Strona 1 z 1

Trasy biegowe - Krynica

Napisane: Cz 02 lut, 2012
przez TomekN
Cześć!

Wiecie może, czy w Krynicy i najbliższych okolicach są jakieś przygotowane trasy biegowe? Najchętniej przebiegające w okolicy Czarnego Potoku ;)

Na krynica-narty.pl znalazłem tylko taką nie do końca jasną notkę:
Trasy biegowe w Krynicy

Dział zawierać bedzie opisy tras biegowych, mapy oraz zdjęcia z wybranych miejsc. Aktualnie trasy są oznaczane.


Dzięki za ew. podpowiedzi,

Tomek

Re: Trasy biegowe - Krynica

Napisane: Cz 02 lut, 2012
przez Aleksandra
W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest zajrzenie na forum biegowki.pl, dział trasy, Małopolska, temat Krynica. Są linki do mapek. Nie byłam tam (w Krynicy) więc tylko tyle mogę doradzić.

Re: Trasy biegowe - Krynica

Napisane: Cz 02 lut, 2012
przez Marnypopis

Re: Trasy biegowe - Krynica

Napisane: Cz 02 lut, 2012
przez TomekN
Dzięki serdeczne!
Jeśli dotrę do Krynicy, z ciekawości muszę zajrzeć do Słotwin na te trasyi napiszę jak było, choć pewnie założę własny ślad bliżej kwatery, coby za daleko nie chodzić ;) - zresztą i tak pewnie większość czasu spędzę na turach.

@Aleksandra: dzięki za podpowiedź, pewnie zdążę przejrzec tamto forum w pierwszych dniach urlopu!

Pozdrawiam, Tomek

Re: Trasy biegowe - Krynica

Napisane: N 12 lut, 2012
przez TomekN
Cześć!
@Aleksandra: bardzo Cię przepraszam, ale szybciej rozeznałem sytuacje na miejscu, niż zajrzałem do podanego forum :oops: ale to chyba dlatego, że jestem bardziej "chęchaczem" (od "chęchy" - po poznańsku bezdroża,krzaki mniej więcej), niż biegaczem. Ale zajrzę, i jestem b.wdzięczny za linka
Ładny opis i mapkę znalazłem też tu:http://drirenaerisspa.com/krynica/pl/spa-i-atrakcje/trasy-biegowe-w-krynicy-zdroju.html

W Słotwinach nie byłem, ale trochę rozpoznałem trasę w rej. Góry Parkowej i Szalonego, w kierunku przełęczy (652), z której zbiega dalej do Tylicza.

Poniżej pierwsze wrażenia (jutro chcę przeleźć całość, więc może coś dodam):
- trasy są uniwersalne, więc nie ma co liczyć na pięknie utrzymany ślad do klasyka i równe podłoże do łyżwy; bywają rozdeptane, są też miejscami koleiny
- obecnie na odcinkach leśnych "nawierzchnia jest dość przyjemna, trochę zmrożonego śniegu, jednak dużo gałązek
- na odcinkach bardziej odkrytych, zwłaszcza na stokówce na trawersie Szalonego, twardo i ślisko - mimo okrawędziowanych desek zaskoczyła mnie koleina po traktorze i tylek trochę boli...
- przy skręcie trasy ze stokówki na przeł.(652) do Tylicza, jest kilka progów wys. ok. 80cm, więc zdecydowanie odradzam jazdę "pod prąd" - od strony Tylicza
- możliwość zaparkowania samochodu w okolichach tras jest b. ograniczona, właściwie tylko w okol. Zdroju (jeśli gdziekolwiek jest miejsce) lub Tyliczu. Zaznaczony na mapce parking w punkcie "Roma" nie istnieje (zasypany), na osiedlu Źródlanym raczej nie ma miejsc, podobnie przy ul. Źródlanej raczej nie ma gdzie stanąć nie blokując przejazdu. Pozostają busy lub noszenie desek i butów na zmianę.

Drobne uzupełnienia (12/2):
- odcinki od końca ul. Źródlanej w kierunku Góry Parkowej i w jej okolicy są mocno rozdeptane
- w tej okolicy są też strome fragmenty i przy dzisiejszych warunkach (twardo i nierówno, miejscami wystająca gleba) nie zdecydowałbym się na zjazd nawet na zjazdówkach. Szczęśliwie, miałem je pod górę. Najstromszy, w dodatku kończący sie nagłym skretem o 90st, jest wyraźnie oznaczony.
Ogólnie - jak dla mnie- trasa trudna (porównując np. z jakuszyckim "Samolotem")

A teraz odpowiedź na moje początkowe pytanie: jak dotrzeć z okolic Czarnego Potoku:
- najlepiej ulicą Nadbrzeżną (mostek przez Kryniczankę w okolicy hurt. Muszynianki i szkoły) za przejazd kolejowy, zaraz za przejazdem w lewo i na azymut przez pole na szczyt niezalesionego wzgórza m. Os.Źródlanym a ogródkami działkowymi, kierując się raczej na płn. narożnik terenu ogródków. Potem lekko w prawo wzdłuż pn płotu ogódków w stronę lasu i jest! Droga/ścieżka, zaznaczona na mapce i na mapie 50-tce WIT wzdłuż skraju lasu, w terenie nie występuje w tej formie!!! Sprawdziłem, duża radość dla "chęchacza" ale nie dla innych, zwłaszcza na klasycznych biegówkach. Nota bene, nie warto specjalnie wierzyć w przebieg dróg, przedstawionych na dostępnych mapach turystycznych tej okolicy ;)


Pozdrawiam, Tomek

Re: Trasy biegowe - Krynica

Napisane: Pt 04 sty, 2013
przez Neblina
Wczoraj trochę się poruszałam na trasie świetnie opisanej już przez TomkaN więc dodam, że warunki się nie zmieniły, trasa jest trudna i dla "chęcacza". Część od "domków w lesie" na szczyt Parkowej będzie przeratrakowana na bieg w ramach WOŚP, który odbędzie się 13.01.
W biurze informacji turystycznej uzyskałam informację, że trasa będzie profesjonalnie przygotowana przyszłym roku i jest to pewne, bo mają na to zabezpieczone fundusze. Teraz się zajmują opracowywaniem porządnego folderu informacyjnego z dobrymi mapkami.

Re: Trasy biegowe - Krynica

Napisane: N 15 mar, 2015
przez TomekN
Cześć!

W tym sezonie przybyły fajne traski w Dol. Czarnego Potoku - "U Leśników". Znajdzie się po kawałku dla każdego; w II poł. lutego były fajnie przygotowane, mimo odwilży - i z dobrym śladem. Żółta (2,5 km) trochę nużąca, ale niebieskie pętle (5/7,5 km) sięgające po Izwór bardzo miłe i widokowe (miejscami stromo) i na części opisanej jako "ekstremalna" nieprzeratrakowane (i b.dobrze ;) ).

Można się z nich przebić - górą, częściowo czerwonym szlakiem - do trasy zjazdowej 1 na Jworzynie; jeśli nie pozyskują drewna, da się też chyba przejść z Izworu w stronę Szczawnej Góry.

Pozdrawiam, Tomek

Re: Trasy biegowe - Krynica

Napisane: Śr 27 sty, 2016
przez malgoss9
Spiritwalker napisał(a):Dzięki za info, też się przymierzam do biegówek i biorę pod uwagę wypad w okolice Muszyny.
kiedy się tam dokładnie wybierasz? no Muszyna ogólnie bardzo dobry wybór, te tereny słyną z małopolskiej solidności i dobrej organizacji :D a na sam aktywny wypoczynek też nie ma co narzekać, co prawda nie byłam tam już kilka ładnych lat, ale znajomi co jakiś czas tam jeżdżą i naprawdę sobie chwalą, zawsze są zadowoleni z jakości i pomocy innych ludzi, także jak masz możliwość to nie powinieneś żałować, pod biegówki Muszyna moim zdaniem będzie jak znalazł

Re: Trasy biegowe - Krynica

Napisane: Pt 22 wrz, 2017
przez robert605
W Krynicy biegają na nartach na pewno koło lodowiska i bodajże w okolicach Góry Parkowej.


Z jednej ze stron wklejam info o trasach biegowych w Muszynie (jakby komuś znudziły się te w Krynicy :) ):

Trasy narciarstwa biegowego - Zapopradzie

Na wielbicieli narciarstwa biegowego czekają profesjonalnie przygotowane trasy biegowe usytuowane malowniczo wzdłuż rzeki Poprad. Początek trasy biegowej znajduje się przy lodowisku. Wszelkie informacje oraz wypożyczalnia sprzętu dostępne są w punkcie sprzedaży biletów na lodowisko.

Cennik wypożyczalni nart biegowych:

1 godzina - 20 zł
1 doba - 30 zł
1 godzina nauki z instruktorem - 70 zł

Re: Trasy biegowe - Krynica

Napisane: Pt 30 mar, 2018
przez Anny
Czy ktoś z Was mógłby mi polecić jakąś fajną trasę dla początkujących? Czy wypad w marcu na biegówki gdzieś poza Polskę ma sens, jak tak to gdzie? Z góry dzięki za info!