Wielka Fatra w 5 Dni

Informacje, dyskusje i komunikaty o GPI - inicjatywie Forumowiczów e-gory.pl stworzenia bazy informacji o górach Polski, Europy i Świata.

Moderator: Moderatorzy

Turysta
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 30 sie, 2006

Wielka Fatra w 5 Dni

Śr 30 sie, 2006

Dzień 1 – Dojazd do Dolny Harmanec oraz Dojście do Górskiego Hotelu Karlova Studnia

Dojazd do Dolny Harmanec

PKP - Skaliste Serafinov 8:22 - Cadca 8:57
Cadca 9:37 – Zilina 10:17
Zilna 10:40 – Vrutky 10:57
Vrutky – 11:21 – Dolny Harmanec 12:40

Jak wiadomo wszystkie pociągi lubią się spóźniać tak było i tak zawsze będzie z pociągiem z Ziliny do Vrutky – to pociąg pośpieszny akurat w ten nasz dzień miał 20 minut opóźnienia ale bez obaw pociąg z Vrutek do Dolnego Harmanca zawsze czeka na ten pospieszny bo bardzo dużo ludzi się przesiada dlatego obojętnie jakie by miał spóźnienie ten pośpiech to tamten i tak będzie czekał.
Jadąc już pociągiem z Vrutek w kierunku Dolnego Harmanca już po 20 min odsłania nam się Wielka Fatra widoki są super aż już się chce maszerować po Górach. Trasa ma kilka tuneli a najdłuższym się jedzie około 12 min i właśnie po nim trzeba się szykować do wysiadki. Do Dolnego Harmanca przyjeżdżamy o 12:57 więc szybciutko zmieniamy buty i ruszamy na Szlak.

Do Górskiego Hotelu Karlova Studnia prowadzą dwa Szlaki jeden to zielony a drugi to żółty. Zielony jest bogaty w piękne widoki a żółty to tylko las. Więc zdecydowałem iść zielonym co okazało się totalną pomyłką ale o tym później
Więc ruszamy z Dolnego Harmanca zielonym szlakiem w kierunku Kralovej Studni. Od razu jest podejście droga jest z kamieni więc idzie się dość dobrze. Idziemy w kierunku Zadnego Japeń ( 1064 ) i idziemy około 3h z przerwami. Tam robimy małą przerwę i podziwiamy widoki. Następnie idziemy dalej zielonym szlakiem w kierunku szczytu Japen ( 1154 ) i tu zaczyna się problem. Widoki są super ale szlak jest strasznie zaniedbany. Pokrzywy różne zarośla itp. Zarośla Sięgają nam ponad głowy teren bardzo nierówny a oznaczenia szlaku nie widać więc idziemy w ciemno ale orientuje się dobrze - bardzo ciężko się idzie ale nie ma już odwrotu. Moja narzeczona odczuwa zmęczenie i staram się jej pomagać jak tylko umiem. Troszkę ponoszą nas nerwy ale nie ma co się dziwić bo Naprawdę szlak jest Okropny więc Idziemy na Szczyt Japen około 3h a miało być tylko godzinkę. Ale po morderczej przeprawie dochodzimy do szczytu. Siadamy i Odpoczywamy podziwiając super widoki i jedząc kanapki. Po odpoczynku zmieniamy szlak na Żółty i ruszamy w kierunku Małej Kriznej. Szlak ten prowadzi przez las i tu jest w bardzo dobrym stanie więc idziemy szybciej aby nadrobić czas. Idziemy na szczyt Małej Kriznej praktycznie bez przerwy i idziemy 1h . Tak że na szczyt Małej Kriznej ( 1319 ) dochodzimy około 20:00. I zaczyna się robić ciemno. Ale i tak robimy się mała przerwę i podziwiamy szczyt Kriżna. Ale czas Nagli – Zmieniamy szlak z Żółtego na Zielony i idziemy w Kierunku Szczytu Karalova Studnia ( 1365 ) idziemy około Godzinki i już odczuwamy zmęczenie. Zaczyna się robic ciemno więc bez namysłu zmieniamy szlak z Zielonego na Czerwony i po 30 minutach dochodzimy do Górskiego Hotelu Kralova Studnia.
Koszt Noclegu od jednej osoby to 300 Koron. Jest ciepła woda a pokoje są w dobrym Stanie. Hotel ten ma zasilanie przez generator który wyłącza się o 22:00 więc latarki mile widziane. Robimy się Kolacje i idziemy Spać. – Na całej trasie nie spotkaliśmy ani jednego Turysty.


Dzień – 2 – Kierunek Chata Pod Borisovom

Wstajemy o 9:00 i robimy śniadanie. Jesteśmy wypoczęci nogi nie bolą więc o 10:00 Wyruszamy na szlak. Zaczynamy szlakiem czerwonym i idziemy w kierunku szczytu Krizna ( 1574 ) idziemy około 1h. Robimy przerwę i podziwiamy widoki a jest na co popatrzeć. Od Kriznej zaczyna się super szlak z super widokami. Szlak jest w bardzo dobrym stanie i obwity w turystów. Idziemy dalej czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Ostredok ( 1592 ) idziemy 2h i jak zawsze robimy sobie przerwę i zajadamy kanapki. Można podziwiać piękno Wielkiej Fatry. Po odpoczynku i nasyceniu widokami idziemy dalej i dalej czerwonym szlakiem w kierunku Chyzky ( 1340 ) idziemy wolnym tempem podziwiając Wielką Fatrę idziemy spokojnie około2h 30 min odpoczywając po drodze. Idąc po woli odsłania nam się szczyt Płoska ( 1532 ) na który wejdziemy Jutro. Więc dochodzimy do Chyzky i zmieniamy szlak z Czerwonego na Niebieski i idziemy dołem omijając wejście na Płoske. Niebieskim szlakiem dochodzimy po około 1h 30min do Chaty pod Borisovem gdzie przenocujemy kolejna noc.
Chata pod Borisovem – Nie ma Ciepłej wody ani możliwości wykapania się a toaleta jest taka jak kiedyś była w starych barakach ale bez obaw maska gazowa wisi przy wejściu. Nocleg od osoby to 190 Koron. O kupieniu jakiegoś dobrego obiadku można zapomnieć więc robimy własny obiadek z tego co mamy w plecaku. Największym plusem tej Chaty jest PIWO bardzo dobre kosztuje 40 koron za 0,5. wypijam je z pełnym smakiem. Po kolacji siadamy i czekamy na zachód słońca a następnie idziemy spać. I trafiamy do pokoju gdzie spotykamy dwie dziewczyny z Katowic więc można śmiało pogadać po Naszymu czyli po Śląsku.


Dzień 3 – Kierunek – Górski Hotel Smrekovica

Wstajemy około 9:00 i zaczynamy się szykować. Po śniadanku wyruszamy na szlak. Wyruszamy o 10:00 i idziemy czerwonym szlakiem w kierunku Płoski. Wchodzimy na szczyt po 1 godzinie marszu. Podejście jest dość strome ale z rana po wypoczynku wchodzimy bez problemu. I tradycyjnie siadamy na szczycie i patrzymy na Wielką Fatre. Następnie zmieniamy szlak z czerwonego na Żółty i idziemy w kierunku Sedno Ploskej zajmuje nam to około 20 minut i zmieniamy szlak z Żółtego na Zielony który doprowadzi nas aż do Hotelu Śmrekovica. Więc idziemy zielonym szlakiem i widzimy już szczyt Rakytov szlak ten jest w bardzo dobrym stanie. Więc idziemy bez problemu. Na Rakytov ( 1567 ) dochodzimy po 2h od Sedla Ploskej. Podejście na szczyt wymaga troche siły ale warto. Robimy tam kolejną sobie przerwę. Idziemy dalej zielonym szlakiem szlak jest super stanie i zaopatrzony w widoki. I po 2h od Rakytova dochodzimy do Hotelu Smrekovica gdzie spędzimy kolejną noc.
Dostajemy pokój 2 osobowy z łazienką i to wszystko za 250 Koron !!!!! Ciepła woda itp. Itp. Hotel z pełnym wypasem i tani. Kupujemy sobie obiad za 120 koron i po zjedzeniu idziemy do pokoju. Po odświeżeniu się idziemy na wzniesienie aby zobaczyć zachodzące słońce nad wielką fatrą.


Dzień – 4 – Kierunek Maline Brdo

Po obwitym śniadanku wyruszamy na szlak. Idziemy cały czas zielonym. Tu już widoki nam się powoli kończą. Szlak jest super w super stanie i dobrze oznaczony praktycznie nie trzeba nigdzie podchodzić pod górkę lekkie tylko wzniesienia. Ale bardzo ciekawie się idzie i można śmiało oddychać czystym powietrzem wielkiej fatry. Nie Forsujemy tępa idziemy powoli i po 4h dochodzimy do Vtacnika ( 1094 ) gdzie zmieniamy szlak z Zielonego Na Niebieski. Idziemy niebieskim szlakiem przez las – szlak jest w super stanie – i po 40 min dochodzimy do szczytu Maline ( 1209 ) gdzie rozciąga się super widok na miasto Ruzomberok i na doline Maline Brdo. Maline Brdo to cały kompleks narciarski oczywiście tylko na zimę. Widząc tak piękne miejsce myślałem że nie dostaniemy noclegu że wszystko zajęte a tu szok totalny
Zero Ludzi dostajemy bez problemu nocleg w w Majekovej Chacie a gospodarz był aż szczęśliwy że się zjawiliśmy. Dostajemy pokój za 250 Koron od osoby. Kupujemy sobie obiado kolacje i zamawiamy śniadonko na rano i to za 300 koron a było co jeść. To się aż wierzyć nie chce że nie tam ludzi u nas Wisła czy zakopane i inne miejscowości pękają od ludzi a tam cisza i spokój a Miejsce jest PIĘKNE – Polecam. Piękne zakończenie wędrówki po Wielkiej Fatrze ana jutro pozostaje nam tylko zejście do Ruzomberok i wracamy do domu. Więc kiedy się wykąpaliśmy i po smakowitym posiłku pozwiedzaliśmy się całą dolinę Maline Brdo. Wieczorem nadeszła potężna Burza a po niej zapach choinek i innych drzew wielkiej fatry.

Dzień 5 – Powrót do Domu

Po śniadanku około 10 wyruszamy do Miasta Rużomberok. Prowadzi asfaltowa droga i idzie się 1 godzinke. Pociąg do Żiliny ma odjazd o 13:14 więc mamy troche czasu i zwiedzamy Rużomberok. Fajne Miasteczko. Jemy obiad w restauracji i idziemy na Pociąg. Do Żiliny przyjeżdżamy o 14:30 i czekamy na pociąg do Skaliste Serafinom który ma odjazd o 15:00 – ten pociąg jedzie prosto z Ziliny do Krakowa. Ale nam to nie pasuje i wysiadamy w Skaliste Serafinov aby nie płacić za bilet międzynarodowy więc 15 minut pieszo i jesteśmy Zwardoniu i tam mamy pociąg do Katowic o 18:08.

Wypad był super udany tylko ten 1 dzień był nieprzyjemny ale reszta ok. Pogoda dopisała . Polecam wszystkim Wielką Fatrę

Powrót do GPI - Górski Przewodnik Internautów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość