okolicznością tej trasy którą mimo wszystko uważam za korzystną, turyści szkodzą lasowi mniej niż miejscowi nie kłusują nie kradną drzew wręcz ich obecność pomaga chronić przyrodę bo kłusownicy i złodzieje trzymają się z dala od szlaków znakowanych są przykłady kolonii świstaków które po zlikwidowaniu szlaku zamarły bo górale swobodnie wycieli je w pień na sadło, Sam osobiście nie zostawiłem w górach niczego poza rakami które kiedyś wypadły mi z troków i dlatego jakkolwiek przestrzegam prawa i płacę gdzie muszę, to nie mam wyrzutów sumienia kiedy nie muszę płacić bo nie ma punktu poboru opłat. Zasadniczo to bpn powinien mi płacić za to, że regularną obecnością na szlaku zmniejszam potencjalną dewastację przyrody :).

gorczański

Ulubione góry: Gorce,Pieniny

Wt 18 gru, 2012

Góry bez pieniędzy sobie poradzą,wystarczy ich nie niszczyć i nie zaśmiecać

mrBudziol

Wt 18 gru, 2012

Panowie luuuzik... :wink:
Mnie po prostu śmieszy fakt że ludziska wydaja krocie na sprzęty, ciuchy itd... itp... a parę złotych żałują na górki.
Co do zarzutów - nikomu ich nie stawiałem :wink:

Fajf napisał(a):Zasadniczo to bpn powinien mi płacić za to, że regularną obecnością na szlaku zmniejszam potencjalną dewastację przyrody :).

Ale tu to chyba przesadziłeś... :lol:

jogurt

Ulubione góry: Tatry, Beskidy,

Śr 19 gru, 2012

[quote="mrBudziol"]Panowie luuuzik... :wink:
Mnie po prostu śmieszy fakt że ludziska wydaja krocie na sprzęty, ciuchy itd... itp... a parę złotych żałują na górki.
Co do zarzutów - nikomu ich nie stawiałem :wink:

Niektórzy wiedza dla kogo są te pieniadze i może nie chca ich wydawać, nie wiem czy cos sie zmieniło, ale z tego co wiem to pieniadze ida do Warszawy ! A nie na nasz kochane góry. A tu taki mały artykuł:
W myśl nowej ustawy o finansach publicznych, parki muszą odprowadzać przychody do budżetu państwa i występować do ministerstwa środowiska o uruchomienie rezerwy celowej opiewającej na taką samą kwotę, którą przeznaczą na funkcjonowanie parków. Jak powiedział PAP Skupień, do parków narodowych wraca z dużym opóźnieniem mniejsza kwota niż ta wypracowana, o którą wnioskują dyrekcje parków.
Pozdrawiam i jak sie da to też nie płace !

Fajf

Śr 19 gru, 2012

z tym że BPN ma płacić to sie nazywa sarkazm, a z tym że turyści odstraszają kłusowników i złodziei to fakt i drugim faktem jest że mimo iż miejscowe szkodniki niszczą przyrodę bardziej niż nawet tłumy niedzielnych turystów, miejscowi przedsiębiorcy na górach zarabiają to udział miejscowych w utrzymaniu parków jest nikły i to trochę wydaje się nie w porządku. Lokalne społeczności próbują wycisnąć z parków i turystów ile się da nie dając nic, zarabiając de facto na tym co jest naszą wspólna własnością. Chociażby transport do moka chochołowskiej i ornaku dla mnie wieloletni skandal w biały dzień dlaczego nie może tym się zająć TPN i za rozsądniejsze pieniądze wprowadzić alternatywny transport dla tych co chcą i z tego współfinansować swoją działalność ??? gdybym wiedział że to idzie na TPN to sam bym skorzystał czasem traktując to jako forme dotacji dla parku. Krew zalewa mnie gdy widze pijanych buraków którzy wolą stać i chlać po kilka godzin niż zmniejszyć cenę, zarabiających mimo to horendalne pieniądze bazując na wspólnym dobrze jakim jest TPN.

Nestor

Ulubione góry: Karkonosze i Tatry

Śr 19 gru, 2012

Dzięki Wam za odp, z pewnością się przyda:)

Cieszę się, że temat się rozwinął ale Panowie....chyba trochę zeszliście ze szlaku:D

Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji, ale w temacie.

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Śr 19 gru, 2012

jogurt napisał(a):Pozdrawiam i jak sie da to też nie płace !
Szanuję taką postawę, ale wg tego co piszesz wówczas proporcjonalnie mniej ma nie tylko państwo, ale i park...
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

mrBudziol

Śr 19 gru, 2012

Nestor napisał(a):chyba trochę zeszliście ze szlaku:D

Chyba tak :wink:

Fajf widzę że Cie nieźle rozjuszyłem hehe :mrgreen:

Lucass napisał(a): jogurt napisał(a):Pozdrawiam i jak sie da to też nie płace !

Szanuję taką postawę, ale wg tego co piszesz wówczas proporcjonalnie mniej ma nie tylko państwo, ale i park...

Zgadzam się ! I dlatego płacę. Wiem że większość idzie gdzie idzie a na parki idą ":resztki" Ale choćby dla tych resztek PŁACĘ !!! Pomijam fakt że w rozliczeniu PIT 1% przeznaczam na TOPR :wink:

Fajf

So 22 gru, 2012

no co ty nie Ty mnie wkurzasz tylko absurdy funkcjonowania tego kraju a jeśli dotykają one gór i możliwości wędrowania to wkurzają mnie podwójnie, :)

pawelk84

Ulubione góry: Wszystkie

So 22 gru, 2012

Cześć,
Jeśli chodzi o pytanie z samego początku wątku to ja bym proponował podjechać czymś na Krowiarki, przejść grzbietem na szczyt i schodzić przez Bronę i Markowe. Co do sprzętu to raki mogą się przydać, rakiet raczej bym nie brał, chyba że tuż po bardziej obfitych opadach. Oczywiście czołówka obowiązkowo, bo dzień teraz krótki jest.
I najważniejszą sprawą jest pewna pogoda, bo jednak kopuła szczytowa przy załamaniu (brak widoczności, zatarcie śladów) jest trudna orientacyjnie.
Jeśli ktoś jest zainteresowany to tu kilka zdjęć z ostatniego, zimowego już wyjścia:
https://picasaweb.google.com/1083401684 ... ia2012Roku

ps. szansa, że w zimie punkt poboru opłat na Krowiarkach będzie czynny jest bliska zeru
Wse wirchowoł nie bedzies, ale coś uwirchował to twoje...
http://na-szczytach.blogspot.com
http://www.gopr-podhale.pl
http://picasaweb.google.com/PawelKonieczny22

olmac

Ulubione góry: Beskidy, Tatry

So 22 gru, 2012

Pawelk84 kojarze Was z tego wyjscia, jakoś tak zwróciłem uwagę. Byłem tego samego dnia. Pozdrawiam.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Rozmowy o górach