biegówki

... zjadowe, biegowe i nie tylko. Skitouring. Wszystko o możliwościach uprawiania sportów zimowych w górach.

Moderator: Moderatorzy

pawelk84

Ulubione góry: Wszystkie

Re: biegówki

Pn 01 lut, 2010

Najfajniej byłoby coś na bliskiej Orawie, ale nie znalazłem - zaraz sprawdzam Magurę Orawską!

Zadzwoń sobie na kolejkę w Spytkowiach. Górna stacja znajduje się na grzbiecie Pasma Podhalańskiego, a gestor wyciągu co jakiś czas wysyła tam gościa na skuterze, który przejeżdża po kilka kilometrów w obydwie strony od wyciągu, aby "przygotować" trasę narciarzom biegowym. Robią to chyba dość regularnie, bo jednym z pracowników wyciągu jest Staszek Trybuła, który zoragnizował w Spytkowicach coś w stylu klubu narciarstwa biegowego i trenuje tam miejscową młodzież, a czasami nawet odbywają się zawody.

Trasa jest łatwa (w zasadzie po równym), widoki bardzo ładne i rozległw, blisko Orawy (w zasadzie trasa wiedzie granicą tej krainy historycznej), można na górę wyjechać kolejką za 4 zł. Minusem jest to, że trzeba się wracać tą samą drogą.

Tutaj adres ośrodka: http://www.nanarty.info/polska/malopols ... spytkowice
Na mapce są nawet zaznaczone trasy biegowe, ale jak napisałem na początku lepiej się upewnić telefonicznie.
Wse wirchowoł nie bedzies, ale coś uwirchował to twoje...
http://na-szczytach.blogspot.com
http://www.gopr-podhale.pl
http://picasaweb.google.com/PawelKonieczny22

TomekN

Wt 02 lut, 2010

pawelk84 napisał(a):Zadzwoń sobie na kolejkę w Spytkowiach.

Dzięki!

Teren super, widoki ładne, dojazd OK - nie brałem tego miejsca pod uwagę, bo jeżdżąc tam ostatnio nie trafiłem na żadne ślady u góry - a robiłem sobie relaksacyjną rundkę na turach, przeczekując chwilowy tłok na wyciągu.

W dodatku w wypożyczalni na dole widziałem kiedyś biegówki - ale może to właściciela były.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję - jak tylko wyleczę grypę żołądkową, brykam w Beskidy (miałem być od wczoraj). Gdyby cię, Pawle, wiatry poniosły na H.Krupową, chętnie ureguluję rachunek "przelewem"!
Innych lokalizacji też nie wykluczam ;)

Tomek

Bartosz
Redaktor E-GORY

Ulubione góry: wszystkie poniżej 8848m

Wt 02 lut, 2010

Ja jestem prosty człowiek z Huty - tzw. Hutas. Niech mi ktoś, prosto wytłumaczy sposób jazdy telemarkiem (oprócz tego, że się przyklękuje). Backcoutry to chyba coś pośredniego miedzy sladówkami, a ski-tourami, może być fajna zabawa - tylko ten lelemark...
Potrójnie słyszę, podwójnie widzę i pojedynczy jestem dokładnie /Mirek Czyżykiewicz/

TomekN

Śr 03 lut, 2010

Też jestem ciekaw, jak to 'fachowo' robić i nawet myślałem o uciułaniu na jakiś kurs - może w Telemarku, a co ;)!

Ale jak dotąd trochę próbowałem na turach i nawet ze dwa razy mi wyszło ;)

Technika trochę przypomina skręt oporowy, z tym że nartę zewnętrzną wysuwasz trochę do przodu dociskając do niej pietę buta , a wewnętrzną "ciągniesz" lekko odciążoną, kontrolując tylko skręt; po zakończeniu łuku robisz wykrok drugą nartą itd.

Co zaobserwowałem w moich dyletanckich próbach na niewłaściwym sprzęcie, to przede wszystkim inne - większe? - obciążenie mięśni uda nogi "wykrocznej" - po paru łukach bolały mnie przez kilka dni - a byłem już wtedy dobrze "rozjeżdżony". Myślę, że odpowiedni trening temu zaradzi, dobra technika pewnie też.

Dołączam do prośby Bartosza o opinie doświadczonych "telemarkowców"!

Tomek

P.S.
Może to na nowy wątek?

rafi

So 06 lut, 2010

Bartosz napisał(a):Backcoutry to chyba coś pośredniego miedzy sladówkami, a ski-tourami, może być fajna zabawa - tylko ten lelemark...

Backcountry to śladówki tylko że służą do chodzenia w bardziej dziewiczych, nieprzetartych terenach. Narta jest szersza i okrawędziowana, wiązanie bardziej masywne, buty większe, mocniejsze przeważnie z wibramem, w których można także chodzić. Telemark to bardziej styl jazdy do którego produkowane są specjalne buty i wiązania.

TomekN

Pn 22 lut, 2010

Rozważań telemarkowego dyletanta ciąg dalszy:

W zeszłym tygodniu po raz pierwszy próbowałem się poruszać na śladówkach w górach, w tym w nieco głębszym śniegu (tak do 30 cm). Próbowałem kilku technik skrętu i ten "telemarkopodobny" sprawdzał się najlepiej, choć parę razy zaliczyłem "strusia" ;)

Dlatego wydaje mi się, że temat jest nośny i warto go pozgłębiać. Muszę popytać znajomych instruktorów, czy ktoś ma telemark w ofercie szkoleniowej.

Pozdrawiam i zmykam na zamknięcie przydomowego sezonu śladówkowego, bo od jutra zapowiadają deszcz i chyba skończą się cudowne warunki w Wielkopolsce:(

Tomek

przemek p

Ulubione góry: Karpaty

Śr 24 lut, 2010

Bartosz napisał(a): Niech mi ktoś, prosto wytłumaczy sposób jazdy telemarkiem (oprócz tego, że się przyklękuje).

TU jest opisane.

Mam zamiar sie w to zacząć bawić. :)

rav

Ulubione góry: Pieniny

So 01 sty, 2011

Witam w nowym roku,

podłączając się pod wątek, mam pytanie czy ktoś z forumowiczów kojarzy wypożyczalnie biegówek w Gorcach. Na razie znalazłem jedną, przy parkingu w Koninkach, ale słabo wyposażona.

pijar

Ulubione góry: gorce

Wt 18 sty, 2011

Po co wypożyczać? Ja kupiłem "poniemiecki" zestaw (narty, buty, kije) na giełdzie samochodowej za coś ponad 100zł, śmigam na tym intensywnie już 3cią zimę. Wiem już że do czwartej zimy nie dociągnę, znowu trzeba będzie wydac stopare zł... Zabawa jest przednia tylko trudno znaleźć innych podobnych zapaleńców :)

Poprzednia strona
Powrót do Narty/Snowboard