Pieniny z dziećmi plan na 8 dni

Posiadając małe dziecko nie trzeba rezygnować z górskich wypraw i wycieczek, wręcz przeciwnie - czy może być coś lepszego niż zaszczepienie własnej latorośli miłości do gór?

Moderator: Moderatorzy

akinas

Ulubione góry: Karkonosze

Pieniny z dziećmi plan na 8 dni

Wt 07 cze, 2016

Witam serdecznie. Jestem nowa na forum a więc jeśli już ten temat był to z góry przepraszam.
Na początku lipca wybieramy się z mężem i dziećmi (6 i 10 lat) w Pieniny na 8 dni. Nocleg mamy w Sromowcach Niżnych. W poprzednich latach byliśmy w Świetokrzyskich, Karkonoszach (m.in. Śnieżka), Krynicy Zdrój (Jaworzyna), Zakopane (Sarnia Skałka) a wiec dzieciaki są już troszkę zaprawione w wędrówkach. W Pieninach jeszcze nigdy nie byliśmy dlatego proszę o podpowiedzi jak zaplanować te 8 dni.
Trochę już czytałam i mam hasłowo zapisane co warto zobaczyć i gdzie wejść: Sokolica, Trzy Korony, Góra Zamkowa, Wąwóz Homole, Wysoka, Palenica, Rezerwat Biała Woda, Wdżar, Wodospad Zaskalnik, Spływ Dunajcem, Czerwony Klasztor, Niedzica i Czortszyn, plaża Zamajerz.
Mam tylko problem jak to wszystko rozłożyć na poszczególne dni, tak żeby nie przemęczyć i nie zanudzić dzieciaków. Jeśli jednego dnia jakaś dłuższa trasa to kolejny dzień lżejszy. Polećcie też jakieś dodatkowe atrakcje dla dzieci oprócz samych gór:-) No i chłopcy chcieliby też troszkę powędkować. Możemy się poruszać samochodem ale jeśli gdzieś da się podjechać busem to chętnie byśmy skorzystali.
Zdaje sobie sprawę że pogoda i nasza forma może to wszystko zweryfikować ale wstępny plan chcielibyśmy mieć.
Czekam na Wasze podpowiedzi:-)

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: Pieniny z dziećmi plan na 8 dni

Śr 08 cze, 2016

Ze swojej strony do Pienin i Małych Pienin dodałbym jeszcze fragment Pasma Radziejowej po drugiej stronie doliny Grajcarka. Na Radziejową warto się wdrapać ze względu na wieżę widokową. Z Radziejowej po wcześniejszym dojściu grzbietem na Prehybę można zejść niebieskim szlakiem do Szczawnicy przez Wodospad Zaskalnik, ale po tym wodospadzie fajerwerków się nie spodziewajcie :wink:
Ze Szczawnicy można przespacerować się żółtym szlakiem (około 1 godz.) przez Bryjarkę do Bacówki pod Bereśnikiem. Bajeczny widok z jadalni, a kuchnia... mniam! :D
Na Palenicy jest zjeżdżalnia grawitacyjna. Dla dzieciaków fajna atrakcja. Nie tylko zresztą dla dzieciaków. Podobna jest na Wdżarze.
Jeżeli już będziecie na Wdżarze, warto rozważyć wycieczkę na Lubań (niebieskim szlakiem, około 2,5 godziny w górę). Tam też jest nowa wieża, z której przy dobrej widoczności widoki są naprawdę zacne.
Czorsztyn i Niedzicę (również spacer po zaporze) połączyłbym w jedno rejsem po zalewie. Przystań i tu i tu znajdziecie bez trudu.
Z Trzema Koronami byłbym ostrożny. W lipcu będzie tam tłum, a to oznaczać może naprawdę długie stanie w kolejce na szczyt. Nie wiem czy warto.
Palenicę, Wysoką i Wąwóz Homole połączyłbym w jedno. Wycieczka z Palenicy grzbietem w kierunku Wysokiej (koniecznie z zaliczeniem Wysokiego Wierchu) to moja ulubiona trasa w polskich górach. Na Palenicę można wjechać wyciągiem, To skraca znacznie czas, a podejście od Szczawnicy nie jest specjalnie ciekawe.
Można się wybrać ze Szczawnicy rowerem do Czerwonego Klasztoru wzdłuż przełomu Dunajca. Wypożyczalnie są na miejscu. Pieszo tej trasy nie polecam. Dla mnie jest strasznie nudna i monotonna.
Jeżeli masz ochotę, zapraszam na moją stronę.
Tutaj http://www.wedrowki.com/huba/wstep.html znajdziesz opisy kilku wycieczek często pokrywających się a Waszymi planami. A może znajdziesz nowe inspiracje :wink:

Przepraszam za lekki chaos w wypowiedzi, ale w mieszkaniu obok właśnie odbywa się koncert na wiertarkę udarową i szlifierkę kątową, więc trudno mi zebrać myśli.
:)
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

domka12

Ulubione góry: Tatry

Re: Pieniny z dziećmi plan na 8 dni

Pn 11 lip, 2016

Ja na Twoim miejscu skruciłabym trochę te wszystkie trasy. Dla chłopców w takim wieku jest to duży i nudny wysiłek. Faktycznie w lipcu będzie mnóstwo ludzi i długie kolejki dlatego warto się zastanowić nad najważniejszymi trasami i wybrać tylko kilka z nich.

Powrót do Z dziećmi w góry