Alpy, poszukiwane trasy na lipiec 2019

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

karkonosz

Ulubione góry: Karkonosze

Alpy, poszukiwane trasy na lipiec 2019

N 06 sty, 2019

Witam!
Kilka słów o mnie: wychowałem się w Karkonoszach, zaliczyłem wszystkie najważniejsze pasma górskie w Polsce. Od zeszłego roku zaczynam poszukiwać wrażeń za granicą. Zeszłego lata zaliczyłem Małą Fatrę na Słowacji i szczyt Grosser Priel w austriackich Alpach. Posiadam spore doświadczenie we wspinaczce górskiej i technikach linowych.
Poszukuję ciekawych tras Alpejskich na następny rok. Póki co, ze względu na brak doświadczenia w chodzeniu po lodowcach z wykorzystaniem raków i czekana, chciałbym znaleźć trasy podobne do wejścia na Grosser Priel- wymagające jedynie sprzętu niezbędnego do pokonania ferratt. Kolejek linowych z zasady nie używam. Oczywiście- zależy mi na jak najwyższych szczytach z jak najpiękniejszymi widokami :D
Możecie polecić coś ciekawego? :)

Lis35

Ulubione góry: Dolomity

Re: Alpy, poszukiwane trasy na lipiec 2019

N 06 sty, 2019

Witaj,

Jeżeli nie lubisz używać kolejek a chcesz zobaczyć świetne widoki, polecam Gran Paradiso (4061 m.n.p.m). Trasa podejściowa do schroniska biegnie przez serce Parku Narodowego i jest bardzo ładna. Co więcej, szczyt jest do zrobienia w jeden dzień gdyż zaczynamy z ok. 2000 m.n.p.m. Problemem jest natomiast kwestia trasy po schronisku. W ostatnich latach ze względu na silną erozję i duże obrywy skalne zmieniono drogę normalną na lodowiec Laveciau, który pomimo braku lecących skał, jest bardzo mocno uszczeliniony (niezbędna wiedza z asekuracji i wyciągania ze szczelin).

Jeżeli interesuje Cię wysokość polecam drogę normalną na Mont Blanc. Szczelin i innych trudności brak, trochę obrywów skalnych na Gouterze, ale zagrożenie jest mocno przerysowane. Na koniec trochę ekspozycji i dobra umiejętność poruszania się w rakach. Widoki jednak nie są oszałamiające, dodatkowo tłum też nie jest zachęcający.

Natomiast na start z alpejskim lodem polecam Breithorn. Szczelin i ekspozycji brak, jednak wyciągi kluczą się aż do ok. 3800 co bardzo szpeci teren, jednak widoki na masyw Monte Rosa rewelka.

Polecam również sam masyw Monte Rosa, byłem tylko na Punta Vincent, ale znajdziesz tam jeszcze ok. 5 łatwych czterotysięczników, łącznie ze schroniskiem Margherita Hut na 4500 m.

Pozdrawiam ;)

maka

Ulubione góry: alpy

N 06 sty, 2019

Trochę ogólnikowo się wyraziłeś, szczyty o jakiej wysokość i stopnia trudności, jaki kraj , ile masz czasu, czy chcesz się wspinać bo lubisz czy wyjść na szczyt i podziwiać widoki. Żeby oglądać
karkonosz napisał(a): zależy mi na jak najwyższych szczytach z jak najpiękniejszymi widokami
wcale nie musisz być na najwyższych szczytach wszystko zależy od otoczenia i zapewniam Cię że ciekawszy jest widok z 3 tys na otaczające 4 tys niż odwrotnie. Jeśli ferraty to dominują Dolomity i relacji i opisów jest od groma w sieci , jeśli treki i łatwe szczyty 3 tys do ogarnięcia w jeden dzień to polecam swoje wypociny których jest ok 20 są tu http://www.gorskiswiat.pl/forum/forumdisplay.php?fid=21 Pytaj jak Cię coś zainteresuje.

karkonosz

Ulubione góry: Karkonosze

Pn 07 sty, 2019

Dziękuję za odpowiedzi :)
Ze względu na brak doświadczenia w pokonywaniu lodowców jeszcze w tym roku je odpuszczam. Szczególnie chodzi mi o szczeliny.
Znalazłem coś takiego, co myślicie o tej trasie?

https://www.tyrol.pl/atrakcje-turystycz ... -stubaital

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Pn 07 sty, 2019

Podepnę się pod temat i zapytam bo południowo-zachodniej Szwajcarii nie znam. Maka, znasz może w rejonie Martigny w okolicach MB i Walliser Alpen trasy piesze tak aby można było jak najwyżej podjechać, zaparkować 2 auta w miarę bezpiecznie* po czym pójść w góry na cały dzień?

Interesują mnie jednodniowe wycieczki bo kwatera w dolinie, najlepiej trasy bardzo widokowe. Trasy nie po lodowcach, takie rekreacyjne powiedzmy pomiędzy 2 a 3 tyś. metrów nad poziomem morza. :)

* bezpiecznie czyli tam gdzie raczej nikt się nie czepi i nie wezwie glin pod naszą nieobecność.

maka

Wt 08 sty, 2019

W "okolicy" Martigny łatwe szczyty na których byłem i mogę polecić to
Grand Tave i Mont Avril- start z pod zapory Mauvoisin,
Pointe d' Orny oraz szlak do schroniska Cab de Saleina / liczne drabinki /- start z Prise d'eau de Saleina,
Pointe de Drone - z przełęczy St. Bernard,
Le Cheval Blanc- z pod zapory Lac d' Emosson
Le Buet po francuskiej stronie
Można też zobaczyć kilka wąwozów: Le Dailley, Gorges du Trient, Gorges du Durnand
W planie mam Le Luisin i Haute Cime.
Wszędzie parkowałem za free ,jeśli nie ma zakazu wjazdu , parkowania czy mijanka na wąskiej drodze to nie masz co się obawiać nikt się nie przyczepi.
Wcześniej przed przyjazdem robię rozpoznanie szczytów na stronie hikr.org i na mapach satelitarnych i street view oglądając dokładnie miejsce parkowania i startu na szlak.

maka

Śr 09 sty, 2019

Do karkonosz, w dolinie Stubaital udałbym się dalej obierając szczyty z widokiem na lodowce, oglądając mapę widzę że są tam szczyty 3 tys bez podejścia lodowcowego z wytyczonym szlakiem. Wydaje mi się że to byłaby ciekawsza opcja widokowa niż wędrowanie po zboczu doliny między schroniskami.

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Śr 09 sty, 2019

Dzięki Maka za propozycje ;)

Obrazek

Potrzebowałbym zakupić 282 T Martigny, 283 T Arolla, 272 T St. Maurice, 292 Courmayer, 271 Chablais, 273 T Montana, żeby mieć na papierze w miarę dobre pokrycie interesującego mnie regionu. Z mapami kompass robiłem tak, że kupowałem 4-5 sztuk po 26-38zł za szt. i koszt całkowity nie był jakoś straszny. Tutaj mamy 96-98zł za jedną mapę w Sklepie Podróżnika z zaznaczonymi szlakami turystycznymi. W dodatku papier zwykły który szybko się niszczy w terenie, przy czym kompass za o wiele mniejszą kasę miał laminowany papier. Nie chcę wydawać 500zł i więcej na papier, który łatwo można uszkodzić.

Chyba trudno mi będzie się obejść bez papierowych map. Wiadomo, że teraz świat robi się nowoczesny i wszyscy ładują na smartfona darmowe aplikacje GPS z mapami offline ale chciałbym mieć jednak papier. Miałbyś może jakieś alternatywy? :)

Szukam taniej 1:50000 Hiking Maps lub inne odpowiedniki na cały ten rejon.

EDIT: Ewentualnie mógłbym zamówić 5027 T za 32.5CHF ale z przesyłką międzynarodową bezpośrednio z CH bo w Polsce tej raczej nikt nie ma w ofercie. No chyba, że bezproblemowo na miejscu kupię tę jak i inne mapy na cały rejon?

maka

Śr 09 sty, 2019

Po zaznaczonych obszarach na mapie widzę że masz szersze pole działania, ta okolica jest dużo większa :D . Jeśli chodzi o mapy to mam taką praktykę że na mapie internetowej np. https://map.geo.admin.ch/?X=190000.00&Y ... 18641231,,,
lub https://map.wanderland.ch/?lang=de&p=&b ... &N=1106994
wyszukuje szczyt na który poprowadzony jest szlak i na moje możliwości następnie drukuje ten fragment pokrywający obszar od miejsca startu do szczytu. Koszt mam zerowy a i o mapę się nie martwię :D

feler 11

Ulubione góry: Alpy

Cz 10 sty, 2019

karkonosz napisał(a):Dziękuję za odpowiedzi :)
Ze względu na brak doświadczenia w pokonywaniu lodowców jeszcze w tym roku je odpuszczam. Szczególnie chodzi mi o szczeliny.
Znalazłem coś takiego, co myślicie o tej trasie?

https://www.tyrol.pl/atrakcje-turystycz ... -stubaital

Stubaital to bardzo dobry wybór. Miejscowość Neustift jest punktem wyjścia dla tras typu od schroniska do schroniska jak i na pojedyncze szczyty. Np. trasa do schroniska Innsbrucker Hutte. Tam jest opcja pójścia na ferrate na Kalkwand, wejście na szczyt Habicht o wys. 3270m bez lodowca, czy dalszej wędrówki do kolejnego schroniska. Tą samą opcję masz w schronisku Franz Senn Hutte. Jest co prawda lodowiec gdzie będziesz potrzebował raków, ale bez szczelin. W tym schronisku dają dobrze zjeść!
Generalnie Stubaital czy Stubaier Alpen to miejsce godne polecenia dla amatorów trekku i ferrat w alpejskim terenie, no i jest bliżej niż np. Szwajcaria czy Dolomity.

Powrót do Rozmowy o górach