Pireneje 2019

Jedziesz i masz wolne miejsca w samochodzie ? w Grupie raźniej? Trafiłeś wprost idealnie - tutaj zamieszczamy propozycje wyjazdów.

Moderator: Moderatorzy

Pełta

Ulubione góry: Alpy

Pireneje 2019

Pn 18 lut, 2019

Witam,
chciałbym zainteresować moim planem na sierpniowy wyjazd w Pireneje (Francja - Hiszpania).Dokładny termin jeszcze nie sprecyzowany,wyjazd typowo trekkingowy.Osobiście jestem zdecydowany i niebawem trzeba bukować bilety,gdyż Ryanair zmienił politykę sprzedaży...czym wcześniej zakupimy bilet,tym taniej.
Przelot Ryanairem Kraków-Tarbes Lourdes,ceny biletów w dwie strony ok. 400zł więc niskie.W Lourdes noc w hotelu,który mieści się 2 min.od dworca kolejowego,z którego dnia następnego rano jest autobus do Gavarnie,bilet autobusowy 2 E.Na miłym górskim Kempingu Bergerie można pozostać na jeden dzień w celu aklimatyzacji,lub ruszyć na szlak...wyjazd 2 tygodniowy...startując z Gavarnie nie zakładam ścisłych regorystycznych przejść dziennych,jeśli na planie wędrówki nie spotykamy schronisk,rozbijamy się na dziko co jest oczywiście możliwe (tuż przed zmrokiem,rano do 9 trzeba się zwinąć).Odnośnie schronisk,to mam już kilka przy których ew. nocleg jest całkowicie legalny-sprawdziłem.W trakcie 2 tyg.wyjazdu,jeśli zaszła by taka potrzeba,to oczywiście możemy skorzystać z noclegu w schronisku.Przechodzimy z Francji na stronę Hiszpańską, gdyż celem jest Park Narodowy Ordesa z jej najwyższym szczytem Monte Perdido 3355m n.p.m .Ogólnie mówiąc,z Gavarnie kierujemy się na Torlę.W Torli znajduje się super Kemping Rio Ara, na którym można zatrzymać się na dzień,aby na lekko zwiedzić okolicę...lub najzwyczajniej odpocząć,oraz kursują też autobusy do Pradera de Ordesa,gdzie można przejść do schroniska Goriz,skąd wiedzie szlak na Monde Perdido.
Możliwości wędrówek jest co nie miara,niebawem zakupię polecaną mapę okolic,droga ale niestety ponoć najlepsza.
https://sp.com.pl/parque-nacional-de-ordesa-y-monte-perdido-214908
Nie sposób wymienić tu wszystkich atrakcji krajoznawczych i widokowych,lecz dla mnie niewątpliwie najbardziej spektakularne będzie zobaczyć Cyrk Gavarnie z jego wielkim wodospadem ( 422m),oraz Wrota Rolanda,lub jak mówią Podniebne Wrota Rolanda,z którymi wiąże się pewna legenda,chodzi tu min. o charakterystyczny wygląd...
,, Hrabia Roland po klęsce wojsk frankijskich, którym dowodził w Bitwie na przełęczy Roncevaux, przeciwko Baskom, zdołał przeżyć tylko dzięki swoim nadludzkim siłom. Jako jedyny ocalały, próbował wrócić do swojej ojczyzny, ale na wskutek poniesionych ran, miał poważne problemy z orientacją i jego marsz zajmował mu bardzo dużo czasu.

Po dwóch dniach i dwóch nocach wielkiego trudu, wspinaczki i ukrywania się wśród skał, Roland dotarł jednak do doliny Ordesy. Stamtąd musiał już tylko wspiąć się na strome zbocza, które zamykały dolinę. Ale wróg był blisko, Roland słyszał już niemal głosy goniących go oddziałów i dostrzegł w oddali pierwszego ze śledzących go psów. Wraz ze zbliżającą się nocą, podjął jeszcze jeden wysiłek i zdołał dotrzeć do pozostałego mu zbocza góry.

Roland był już bliski granicy Francji, gdy dogoniło go stado psów. Za pomocą Durendala, udało mu się zabić wszystkie zwierzęta, choć walka wyczerpała go jeszcze mocniej. Gdy Roland spojrzał w dół zbocza zobaczył żołnierzy, którzy biegli w jego kierunku i wtedy zrozumiał, że nie będzie w stanie już się zmierzyć z nadchodzącym oddziałem. Postanowił rzucić miecz na drugą stronę góry, do Francji, aby oddać jej tym samym hołd, ale w tajemniczych okolicznościach miecz wpadł ponownie w jego ręce.

Frankijski rycerz próbował do trzech razy, ale z tym samym rezultatem. Wiedząc, że nadchodzi śmierć z rąk nieprzyjaciela, z nadludzkim wysiłkiem, Roland rzucił miecz po raz ostatni, a ten uderzył o pobliską górę, przełamując ją na pół i pozostawiając otwartą lukę. Tym samym hrabia umierając mógł więc po raz ostatni zobaczyć swój kraj.

Jego ciało miało zostać znalezione w miejscu znanym od tamtej pory jako Brecha de Roland <Wrota Rolanda,,

Osoba chętna zabiera śpiwór oraz materac samopompujący,namiot 2 os. jest w moim posiadaniu.Trekking jest w formie pętli,gdyż w końcowej fazie wracamy do Gavarnie-Lourdes-Kraków. Lourdes to jak wiadomo światowe centrum pielgrzymkowe,lecz nie jestem kościólkowy:),więc zwiedzania nie zakładam...
Przyloty Tarbes Lourdes raczej wieczorne,stąd potrzeba noclegu w hotelu.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/060db15a4ea82635

Pełta

Re: Pireneje 2019

Wt 19 lut, 2019

Witam ponownie,niestety bilety w sierpniu nie są tak tanie jak sądziłem...dziś zabukowałem sierpniowy lot w dwie strony Kraków - Lourdes koszt 608zł :? z tym że mam w tej cenie w dwie strony pierwszeństwo wejścia na pokład i 2 bagaże podręczne,ten mniejszy to śpiwór,tak latam do Bergamo.
Niestety ale póki co loty z Krakowa tylko 2 razy w tyg. (czwartek,niedziela) to raz,po drugie Lourdes to słynne centrum pielgrzymkowe...w niedzielę nie chcę,bo po przylocie do Lourdes może już nie być autobusu do miasta,a taxi 32E, fakt...że wtedy ludzie dobierają się po 4 os.i cena się rozkłada,tak to opisują inni na forach,więc wybrałem czwartek a to pewnie też przełożyło się na cenę.
Pozostał mi hotel na tę jedna noc po przylocie,ale w tym można przebierać i co najważniejsze jest możliwość odwołania rezerwacji, akurat w 2 pobliskich hotelach które mnie interesują,cena noclegu 160zł.
Tak to wygląda :D ,nie mniej jednak jestem zadowolony,muszę to przejść a przyjemności kosztują.Można lecieć do Barcelony jak inni w te rejony i później 3 przesiadki,ale moim zdaniem nie wyjdzie to taniej,a dłużej czasowo...co do kosztów to nie wszystko,trzeba pamiętać o cieplejszym śpiworze,bo wyżej ok. 2000m n.p.m może w nocy być bardzo zimno,w moim przypadku mam tylko letni,więc kolejny wydatek,mam nadzieje że nie na jeden sezon.Koszty biletów na miejscu,etc.
Pozostaje prowiant na początek i kasa na resztę dni...to i 1600zł w sumie wyjdzie,nie wiem czy można taniej,w każdym bądź razie tyle trzeba rezerwować.
Dziękuję.

Pełta

Cz 02 maja, 2019

...Hehe,ceny na w/w lot spadły :lol: ,przepłaciłem dwie stówki,teraz coś ok.400zł,więc tym bardziej warto się zastanowić.
Dla nabrania apetytu:) warto rzucić okiem na ten blog https://morgusiowe-wedrowki.blogspot.com/p/pireneje.html
Mam też rozkład autobusów,nas interesuje Lourdes-Gavarnie i chyba będzie to kierunek PIERREFITTE-N https://hasajacezajace.com/wp-content/uploads/2017/12/TarbesLourdesLuz_depuis-le_010915-3.pdf ale to już na miejscu,to akurat najmniejszy problem :D

Janek

Ulubione góry: TATRY

So 04 maja, 2019

Pozdrawiam serdecznie
Obrazek
http://www.kochamnarty.pl/
:D

Pełta

Pn 06 maja, 2019

Dzięki Janek,super foty,jeśli o te rejony chodzi,to będzie mój debiut :P obym był zadowolony.

kazber

Ulubione góry: Skaliste

Śr 08 maja, 2019

Chętnie bym z Tobą to zrobił ale w drugiej połowie czerwca. Szkoda. Mój termin jest uzależniony od cen biletów do Polski.

Pełta

Cz 09 maja, 2019

kazber napisał(a):Chętnie bym z Tobą to zrobił ale w drugiej połowie czerwca. Szkoda. Mój termin jest uzależniony od cen biletów do Polski.

Cześć,rozumiem...bardzo mi przykro,niestety u mnie już klamka zapadła dość wcześnie,mam zakupione wszelkie bilety.

Powrót do Propozycje wypraw i wyjazdów