Lotna maksymalna liczba osób

Wspinaczka skałkowa, taternictwo, alpinizm, himalaizm... wspinacze wszystkich krajów i specjalności łączcie się!

Moderator: Moderatorzy

1kamilkamil1
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2019
Ulubione góry: Tatry

Lotna maksymalna liczba osób

Śr 16 sty, 2019

Witam ja i kolega planujemy w wakacje wyprawę na Elbrus chciałbym zabrać 5-6 osób jednak kumpel mówił że na asekuracji lotnej może iść max 4 osoby jednak coś ciężko mi w to uwierzyć bo nie raz widziałem ponad 5 osób na jednej linie. Wydaje mi się że w przypadku odpadnięcia jednego z członków ekipy większa liczba osób=większe tarcie hamujące=większe bezpieczeństwo no ale możliwe że się mylę... Może ktoś z większym doświadczeniem wypowiedzieć się jak to wygląda w praktyce?

rafalszczepanik
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn 12 wrz, 2016
Ulubione góry: Dolomity

Re: Lotna maksymalna liczba osób

Pn 04 mar, 2019

Wiele zależy od tego, kto prowadzi lotną i w jaki sposób. Jeśli widziałeś doświadczonego przewodnika to może zwróciłeś uwagę że fragment lotnej trzyma on w ręki i nieco inaczej reaguje na odpadnięcia niż typowy turysta.
Wiele zależy też od terenu. W otwartym i niezbyt stromym polu lodowym na lotnej może iść więcej osób (5-6 - jeśli wiedzą jak się zachowywać, są przeszkoleni), a w skałach czy meandrując między głazami - to max 4 osoby, bo więcej osób to więcej plątaniny liny między głazami.
Jeśli sam nie masz kompetencji przewodnickich, nie wiesz jak reagować w sytuacjach awaryjnych, nie przećwiczyłeś systemów linowych służących np do wyciągania ze szczelin - to nawet w płaskim lodzie idź w 4 osoby na lotnej (idąc w trójkę większości lotów szczelinowych czy graniowych też możecie nie wyłapać, dwóch na jednego lecącego może ni wystarczyć - slowacki TOPR testował to, na youtube są filmiki).

feler 11
 
Posty: 85
Dołączył(a): N 18 wrz, 2016
Ulubione góry: Takie z których dam radę zejść

Re: Lotna maksymalna liczba osób

Pn 04 mar, 2019

1.Na Elbrus nie ma potrzeby wchodzenia na linie.
2.Po pytaniu patrząc, to raczej nie wygląda żebyś miał duże doświadczenie w tym temacie, wiec jeśli cala grupa będzie na takim poziomie to nie będzie sensu iść na lotnej, chyba ze z przewodnikiem. Te kalkulacje z większym tarciem to kompletnie odwrotnie, w razie lotu całej grupy będziecie więcej przyspieszać i nawet jeśli ktoś zareaguje prawidłowo to i tak nie będzie w stanie całej grupy wyhamować.

Powrót do Wspinanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości