Mała Fatra

Opis aktualnych warunków panujących w górach. Zarówno w poszczególnych pasmach jak i na konkretnych szlakach.

Moderator: Moderatorzy

Mesophie

Ulubione góry: puste, piękne i dalekie... oraz Bieszczady :)

Re: Mała Fatra

So 21 kwi, 2012

Ja się tam wybieram na majówkę, ale to chyba będzie za późno na napisanie tutaj o warunkach ;)

Krzysztof

Ulubione góry: Bieszczady

Pn 23 kwi, 2012

To mamy podobne plany, mam nadzieje że nie będzie tam, jak w polskich górkach tłumów :?

Ariel Ciechański
Administrator forum

Ulubione góry: Karkonosze, Izerskie, B. Sądecki, B. Żywiecki.

Pn 23 kwi, 2012

Krzysztof napisał(a):To mamy podobne plany, mam nadzieje że nie będzie tam, jak w polskich górkach tłumów :?

No nie wiem... MF Kriwańska to jedno z najpopularniejszych pasm słowackich wśród Polaków ;-).
Pozdrawiam
CAr.

urbi

Ulubione góry: Tatry, Pieniny

N 29 kwi, 2012

Ma ktoś aktualne info o warunkach? tylko tak najlepiej z własnych oględzin ;) interesuje mnie rejon Wielkiego Krywania.

combic

Ulubione góry: Tatry

N 29 kwi, 2012

Jakby ktoś chciał spędzić majówkę w Małej Fatrze:
viewtopic.php?f=7&t=5931&start=30#p58710
Granice nie istnieją, wystarczy uwierzyć!
Gdyby całe życie można było iść do góry, nie schodziłbym.

urbi

Ulubione góry: Tatry, Pieniny

Śr 02 maja, 2012

Warunki na trasie: Chata Vrátna - Sedlo za Kraviarskym - Velký Kriváň - Chleb - Poludňový grúň - Grúň - Štefanova.

Szlak zielony z Chaty Vratnej na Przełęcz za Krawiarskim w chwili obecnej jest niesamowicie malowniczy. Od pewnego momentu trasą spływa potok, który trzeba raz przekroczyć przez małą tame z gałęzi. Warto rozglądać się bo można natrafić na pięknie rosnącą Cieszyniankę wiosenną o zielonych płatkach:) W górnej części trochę śniegu (20-30 cm), ale to są tylko miejscowe płaty. Na samej przełęczy zero śniegu i wszystko zielone:)

Od przełęczy na kolejną przełęcz Bublen, za znakami niebieskimi, miejscami leży dużo śniegu (40-50 cm), szczególnie wśród kosówki. Szlak jest jednak dobrze przetarty, nie ma żadnych trudności orientacyjnych, poza tym od czasu do czasu stoją tyczki. Na samej przełęczy Bublen zero śniegu i piękne widoki.

Od przełęczy przez Piekielnik na Wielki Krywań, za czerwonym szlakiem, warunki bardzo fajne. Sucho, mało śniegu (tylko płaty raz na czas). Na tym odcinku zaczyna się już większe natężenie turystów, szczerze mówiąc za Piekielnikiem spotkaliśmy pierwszych ludzi na trasie. Przyczyną tego jest oczywiście kolejka na Snilovske sedlo. Z Wielkiego Krywania piękne widoki, poniżej szczytu trochę śniegu, skały wyślizgane przez turystów.

Od Wielkiego Krywania przez Snilovske sedlo na Chleb, za czerwonym szlakiem, miejscami leży jeszcze trochę śniegu (30 cm). Na trasie też trochę błota (mój tyłek się o tym przekonał ;) ) poza tym wszystko w porządku, bardzo przyjemny trekking.

Od Chleba na Południowy Gruń miejscami trochę śniegu i błota, ale nie stanowi to większego problemu.

Z Południowego Grunia na Gruń i dalej do Stefanowej: zejście ze szczytu do Chaty na Gruni bardzo strome, wyślizgane, miejscami sporo błota oraz płaty śniegu co nie ułatwia zejścia. Dobrze jest trzymać się lewej strony stoku. Tam miejscami w prawdzie dużo śniegu, ale o wiele lepiej się tym idzie niż po wyślizganej trawie, na której nie ma żadnej przyczepności. W schronisku spory ruch turystyczny, na polanie szafrany spiskie:) Dalej w stronę Stefanowej szlak suchy, prawie nie ma błota, schodzi się bardzo fajnie:)

combic

Ulubione góry: Tatry

Pt 04 maja, 2012

Do tego co urbi dodaję waruny na Rozsutcach.
Diery spokojnie, miejscami błotniste, po większych deszczach można przemoczyć się do pasa na drabinkach.
Pod przełęczą między Rozsutcami trochę brei. Mały Rozsutec czysty, ale na łańcuchach w majówkę kolejki jak w lecie na Giewoncie (nawiasem sami polacy :wink: ). Na Wielki Rozsutec od strony małego sporo mokrego śniegu, można wpaść po pas, natomiast szczyt czysty, łańcuchy i zejście do Medziholie bez śniegu.
Granice nie istnieją, wystarczy uwierzyć!
Gdyby całe życie można było iść do góry, nie schodziłbym.

mysiaaa1990

Ulubione góry: wszelakie, które górami są

N 06 maja, 2012

combic napisał(a):Diery spokojnie, miejscami błotniste, po większych deszczach można przemoczyć się do pasa na drabinkach.

Hm, hm. Ja jeszcze dodam od siebie, że na drabinkach faktycznie można się nieźle zmoczyć. Podchodzę pod jedną z drabinek - urwana poręcz, więc chwytam się schodków/stopni, po których sunie woda. Cała mokra była, spodnie, bluzka, włosy, buty, bo woda wartka i rozpryskuje się. Chwilę dłużej jednak bym poczekała, a bym zobaczyła, jak mój partner obchodzi to feralne miejsce prawą stronę. Jeśli więc ktoś zobaczy drabinkę z urwaną poręczą przed sobą, polecam 10 kroków zrobić w tył,spojrzeć w prawo (o ile się po drabince wchodzi a nie schodzi) i jest obejście, również że stalową linką do pomocy. Ot tka rada, żeby uniknąć zimnego prysznica.
http://www.martawidera.blogspot.com

nisat

Ulubione góry: Tatry, Alpy

Śr 06 mar, 2013

Witam miłośników MF!
A oto aktualny meldunek:
4 marca : grań Małej Fatry od Małego Krywania przez Wielki, Chleb, Hromove do Płd. Grunia pokryta niezbyt grubą
warstwa lekko zmrożonego śniegu. Można chodzić bez raków.
5 marca : szlak przez Horni Diery na przełęcz Mezirozsutce oblodzony, w Dierach łańcuchy i drabinki częściowo zasypane śniegiem. Bez raków nie da rady. Szlak od Mezirozsutce na Mały R. przetarty, w kominku łąńcuchy częściowo pod śniegiem, raki wskazane. Szlak między Mezirozsutce a Meziholie żle przetarty, są ślady w które zapada się do kolan, co bardzo wydłuża czas przejścia.
6marca Podejście od Chaty pod Gruniem na Południowy Gruń (straszna gangrena ...)Rozmiękły snieg ,idzie się sposobem dwa kroki do przodu - jedno obsunięcie do tyłu.
W środę wiał halny i na grani były dodatnie temperatury. Jeśli śnieg trochę "puści" i potem przyjdzie mróz to będzie piękny lodobeton.
Ogolnie MF pusta, śniegu zdecydowanie mniej niż przed rokiem.
Na trasie drugiej wycieczki (5 marca) nie spotkałem po drodze żywej duszy.

Szymon

Wt 22 lip, 2014

W Małej Fatrze wczoraj miał miejsce armagedon pogodowy. Więcej:
http://www.hzs.sk/typy-aktualit/evakuac ... i-vratnej/

http://backwards.pl/posts/wielka-woda-w ... GFKkA.like

Warto wziąć to pod uwagę, planując przez najbliższe tygodnie wędrówkę w tamtych okolicach.
Pozdrawiam
Szymon

BeskidTrail.pl - najlepsze trasy rowerowe w Beskidach

zoltan

Ulubione góry: Bieszczady

So 09 sie, 2014

Czy ktoś był ostatnio w Małej Fatrze ? Jak wygladają warunki drogowe, dojazd do Trchovej, Stefanovej po ostatniej powodzi ?

Anula

Ulubione góry: Beskidy

Śr 13 sie, 2014

W poniedziałek wróciłam ze Stefanovej,autem można dojechać tylko do parkingu przy Stary Dvor w Dolinie Vratnej,dalej jest zakaz wstępu.Nie zauważyłam żadnych informacji o zamkniętych szlakach.Spokojnie można jechać. :-)

asiaa

So 25 paź, 2014

Witam, czy orientuje się ktoś jakie są aktualne warunki w rejonie Velkyego Rozsutec?

MrPrzemek

Ulubione góry: tatry

Wt 28 kwi, 2015

Cześć
Planuję sie wybrać na weekend majowy w rejony wielkiej i małej fatry. Wie ktoś może jakie warunki panują obecnie po tamtejszych szczytach?

Marcinek

Cz 25 paź, 2018

Cześć. Był ktoś z Was zimą na Velkym Rozsutcu?

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Aktualne warunki górskie