Strona 1 z 1

Cyklomapy w sieci

Napisane: Wt 08 wrz, 2009
przez Marek
Mαpy Czech i Słᴑwacji. Ale dałem ogólny tytuł licząc na to, że dorzucicie tu kilka przydatnych linków także do mαp innych τerenów górskich (i niegórskich).
W papierowej prαktyce bywa różnie. Czesi mają między innymi bardzo praktyczną serię setek obejmującą cały kraj. Słowacy wγdali zestαwy z raczej nieprzydatną ksìążeczką zawierającą opisy szlaków rᴑwerowych, a sama mαpα to monstrum mogące służyć także za fotograficzną blendę, bo jej olbrzymia płachta jest z drugiej strony zupełnie biała, bez jednego słowa drukowanego. Strach kupować ją w trαsie, bo waży... dla MTBicyklisty za dużo :wink:.
Ale na etapie planᴑwania nowych czy opracowγwania odbytych wγcieczek świetne są mαpy on-line. Do tej pory korzγstałem z http://www.mapy.cz/ . To uniwersalna mαpα turystyczna, zawierająca także warstwę z trαsαmi rᴑwerowymi. Przydatna, choć dedykowana raczej dla turγstów pieszych jest http://www.turistickamapa.sk/?ref=navigator . Ale ostatnio odkryłem stronę http://www.cykloserver.cz/ . Dostępna tam mαpα obejmuje obszar Czech i Słᴑwacji, zawiera sporo informacji turystycznych, pozwala kreślić trαsy z wykorzystaniem danych GPS. Na mαpie Czech możliwe jest w oparciu o nie ustalenie dystansu i wykreślenie altigramu takiej trαsy.

Re: Cyklomapy w sieci i mapy papierowe

Napisane: Pt 10 sie, 2012
przez app
To mój pierwszy post, więc witam serdecznie.

Czesi i Słowacy mają mają jednolite mapy turystyczne dla obszarów całych swoich krajów zarówno "ogólnoturystyczne" jak i mapy rowerowe. I na podkładach tych map stworzyli te serwery, w których fajnie się planuje trasy. Ale im być może łatwiej, bo mają niewielkie kraje.

W Polsce jak na razie jedyną papierową serią map przeznaczonych dla turystów, które pokrywają obszar całego kraju jednolitym opracowaniem kartograficznym, są arkusze mapy topograficzno-turystycznej Polski w skali 1:100 000 Wojskowych Zakładów Kartograficznych. Jednak część arkuszy ma już ładnych kilkanaście lat i na tych starszych, z lat 90. nie ma szlaków rowerowych. Są one szczególnie przydatne dla tych obszarów, dla których nie ma wydanych innych typowo turystycznych map. Wydawnictwa kartograficzne specjalizują się albo w konkretnych regionach albo w obszarach atrakcyjnych turystycznie. A dla turystyki rowerowej te tereny "nieturystyczne" też są atrakcyjne i mapy potrzebne. Ciekawe, czy kiedyś któreś wydawnictwo pokryje porządnymi mapami turystycznymi całą Polskę. Compass w tym roku sięgnął po kilka nowych rejonów.

Pojawiło się u nas coś podobnego do słowackiej strony turistickamapa, na razie się strona się rozwija i tylko dla górskiej turystyki pieszej w Karpatach, ale fajnie że jest http://mapa-turystyczna.pl/

Re: Cyklomapy w sieci

Napisane: Śr 20 mar, 2013
przez mMa
Właśnie znalazłam ukraiński portal mapowy: http://map.dazru.gov.ua/kadastrova-karta
W prawym górnym rogu, pod przyciskiem "шари" znajdują się kompozycje "mapy sztabowe" lub "ortofotomapy" do wyboru do koloru. Mam nadzieję, że się komuś przyda :)

Re: Cyklomapy w sieci

Napisane: Śr 20 mar, 2013
przez byzy
Z innych rejonów:
na Gruzję znalazłam http://www.mygeorgia.ge/
Dobre screeny. Można skalować w zakresie od 1:3000000 aż do 1:2500
Tym sposobem wydrukowałam sobie całą trasę Tbilisi-Kazbek, z uwzględnieniem na mapie atrakcji turystycznych!

Re: Cyklomapy w sieci

Napisane: Cz 21 mar, 2013
przez Maniek
Prawie pół Europy jest na http://www.wanderreitkarte.de/
Co prawda (jak nazwa wskazuje) to dla jeźdźców i piechurów, ale na stalowy/alu rumak też się nada.

Re: Cyklomapy w sieci

Napisane: Cz 21 mar, 2013
przez mMa
Jeszcze jest coś takiego http://alpinet.org/main/poteci/indexmap_ro.html mapy Karpat rumuńskich. Dosyć aktualne, z siatką kilometrową, tylko trzeba trochę popracować, żeby skleić w całość.

Re: Cyklomapy w sieci

Napisane: Pn 13 maja, 2013
przez mMa
:D No i jeszcze jeden portal mapowy. Nie mogę znaleźć wątku dotyczącego map w ogóle, dlatego zamieszczam tutaj, chociaż nie do końca w temacie, ale może ktoś skorzysta.
http://mapa-turystyczna.pl/