Strona 1 z 1

Newtontoppen, Spitsbergen lato 2018

Napisane: Cz 19 paź, 2017
przez kamo5
Hej! Latem 2018 planuję wyprawę na Spitsbergen. Szukam osób, które tak samo jak ja lubią wyzwania. Mimo, że są to arktyczne klimaty, to wcale nie jest tam zimniej niż u nas zimą (latem ok. 6 st.C, zimą do -25 st.C). Czas trwania wyprawy to 2-3 tygodnie, a głównym celem będzie zdobycie najwyższego szczytu wyspy, czyli Newtontoppen (1717 m n.p.m.). Na pewno będą jeszcze dodatkowe atrakcje: trekking, psie zaprzęgi, rejs po morzu Arktycznym, zwiedzanie osad itp. Na razie jestem na etapie zbierania informacji. Szczegóły chciałabym planować już z ekipą, która wyruszy tam ze mną. Wymagany będzie sprzęt zimowy górski, dobra kondycja, wytrzymałość na trudne warunki i przede wszystkim pozytywne nastawienie!

Pozdrawiam,
Kasia

Re: Newtontoppen, Spitsbergen lato 2018

Napisane: Pn 23 paź, 2017
przez rafalszczepanik
Cześć,
a jaki termin rozważasz i w jakim budżecie?
My też rozważamy tamte okolice. Aczkolwiek raczej blizej późnej wiosny - bo wtedy jeszcze mozna z psimi zaprzegami ciekawiej poszaleć, latem już jest sporo roztopów.
Dla nas bylby to powrót tam po latach - na pewno chętnie na psie zaprzegi, ski tury, jaskinie lodowe, pewnie tez kajaki.
Spitsbergen jest drogi (znacznie droższy niż Norwegia), wymaga też troche przygotowań (np jesli bez lokalnej agencji to klopotem bedzie uzyskanie pozwolenia na bron, niezbedną poza miastem z uwagi na niedźwiedzie). Warto by więc zacząć załatwiac formalnosci z wyprzedzeniem.
Drugą rozwazaną opcja polarna jest Finlandia w lutym -w czasie nocy polarnej, gdy widoki na zorzę są najlepsze. Niemniej tu już plan jest bardziej hardcore - nocowanie pod namiotem w parku narodowym, nocą może być minus 30.
pozdrawiam
Rafał

Re: Newtontoppen, Spitsbergen lato 2018

Napisane: Wt 24 paź, 2017
przez kamo5
Cześć,

Jeśli chodzi o termin, to nie został on jeszcze na 100% ustalony, ale raczej późne lato. Głównie ze względu na bilety, bo w sierpniu/wrześniu trafiają się najlepsze okazje na przeloty. Też kusi mnie śnieg, ale w górach, na które się nastawiam, i tak będzie go pod dostatkiem już w sierpniu. Największym kosztem na miejscu będzie najprawdopodobniej transport morski do Pyramiden, skąd najbliżej do najwyższego szczytu, czyli Newtontoppen. Rejsy wycieczkowe z lunchem i innymi atrakcjami to koszt ok. 750 PLN od osoby, więc szukam tańszej alternatywy. Pozostałe koszty to nocleg lub dwa na kempingu, wypożyczenie broni ok. 400 PLN za tydzień ( z pozwoleniem podobno nie ma problemu, o ile przywieziesz z Polski zaświadczenie o niekaralności) i wypożyczenie telefonu satelitarnego (500 PLN za tydzień). Tego rodzaju koszty rozkładają się na grupę. Na razie jest 5 osób zainteresowanych. To czy będzie czas i chęci na dodatkowe atrakcje (psie zaprzęgi, zwiedzanie, kajaki itp.) będzie dokładnie wiadomo... na miejscu. Odległości do pokonania są spore, a szybkość przemieszczania się zależeć będzie w dużej mierze od pogody. Reszta kosztów to jedzenie i niezbędne wyposażenie.
Z założenia ma to być jednak wyjazd low costowy, co przy tamtejszych cenach nie będzie łatwe. Ale nie niemożliwe ;)

Pozdrawiam,
Kasia

Re: Newtontoppen, Spitsbergen lato 2018

Napisane: Cz 28 gru, 2017
przez Tomek the Hunter
Broń bierzemy własną, czy wypożyczamy na miejscu?

Re: Newtontoppen, Spitsbergen lato 2018

Napisane: Śr 10 sty, 2018
przez kamo5
Własną? Pomijając kwestie posiadania, to przewozić samolotem broni się raczej nie da ;)

A wyprawa niestety z powodów osobistych zostaje przesunięta na rok 2019 :(

Re: Newtontoppen, Spitsbergen lato 2018

Napisane: N 24 mar, 2019
przez PawełPP
Hej.
Czy temat jest nadal aktualny?
Mam tylko taką uwagę, że najlepszy okres na zdobycie tej góry na nartach jest luty/marzec
W lecie to niemożliwe, ze względu na szczeliny.
PP

Re: Newtontoppen, Spitsbergen lato 2018

Napisane: So 30 mar, 2019
przez kamo5
Hej,

Wyjazd niestety się odwlecze. Może uda się w 2020, ale wtedy też raczej okolice sierpnia/września i bez nart, tylko trekking.

Pozdrawiam