TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Informacje, dyskusje i komunikaty o GPI - inicjatywie Forumowiczów e-gory.pl stworzenia bazy informacji o górach Polski, Europy i Świata.

Moderator: Moderatorzy

Opinia:

Ankieta wygasła Cz 12 maja, 2005

Pozytywna
8
100%
Negatywna
0
Brak głosów
Neutralna
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 8
Avatar użytkownika
Kuba (Cesarr)
 
Posty: 547
Dołączył(a): So 05 mar, 2005
Lokalizacja: Poznań
Ulubione góry: .

TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Pn 02 maja, 2005

Opis szlaku został opracowany dla warunków wiosenno – jesiennych. Szlak czerwony na odcinku Schronisko Kamieńczyk – Schronisko pod Śnieżką jest fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego (GSS rozpoczyna się w Świeradowie a kończy w Paczkowie i ma długość ok. 350 km).

Dzień I -. Schronisko Kamieńczyk – Schronisko na Szrenicy

Opis szlaku zaczynam od Schroniska Kamieńczyk, ponieważ na wcześniejszym odcinku szlak prowadzi przez Szklarską Porębę i pomimo, że w samym miasteczku jest kilka ciekawych obiektów do obejrzenia, opis walorów turystycznych miasta nie jest moim celem.
Schronisko Kamieńczyk znajduje się nieopodal Wodospadu Kamieńczyka (27 metrów wysokości, wąwóz o długości ok. 100m). Przy okazji wspomnę, że innym znanym wodospadem, który powinno się zobaczyć przy okazji zwiedzania Szklarskiej, jest Wodospad Szklarki (13 m wysokości, wąwóz ok. 300 m). Mijamy Schronisko Kamieńczyk i kilka kroków dalej wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Szlak czerwony prowadzi po brukowanej drodze transportowej do dwóch schronisk PTTK: Schroniska na Hali Szrenickiej i Schr. na Szrenicy. Wynika z tego pewna niedogodność związana z szybko lub bardzo szybko zjeżdżającymi z góry pojazdami różnej wielkości, które notorycznie straszą turystów. Początkowo idziemy przez las wzdłuż Potoku Kamieńczyk, ale szybko znika nam on z oczu. Szlak prowadzi przez Dolinę Kamieńczyka, w której koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zniszczone przez kwaśne deszcze lasy. Szlak w tym miejscu jest stromy i bardzo męczący. Wkrótce dochodzimy do Hali Szrenickiej, z której można podziwiać widok między innymi na Góry Izerskie. Hala Szrenicka jest głównym ośrodkiem sportów zimowych w tej okolicy (3 wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe). Do Schroniska na Szrenicy (1362 mnpm) dojdziemy po ok. 15 minutach. Przy bardzo dobrej pogodzie widać oddaloną o około 22 km Śnieżkę (1602 mnpm). Tu proponuję przenocować. Wieczorem siedząc sobie na specjalnej „werandzie” można podziwiać zachód słońca nad czeskimi Karkonoszami, a może i sarny żyjące w okolicy, lubiące się paść w okolicy schroniska. Należy przy tym pamiętać, że na Szrenicy niemal przez cały rok wieje wiatr (historyczne dane meteorologiczne przygotowane przez pracowników placówki naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego można przejrzeć w holu schroniska).

Dzień II Schronisko na Szrenicy – Schronisko Samotnia

Wychodząc ze schroniska proponuje użyć oznaczonego skrótu, w ten sposób ominiemy skałki Trzy Świnki, ale i zaoszczędzimy kilka minut. Szlak na Śnieżne Kotły prowadzi drogą transportową do telewizyjnej stacji przekaźnikowej na Kotłach (budynek z wysoką na 7(?) pięter wieżą). Po drodze mijamy Twarożnik (przejście graniczne dla osób, które chciałyby zobaczyć źródła Łaby). Śnieżne Kotły to polodowcowe kotły wcięte w zbocza Łabskiego Szczytu (1471 mnpm) i Wielkiego Szyszaka (1509mnpm). Wielki Kocioł – wysokość ścian 180 m, głębokość 250m, Mały Kocioł – wysokość 80 m, głębokość 300 m. Na dnie kotłów znajdują się Śnieżne Stawki. Idąc w kierunku Przełęczy Karkonoskiej będziemy się natykali na charakterystyczne naturalne poukładane kamienne formacje (Czeskie Kamienie, Śląskie Kamienie). W okolicy Śląskich Kamieni proponuje przerwę i popijając herbatę podziwiać całą przełęcz. Miejsce to jest ostoją cywilizacji :(. Od strony czeskiej znajduje się cały kompleks zabudowań np. wielkie schronisko, parking dla samochodów i autobusów itp. Zwłaszcza latem człowiek czuje się jak w centrum Szklarskiej Poręby (samochody, rowery i tłumy ludzi). Polskie Schronisko „Odrodzenie” też nie jest najmilszym miejscem do odpoczynku (zimą wrzątek 2 zł !!). Dlatego proponuję ten odcinek szlaku pokonać szybko i bez zbędnych przystanków. Niestety dalej szlak jest mocno oblegany przez turystów z Czech i Niemiec, którzy idą na Śnieżkę i stamtąd zjeżdżają kolejką krzesełkową na dół. Szlak mija Tępy Szczyt, Kocioł Smogorni, Słoneczniki (następne kamienne formacje) i prowadzi krawędzią Kotła Wielkiego Stawu i dalej do Kotła Małego Stawu. Z tego miejsca roztacza się wyjątkowy widok na Karpacz oraz widać już Samotnię :) i Schronisko „Strzecha Akademicka”. Na Równinie pod Śnieżka wchodzimy na szlak niebieski i ok. 30 min później meldujemy się w Samotni (położona nad Małym Stawem, jednym z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach).

Dzień III – Samotnia – Przełęcz Okraj

Z Samotni należy wyruszyć wcześnie rano, aby uniknąć tłoku na szlaku. Będzie trzeba cofnąć się kawałek i na Równinie pod Śnieżką w okolicy Spalonej strażnicy skręcić w lewo. Mijamy schronisko Śląski Dom i po 45-60 min jesteśmy na szczycie Śnieżki – najwyższego szczytu Sudetów (1602 mnpm). Na szczyt proponuję wchodzić szlakiem czerwonym. Jest trudniejszy, ale bardziej atrakcyjny od niebieskiego (droga jubileuszowa) ze względu na widoki jakie można podziwiać z punktów widokowych. W dobrą pogodę widać czeską część gór, Szrenicę i całą drogę pokonaną dzień wcześniej. Na Śnieżce znajduje się kaplica św. Wawrzyńca (XVII wiek), obserwatorium meteo oraz schronisko, w którym obowiązuje zakaz spożywania własnej żywności (jest taka możliwość przy specjalnych stołach znajdujących się ... w okolicy toalety). Ze schroniska udajemy się w stronę Czarnej Kopy (1407 mnpm). Na tym odcinku nic nas nie chroni przed słońcem (podobnie jak na Równinie pod Śnieżką), a idąc wśród kosodrzewiny jest naprawdę gorąco i trzeba się do tego przygotować. Dalej przez Średnią Kopę (czeskie schronisko Jelonka) i Sowią Przełęcz docieramy do Przełęczy Okraj (schronisko). Z tego miejsca nie ma problemu, aby wrócić do cywilizacji (Karpacz, Kowary).

W związku z dużą ilością turystów odwiedzających ten region proponuję, aby opisaną trasę pokonywać w miesiącach: marzec, kwiecień, październik i początek listopada. Jeżeli pogoda nie popsuje naszych planów można wtedy liczyć jedynie na pojedynczych turystów oraz na możliwość spokojnego obcowania z naturą Karkonoszy.
horyzont - linia wyznaczająca kierunek marszu

kassiel
 
Posty: 531
Dołączył(a): Śr 02 mar, 2005
Lokalizacja: Suburbs of Hell

Re: TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Pn 02 maja, 2005

Fajna trasa i bardzo dobry opis.
Szkoda tylko, że z Krakowa nie jest blisko w każde góry... Z chęcią zobaczyłbym te kotły polodowcowe. One zawsze kojarzą mi się z Dumbierem (wieeelki kocioł)

Mógłbyś podać orientacyjne ceny noclegów w schroniskach i ewentualną możliwość spania pod namiotem? A jak jest z wodą na szlaku?

Avatar użytkownika
Kuba (Cesarr)
 
Posty: 547
Dołączył(a): So 05 mar, 2005
Lokalizacja: Poznań
Ulubione góry: .

Re: TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Wt 03 maja, 2005

Cena noclegu w schroniskach zależy od tego ilu osobowy jest pokój w którym mamy zamiar nocować. najtańsze są 9-osobowe pokoje - cena 19 zł (Samotnia) lub 6 osobowe - 20 zł na hali szrenickiej i 21 zł na Szrenicy. Ceny poza sezonem są bardzo korzystne np. 10 zł w Samotni za miejsce w 9-osobowym. Ceny są obowiązujące bez względu na ilośc osób w pokoju. A najdroższym pokojem jest chyba apartament w schr. na Szrenicy (2 pokoje) -180 zł.
Na terenie KPN nie można nocować w namiotach. pod tym względem polecam raczej pobliskie Góry Izerskie. Pola namiotowe znajdują się w okolicznych miejscowościach, ale nigdy tam nie nocowałem.
Na wodę na szlaku bym nie liczył. Wystepują strumienie, ale mają one charakter okresowy.
Jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że szlak biegnie cały czas po terenie nie osłoniętym przed słońcem, dlatego konieczne jest nakrycie głowy i spożywanie dużych ilości płynów (szczególnie latem).
horyzont - linia wyznaczająca kierunek marszu

bies-czad
 

Re: TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Wt 03 maja, 2005

Rzeczywiście, trzeba być przygotowanym na tłumy ludzi, zwłaszcza w miejscach, gdzie dochodzą koleki linowe (Szrenica, Śnieżka). Na Szrenicy luźniej robi się dopiero po wyłączeniu kolejki :) Ceny noclegów były w zasadzie zbliżone we wszystkich schroniskach (mówię o pokojach 2-osobowych, bo takie mnie interesowały). Ja nocowałem na Hali pod Łabskim Szczytem - pokój 2-osobowy 28 zł/os.
W schroniskach są dość wysokie ceny wody (ok. 5 złotych za butelkę 1,5 l)

kassiel - dojazd nie jest większym problemem. Problemem jest czas trwania podróży :wink:
Ja jechałem autobusem do Jeleniej Góry o 21:30 z Krakowa. Cena biletu studenckiego 34 złote (Uwaga: dodatkowa opłata za bagaż, chyba 3,50). Następnie z Jeleniej do Szklarskiej 5:40. (cena biletu 5,50 ale chyba 2.05 była podwyżka, więc wracając ze Szklarskiej do Jeleniej już płaciłem 6zł).
Powrót - ja wracałem z Jeleniej G. o 10:50 (kurs do Zakopanego). W Krakowie byłem kilkanaście minut przed 19:00.
Z Jeleniej Góry do Karpacza i Szklarskiej kursuje sporo busów - zazwyczaj wyjeżdżają kilka minut przed planowym odjazdem autobusu (cena busa do Szklarskiej 5 zł).
Poza sezonem letnim nie ma regularnej komunikacji autobusowej między Karpaczem a Szklarską - trzeba jechać z przesiadką w Jeleniej Górze.

Czasy podróży:
Kraków - Jelenia Góra ok. 7:40
Jelenia Góra - Karpacz ok. 0:45
Jelenia Góra - Szklarska Por. ok. 0:45

ps. Informacje są w miarę świeże, bo wczoraj wróciłem z Karkonoszy.
ps2. Wszystkie autobusy ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry jadą na dworzec kolejowy(!). Informacja ta może być o tyle istotna, że dworzec kolejowy nie znajduje się (jak to zwykle ma miejsce) w sąsiedztwie dworca autobusowego, ale jest od niego oddalony o spory kawałek drogi. Ja tego nie wiedziałem :wink:

Avatar użytkownika
Kuba (Cesarr)
 
Posty: 547
Dołączył(a): So 05 mar, 2005
Lokalizacja: Poznań
Ulubione góry: .

Re: TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Śr 04 maja, 2005

W uzupełnieniu opisu szlaku „Schronisko Kamieńczyk – Przełęcz Okraj”:
1. Ciekawa jest droga powrotna. Gdyby ktoś miał ochotę wracać do Szklarskiej Poręby to polecam powrót szlakiem czerwonym do Strzechy albo do Samotni i tam nocleg. Ewentualnie, aby nie iść dokładnie tam samą drogą, na tym odcinku możemy przejść przez Kowarski Grzbiet (jest to szlak niebieski, który biegnie dokładnie po granicy państwa, ale pokrywa się w większości ze szlakiem czerwonym). Następnie bardzo ciekawe jest przejście na Szrenicę szlakiem zielonym (tzw. Ścieżka pod Reglami). Szlak ten łączy się z opisywanym szlakiem czerwonym jedynie na Przełęczy Karkonoskiej i niedaleko Szrenicy. Aby w pobliżu Samotni wejść na ten szlak należy się cofnąć w stronę Karpacza, wejść na szlak żółty i dojść (ok.20 min) do Pielgrzymów (formacja skalna), gdzie zaczyna się właśnie nasza Ścieżka. Szlak jest wyjątkowo urokliwy w okolicy Śnieżnych Kotłów, ponieważ biegnie u ich podnóża :).
2. Odnośnie turystyki zimowej chciałbym zauważyć, że czerwony szlak jest często używany przez ski-turystów. Istnieją również dobrze oznaczone piesze szlaki zimowe. Wiele szlaków dochodzących do szlaku czerwonego (zwłaszcza okolice Śnieżki – kocioł Łomniczki, Śnieżnych Kotłów, Wielkiego i Małego Stawu) są przez całą zimę zamknięte ze względu na duże zagrożenie lawinowe. Przed wyjściem w góry proszę jednak każdorazowo sprawdzać sytuację na szlakach i zweryfikować ją u ratowników GOPR, którzy mają swoje posterunki w każdym schronisku.
horyzont - linia wyznaczająca kierunek marszu

Kajetan
 
Posty: 667
Dołączył(a): Wt 15 lut, 2005
Lokalizacja: Chełm/Kraków

Re: TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Śr 04 maja, 2005

Cesarr ma pytanko:
Czy ze wszytskich opisów i uzupełnień ma powstać jeden duży opis?
Mam propozyjcje ponieważ to co opisałeś to niezły kawał Karkonoszy i ich piekniejsze miejsca - może podzielić to na kilka opisów? Dodałbyś co nieco,
i w rezultacie byłby:
1. krótki opis całej kilkudniowej wyprawy
2. dokładniejszy opis cześci szlaku
3. miejsca noclegów poszczegóne schroniska - kazde schronisko oddzielny opis.

Co ty na to?
"Musimy ryzykować, ponieważ największym hazardem w życiu jest niczym nie ryzykować. Ten, kto nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest niczym"

Maciej Z.
 

Re: TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Śr 04 maja, 2005

Ciekawy opis
Ja jednak wprowadziłbym małą zmianę czyli nocleg nie na Szrenicy a w schronisku Pod Łabskim Szczytem (dodatkowo około 1 h. drogi wyżej opisanym skrótem - zejściem ze Szrenicy a potem zielonym szlakiem)Ne drugi dzień rano mamy do wyboru albo idziemy szlakiem żółtym i następnie czerwonym oglądając Śnieżne Kotły z góry bądź wybieramy zielony i oglądamy Śnieżne Kotły z dołu i nibieskim wchodzimy spowrotem na czerwony.
Cała wycieczka godna polecenia a wytrwalsi mogą wyruszyć ze Świeradowa Zdrój i zwiedzić też Góry Izerskie. :D

Avatar użytkownika
Kuba (Cesarr)
 
Posty: 547
Dołączył(a): So 05 mar, 2005
Lokalizacja: Poznań
Ulubione góry: .

Re: TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Śr 04 maja, 2005

Kajetan>> myslę że powinien byc to jeden opis, może w ciągu kilku dni go jeszcze uzupełnię. nie widzę natomiast potrzeby bardziej szczegółowego opisu szlaku, ponieważ nie jest on trudny technicznie, a przecież widoków nie będę opisywał :wink: . jeżeli chodzi o opis schronisk to byłby to wyłącznie opis o charakterze subiektywnym, każdy czytający mógłby się do czegoś doczepić i wywołałoby to niepotrzebną dyskusję. A może zbierzemy info i opiszemy wszystkie polskie schroniska w osobnym temacie ?

Maciej Z>>szlaki tworzą zamknietą całośc, przecinają się wzajemnie i uzupełniają, mozna je więc pokonywać w dowolny sposób. schr. pod łabskim ma dobrą opinię. Masz rację, ze ta wycieczka powinna się rozpocząć w Świeradowie Zdroju :D
horyzont - linia wyznaczająca kierunek marszu

Kajetan
 
Posty: 667
Dołączył(a): Wt 15 lut, 2005
Lokalizacja: Chełm/Kraków

Re: TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Śr 04 maja, 2005

sugerowałem rozdrobnić opis ponieważ:
1. Opisujesz dużą część Karkonoszy i to tę najładniejszą i najopularniejszą - zamykająć to w jeden opis jest to uproszczenie.
2. W GPI jest kilka kategorii podziału postów :trasa, szczyt,nocleg, obiekt itp. Zauważ ile osobnych kategorii wystąpiło na twojej trasie, które zasługują na oddzielny opis. Nie twierdze że to Ty masz te opisy pisać ale sugeruje ile tu jest jeszcze do zrobienia.

Cesarr ty jesteś autorem - ja się nie wtrącam ale postuluje do wszytskich chetnych aby uzupełniali te trasy nowymi opisami aby nie zrażali się że ten obszar jest już w GPI tylko pisali o wybranych miejscach czy odcinkach szlaków :)
"Musimy ryzykować, ponieważ największym hazardem w życiu jest niczym nie ryzykować. Ten, kto nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest niczym"

Avatar użytkownika
GórFan
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr 25 mar, 2009
Lokalizacja: Kalisz/Wlkp.
Ulubione góry: .

Re: TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Pn 30 mar, 2009

Fenomenalna trasa zwłaszcza na koniec czerwca!
Polecam też drogę powrotną ścieżką nad reglami :)

Co do noclegów polecam Kamieńczyk, Szrenicę, Dom Śląski, Łabski Szczyt, Strzechę
Stanowczo odradzam nocleg w Odrodzeniu, można tam jedynie stanąć i świetnie zjeść.

Sędzisław Marciszów
 
Posty: 51
Dołączył(a): Pt 23 cze, 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: TRASA: Schronisko Kamieńczyk - Przełęcz Okraj

Cz 02 kwi, 2009

Kuba (Cesarr) napisał(a): ... GSS rozpoczyna się w Świeradowie a kończy w Paczkowie... Twarożnik (przejście graniczne dla osób, które chciałyby zobaczyć źródła Łaby...Wielki Kocioł...Mały Kocioł ... Na Równinie pod Śnieżka ... Równinie pod Śnieżką ... Równinie pod Śnieżką...

1. Szlak czerwony przedłużono z 10 lat temu o ponad 40 km do Prudnika, aczkolwiek nie wiem czy PTTK uznaje przedłużkę za GSS im. M. Orłowicza
2. Od ponad roku Polska należy do strefy Schengen, więc na Twarożniku jest tylko węzeł szlaków umożliwiających zgodne z przepisami parków narodowych dojście do źródeł Łaby
3. Prawidłowe nazwy "Wielki Śnieżny Kocioł" i "Mały Śnieżny Kocioł"
4. RÓWNIA pod Śnieżką :!: :!: :!:

Powrót do GPI - Górski Przewodnik Internautów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość