Nauka na biegówkach - które góry.

... zjadowe, biegowe i nie tylko. Skitouring. Wszystko o możliwościach uprawiania sportów zimowych w górach.

Moderator: Moderatorzy

Nestor

Ulubione góry: Karkonosze i Tatry

Nauka na biegówkach - które góry.

So 28 sty, 2012

Witam,
poniedziałek i wtorek będę w górach tylko nie wiem jeszcze gdzie... :lol:

Otóż chcę jechać w celu pouczenia się poruszania na biegówkach. I tu moje pytanie...

Gdzie najlepiej i najbliżej (z racji tylko dwóch dni) jechać z Poznania (samochodem)?

Moje wstępne plany to Jakuszyce...ale 13 lutego szykuje mi się dłuższy wyjazd i fajnie wtedy by było jechać właśnie w Izerskie.

Co myślicie o Górach Wałbrzyskich albo Sowich? Jest to dobre miejsce na pierwszy wypad na biegówkach?

Nie mam znajomych, którzy znają się na biegówkach więc proszę Was o pomoc. Doradźcie proszę ciekawe miejsce, gdzie występują warunki dla biegówek, ewentualnie schronisko położone na biegowych trasach, gdzie warto się zatrzymać na jedną noc (wstępny plan to Chata Górzystów, Andrzejówka lub Sowa).

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

mareki

Re: Nauka na biegówkach - które góry.

So 28 sty, 2012

Polecam Karłów lub Pasterkę (jest tam schronisko na biegowych szlakach i warto się tam zatrzymać) w G. Stołowych. W Jakuszycach tłok.
mareki

Nestor

So 28 sty, 2012

mareki napisał(a):Polecam Karłów lub Pasterkę (jest tam schronisko na biegowych szlakach i warto się tam zatrzymać) w G. Stołowych. W Jakuszycach tłok.

W Pasterce już kiedyś byłem dlatego chciałbym wyskoczyć w jakieś "nowe" miejsce.

Ale nie byłem tam zimą więc wezmę to pod uwagę:)

Dzięki za podpowiedź i pozdrawiam.

Garlic

N 29 sty, 2012

A ja jako fan biegówek polecam Ci zdecydowanie Jakuszyce. Najlepsze trasy w Polsce do nauki i do uprawiania tego sportu. Dodatkowo przepiękne widoki Izerów. Masz tam 5 km od bazy Jakuszyce schronisko Orle więc zasuwasz na nartach. Uwaga przed schroniskiem jest zjazd ;).
Dodatkowo polecam na miejscu wynajęcie instruktora na godzinkę. Trzeba się umówić z nim telefoniczne. Mogę podać numer jak będziesz chciał.
Nauka z instruktorem spowoduje, że wskoczysz od razu na inny poziom i wszystko będziesz robił zgodnie ze sztuką.
No może nie od razu ale będziesz wiedział o co w tym chodzi, czyli jak się chodzi a może później biega na biegówkach.

No to dałem "ciała" bo to było 20 dni temu ale pojawiło się w nowościach ;).
W każdym bądź razie pozdrawiam krajana ;).

Nestor

N 29 sty, 2012

Dzięki Gerlic za odp, temat aktualny bo niestety wyjazd przełożony na połowę lutego ale za to dzisiaj kupiłem biegówki Fischer z wiązaniami SNS Profil za 80 zł :d nie wiem czy ok ale wyglądają całkiem spoko:)

Z racji przełożenia terminu będzie to dłuższy wyjazd i chyba faktycznie będą to Jakuszyce.

I tu mam kilka pytań...czy tam się płaci za jakiś karnet na trasy? Gdzie najlepiej zrobić bazę wypadową? Wiem, że jest Chata Górzystów i Orle...są jakieś inne ciekawe miejsca dla niezmotoryzowanych?

Pozdrawiam.

Garlic

N 29 sty, 2012

Zakładam, że zaczynasz swoją przygodę z biegówkami.
Nie wiem czy kupiłeś narty biegowe, które pozwalają na biegi w śladach czyli torach zrobionych przez ratrak czy może narty śladowe, które są ogólnego przeznaczenia a bardziej do backcoutnry, czyli biegania po dziczy.
Fisher to bardzo dobra firma i robi wszelkie narty.
Narty biegowe mają szerokość do 5 cm.
To w zasadzie nie ma znaczenia bo tory przygotowane w Jakuszycach, zwłaszcza te popularne jak do Orlaka i tak są trochę rozjechane, więc się zmieścisz.
Na początek Ci starczą, jak załapiesz bakcyla, to kupisz sobie lepsze.
Jak głosi ludowe przysłowie: "nie ważne co masz na nogach a co w nogach".

Wszystkie trasy są darmowe absolutnie, to nie zjazdy na nartach to nie ten sport. Myślę, że dla osoby początkującej, nie wiem jak sprawny jesteś fizycznie, czy biegasz dużo lub czy dużo jeździsz rowerem, nie wiem czy jedziesz sam a może z kimś, kto jest fizycznie trochę słabszy to zalecam Orlak. Bardzo przyjemne schronisko z normalnymi warunkami i z fajnym klimatem. Chatka Górzystów jest trochę dalej ale to dzicz. Tak jak pisałem Orlak jest blisko bazy i możliwości powrotu. Trasy z Orlego są różnej trudności. Są stosunkowo proste, prawie płaskie ale i takie z mocnym podbiegiem i ze stromym zjazdem (np. Samolot).
Wszelkie mapy tras biegowych znajdziesz na stronie Biegu Piastów.
Jeśli zamierzacie dziennie biegać (chodzić) po 10-15 km to jest to najlepsza baza wypadowa. Jeśli mniej to tym bardziej też.
Jeśli nie jesteś zmotoryzowany to nie ma problemu, bo od niedawna ze Szklarskiej jedzie kolejka poprzez Jakuszyce na Czechy.
Aha... Nawet jeśli biegasz czy jeździsz rowerem to w narciarstwie klasycznym trochę inne mięśnie i ścięgna pracują, więc nie szarżujcie pierwszego dnia bo na drugi dzień d..y nie ruszycie ;).
Chodziło mi tylko o wydolność płuc.

mareki

N 29 sty, 2012

Przed schroniskiem Orle ( nie wiem dlaczego Garlic pisze czasami Orlak ?) nie ma zjazdu, jeżeli jedzie się najpopularniejsza trasą , czyli droga dojazdową. Jadąc do jakuszyć warto się zapoznać , czy nie ma tam jakiś zawodów, w tym psich zaprzegow. Wówczas to miejsce stake się wyjatkowo nieprzyjemne. Pomiędzy nartami biegowymi , a baccountry sa jeszcze narty śladowe i nie ma problemu z mieszczeniem się w śladach. Zresztą ten podział jest dość płynny. Nie zapominajmy o podziale łyżwa i klasyk.
mareki

Garlic

N 29 sty, 2012

Masz rację, raz napisałem Orle a raz Orlak. Wiadomo to nie te góry. Mój błąd za co przepraszam. Nigdy jakoś nie skupiałem swoich zainteresowań do bycia encyklopedią. Zawsze zajmowałem się praktyką, więc to pewnie kolejny mój błąd. Do schroniska Orle jest zjazd prawie z każdej strony, z jednej mniejszy z innych większy. Doskonale znam to miejsce, jestem tam co roku i co roku zwracam uwagę na przewracających się przede mną bo zwykle tak jak kiedyś ja nie radziłem sobie ze zjazdami.
Przecież napisałem, że nie ma problemu ze zmieszczeniem się w śladach bez względu na narty?
Podział na klasyk a na łyżwę odnosi się już raczej dla profesjonalistów albo takich, którzy już wiedzą z czym się łączą biegi narciarskie. Kolega zaczyna i próbuje zrobić pierwsze kroki więc wybacz ale czemu ma służyć Twój post?
Ja nie czepiam się Twoich błędów ortograficznych.
Zamiast krytykować czyjeś posty posłużmy mu wspólnie radą.
Nie róbmy ze zwykłego tematu, w którym zamiast pomóc koledze, robimy temat do kłótni.
A pieski w niczym nie przeszkadzają, to dodatkowa atrakcja, no chyba, że ktoś nie lubi zwierzątek? ;)

mareki

N 29 sty, 2012

Mój post potraktowałes jako kłótnię?
Pieski przeszkadzaja . Częśc tras jest zamykana, ze względu bezpieczeństwa, a po otwarciu jest obs..na. Nie burzę się na to, tylko uwzgledniam w swoich planach.
mareki

Garlic

N 29 sty, 2012

Część tras jest zawsze zamykana, ze względu na zawody, które tam się odbywają a jest ich co nie miara. Biegi Piastów, SNS, Mistrzostwa Polski seniorów, juniorów, także treningi biatlonistów.
W tym roku dojdą zawody międzynarodowe.
Tam jest tyle tras, że każdy znajdzie dla siebie wolne tory, czy miejsca aby połyżwować.
No nie ma wpływu na to że czasem masz obsrane narty.
W tym wątku wcale nie o to chodziło.

Nestor

Pn 30 sty, 2012

Dzięki Wam za odpowiedź. W lutym na pewno pojadę w Jakuszyce.

Ale teraz okazało się, że dzisiaj w nocy do Andzejówki śmigam na dwa dni.

Może ktoś podpowie jak tam wygląda sytuacja z biegówkami? Jakie ciekawe miejsca i trasy?

Ponoć wczoraj był tam jakiś bieg Gawra czy cuś i są całkiem dobrze przygotowane trasy.

Pozdrawim.

mareki

Pn 30 sty, 2012

Bieg Gwarków :) Tradycje górnicze w końcu.
mareki

TomekN

Śr 15 lut, 2012

Garlic napisał(a):Wszystkie trasy są darmowe absolutnie, to nie zjazdy na nartach to nie ten sport.

Cześć!

Niestety, już niedługo... :( : do 15 marca...
http://www.sport.pl/zimowe/1,79225,1114 ... ckiej.html

Tomek

123pomidor

Ulubione góry: Gorce

So 18 lut, 2012

hej,

tak, Jakuszyce to klasyk.

Z innych lokacji możesz popatrzeć na Beskidy, konkretnie okolice Bielska Białej i Żywca - np. okolice Skrzycznego

Powrót do Narty/Snowboard