Pierwszy raz w góry z pięciolatkiem.

Posiadając małe dziecko nie trzeba rezygnować z górskich wypraw i wycieczek, wręcz przeciwnie - czy może być coś lepszego niż zaszczepienie własnej latorośli miłości do gór?

Moderator: Moderatorzy

ana89

Ulubione góry: stołowe

Pierwszy raz w góry z pięciolatkiem.

N 24 kwi, 2016

Witam :) Nie chcę zaśmiecać tematów innych dlatego założyłam własny. W czerwcu planujemy wypad w góry z naszym pięciolatkiem dla którego będzie to pierwszy raz, my też raczej jesteśmy laikami choć gór lubimy. Po przeczytaniu wielu forów i spisaniu atrakcji najciekawsze wydają mi się Góry Stołowe lub Pieniny . Które według was będą lepsze ? Gdzie mogę liczyć na pewniejszą pogodę w czerwcu ? No i jeszcze jedno pytanie natknęłam się na Książeczkę GOT PTTK jak to działa ? Czy dzieci również mogą z tego korzystać ? Takie zbieranie pieczątek może fajnie zmotywować ...

turystycznie

Ulubione góry: Beskid Niski, Bieszczady

Re: Pierwszy raz w góry z pięciolatkiem.

N 24 kwi, 2016

ana89 napisał(a):Po przeczytaniu wielu forów i spisaniu atrakcji najciekawsze wydają mi się Góry Stołowe lub Pieniny .

A Bieszczady bierzesz pod uwagę?
ana89 napisał(a):Gdzie mogę liczyć na pewniejszą pogodę w czerwcu ?

Tutaj nigdy nie ma gwarancji. :)
ana89 napisał(a):No i jeszcze jedno pytanie natknęłam się na Książeczkę GOT PTTK jak to działa ? Czy dzieci również mogą z tego korzystać ? Takie zbieranie pieczątek może fajnie zmotywować ...

Przykładowy regulamin:
http://www.ktg.hg.pl/komisja-tg/got/regulamin_got.html
Żeby zdobyć GOT PTTK trzeba mieć co najmniej 8 lat, młodszym dzieciom pozostaje odznaka Siedmiomilowe Buty...

Dla dzieciaków poniżej 10 lat:
Siedmiomilowe Buty

Odznaka ta, firmowana przez PTTK, jest skierowana do najmłodszych turystów, przy czym jest o tyle ciekawa, że ma wyznaczoną górną granicę wiekową - jest bowiem adresowana do dzieci co najwyżej 10 letnich. Regulamin odznaki jest krótki, prosty i klarowny więc przytaczamy go w całości.

Odznakę zdobywa się na terenie Polski.

Odznakę mogą zdobywać dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Odznaka ustanowiona jest w dwóch stopniach, które należy zdobywać kolejno i tylko jeden stopień w roku kalendarzowym:

I stopień (srebrne buty) za przejście 30 km z tym, że dzienna wędrówka nie może przekraczać 8 km;
II stopień (złote buty) dla posiadaczy odznaki I stopnia za przejście 50 km z tym, że dzienna wędrówka nie może przekraczać 12 km.

Odznakę można zdobywać pod opieką osób dorosłych, na wycieczkach rodzinnych, szkolnych, harcerskich itp. Przebieg tras oraz liczba przebytych kilometrów powinny być wpisane w książeczce wycieczek pieszych i poświadczone przez obecnych na wycieczce opiekunów.

Książeczki Odznaki Siedmiomilowe Buty są do nabycia w oddziałach PTTK, podobnie jak informacje o miejscu weryfikacji odznaki.
Dyskusje o turystyce i podróżach: www.turystycznie-forum.pl

mjr

Ulubione góry: Bieszczady, Tatry

Pn 25 kwi, 2016

Moje pierwsze góry to właśnie były Góry Stołowe, ale to Pieniny polecam z całego serca! Można np. wejść na Trzy Korony (niedługie podejście, piękne widoki), a po zejściu zabrać pięciolatka na najlepsze w Polsce (oczywiście to subiektywna opinia) lody w Krościenku nad Dunajcem. Zresztą bardzo urocze miejsce, można spróbować wybrać się na spływ, posiedzieć nad Dunajcem itp. :)
Chociaż Góry Stołowe mają piękne formacje skalne, które mogą być dla dziecka dodatkową atrakcją. Ja jednak byłam tam przy marnej pogodzie, więc chodzenie po skałkach w deszczu wspominam dość kiepsko.

turystycznie

Pn 25 kwi, 2016

mjr napisał(a):Ja jednak byłam tam przy marnej pogodzie, więc chodzenie po skałkach w deszczu wspominam dość kiepsko.

Ja z kolei byłem przy ładnej pogodzie i zaliczyłem upadek ze śliskich schodów (przy tym zwężeniu korytarza skalnego).

ana89

Wt 26 kwi, 2016

turystycznie napisał(a):A Bieszczady bierzesz pod uwagę?
Bieszczady nam się marzą , jednak mamy spory kawałek, a że jedziemy na 5/6 nocy to szukamy czegoś bliżej .
mjr napisał(a): Można np. wejść na Trzy Korony (niedługie podejście, piękne widoki)
Ile czasu zajmuje ta trasa ? Pięciolatek da radę bez problemu ? :)

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Wt 26 kwi, 2016

Trzy Korony w czerwcu... No niby jeszcze nie high season, ale jeżeli miałby to być weekend, to lepiej liczyć się z dłuuuuuuugim ogonkiem na szczyt i rozważyć czy aby na pewno warto akurat tam.
Z Pienin polecam Małe. Po drugiej stronie Dunajca, a widoki zacne i śmiem twierdzić, że zacniejsze (choć nie tak zapierające dech z powodu wysokości) jak z Trzech Koron.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

turystycznie

Wt 26 kwi, 2016

ana89 napisał(a):Bieszczady nam się marzą , jednak mamy spory kawałek, a że jedziemy na 5/6 nocy to szukamy czegoś bliżej .

Bliżej czego?
Skąd start?

ana89

Śr 27 kwi, 2016

Start Wodzisław Śl. do stołowych mamy jakieś 260km do Pienin około 250km . Wcześniej jeszcze jedziemy na Słowację i nie chcę całego urlopu spędzić w aucie stąd szukam jak najbliżej :)

konrad.was

Ulubione góry: karkonosze

Pn 23 maja, 2016

Chodzę po górach z dzieciakami w właśnie w takim wieku - Kamil - 5 Alicja - 6.
Na początek polecam Izery, można spokojnie iść z Jakuszyc w kierunku Izerki. szlak idealny dla dzieci i naprawdę fajny. można też pokusić się o drogę w kierunku schroniska Chatka Górzystów - np na pyszne naleśniki:)
Opcja też do Beskid Żywiecki. Tu możesz zerknąć na przejście szlaku z dzieciakami w warunkach zimowych - http://www.naszakgp.pl/wielka-racza/

Powrót do Z dziećmi w góry