Trasy biegowe - Krynica

... zjadowe, biegowe i nie tylko. Skitouring. Wszystko o możliwościach uprawiania sportów zimowych w górach.

Moderator: Moderatorzy

TomekN

Trasy biegowe - Krynica

Cz 02 lut, 2012

Cześć!

Wiecie może, czy w Krynicy i najbliższych okolicach są jakieś przygotowane trasy biegowe? Najchętniej przebiegające w okolicy Czarnego Potoku ;)

Na krynica-narty.pl znalazłem tylko taką nie do końca jasną notkę:
Trasy biegowe w Krynicy

Dział zawierać bedzie opisy tras biegowych, mapy oraz zdjęcia z wybranych miejsc. Aktualnie trasy są oznaczane.

Dzięki za ew. podpowiedzi,

Tomek

Aleksandra

Ulubione góry: Beskid Myślenicki,Czarnohora

Re: Trasy biegowe - Krynica

Cz 02 lut, 2012

W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest zajrzenie na forum biegowki.pl, dział trasy, Małopolska, temat Krynica. Są linki do mapek. Nie byłam tam (w Krynicy) więc tylko tyle mogę doradzić.
"Nigdy się nie poddawaj, zawsze się uśmiechaj" Chrissie Wellington

Marnypopis

Ulubione góry: Gorce

Cz 02 lut, 2012

TomekN

Cz 02 lut, 2012

Dzięki serdeczne!
Jeśli dotrę do Krynicy, z ciekawości muszę zajrzeć do Słotwin na te trasyi napiszę jak było, choć pewnie założę własny ślad bliżej kwatery, coby za daleko nie chodzić ;) - zresztą i tak pewnie większość czasu spędzę na turach.

@Aleksandra: dzięki za podpowiedź, pewnie zdążę przejrzec tamto forum w pierwszych dniach urlopu!

Pozdrawiam, Tomek

TomekN

N 12 lut, 2012

Cześć!
@Aleksandra: bardzo Cię przepraszam, ale szybciej rozeznałem sytuacje na miejscu, niż zajrzałem do podanego forum :oops: ale to chyba dlatego, że jestem bardziej "chęchaczem" (od "chęchy" - po poznańsku bezdroża,krzaki mniej więcej), niż biegaczem. Ale zajrzę, i jestem b.wdzięczny za linka
Ładny opis i mapkę znalazłem też tu:http://drirenaerisspa.com/krynica/pl/spa-i-atrakcje/trasy-biegowe-w-krynicy-zdroju.html

W Słotwinach nie byłem, ale trochę rozpoznałem trasę w rej. Góry Parkowej i Szalonego, w kierunku przełęczy (652), z której zbiega dalej do Tylicza.

Poniżej pierwsze wrażenia (jutro chcę przeleźć całość, więc może coś dodam):
- trasy są uniwersalne, więc nie ma co liczyć na pięknie utrzymany ślad do klasyka i równe podłoże do łyżwy; bywają rozdeptane, są też miejscami koleiny
- obecnie na odcinkach leśnych "nawierzchnia jest dość przyjemna, trochę zmrożonego śniegu, jednak dużo gałązek
- na odcinkach bardziej odkrytych, zwłaszcza na stokówce na trawersie Szalonego, twardo i ślisko - mimo okrawędziowanych desek zaskoczyła mnie koleina po traktorze i tylek trochę boli...
- przy skręcie trasy ze stokówki na przeł.(652) do Tylicza, jest kilka progów wys. ok. 80cm, więc zdecydowanie odradzam jazdę "pod prąd" - od strony Tylicza
- możliwość zaparkowania samochodu w okolichach tras jest b. ograniczona, właściwie tylko w okol. Zdroju (jeśli gdziekolwiek jest miejsce) lub Tyliczu. Zaznaczony na mapce parking w punkcie "Roma" nie istnieje (zasypany), na osiedlu Źródlanym raczej nie ma miejsc, podobnie przy ul. Źródlanej raczej nie ma gdzie stanąć nie blokując przejazdu. Pozostają busy lub noszenie desek i butów na zmianę.

Drobne uzupełnienia (12/2):
- odcinki od końca ul. Źródlanej w kierunku Góry Parkowej i w jej okolicy są mocno rozdeptane
- w tej okolicy są też strome fragmenty i przy dzisiejszych warunkach (twardo i nierówno, miejscami wystająca gleba) nie zdecydowałbym się na zjazd nawet na zjazdówkach. Szczęśliwie, miałem je pod górę. Najstromszy, w dodatku kończący sie nagłym skretem o 90st, jest wyraźnie oznaczony.
Ogólnie - jak dla mnie- trasa trudna (porównując np. z jakuszyckim "Samolotem")

A teraz odpowiedź na moje początkowe pytanie: jak dotrzeć z okolic Czarnego Potoku:
- najlepiej ulicą Nadbrzeżną (mostek przez Kryniczankę w okolicy hurt. Muszynianki i szkoły) za przejazd kolejowy, zaraz za przejazdem w lewo i na azymut przez pole na szczyt niezalesionego wzgórza m. Os.Źródlanym a ogródkami działkowymi, kierując się raczej na płn. narożnik terenu ogródków. Potem lekko w prawo wzdłuż pn płotu ogódków w stronę lasu i jest! Droga/ścieżka, zaznaczona na mapce i na mapie 50-tce WIT wzdłuż skraju lasu, w terenie nie występuje w tej formie!!! Sprawdziłem, duża radość dla "chęchacza" ale nie dla innych, zwłaszcza na klasycznych biegówkach. Nota bene, nie warto specjalnie wierzyć w przebieg dróg, przedstawionych na dostępnych mapach turystycznych tej okolicy ;)

Pozdrawiam, Tomek

Neblina

Ulubione góry: Beskidy

Pt 04 sty, 2013

Wczoraj trochę się poruszałam na trasie świetnie opisanej już przez TomkaN więc dodam, że warunki się nie zmieniły, trasa jest trudna i dla "chęcacza". Część od "domków w lesie" na szczyt Parkowej będzie przeratrakowana na bieg w ramach WOŚP, który odbędzie się 13.01.
W biurze informacji turystycznej uzyskałam informację, że trasa będzie profesjonalnie przygotowana przyszłym roku i jest to pewne, bo mają na to zabezpieczone fundusze. Teraz się zajmują opracowywaniem porządnego folderu informacyjnego z dobrymi mapkami.

TomekN

N 15 mar, 2015

Cześć!

W tym sezonie przybyły fajne traski w Dol. Czarnego Potoku - "U Leśników". Znajdzie się po kawałku dla każdego; w II poł. lutego były fajnie przygotowane, mimo odwilży - i z dobrym śladem. Żółta (2,5 km) trochę nużąca, ale niebieskie pętle (5/7,5 km) sięgające po Izwór bardzo miłe i widokowe (miejscami stromo) i na części opisanej jako "ekstremalna" nieprzeratrakowane (i b.dobrze ;) ).

Można się z nich przebić - górą, częściowo czerwonym szlakiem - do trasy zjazdowej 1 na Jworzynie; jeśli nie pozyskują drewna, da się też chyba przejść z Izworu w stronę Szczawnej Góry.

Pozdrawiam, Tomek

malgoss9

Ulubione góry: Tatry

Śr 27 sty, 2016

Spiritwalker napisał(a):Dzięki za info, też się przymierzam do biegówek i biorę pod uwagę wypad w okolice Muszyny.
kiedy się tam dokładnie wybierasz? no Muszyna ogólnie bardzo dobry wybór, te tereny słyną z małopolskiej solidności i dobrej organizacji :D a na sam aktywny wypoczynek też nie ma co narzekać, co prawda nie byłam tam już kilka ładnych lat, ale znajomi co jakiś czas tam jeżdżą i naprawdę sobie chwalą, zawsze są zadowoleni z jakości i pomocy innych ludzi, także jak masz możliwość to nie powinieneś żałować, pod biegówki Muszyna moim zdaniem będzie jak znalazł

robert605

Ulubione góry: Tatry

Pt 22 wrz, 2017

W Krynicy biegają na nartach na pewno koło lodowiska i bodajże w okolicach Góry Parkowej.

Z jednej ze stron wklejam info o trasach biegowych w Muszynie (jakby komuś znudziły się te w Krynicy :) ):

Trasy narciarstwa biegowego - Zapopradzie

Na wielbicieli narciarstwa biegowego czekają profesjonalnie przygotowane trasy biegowe usytuowane malowniczo wzdłuż rzeki Poprad. Początek trasy biegowej znajduje się przy lodowisku. Wszelkie informacje oraz wypożyczalnia sprzętu dostępne są w punkcie sprzedaży biletów na lodowisko.

Cennik wypożyczalni nart biegowych:

1 godzina - 20 zł
1 doba - 30 zł
1 godzina nauki z instruktorem - 70 zł

Powrót do Narty/Snowboard