Forum to nie czat :)

Mile widziane propozycje i uwagi dotyczące portalu i forum, np. nowe/inne kategorie, etc.

Moderator: Moderatorzy

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Forum to nie czat :)

Wt 29 sie, 2006

Wyjdzie pewnie na to że się czepiam, nie jestem w żaden sposób odpowiedzialny za forum, ale... mam prośbę do piszących tutaj, by nie traktowali swojego tekstu tak, jak na GG czy na czacie. Tam tekst pojawia się na chwilę i znika (choć swoje robi!). Tu - pozostaje na długo. I jest wielokrotnie czytany. Źle, jeśli umkną nam literówki. Cóż... bywa. Ale fatalnie jeśli reprezentują nas (nawet jeśli "my" to tylko nick) błędy ortograficzne czy stylistyczne. A takie błędy pojawiają się nawet w tematach wątków. Przecież można przed umieszczeniem tekstu na forum sprawdzić go na podglądzie. Od biedy (dysortograficy) można nawet napisać go w Wordzie, poprawić błędy i wkleić. To nietrudne, a poprawi samopoczucie tym czytającym, którzy do kwestii języka przywiązują jednak wagę. Sam mam problem z interpunkcją, nic tu nie poradzę, ale staram się żeby w tym co piszę nie było śmieci. To naprawdę niewiele kosztuje.
Dobrze że na forum nie ma wulgaryzmów i prawie nie spotyka się agresywnych, napastliwych postów. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby dbać, na miarę możliwości a nie umiejetności, o poprawność słowa pisanego.

Marek
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Uriel

Ulubione góry: asd

Re: Forum to nie czat :)

Wt 29 sie, 2006

Jeśli chodzi o moją osobę, to powiem krótko: wyprzedziłeś mnie z tym postem. Sam miałem zamiar o tej sprawie napisać. ;-)

Nie wiem czy ten temat pomoże rozwiązać ten problem, ale... spróbować zawsze można.

Kajetan

Wt 29 sie, 2006

hmn........ czemu mam wrażenie że obaj pijecie do mnie ? :D
Marek forum owszem to nie czat....ale czat też ma swój poziom wiec bez przesady :lol: Literówki mi sie nagminnie zdarzają ale to jest forum :P i wybacz mi że jak pisze 10 postów to sie czesto myle :P
Aha mnie nie reprezentuje tylko nick:P moge sie podpisać z imienia i nazwiska w końcu adminem jestem....
Kiedyś..... dawno dawno temu kiedy na forum pisało sie 2 posty dziennie sytuacja wygladała "troszke" inaczej teraz kiedy średnia dzienna wynosi ponad 20 i stale rośnie nie łatwo wychwycić literówki.
Bardzo sie cieszcze że nasze forum w końcu "znormalniało" tzn na posta dostajesz odpowiedz tego samego dnia a nawet godziny a nie po tygodniu.

jaś

...

Wt 29 sie, 2006

Zgadzam się z Kajetanem w 100%. Czepiacie się mało istotnych szczegółów a przecież nie o to w tym chodzi.

Marek

Wt 29 sie, 2006

Kajetan napisał(a):hmn........ czemu mam wrażenie że obaj pijecie do mnie ? :D
Nie "piję" do nikogo konkretnie. (Do spotkania na Kordowcu ;)). Zwracam uwagę na fakt. Możemy coś z tym zrobić. W naszych czasach język podupadł. Ale to nie znaczy że mamy to zaakceptować bo "takie czasy", gdy słowo przegrywa z obrazem i coraz mniej ludzi umie pisać. Chyba że SMS :D.
Kajetan napisał(a):ale czat też ma swój poziom wiec bez przesady :lol:
Doceniam to. Jedenak "nie jednemu psu Burek". Czat funkcjonuje również poza forum. Podałem przykład czatu bo tam działa czynnik czasu. Spieszymy się by nadążyć za innymi w wartkich momentach dyskusji. Literówki są wtedy nieuniknione. Ale forum nie ma tej dynamiki. Może pojawi się jak będzie 10.000 forumowiczów? :) Oby nie!
Mało jest tu tekstów głupich, chlapniętych na zasadzie "powiedział co wiedział". Są jednak i ciekawe teksty, pisane w sposób... niechlujny? Hmmm... To drażliwy temat. Szczegóły wolałbym omawiać na GG lub PM. Choć... o czym tu gadać? Fakt to fakt.
(Goethe)

Uriel

Wt 29 sie, 2006

Kajetan napisał(a):hmn........ czemu mam wrażenie że obaj pijecie do mnie ? :D

Kajetan, bo się obrażę. :]

Jeśli już miałbym do kogoś "pić", to tylko do osób, które piszą "rze", "jórz" itp. 8) Tego typu błędy są już poniżej pasa...

Marek

Wt 29 sie, 2006

Gil Grissom napisał(a):Tego typu błędy są już poniżej pasa...
Cóż... ja jestem chyba bardziej czepialski bo zauważam nawet dwa razy "ten" w jednym krótkim zdaniu. Ale...to błąd powyżej pasa. Teraz Gilu piłem do Ciebie :D.
jaś napisał(a):Czepiacie się mało istotnych szczegółów a przecież nie o to w tym chodzi.
Nie przede wszystkim. To nie dyktando. Ale to przykre że forma wypowiedzi staje się mało istotnym szczegółem.
Post otwierający ten wątek ma charakter prośby. Można się do niej odnieść w dowolny sposób i wcale nie trzeba z tym polemizować.
Nie jestem "strażnikiem czystości" języka. Po prostu... wychowałem się na literaturze a nie na Cartoon Network. Być może zatem to tylko mój problem? Chyba jednak nie. Wolność wypowiedzi nie powinna przecież oznaczać "bylejakości". Tak również wyraża się szacunek (lub jego brak) dla społeczności forumowiczów.
(Goethe)

Michał

Wt 29 sie, 2006

Staram się pisać bez błędów ale nie żebym musiał wklejać tekst do Worda ;) Bez przesady ...
J. Polski to moja słaba strona, nawet bardzo bo nie cierpie tego przedmiotu w szkole. Uważam, że warto w jakimś stopniu dbać o to co piszemy ale mimo wszystko nie zwracam uwagi na błędy w cudzych postach. Oczywiście gdy jest ich masa to faktycznie brzydko to wygląda a powinniśmy dbać o estetykę forum. Ale literówki, brak interpunkcji itp to coś co nam sie często przydarza i jeżeli wyłapiemy błędy można je poprawić, ale żeby sprawdzać całego posta, wklejać do worda i poddawać go podobnym zabiegą ;) mija się z celem... są to wypowiedzi publiczne ale "nie aż tak publiczne" jak w innych mediach.

Uriel

Wt 29 sie, 2006

Marek. napisał(a):
Gil Grissom napisał(a):Tego typu błędy są już poniżej pasa...
Cóż... ja jestem chyba bardziej czepialski bo zauważam nawet dwa razy "ten" w jednym krótkim zdaniu. Ale...to błąd powyżej pasa. Teraz Gilu piłem do Ciebie :D.

Pisałem to po godz. 00:00 - w półśnie. ;-)

Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie napisać, że w tym dniu spędziłem trochę czasu (7-8 godz) na kodowaniu. Po tego typu wysiłku umysłowym każdy z nas ma prawo popełniać błędy. ;-)

Żaku
Administrator forum

Ulubione góry: Beskid Żywiecki

Wt 29 sie, 2006

Niestety, ale ja zgadzam sie z Markiem. Interpunkcja nie jest może aż tak ważna, jedną czy dwie literówki też można wybaczyć, ale kilka błędów ort., kilkanaście literówek, totalny bajzel stylistyczny, a w dodatku to wszystko w jednym poście to naprawde przesada. Przecież wystarczy swój post przed naciśnięciem przycisku 'wyślij' przeczytać, gwarantuje, że wtedy zauważycie 90% swoich błędów i je poprawicie.

Ja również ciesze się, że na forum tak szybko przybywa postów, ale nie może to tak znacznie zaniżać poziomu naszych wypowiedzi. Tutaj także pojawia sie kolejny problem - posty typu:

"Zgadzam się", "ok", "brawo (nick)"

lub inne 'prywatne' rozmowy czy offtopicowanie.

Nie chce narzekać na siłe, ponieważ uważam nasze forum za bardzo kulturalne i cieszy mnie jego poziom, jednak wcale nie musi to oznaczać, że spoczniemy na laurach ! Pokażmy, że internauci to nie wtórni analfabeci. To naprawde nie wymaga wielkiej pracy.

PS: Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa: czasami zdarza się, że pod niektórymi opiniami pojawiają się posty 'gości', którzy popierają zdanie poprzednika. Niby nie ma w tym nic dziwnego, jednak czasami IP 'gościa' i chwalonego przez niego użytkownika, jest podobne lub nawet takie samo...

Kajetan, w tym momencie nie chodzi mi o Ciebie ;)
"Nie możemy żyć wg. zasady: wszyscy przeciw wszystkim, ale tylko wedle zasady wszyscy z wszystkimi, wszyscy dla wszystkich".
Jan Paweł II
"Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie." (Antoni Słonimski)

Obrazek Obrazek

Uriel

Wt 29 sie, 2006

Żaku napisał(a):PS: Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa: czasami zdarza się, że pod niektórymi opiniami pojawiają się posty 'gości', którzy popierają zdanie poprzednika. Niby nie ma w tym nic dziwnego, jednak czasami IP 'gościa' i chwalonego przez niego użytkownika, jest podobne lub nawet takie samo...

Najlepszym tego przykładem była wypowiedź jednego z gości, który miał pretensje do buby, za rzekome "zbytnie zwracanie na siebie uwagi". Przyznam się szczerze, że trochę mnie to wówczas zirytowało.

Tego typu praktyki stosowania anonimowości można śmiało wyłączyć - uniemożliwiając gościom publikowania swoich postów na forum. Jednak niesie to za sobą kolejny problem: lawinowy wzrost rejestrowania coraz to nowszych użytkowników, którzy obecnie wykorzystują przywilej gościa do napisania swoich opinii. Nowe konta zapewne posłużyłyby im w celu zachowania dalszej "anonimowości"... do czasu, aż któryś z adminów nie spuściłby im łomotu w postaci zabanowania ich adresów IP. 8)

Marek

Wt 29 sie, 2006

tRaPeR napisał(a):...Bez przesady ... [...] są to wypowiedzi publiczne ale "nie aż tak publiczne" jak w innych mediach.
Czyli... pojęcie "wypowiedź publiczna" podlega stopniowaniu? I forum nie osiąga progu, powyżej którego należy pisać po polsku a nie po polskiemu? :D Odbiór forum nie jest może masowy, ale jest dostatecznie publiczny.
Wyłożyłem swój punkt widzenia. Wiem że kłóci się z ogólną tendencją do ułatwiania sobie życia. Powtórzę jednak jeszcze raz: Komunikowanie się na forum nie ma dynamiki czatu. Mamy dość czasu by tekst zredagować. Szacunek dla czytelnika wymaga by to zrobić.
Nawet jeśli ktoś jest dysfunkcyjny lub obijał się na polskim (bo myślał o górach :)), ma do tego odpowiednie narzędzia.
Ile jest przesady w przeczytaniu swojego tekstu na podglądzie i poprawieniu błędów? A napisanie kilku zdań w oknie edytora z korektą i wklejenie ich do forumowego okienka to tylko kilka dodatkowych kliknięć. Bez przesady z ta przesadą tRaPeR! :D
(Goethe)

Marek

Wt 29 sie, 2006

...ja tu sobie spokojnie redaguję tekst przed wysłaniem, a tymczasem pojawiły się nowe aspekty. Forum przyspiesza!
Problem charakteru wypowiedzi jest nierozwiązywalny. Wszelkie ograniczenia kłócą się z ideą wolności w Internecie... oprócz samoograniczeń.
Anonimowe ataki tworzą również koloryt tego miejsca. Każdy kto zabiera tu głos musi się z tym liczyć. I chyba nikt się takimi postami nie przejmuje? Mało tu żarcia dla Trolli :).
(Goethe)

Michał

Wt 29 sie, 2006

Marek. napisał(a):Ile jest przesady w przeczytaniu swojego tekstu na podglądzie i poprawieniu błędów? A napisanie kilku zdań w oknie edytora z korektą i wklejenie ich do forumowego okienka to tylko kilka dodatkowych kliknięć. Bez przesady z ta przesadą tRaPeR! :D

Ja szanuje Wasze zdanie w 100 % :):):) ale mam też swoje i staram się pisać bezbłednie bo śledze tekst w trakcie pisania a czytanie sprawdzanie od nowa - hmm poprostu trochę mi się nie chce bo ostatnio prowadze dość dynamiczne życie ;)

Pozdro !

jeannie300

Wt 29 sie, 2006

Marek. ale belfer z Ciebie wylazl :) poczulam sie jak w szkole normalnie :) Ja staram sie nie robic bledow ale pewnie i tak ich nie unikne :) co do interpunkcji to z tym zawsze bylo u mnie na bakier...co do czytania tesktu z bledami to juz sie przyzwyczailam - wiekszosc moich znajomych pisze do mnie taka "kaszana" ze nic mnie juz nie zdziwi :) A to, ze zle sie to czyta to juz inna sprawa. Jednak nie moge zmusic nikogo do tego zeby pisal pieknie stylowo i bez bledow ortograficznych. Po prostu nie wszyscy maja ten dar ze ortografia to dla nich pestka. Dlatego mnie to nie przeszkadza i ja sie tego nie czepiam :) Wazne, ze jestem w stanie zrozumiec o co biega w tekscie :)
Pozdrowionka!
na szczyt prowadza rozne drogi....niekoniecznie te najprostsze...

Następna strona
Powrót do e-gory.pl