Mont Blanc- 16-23 sierpien 2019.

Jedziesz i masz wolne miejsca w samochodzie ? w Grupie raźniej? Trafiłeś wprost idealnie - tutaj zamieszczamy propozycje wyjazdów.

Moderator: Moderatorzy

Tylordurden

Ulubione góry: Vysoke Tatry

Re: Mont Blanc- 16-23 sierpien 2019.

Cz 18 kwi, 2019

viking napisał(a):
duncan76 napisał(a):Pomijając już to, że wszystko co ostatnio jest związane z Mont Blanc wywołuje u mnie odruch wymiotny, to zastanawiam się skąd taka a nie inna cena? Ktoś to kalkuluje, jakieś rzeczywiste koszy? Czy tak se grupa wymyśliła? To samo zresztą dotyczy np. przewodnika na Gerlach - skąd akurat 1200 zł a nie np 800 albo 2000? I ciekawe jak się do tego mają przepisy antymonopolowe i dotyczące zmowy cenowej?

Co do przewodników Słowackich , to cena ustalona odgórnie ( jest stała od kilku lat) , tylko, ze rzadko kiedy ona trafia do .........kasy państwowej :-)

Natomiast cena uslugi przewodnika idacego na szczyt alpejski , jest równiez ustalona przez organizacje alpejskie, na podstawie wysokości, charakteru szczytu (lodowiec), długosci drogi, potrzebnego sprzętu, ilości osób, którą zabrać, odległosci ro miejsca startu itd. (podobnie wycenia się cenę noclegu w schroniskach, tu jeszcze dochodzi własność prywatna,, dzierzawa, państwo) ) , Jeżeli idziesz z przewodnikiem np francuskim, to masz zagwarantowane miejsce w schronisku (sam za nie zapłacisz, ale miejsce masz na 100%) ,
NAJWAZNIEJSZE: usługa TAM jest .............rejestrowana, (czyli wszystko legal , ubezpieczenie, podatki, etc, zarobek nie idzie w 100% do kieszeni przewodnika, tak jak w ........)
Przewodnika nie interesuje twoja forma ( skoro chesz takiej usługi , to On (i) Ci ja zapewnią) .

Czy 1200 zł za 3 osoby (po 400zł) to naprawde tak duzo , za spełnienia tatrzanskiego marzenia ? Mozna zrobiś kurs skałkowy, tatrzanski i drogą o trudnosci III samemu wejśc na szczyt (bez łaski) Koszt obu kursów to tylko ok 4000zł
Szczerze, ile wynosi twoja dniówka w pracy ? ,

Dlaczego koszt kostki masła wynosi 10 zł ?, cena paliwa w kazdym unijnym kraju jest inna ? gdzie sa przepisy antymonopolowe ? Szoook

Chcialem odpowiedziec ale nie bylbym az tak opanowany jak Ty dlatego dobrze ze mnie uprzedziles :)

Dlaczego iphone kosztuje 5000zl skoro produkcja kosztuje jakies 15 dolarów?
Dlaczego torebka potrafi kosztowac 15000 dolarów skoro produkcja jakies 50?
NIC w tym Swiecie nie dzieje sie przypadkiem ot tak po prostu, wszystko ma swoja przyczyne, geneze i skads sie wywodzi. Nie wiem skad u Polakow zdenerwowanie i irytacja czyms, czego nie rozumieja: nie rozumiem czegos? To pewnie glupie, bez sensu :)

Julek

Ulubione góry: Tatry

Cz 18 kwi, 2019

Witam wszystkich,
A moze ktos wybiera sie na Mont Blanc w sierpniu 16-23 ? :D :D
Pozdawiam :mrgreen:

duncan76

Pt 19 kwi, 2019

Najwyrazniej nie rozumiecie mnie do końca...

Ja nie mam pretensji, że coś kosztuje x pieniędzy - na coś mnie stać, na coś nie (może gdybym został przewodnikiem, zarabiałbym więcej :P ). Chciałbym jedynie wiedzieć, skąd bierze się taka a nie inna cena - czy ma jakiś sens, czy po prostu ktoś chce ze mnie zerżnąć kasę bo może. Z tego co pisze Viking cena za Gerlach (w mniejszym stopniu za Blanca) jest mniej lub bardziej wzięta z sufitu. Pół żartem pół serio mógłbym powiedzieć, że pewnie jest skorelowana z maksymalnym obowiązującym w TANAP-ie mandatem. Gdyby przewodnicy za wejście (normalną, nie trójkową drogą, która akurat nie stanowi dla mnie jakiegoś problemu) śpiewali sobie więcej, opłacalne było ryzykowanie mandatem i ewentualnymi wyzwiskami przewodników (były już takie przypadki) i niż płacenie de facto jedynie za legalność wejścia. Ciekawe, że polska i słowacka cena jest w zasadzie taka sama, choć "koszty uzysku" są przecież różne (choćby podatki czy nawet sam dojazd). Ciekawe co by było gdyby któryś z przewodników zacząłby kasować np. po 200 od łebka :wink: .

Tylordurden - najlepiej nie zadawać pytań i niczego nie rozumieć, prawda? Najlepiej dawać się wydoić jak krowa w oborze :roll:
Tymczasem rzeczywiście...
Tylordurden napisał(a):NIC w tym Swiecie nie dzieje sie przypadkiem ot tak po prostu, wszystko ma swoja przyczyne, geneze i skads sie wywodzi.

Dlatego zadałem pytanie... nie twierdzę, że to głupie i bez sensu. Wręcz przeciwnie, ktoś to sobie niekiepsko wykombinował.

Żeby była jasność - nie mam nic przeciwko przewodnikom. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, nie zna drogi, potrzebuje asekuracji, nie ma ochoty zajmować się logistyką, albo po prostu ma ochotę pobyć z przewodnikiem i stać go - nie ma problemu, po to właśnie są przewodnicy. Problem w tym, że dobrze byłoby mieć WYBÓR. A tymczasem w przypadku Gerlacha, czy niektórych aspektów dotyczących wejścia na Mt. Blanc tego wyboru nie ma - przewodnicy mają monopol. Czy gdybyś nie miał wyboru i MUSIAŁ kupić iPhone'a za 5000 nie pytałbyś dlaczego tyle, skoro jego produkcja kosztuje 15 dolarów?

viking

Ulubione góry: Himalaye, Alps

Pt 19 kwi, 2019

duncan76 napisał(a):Najwyrazniej nie rozumiecie mnie do końca...

Ja nie mam pretensji, że coś kosztuje x pieniędzy - na coś mnie stać, na coś nie (może gdybym został przewodnikiem, zarabiałbym więcej :P ). Chciałbym jedynie wiedzieć, skąd bierze się taka a nie inna cena - czy ma jakiś sens, czy po prostu ktoś chce ze mnie zerżnąć kasę bo może. Z tego co pisze Viking cena za Gerlach (w mniejszym stopniu za Blanca) jest mniej lub bardziej wzięta z sufitu. Pół żartem pół serio mógłbym powiedzieć, że pewnie jest skorelowana z maksymalnym obowiązującym w TANAP-ie mandatem. Gdyby przewodnicy za wejście (normalną, nie trójkową drogą, która akurat nie stanowi dla mnie jakiegoś problemu) śpiewali sobie więcej, opłacalne było ryzykowanie mandatem i ewentualnymi wyzwiskami przewodników (były już takie przypadki) i niż płacenie de facto jedynie za legalność wejścia. Ciekawe, że polska i słowacka cena jest w zasadzie taka sama, choć "koszty uzysku" są przecież różne (choćby podatki czy nawet sam dojazd). Ciekawe co by było gdyby któryś z przewodników zacząłby kasować np. po 200 od łebka :wink: .

Tylordurden - najlepiej nie zadawać pytań i niczego nie rozumieć, prawda? Najlepiej dawać się wydoić jak krowa w oborze :roll:
Tymczasem rzeczywiście...
Tylordurden napisał(a):NIC w tym Swiecie nie dzieje sie przypadkiem ot tak po prostu, wszystko ma swoja przyczyne, geneze i skads sie wywodzi.

Dlatego zadałem pytanie... nie twierdzę, że to głupie i bez sensu. Wręcz przeciwnie, ktoś to sobie niekiepsko wykombinował.

Żeby była jasność - nie mam nic przeciwko przewodnikom. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, nie zna drogi, potrzebuje asekuracji, nie ma ochoty zajmować się logistyką, albo po prostu ma ochotę pobyć z przewodnikiem i stać go - nie ma problemu, po to właśnie są przewodnicy. Problem w tym, że dobrze byłoby mieć WYBÓR. A tymczasem w przypadku Gerlacha, czy niektórych aspektów dotyczących wejścia na Mt. Blanc tego wyboru nie ma - przewodnicy mają monopol. Czy gdybyś nie miał wyboru i MUSIAŁ kupić iPhone'a za 5000 nie pytałbyś dlaczego tyle, skoro jego produkcja kosztuje 15 dolarów?

Ghdyby cena usługi wejscia na Gerlach ( czyt. inne tatrzańskie słowackie szczyty) były skorelowane z najniższym mandatem to cena od osoby wynosiłaby wówczas 200, tylko ze euro :-)

Szczerze to cena za Gerlach nie jest wygórowana, napiszę wiecej jest ...tania. Jedyne do czego mozna i powinno sie przyczepić to .......skandaliczne tempo jakie forsują słowaccy ( a na alpejskich ambitnych szczytach ) przewodnicy, jak i tez krótki czas na szczycie oraz znikome wiadomości udzielane przez przewodnika o ....drodze, legendach, panoramie etc.

Mentor

Ulubione góry: Ksiezycowe

So 20 kwi, 2019

Czy to jest temat sponsorowany ?

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

N 21 kwi, 2019

Mentor napisał(a):Czy to jest temat sponsorowany ?

Tak. Daję 5 ziemniaków na hospicjum emerytowanych górołazów za każdy post.

stamont

Ulubione góry: Tatry,Alpy

Wt 23 kwi, 2019

Szczerze to cena za Gerlach nie jest wygórowana, napiszę wiecej jest ...tania.

Naprawdę, bardzo szanuję to, czym Viking się zajmuje. Ale uczciwie policzmy wejście na Gerlach. Nie liczmy naiwnie 3 osób prowadzonych przez przewodnika. Przy dwóch jest to prawie 1000 złotych: (600 zł przewodnik + 120 zł jeden nocleg w Śląskim Domu + 120 zł dojazd + 50 zł dowiezienie samochodem terenowym do Śląskiego Domu + minimum 50 zł wyżywienie). Ja za 600 złotych byłem na 5 dniowym wyjeździe na Grossglockner, 3798 mnp. (100 zł nocleg + 250 zł dojazd + 150 zł wyżywienie + 100 zł pobyt na wspinaczce skałkowej w Hollental (Piekielna Dolina) w drodze powrotnej).
Jeśli chodzi o Mont Blanc to koszt naprawdę „wypasionego” wyjazdu przedstawia się następująco: 1000 zł przelot samolotem Wawa – Genewa –Wawa +240 zł dojazd z Genewy do Chamonix + 300 zł 5 noclegów przed i po akcji górskiej w pensjonatach/hotelach w Chamonix + 460 zł 2 noclegi w schronisku Gouter + 380 bilety na kolejki w celach aklimatyzacyjnych i rozrywkowych na: Vormaine, Flegere, Bellevue, Le Brevent, Train du Montevers + 400 zł wyżywienie: posiłki, pizza, browar, soczyste opijanie sukcesu wejścia na Mont Blanc i inne)= 2780 zł.
W Polakach istnieje genetyczna niechęć do tego, żeby ktoś robił ich w wała.

Tylordurden

Wt 23 kwi, 2019

stamont napisał(a): + 300 zł 5 noclegów przed i po akcji górskiej w pensjonatach/hotelach w Chamonix

W Polakach istnieje genetyczna niechęć do tego, żeby ktoś robił ich w wała.

Znajdz mi prosze pensjonat/hotel w Chamo 300zl za 5 dni w szczycie sezonu.... Jesli jestes Macgyver to moze cos wyczarujesz...
Ja placilem zazwyczaj 300 ale euro.
Chyba ze nazywasz pole namiotowe z dogodnieniami "hotelem" to tak, wtedy cena sie zgadza.

Odnosnie niecheci robienia w wala. Ja zauwazam ze Polak nazywa robieniem wala sytuacje kiedy przewodnik czy ktokolwiek inny zarobi w danym czasie wiecej niz ja sam. Jesli dla kogos 2000 euro, za kilkudniowy nieziemski wysilek polaczony z niesamowita odpowiedzialnoscia za 2 obce osoby, w dodatku ryzykujac dosc mocno wlasne zycie, jest wygórowana cena i robieniem z ludzi wala, to gratuluje postrzegania ludzkiej wartosci.

duncan76

Cz 25 kwi, 2019

Biedni ci przewodnicy :lol:
Ja bardzo chętnie uwolnię ich od tego nieziemskiego wysiłku, uwolnię od tego brzemienia odpowiedzialności za moją skromną osobę, nie będą musieli za jakieś marne grosze ryzykować swojego życia. Problem polega na tym, że nie mam alternatywy, mnie się do tego ZMUSZA.
PS1. Jak wiadomo tam gdzie monopol, tam przy popycie monopolista może sobie dość swobodnie kształtować cenę a stąd już kawałek do tego co można nazwać "robieniem w wała"
PS2. Viking. Czy cena za Gerlach jest niska? Jak to przy cenie zależy do czego ją odnieść. Porównując do cena za Mt. Blanc to rzeczywiście taniocha, choć z drugiej strony kto obiektywnie wyceni "wartość" danej góry? Porównując jednak do wejścia na Gerlach bez przewodnika to jest zawyżona o jakieś cztery stówy :wink: I dlaczego przez Batyżowiecką Próbę legalnie można wejść TYLKO z przewodnikiem?
PS3. Jeśli Viking dysponujesz oficjalnym, najnowszym cennikiem mandatów to podziel się wiedzą. Może mi się przyda...

Tylordurden

Cz 25 kwi, 2019

duncan76 napisał(a): mnie się do tego ZMUSZA.

Nikt Cie do niczego nie zmusza. Twoim tokiem myslenia jak ja lubie gokarty ale mam aspiracje na powazniejsze wyscigi to tez jestem ZMUSZANY do kupna bolidu za 2 miliony?
Drogo Ci to biegaj sobie taternicko i wlaz gdzie chcesz za darmo. Masz jakas awersje do przewodnikow to ich unikaj i juz.
Francuzi ustalaja takie zasady na MB bo widocznie ktos policzyl ze za duzo ludzi tam ginie i juz wystarczajaco milionow na helikopter wydali. Jesli tego nie akceptujesz to sory ale ta gora nie jest dla Ciebie.
W Himalajach sa jeszcze gory niezdobyte i pozwolenia na nie nie dostaniesz i juz. Chcesz mi tu tez powiedziec ze jestes ZMUSZANY do zlamania przepisow i ich lokalnych zakazów bo chcesz tam wejsc i juz?

Im dluzej mieszkam za granica tym czesciej dostrzegam ze Polak w kazdej zmianie widzi na sile cos negatywnego. Nie poswieci chwili na doczytanie, probe zrozumienia danej zmiany, nie, po prostu z natury zaklada ze jak cos sie zmienia to ktos tu cos na przekór wszystkim kombinuje dla swojej nikczemnej korzysci na pewno. Niestety, to bardzo czesto jest zupelnie na odwrot.

duncan76

Cz 25 kwi, 2019

Tylordurden napisał(a):Nikt Cie do niczego nie zmusza. Twoim tokiem myslenia jak ja lubie gokarty ale mam aspiracje na powazniejsze wyscigi to tez jestem ZMUSZANY do kupna bolidu za 2 miliony?

Nie rozumiesz. Rzecz w tym, że Ty już masz ten bolid za dwa miliony i umiejętności, by nim jezdzić. A mimo to musisz kupić inny żeby wziąć udział w poważniejszym wyścigu. Dam Ci inny przykład - wyobraz sobie, że codziennie wchodzisz na dziesiąte piętro wieżowca. Wchodzisz po schodach, bo tak wygodniej, szybciej, zdrowiej, z półpięter są fajne widoki a Ty masz kondycję, żeby to robić. I nagle okazuje się, że nie wolno Ci chodzić po schodach. Musisz skorzystać z windy i za każdym razem zapłacić windziarzowi 100 euro :wink: . I na dodatek te 100 euro to nie jest normalna dniówka windziarza - on wie, że nie masz wyboru, dlatego sobie śpiewa ile mu przyjdzie do głowy. Jutro powie 150 i co mu zrobisz? :) Wyobraz sobie, że Jerzy Kukuczka żyje i chce sobie wejść normalną drogą na Gerlach. I co? On też musi mieć przewodnika, żeby to zrobić legalnie!

Tylordurden napisał(a):Drogo Ci to biegaj sobie taternicko i wlaz gdzie chcesz za darmo. Masz jakas awersje do przewodnikow to ich unikaj i juz.

Tak robię :) . Wracając do przykładu z wieżowcem i idąc Twoim tokiem myślenia jak Ci się nie podoba monopol i cena windziarza to możesz sobie wejść na inny wieżowiec (tyle, że raz widoki już nie te a dwa - i tam może pojawić się wkrótce windziarz :wink: ), albo na ten sam, tyle że po elewacji (ale tego nie potrafisz a poza tym i tak wkrótce tego zabronią :wink: ). A do przewodników nic nie mam, już o tym pisałem wcześniej. Jak coś będzie przekraczało moje możliwości, to z konieczności i z chęcią skorzystam z ich usług. Nie podoba mi się ich monopol.

Tylordurden napisał(a):Francuzi ustalaja takie zasady na MB bo widocznie ktos policzyl ze za duzo ludzi tam ginie i juz wystarczajaco milionow na helikopter wydali. Jesli tego nie akceptujesz to sory ale ta gora nie jest dla Ciebie.

Jesteś pewny, że taka jest argumentacja? Masz jakieś dane, czy tylko sobie dorabiasz wytłumaczenie? I dlatego przez ileś tam dni w sezonie góra jest de facto zarezerwowana dla przewodników? W innych terminach ludzie mogą sobie ginąć? :) Dlatego jest chaos organizacyjno-informacyjny? Dlatego grupą, która na tym zyskuje są przewodnicy? I nie martw się międzynarodowego skandalu nie wywołam, na Mont Blanc się nie wybieram (na Gerlach zresztą też nie). I nie dlatego, że mnie nie stać. Jest wiele innych gór, ciekawszych, trudniejszych, pustych. Nie mam parcia na "najwyższy", nie mam ochoty być częścią tego cyrku.

Tylordurden napisał(a):W Himalajach sa jeszcze gory niezdobyte i pozwolenia na nie nie dostaniesz i juz. Chcesz mi tu tez powiedziec ze jestes ZMUSZANY do zlamania przepisow i ich lokalnych zakazów bo chcesz tam wejsc i juz?

Kolejny przykład, że nie rozumiesz :wink: Nie mam z tym problemu, że dany szczyt jest z jakiegoś powodu niedostępny. Po warunkiem, że powód jest uzasadniony i przede wszystkim dotyczy wszystkich. Problem pojawia się gdy robi się wyjątki dla wybranych. I jeszcze podpiera się je tekstem w stylu "jak się nie podoba, to wypad". :roll: Ja wiem, że tak w życiu bywa, ale to nie znaczy, że ma mi się to podobać i mam sobie do tego dorobić jakieś wytłumaczenie.

Tylordurden napisał(a):Im dluzej mieszkam za granica tym czesciej dostrzegam ze Polak w kazdej zmianie widzi na sile cos negatywnego. Nie poswieci chwili na doczytanie, probe zrozumienia danej zmiany, nie, po prostu z natury zaklada ze jak cos sie zmienia to ktos tu cos na przekór wszystkim kombinuje dla swojej nikczemnej korzysci na pewno. Niestety, to bardzo czesto jest zupelnie na odwrot.

Trudno, żebym widział coś pozytywnego dla mnie tam gdzie skutki zmiany są dla mnie negatywne. Myślisz, że Włochom, Niemcom czy Austriakom (nawet przewodnikom) spodobałoby się np. pierwszeństwo dla Francuzów przy rezerwacji w schronisku?
Po za tym za bardzo w tym aspekcie generalizujesz. Nie miejsce tu na dyskusję światopoglądową i (jak sądzę) burzę z tym związaną. Poza tym jako zapyziały, biedny i zacofany Polaczek widzący tylko czubek własnego nosa nie jestem wystarczającym partnerem do dyskusji dla prawdziwego Europejczyka z szerokimi horyzontami i dużymi dochodami :mrgreen: .

Tylordurden

Cz 25 kwi, 2019

duncan76 napisał(a):Poza tym jako zapyziały, biedny i zacofany Polaczek widzący tylko czubek własnego nosa nie jestem wystarczającym partnerem do dyskusji dla prawdziwego Europejczyka z szerokimi horyzontami i dużymi dochodami :mrgreen:

No wlasnie pokazales ze jednak masz gdzies sporo kompleksow, ktore na sile chca z Ciebie wyjsc, takze koncze dyskusje. Twoje argumenty sa sa wyraznie ukierunkowane zloscia ze w obcym kraju nie jest tak jakbys Ty chcial. Jakby w Polsce na rezerwacje w schroniskach pierszenstwo mieli polscy przewodnicy to raczej nie widzialbys w tym nic zlego. Te porównania do wiezowca juz pomijam... nie wiem gdzie Ty bladzisz myslami ale to sie kupy nie trzyma w ogole.
Pozdrawiam, bez odbioru.

Julek

Wt 30 kwi, 2019

Witam wszystkich.
W dniu dzisiejszym rezerwaca schronisk oficialnie otwarta. Miejsca na termin 16-23 sierpien jeszcze sa jak ktos chetny.
Pozdrawiam
Julek

kamikal

Cz 02 maja, 2019

Cześć , szukam obecnie partnerki/partnera w góry , chodzi mi głównie o wyjazdy np. Grossglockner, Mont Blanc 3 M , Breithorn w tym roku 2019 .
W następnym 2020 jeśli wszystko byłoby ok Kazbek ,Matterhorn, może coś wyżej Imja Tse (Island peak).
Nie jestem osobą zmotoryzowaną i bardziej szukam osób z własnym autem by dojechać pod te miejsca.
Poszukuję osób z którymi można asekurować się liną na lodowcu i grani (głównie na lodowcu , a na grani jeśli problemy wspinaczkowe są powyżej II).

Coś teraz o mnie:
Mam na imię Kamil , obecnie mieszkam w Krakowie , interesuję się górami od ponad 3 lat. Mam za sobą dużo szlaków schodzonych zimą, wiosną , latem, jesienią . Kondycję swoją oceniam na dobrą .
Z takich trudniejszych szlaków to :
-przeszedłem całą orlą Perć (dwukrotnie),kilka razy odcinkami,
-Rysy ok. 6 razy może i więcej (w różnych porach roku),
-Mnich (dwa razy droga przez płytę),
-Gerlach
-2x Mont Blanc drogą przez Gouter(właśnie samotnie i przez to piszę to ogłoszenie , gdzie przejście przez lodowiec było trochę stresujące, dlatego piszę to ogłoszenie w celu asekuracji przez lodowiec).
Jeszcze parę ciekawych szlaków , gór by się znalazło na których byłem.

Nigdy jakoś nie starałem się szukać osoby w góry na siłę , ale jeśli chce się być gdzieś wyżej , przejść przez lodowiec to ten partner / partnerka jest potrzebny/potrzebna.

Pozdrawiam Kamil

Tylordurden

Pt 03 maja, 2019

kamikal napisał(a):Cześć , szukam obecnie partnerki/partnera w góry , chodzi mi głównie o wyjazdy np. Grossglockner, Mont Blanc 3 M , Breithorn w tym roku 2019 .

Witam, tez szukam kogos na Grossa, najlepiej przyszly tydzien, mam wolne akurat.
Daj znac jesli akurat mozesz.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Propozycje wypraw i wyjazdów