Długi giewont

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Madzia1970

Ulubione góry: Tatry

Długi giewont

So 24 sie, 2019

Cześć. Chce uzyskać zgode od dyrekcji tpn na wspinaczkę granią długiego giewontu. Wspinal sie ktos granią, wiadomo coś o punktach asekuracyjnych czy trzeba własne? Proszę o dzielenie się uwagami. Pozdrawiam

kamikal

Re: Długi giewont

So 24 sie, 2019

Wątpię byś otrzymała taką zgodę od władz parku bo to teren wyłączony z górskiej działalności .
Musisz zmienić plany na tereny udostępnione pod wspinaczkę przez TPN.

Madzia1970

So 24 sie, 2019

Tak jak wiele miejsc a ludzie jakoś się tam wspinaja, pytam o punkty asekuracyjne i droge więc proszę o odpowiedzi w temacie. Pozdrawiam

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

N 25 sie, 2019

Czyli chcesz powiedzieć, że niezależnie od zgody lub jej braku będziesz się tam wspinać?

Madzia1970

N 25 sie, 2019

Tego nie powiedziałam, wiem o fotokomórkach i karach grozących za to więc nie będę ryzykować, chociaz czasami sie słyszy o kimś kto tam wszedł, np jakub stawowy zginął na grani dkugiego giewontu czy jeden z trzech turystów w tamtym roku. Czy zna ktoś topografie tego miejsca?

Janek

Ulubione góry: TATRY

N 25 sie, 2019

Madzia1970 napisał(a):Tak jak wiele miejsc a ludzie jakoś się tam wspinaja, pytam o punkty asekur

przeszedłem 2 razy, bez żadnych punktów.
Pozdrawiam serdecznie
Obrazek
http://www.kochamnarty.pl/
:D

kamikal

Pn 26 sie, 2019

Przecież to nie logiczne jak teren jest zamknięty wspinaczkowo by były na nim stałe punkty asekuracyjne którym można zaufać .
Jedynie jakieś haki 20 letnie - 40 letnie . i chyba na grani sie takich punktów nie zakłada , jedynie asekuracja lotna , własna .

Madzia1970

Pn 26 sie, 2019

Nie tak dawno temu jeszcze wspinaczka na giewoncie nie była zakazana przez tpn, teraz ponad 50% tpn to obszar ochrony ścisłej, nie rozumiem oburzenia gdy nie śmiecimy, zachowujemy się bez zastrzeżeń, więcej szkód przynoszą wycieczki na szlakach niz nieliczni turyści czy wspinacze poza szlakiem. Czy ktoś kto szedł granią może mi pomóc w opisie drogi? Z tego co wiem tam jest duża kruszyzna, w ostatnich paru latach zginął tam jakun stawowy- ratownik topr, a także 1 z 3 turystów w zeszłym roku ktorzy byli w tamtym rejonie, co pozeala przypuszczać ze jestem tam bardzo krucho. Jak przy szczerbie trawers od strony kondratowej?

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Wt 27 sie, 2019

Przecież to nie logiczne jak teren jest zamknięty wspinaczkowo

I tak i nie. Tatry polskie mimo, że przepiękne powierzchniowo są niestety maleńkie. 175 km² gór po polskiej stronie i 3.8 mln turystów odwiedzających je głownie latem daje 21714 turystów na 1km². Alpy mają 220 tyś. km² i jeździ tam 100 mln turystów głownie zimą, co daje 454 turystów na 1km² czyli mamy w Tatrach polskich 48 razy większe zagęszczenie człowieków per kilometr. To jest chyba główny powód wszystkich dziwnych zakazów i obawiam się, że w przyszłości będzie ich przybywać a nie ubywać. Najmniej zakazów jest tam gdzie turystów jest mało, czyli na Kaukazie.

Powrót do Rozmowy o górach