>> Model naszego forum ;-P

Mile widziane propozycje i uwagi dotyczące portalu i forum, np. nowe/inne kategorie, etc.

Moderator: Moderatorzy

combic

Ulubione góry: Tatry

>> Model naszego forum ;-P

Śr 25 cze, 2008

Patrząc pokrótce na każdy topic naszego (i nie tylko) forum można zbudować pewien ogólny, powtarzający się model "postowania". Oto mały przykładzik (wymyślony, żeby nie było), może trochę "przesadzony" ale daje do myślenia:

Ilu e-górali potrzeba, żeby załoić ściankę?
1 aby załoił ściankę i napisał, że ścianka została załojona,
14 którzy podzielą się podobnymi doświadczeniami przy łojeniu ścianek i napiszą o tym jak inaczej można było załoić,
7 którzy ostrzegą o niebezpieczeństwach grożących przy łojeniu,
1 którzy przeniesie temat do działu "Rozmowy o górach",
2 którzy zaczną się kłócić i przeniosą to do działu "Wspinanie",
7 którzy wytkną błędy ortograficzne / składniowe / stylistyczne w postach na temat łojenia ścianki,
5 którzy pojadą tym co wytykali błędy,
3 którzy poprawią te błędy,
6 którzy będą się kłócić czy pisze się "łoić", czy "załajać" i
6 którzy powiedzą im, że są głupi,
2 profesjonalnych taterników którzy poinformują wszystkich, że mówi się "siekać",
15 wszechwiedzących, którzy twierdzą, że siedzieli w tym temacie i mówi się "łoić",
19 którzy napiszą, że ten temat nie jest o łojeniu i powinno się go przenieść do forum "Off-topic",
11 którzy obronią temat mówiąc, że wszyscy tu łoją, więc temat pasuje,
36 którzy będą debatować która metoda łojenia jest lepsza, gdzie kupić szpej, jakiej marki i które są do bani,
7 którzy podeślą linki gdzie można zobaczyć różne przykłady szpeju,
4 którzy napiszą, że te linki nie działają i podeślą nowe,
13 którzy zacytują kilkanaście postów, a pod cytatami pisząc: "Ja też", "Zgadzam się",
5 którzy napiszą, że odchodzą z forum, bo nie mogą dłużej znieść kontrowersji wokół łojenia tej ścianki,
4 którzy napiszą, że "TO JUŻ BYŁO!",
13 którzy napiszą żeby "szukać" zanim napisze się kolejne pytania o tę ściankę,
1 który okazyjnie zapyta się: "jak zaimpregnować buty?",
1 który odpowie na oryginalny post po pół roku i zacznie temat od nowa,
15 którzy podzielą się swoimi doświadczeniami w łojeniu innych ścianek,
...

Tak oto wygląda ogólnie model forum :mrgreen:
Po co to napisałem? Żeby może ktoś pomyślał chwilę, zanim napisze kolejnego, nic nie wnoszącego posta. "Zalewaczy " na forum nie brakuje, czyli takich, którzy piszą rzeczy oczywiste, albo nie wnoszą nic, co nie było już "powiedziane". To forum powinno służyć ludziom i rozwiązywaniu ich "małych problemów". Jak ktoś chce się "wypisać" (wyżyć) po nudnym dniu, to niech se bloga założy. Nie każdy ma ochotę czytać dziesiątki postów do tematu, które nie wnoszą nic, a które zdają się być pisane dla bicia "punktów" w ilościach postów.
W związku z tym - tutaj też prośba do adminów, żeby pomyśleli nad wyłączeniem informacji o ilości postów wysłanych przez każdego forumowicza. Mam trochę rozeznania w tym temacie i wiem jak to prowokująco działa na co niektórych. A zdarza się nawet, że forumowiczów dzieli się wirtualnie na dwie-trzy grupy: tych początkujących z mała ilością postów reszta traktuje jak "lame", "elite" zadziwiających tysiącami postów napisanych w ciągu roku, no i może jeszcze jakaś przejściówka pomiędzy... to taka pseudodyskryminacja, "podświadomie oceniająca poziom doświadczenia", al'a oGame :lol:
Pomyślcie nad tym.

A Twoje zdanie?
Granice nie istnieją, wystarczy uwierzyć!
Gdyby całe życie można było iść do góry, nie schodziłbym.

asique

Re: >> Model naszego forum ;-P

Śr 25 cze, 2008

No chyba lekka przesada, aż tak dużo tu się nie dzieje i nie generujemy aż takiej ilości postów, chociaż faktycznie niektóre mnie denerwują.
A ja lubię tych, co są długo na forum a mają mało postów, bo przeważnie jak już coś napiszą to przeważnie jest to sensowne i wnoszące coś do dyskusji :)

Krzyś 66

Cz 26 cze, 2008

Witam.
Proponuję aby combic i osoby o poglądach zbliżonych,zamieściły listę "rzeczy oczywistych".Bardzo uprości to pisanie na tym Forum.Wystarczy przejrzeć listę, odnaleźć swoje spostrzeżenie czy uwagę na Liście Rzeczy Oczywistych ,któregoś z forumowiczów i ...wylogować się.
"Zalewacz",który nie łoi ścianek a mimo to kocha góry,Krzyś.
Oj,muszę się juz wylogować ,hej.
Krzyś 66

Siasia_Mosad

Ulubione góry: Verticale i ludzie

Pt 27 cze, 2008

W porównaniu z innymi forami nasze wykazuje niebywałą żywotność. Dlaczego ?
Obrazek

I am metal, HEAVY METAL!!!

dynercia

Ulubione góry: każde

Pt 27 cze, 2008

Jeśli by combic zastosować Twój model forum, to obawiam się, że nikt nie odważyłby się na nim pisać, bo albo nie na temat, albo nic nie wnoszące, albo już było... Owszem, czasem denerwuje mnie gdy zimą po raz dziesiąty tłumaczę kolejnej nowej osobie jaki kupić czekan, ale w końcu od tego to forum jest - od pytania, a wiedzący od odpowiadania. Jeśli Cię to bardzo denerwuje, to po prostu nie odpowiadaj.
Podobnie jest z postami, które zbaczają z tematu, nic nie wnoszą, w których ktoś do kogoś pyskuje... Jeśli mi coś nie odpowiada, to to opuszczam.
Nawet na naukowych posiedzeniach wiele wypowiedzianych kwestii jest jałowych, więc chyba nie ma co od ludzi wymagać, żeby w wirtualnej "górskiej kawiarni" (jak tak właśnie to forum traktuję, przychodzę z pracy, kawka i przeglądam) dyskusja była jak na zjeździe profesorów. Trochę luzu :twisted:

P.S. To i tak jest najbardziej sformalizowane forum i z największą ilością zasad z wszystkich jakie przeglądam. Zajrzyj do Hyde Parku na wspinanie.pl.
>>> www.miu-gory.xt.pl - strona domowa o górach<<< >>> Atlas roślin górskich <<<
>>> picasaweb.google.pl/dynercia <<<

combic

Ulubione góry: Tatry

N 29 cze, 2008

To było pół żartem, pół serio :wink:
Ilości postów przesadzone, ale po to, by dać do zrozumienia, bardziej dosadnie.
Krzyś 66 - nie chodzi o "łojenie", to mogło być cokolwiek innego. Pisząc ten przykład wzorowałem się na innym. Mógłbym zamieścić dziesiątki cytatów, żeby Ci pokazać, co to są rzeczy oczywiste, ale nie zrobię tego, ponieważ nie mam zamiaru nikogo urażać, wytykać palcami, co doprowadziłoby tylko do wojny na forum, a przecież nie o to chodzi. Jeśli Ty tego nie potrafisz dostrzec, to nie dziwię się, że Ci nie przeszkadza nic, lub po prostu jesteś - jak siebie nazwałeś "zalewaczem". Nie śledziłem Twoich wszystkich wypowiedzi, więc ja tego nie powiedziałem.
Tak już jest na każdym forum i nie liczę na to, że będzie inaczej. Dynercia ma rację, że to jedno z najbardziej sformalizowanych forum. Oby tak pozostało.
Granice nie istnieją, wystarczy uwierzyć!
Gdyby całe życie można było iść do góry, nie schodziłbym.

Krzyś 66

N 29 cze, 2008

Witam.
Ho,ho,być może trudno w to uwierzyć ale zrozumiałem,że to "łojenie"to był przykład.Użyłem tego terminu w innym celu...nie ważne.
Oczywiście,że można przytoczyć dziesiątki cytatów aby pokazać co to są rzeczy oczywiste.Tak,a przeprazsam czy nie przyszło Ci do głowy,że ktoś inny może również Twoje posty uznać za powtarzanie "rzeczy oczywistych"...i tak bez końca.Załużmy,że młody turysta chcący czegoś więcej niż "orbis"zajrzy tu na Forum.Poczyta gdzie i jak ludzie łażą,zaimponuje mu to,będzie chciał jak oni.Będzie pytał co i jak...i niestety zadać może te same pytania,które juz nie raz padały, tu na Forum.Generalnie są cztery możliwe reakcje na pytania zadawane poraz 154:zignorować;podesłać gościowi linki z wcześniejszych dyskusji;jeszcze raz odpowiedzieć na pytanie o rzeczy oczywiste;albo..."spadaj szczawiu,poszukaj forum dla przedszkolaków".Ja wybrałbym raczej trzeci wariant,natomiast czytając Twój post wnioskuję,że skłonny byłbyś wybrać czwartą możliwość.
Nie mnie jest decydować o słuszności której z metod,absolutnie nie uzurpuję sobie takich praw,akceptuję drogi wyznaczone regulaminem i zwyczajami na tym Forum.Dlaczego wobec tego,zabrałem głos?Po pierwsze bo autor sam o to prosił,a po drugie...zawsze mnie irytowali ludzie ,"którzy wiedzą lepiej",ba może nawet" odkryli Prawdę".
Zalewacz,Krzyś.
Krzyś 66

Uriel

Ulubione góry: asd

So 05 lip, 2008

Siasia_Mosad napisał(a):W porównaniu z innymi forami nasze wykazuje niebywałą żywotność. Dlaczego ?

Nie jestem pewny, czy podobnie tak jak Ty rozumiem zwrot "niebywałej żywotności", ale może zanim zaczniemy pisać o takich rzeczach w odniesieniu do forum e-góry.pl warto byłoby choćby zerknąć na żywotność forum Turystyki Górskiej.

Siasia_Mosad

Ulubione góry: Verticale i ludzie

So 05 lip, 2008

Podziel sie wrażeniami, skoro jesteś taki dociekliwy.
Obrazek

I am metal, HEAVY METAL!!!

Uriel

Ulubione góry: asd

So 05 lip, 2008

Chyba jesteś na tyle sprytną osobą, aby samemu wejść na w/w forum i sprawdzić jego "żywotność".

Basia Z.

Pn 07 lip, 2008

Uriel napisał(a):Chyba jesteś na tyle sprytną osobą, aby samemu wejść na w/w forum i sprawdzić jego "żywotność".

Zaglądam od czasu do czasu również na tamto forum (nie loguję się).

Postów faktycznie generuje imponującą ilość.
Ale z tego może 5 % dotyczy turystyki górskiej, a pozostałe 95 % "ryćkania świstaka" informacji co i ile kto wypił itd.

Daruj, jeśli kogoś uraziłam, ale takie wrażenie sprawia tamto forum z punktu widzenia obserwatora całkowicie zewnętrznego, po przeczytaniu kilkunastu losowo wybranych wątków.

Na forum 321gory, na które sama często pisuję trwają ciągłe wojny między userami (na szczęście głownie w wydzielonym miejscu nie dostępnym dla niezalogowanych).

Najbardziej lubię forum www.tatry.inspiration.pl - dobrze moderowane i trzymające się spraw merytorycznych.

Na tutejszym forum nie odpowiada mi zbyt ostre moderowanie, co być może wpływa na ilość postów.

To wszystko co piszę jest oczywiście moją prywatną subiektywną opinią.

Pozdrowienia

Basia
--------------------------------------------------------------------
Najlepszy na świecie kurs przewodnicki - SKPG Gliwice :)

http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/kurs-20132014/

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Pn 07 lip, 2008

Baśka, to wrażenie ostrego moderowania wynika chyba z osobistych niemiłych doświadczeń. Przyglądam się temu forum od dwóch lat dość uważnie, choć bez dystansu i możliwości porównania, wynikających z praktyki zaglądania na inne fora. W moim odczuciu interwencje admina są stosunkowo rzadkie, wręcz incydentalne. Ludzie tu piszący w zasadzie umieją trzymać się reguł (choć nikt chyba uważnie ich nie studiuje). Wprawdzie nie wszystkim taki klimat odpowiada, bo brakuje odrobiny emocjonującego zadymiarstwa. Szczególnie że mamy na forum także społecznych moderatorów bez uprawnień :wink:. Ale to z pewnością nie jest zjawisko naganne.
I tak, pisząc już chyba po raz trzeci wariant tego samego (jeśli mnie pamięć nie myli), czyli prawdę oczywistą, wygenerowałem kolejny post poprawiający moją statystykę aktywności i zmniejszający dystans do Uriela :grin: . O czym by tu jeszcze poklikać, o czym by tu...
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Basia Z.

Pn 07 lip, 2008

Marek napisał(a):Baśka, to wrażenie ostrego moderowania wynika chyba z osobistych niemiłych doświadczeń.

No a z czego niby ma innego wynikać ?

Pisuję na cztery fora i tylko tutaj zostałam wymoderowana (w dodatku za rzeczy, które moim skromnym zdaniem na to nie zasługiwały, oczywiście to jest sprawa dyskusyjna).

Cosik mnie widocznie tutejszy moderator nie lubi ;-) [uwaga - to żart, dla tych co mają wątpliwości]

W obecnej chwili staram się pisywać tylko ściśle na temat wątku i jak zauważam taka jest ogólnie na tym forum tendencja.

Tymczasem w innych miejscach w Internecie, jeśli jeden użytkownik nie obraża drugiego dozwolony jest większy "luz".

Podkreślam - to moja prywatna i subiektywna opinia.

B.
--------------------------------------------------------------------
Najlepszy na świecie kurs przewodnicki - SKPG Gliwice :)

http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/kurs-20132014/

lucyna

Ulubione góry: teren moich uprawnień

Pn 07 lip, 2008

Lubię to forum mimo tego, że jest moderowane. Mam na tyle odwagi cylwilnej aby przyznac się, że lubię czasami "drzeć łacha z moderatorów". Przeważnie robiłam to na tatry.prv. Nie muszę mówić iż zostałam stamtąd wyrzucona. Moim zdaniem ważny jest wzajemny szacunek i jasne zasady panujące na forum. Co mnie przekonało do moderacji? To, że jeden z Modów sam ukarał się za naruszenie zasad. Moim zdaniem jest tu "luzacka" atmosfera. Brakuje chamstwa, a to moim zdaniem jest wyjątkową zaletą tego "foruma".
http://www.grupabieszczady.pl/

Bartosz
Redaktor E-GORY

Ulubione góry: wszystkie poniżej 8848m

Wt 08 lip, 2008

Jak to było Marku? Że, w demokracji najlepiej sprawdza się dyktatura? I niech tak pozostanie na tym forum :mrgreen:

PS. W ciągu ostatnich 4-5 miesięcy interweniowałem... raz - nie wmówicie mi więc, że forum jest nadzbyt moderowane...
Potrójnie słyszę, podwójnie widzę i pojedynczy jestem dokładnie /Mirek Czyżykiewicz/

Następna strona
Powrót do e-gory.pl