Leskowiec 922m. i Groń Jana Pawła II 890m. (Beskid Mały)

Informacje, dyskusje i komunikaty o GPI - inicjatywie Forumowiczów e-gory.pl stworzenia bazy informacji o górach Polski, Europy i Świata.

Moderator: Moderatorzy

Co sądzisz o tej relacji?

Bardzo dobra.
6
67%
Dobra.
3
33%
Średnia.
0
Brak głosów
Zła.
0
Brak głosów
Bardzo zła.
0
Brak głosów

Liczba głosów : 9
mateo

Re: Leskowiec 922m. i Groń Jana Pawła II 890m. (Beskid Mały)

Wt 24 sty, 2006

teraz to juz nie mam watpliwosci :)

Jestem całkowicie pewny, że to Krywań. Podobnie jak np. Jondrasz czy Jasiek Czerwiński.

no i nie śmiałbym takich autorytetow podwazac ;)

a co do Zachodnich, tez dokladnie nie wiem.
wydaje mi sie ze to Bystra i Starorobocianski (ale gdzies Kamienista ginie, wiec moze to jednak Kamienista i Bystra?).
a Krywan wystaje zza Tomanowego Wierchu, natomiast to po lewej to Krzesanica.
chyba...
poprawcie mnie ;)

pozdrawiam

pawelk84

Ulubione góry: Wszystkie

Wt 24 sty, 2006

Z takiej odległości to w sumie wróżenie po części z fusów. Ja bym stawiał na Bystrą i Starorobociański. Kamienista chyba byłaby zasłonięta pod tym kątem, natomiast Kończysty Wrch. jest zbyt niski. Po lewej to chyba rzeczywsicie Czerwone Wierchy.
A ciekawe co o tym Brzoza sądzi ??
Wse wirchowoł nie bedzies, ale coś uwirchował to twoje...
http://na-szczytach.blogspot.com
http://www.gopr-podhale.pl
http://picasaweb.google.com/PawelKonieczny22

kostka

Ulubione góry: .

Pn 27 lut, 2006

Relacja suuuper! Gratulacje i tak dalej!

eagle

Wt 28 lut, 2006

pawelk84 napisał(a): Sam Leskowiec leży w najbardziej na zachód położonej części Beskidu Małego.

Tu się jedynie można zapytać czy nie zakradł się mały błąd- a nie chodzi o najbardziej wschodznią część? - bo z zachodu Beskid Mały graniczy z Kotliną Wilkowicką i Beskidem Śląskim :lol: .

Pozatym relacja pierwsza klasa - Naprawde kawał solidnej informacji :)
KW BERG CUP 2007 - sponsor pilnie poszukiwany!!!!!!!!!!!!!! Jeszcze cała powierzchania auta wolna na reklamy
www.slovackykopec.cz

pawelk84

Wt 28 lut, 2006

Oj rzeczywiście zakradł się. Niektóre fragmnenty pisałem dość późno i pewnie dlatego popełniłem taką głupotę, bo przecież sprawa jest oczywista. Ale już poprawiłem. Dzięki za uwagę.

Bartosz
Redaktor E-GORY

Ulubione góry: wszystkie poniżej 8848m

Wt 07 mar, 2006

Szanowni koledzy!
Postanowiłem otworzyć przewód doktorski dotyczący zdjęcia powyżej. Powinniśmy rozpatrzyć takie oto dwa przypadki:

1) Jeżeli faktycznie jest to Krywań, to w stosunku do Leskowca leży on na azymucie 160 stopni. Jeżeli tak, to:
a) na "drodze" widoku na Krywań nie mielibyśmy zachodnich zboczy Wyżniego Syhlca (na zdjęciu, na lewo od Krowiarek), ale mniej więcej widzielibyśmy środek grzbietu łączącego Kiczorkę (Hale Śmietanową) z Policą, a więc właściwie płaski grzbiet,
b) sam Krywać powinien wtedy pojawić się za główną granią Tatr mniej więcej w okolicy Kopy Kondrackiej i Suchego Wierchu Kondrackiego, czego zdjęcie nie obrazuje - Wręcz przeciwnie ów Krywań króluje nad stosunkowo głęboką przełęczą, a takie obniżenie w grani Tatr Zachodnich w okolicach Czerwonych Wierchów występuje tylko w okolicy Tomanowej Przełęczy; jeżeli byłaby to Tomanowa Przełęcz, to nasza zdjęciowa Bystra musiałaby być Tomanowym WIerchem, a tak ów wierch nie wygląda, ani grań schodząca z wierchu na przełęcz.

2) Azymut wyznaczony przez Leskowiec i Krowiarki to 166 stopni, i Wskazuje on prawie dokładnie na Błyszcz i Bystrą. A jeżeli tak to nie ma mowy o Krywaniu, bo nie jest sąsiadem powyżej wymienionych (po drodze między Bystrą a Krywaniem widzielibyśmy wtedy jeszcze: Kamienistą, Smreczyński, Tomanowy i całą grań Czerwonych Wierchów). Z całym szacunkiem dla takich wyjadaczy jak Jondrasz i Jasiek (obu znam doskonale z kursów i zawsze imponowała mi ich wiedza), sugerowałbym raczej poniższą wersję (idąc od prawej):

a) Starorobociański Wierch,
b) poszarpana grań, to grań schodząca z Bystrej na prawo przez Gruń ku Niżnej Bystrej,
c) Bystra,
d) kawałeczek na lewo w dół od szczytu Bystrej, na wierzchołku zacienionego trójkąta to szczyt Błyszcza,
e) łagodnie na lewo od Błyszcza schodzi grań ku Pyszniańskiej Przełęczy, zasłoniętej grzbietem Ornaku (to ten na planie wcześniej, z płatami śniegu po prawej stronie grzbietu),
f) nasz Krywań, to nic innego jak Kamienista,
g) i najbardziej na lewo płaski szczyt Kominiarskiego Wierchu
h) pod Kamienistą widać schodzący na prawo od Kominiasrkiego Wierchu grzbiet zwany Capikiem.

Jak się powiększy zdjęcie do 300-400% i delikatnie obrobi w Corelu, to widać że Ornak przechodzi lekko w prawo do góry ku szczytowi Starorobociańskiego. Z resztą sama bryła Ornaku jest z połączeniu z Bystrą i Starorobociańskim bardzo charakterystyczna, i pasuje do powyższego zdjęcia. Grań Ornaku odchodzi od głównej grani Tatr tuż obok Przełęczy Raczkowej, która oddziela Błyszcza od Starorobociańskiego.

Jak to sprawdzić: proszę sobie wziąść mapy 1:75000 PPWK "Beskid Makowski" i "Tatry i Podhale", wziąść przykładnicę lub listewkę długości ~70cm i przyłożyć na mapie Beskidu Makowskiego między Leskowcem, a Krowiarkami. Linia wyznaczy Wam azymut 166 stopni, a poniżej Krowiarek będzie przechodzić przez przystanek PKS: Lipnica Mała Poczta. Następnie na mapie Tatr i Podhala przyłożyć przykładnicę do przystanku PKS: Lipnica Mała Poczta i tak ją ustawić, aby azymut wynosił 166 stopni. Przykładnica dokładnie Wam wskaże Bystrą !!!

Jeżeli chodzi o wersję Mateo, to wystarczy poprowadzic między Krywaniem a Tomanowym prostą i odczytać azymut. No ni cholery wtedy zdjęcie musiałoby byc zrobione conajmniej z Pilska.

I to koniec przewodu nad tematem: co tam widać?
Potrójnie słyszę, podwójnie widzę i pojedynczy jestem dokładnie /Mirek Czyżykiewicz/

eagle

Wt 07 mar, 2006

Geometria rządzi - ładny referat Bartosz. W sumie najprostrze metody są lepsze niż mniematologia stosowalna - nie podważając niczyjej wiedzy.
KW BERG CUP 2007 - sponsor pilnie poszukiwany!!!!!!!!!!!!!! Jeszcze cała powierzchania auta wolna na reklamy
www.slovackykopec.cz

kasiula

Wt 07 mar, 2006

I od razu po "wykładzie" Bartosza przypomniały mi się marsze na orientację.

Dobra relacja!

pawelk84

Śr 08 mar, 2006

No i dylemat rozwiązany... dzięki.
Ale, że Ci się chciało tyle czasu poświęcać to tym bardziej się chwali. Na Leskowcu też było wskazanie na Kamienistą, ale po dyskusji jak widać doszliśmy do błędych wniosków.
A wszystko zaczęło się od tego, że Mateo zauważył, że w relacji zapomniełm napisać, że z Leskowca było widać Tatry...

mklimek

Śr 08 mar, 2006

Zacny "przewód doktorski" Bartoszu nie ma co, ale mam pewne wątpliwości

Bartosz napisał(a):a) Starorobociański Wierch,
b) poszarpana grań, to grań schodząca z Bystrej na prawo przez Gruń ku Niżnej Bystrej,
c) Bystra,
d) kawałeczek na lewo w dół od szczytu Bystrej, na wierzchołku zacienionego trójkąta to szczyt Błyszcza,
e) łagodnie na lewo od Błyszcza schodzi grań ku Pyszniańskiej Przełęczy, zasłoniętej grzbietem Ornaku (to ten na planie wcześniej, z płatami śniegu po prawej stronie grzbietu),
f) nasz Krywań, to nic innego jak Kamienista,
g) i najbardziej na lewo płaski szczyt Kominiarskiego Wierchu
h) pod Kamienistą widać schodzący na prawo od Kominiasrkiego Wierchu grzbiet zwany Capikiem.

Do przełęczy Pyszniańskiej wszystko się zgadza ale potem:
ad. e) Przełęcz Pyszniańska nie moze być zasłonięta Ornakiem bo jak sam pozniej piszesz Ornak dochodzi do głównego grzbietu w okolicy Gaborowej Przełęczy (miedzy postrzępioną granią Bystrej a Starorobociańskim) czyli w prawej częsci zdjęcia - Ornak jest zasloniety stokiem Babiej opadajacym ku Krowiarkom (pierwszy plan)
ad. f) absolutnie sie zgadzam to musi być Kamienista - ma rzeczywiście podobny ksztalt
ad. g) To absolutnie nie moze byc Kominiarski, który jak pewnie doskonale wiesz jest na N od Ornaku (Oddzielony przeł Iwaniacką) i byłby również w prawej częsci zdjęcia - tej zasłonietej przez stok Babiej
Szczyt na zdjęciu to musi być Smreczyński Wierch (myslalem tez o Tomanowym, ale ten jest za bardzo na lewo i jest niewidoczny na zdjeciu).
Nie mierzyłem zadnych azymutów(nie mam "75" Tatr i Podhala) Wszystko to napisalem w oparciu o mape Tatr 1:25000 (zreszta na "75" tez to pewnie widac), biorac za pewnik ze 2 szczyty po prawej to Starorobociański i Bystra - jest to wielce prawdopodobne biorac pod uwage ksztalt szczytów i uklad grzbietów

Ja równiez nie chciałbym podwazac zdania Jondrasza i Jaska Czerwinskiego (chociaz ich nie znam) ale mysle ze bedac na Leskowcu trudno na 100% ocenic co to za szczyty bez powiekszenia zdjecia i wykonania azymutu (co bez maapy Tatry i Podhale ktorej z pewnoscia w B. Małym nie mieli, bo i po co :D , nie jest możliwe)

Brzoza
Administrator E-GORY

Ulubione góry: Karpaty Ukraińskie

So 28 lip, 2012

Przeniesione do GPI: http://www.e-gory.pl/index.php/GPI/Besk ... Skaly.html

Temat zamknięty.

Poprzednia strona
Powrót do GPI - Górski Przewodnik Internautów