Korona Gór Polskich

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

c0ldplay

Re: Korona Gór Polskich

Cz 14 kwi, 2005

dzięki...

parcewal

N 14 wrz, 2008

"Niektóre starsze przewodniki podają wysokość Chełmca równą 869 m n.p.m. (wysokość ta odnosi się do punktu geodezyjnego umieszczonego na szczycie wieży widokowej o wysokości 18 m). Dlatego Chełmiec traktowany był jako najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. W chwili obecnej najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa."

Może ktoś się orientuje, czy zdobywając KGP należy zdobyć Chełmiec czy Borową?

pozdrawiam!

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Pn 15 wrz, 2008

Zadziwiające jest, że nawet dziś, przy tak rozwiniętej technice pomiarów geodezyjnych, pozostaje miejsce na wątpliwości. Był ostatnio ciekawy artykuł na ten temat w piśmie "Sudety".
Góry stoją i raczej nie huśtają szczytami, ale zdobywcy Korony Sudetów "zaliczają" w Górach Wałbrzyskich Borową, a zdobywcy Korony Gór Polski - Chełmiec. I ani jedni, ani drudzy nie mają wyboru, bo ogranicza ich lista, książeczka i pieczątka lub podpis uprawnionego fachmana. Choć, na zdrowy rozum, któraś z tych koron jest fałszywa i trzeba dla świętego spokoju wleźć na oba czubki. Dla KGP (skrót kojarzy mi się bardziej z Komendą Główną Policji :wink: ) obowiązująca jest lista podana wcześniej w tym wątku.
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Bartosz
Redaktor E-GORY

Ulubione góry: wszystkie poniżej 8848m

Pn 15 wrz, 2008

Po wejściu do strefy Schengen powstał również problem z Rudawcem [1112m] w Górach Bialskich, bo właściwie powinna teraz na liście znajdować się Postawna [1117]. Po konsultacji z radakcją "PSK" dopuszczalne jest wejście na jeden z tych szczytów, ale oficjalnie nadal na liście jest Rudawiec.
A dla ścisłości do KGP brakuje dwóch szczytów: Magury Witowskiej (Pogórze Spisko-Gubałowskie) i Jaworników (Góry Sanocko-Turczańskie).
Potrójnie słyszę, podwójnie widzę i pojedynczy jestem dokładnie /Mirek Czyżykiewicz/

bafomet

Ulubione góry: .

Pn 15 wrz, 2008

Kurcze, patrzę na tę listę i szkoda, że nie przykładałem wagi za młodu do udokumentowania zdobywanych gór, bo 18 ich naliczyłem... No cóż, trza będzie wejść jeszcze raz!

Marek

Pn 15 wrz, 2008

Trza będzie? Skoro już tam byłeś? Dziwne.
Czym jest właściwie ta korona? Czy chodzi tu o świadomość wejścia na najwyższe szczyty wszystkich pasm górskich w Polsce, czy o blaszkę i nazwisko na liście zdobywców? Bo o sławę na pewno nie.
Robiąc w czasie wakacji turę rowerową po Sudetach według klucza, który narzuca Korona Sudetów, nieraz zadawałem sobie to pytanie. Jaką potrzebę zaspokaja zdobycie takiej mało prestiżowej korony? Przecież niektóre ze szczytów na liście nie mają żadnych atutów poza wysokością. Gdyby nie były najwyższe (według twórców kryteriów zdobywania ładnej blaszki), właziliby na nie tylko ci, którzy muszą, bo taką mają robotę i turyści, którzy odwiedzając wciąż ten sam rejon starają się zajrzeć wszędzie. Choćby taka Borowa na przykład, czy Skopiec.
Ja z tej listy nie byłem tylko na Rysach. I wciąż nie widzę powodu, by na tę górę włazić, dopóki grozi mi jazda "tramwajem". Może kiedyś zdobędę się na odwagę, by zrobić ten deptak na nartach? Ale nie będzie wtedy chodzić o wysokość.
Przy okazji. Czy ktoś stworzył już listę najwyższych szczytów gór Polski, leżących całkowicie na naszym terytorium? I czy istnieje ranking zdobywców tych gór? Jeśli nie, to jest szansa, by na nowej liście zaistnieć pod numerem jeden :wink: . Może portal e-gory mógłby odpalić taki ranking? To przecież tylko upubliczniona lista szczytów, regulamin, książeczka, blaszka i lista zdobywców. Blaszkę mógłbym zaprojektować :wink: . A może szarpnęlibyśmy taki projekt w ramach "Inicjatyw forumowiczów" w następne wakacje? To fajny pretekst, by powłóczyć się po naszych górach.
(Goethe)

Bartosz
Redaktor E-GORY

Ulubione góry: wszystkie poniżej 8848m

Pn 15 wrz, 2008

A ja bym poszedł Marku jeszcze dalej, nie tylko szczytów należących w całości do Polski, ale całych gór, tak jak jest to w przypadku Tatr: najwyższy szczyt Polski: Rysy, najwyższy szczyt należący w całości do Polski: Świnica, najwyższa góra należąca w całości do Polski: Kozi Wierch... :-)
Potrójnie słyszę, podwójnie widzę i pojedynczy jestem dokładnie /Mirek Czyżykiewicz/

Marek

Pn 15 wrz, 2008

Nooo... to już mamy dwie listy zdobywców do otwarcia :grin: .
Zaproponowałbym jeszcze Koronę Gór Wszystkich Czterech Rzeczypospolitych.
I wierzcie mi, ironia dotyczy tylko liczebnika. Mimo osobistego dystansu traktuję ideę wszelakich koron bardzo serio. Przynajmniej w tym wymiarze, w jakim wpływają one na górską aktywność turystów.
(Goethe)

Zdzisław

Pn 15 wrz, 2008

To ja postaram sie pobić rekord w długości zbierania "korony".:) Na Śnieżke wszedłem chyba w 1975tym , a do dziś nie zdobyłem jeszcze wszystkich szczytów.Na niektórych byłem po kilka razy , ale nie czuję się gorszy z tego powodu. Po prostu zostawiam sobie tę przyjemność na dłużej :). W tym roku zaliczyłem; Tarnicę,Babią-(drugi raz)-Czupel , Rudawiec. Rysy-odstraszają mnie tam te tłumy ludzi, ale kiedyś trza będzie się wybrać.
I tak jak Pan Bóg pozwoli doczekać to w wieku 75 lat zamknę listę :).
Pozdrawiam!

Marek

Wt 16 wrz, 2008

Jak jeszcze trochę zmarudzisz, to może załapiesz się na kolejną orogenezę i coś nowego nam się wypiętrzy albo coś starego zmieni wysokość? :grin: Tak było z wodospadem Wilczki i powodzią w 1997r. Albo zaktualizuje się wreszcie dane na mapach i zyskają popularność nowi liderzy (np. Baraniec zamiast Skopca).
Spotkałem kiedyś dziadka - cyklistę, co odwiedził wszystkie miasta w Polsce. Był już po siedemdziesiątce i własnie znów ruszył w trasę, by odwiedzić miejscowości które niedawno uzyskały prawa miejskie.
(Goethe)

Basia Z.

Cz 18 wrz, 2008

Marek napisał(a):Zaproponowałbym jeszcze Koronę Gór Wszystkich Czterech Rzeczypospolitych.

Noo - to mogłoby być znacznie ciekawsze.
I Sywula i Howerla by się łapala. ;-)

Jeśli o mnie chodzi to jeśli już to bliższa jestem zdobycia "Korony Gór Słowacji" (na ok. 40 brakuje mi ok. 8 szczytów), gdy ktoś wpadł na pomysł, że coś takiego można zdobyć, lub ewentualnie "Korony Gór Ukrainy" ;-)

W Polsce mam spore braki w Sudetach i jakoś mnie tam w ogóle nie ciągnie.

Pozdrowienia

Basia
--------------------------------------------------------------------
Najlepszy na świecie kurs przewodnicki - SKPG Gliwice :)

http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/kurs-20132014/

przemek p

Ulubione góry: Karpaty

Cz 18 wrz, 2008

Basia Z. napisał(a):
Marek napisał(a):Zaproponowałbym jeszcze Koronę Gór Wszystkich Czterech Rzeczypospolitych.

Noo - to mogłoby być znacznie ciekawsze.
I Sywula i Howerla by się łapala. ;-)

Pikuj, Czywczyn i kilka innych. A w Tatrach to Zadni Gierlach chyba (chyba, ze Gierlach za Chrobrego ;) ).
A może Koronę Karpat. ;)

Basia Z. napisał(a):Jeśli o mnie chodzi to jeśli już to bliższa jestem zdobycia "Korony Gór Słowacji" (na ok. 40 brakuje mi ok. 8 szczytów), gdy ktoś wpadł na pomysł, że coś takiego można zdobyć, lub ewentualnie "Korony Gór Ukrainy" ;-)

Tylko jaki podział. Np. Stolica dla całych Rudaw, czy podział na Wołowskie, Stolickie, Murańską Płaninę, Weporskie, Polanę itp.

Basia Z. napisał(a):W Polsce mam spore braki w Sudetach i jakoś mnie tam w ogóle nie ciągnie.

He, he. Ja byłem tylko na Śnieżce, ale na nartach za to (z Markiem zresztą). Ale jakoś też mnie nie ciągnie.

Basia Z.

Cz 18 wrz, 2008

przemek p napisał(a):
Tylko jaki podział. Np. Stolica dla całych Rudaw, czy podział na Wołowskie, Stolickie, Murańską Płaninę, Weporskie, Polanę itp.

Jak 40 - to Rudawy w częściach. Ale akurat tam brakuje mi najwięcej, bo tam byłam tylko w Weporskich i w Murańskiej Płaninie.

Ale przyznam że dokładnie to musiałabym policzyć.
Nie wiem np. czy taki Kremenaros się liczy, skoro wchodziłam od polskiej strony ? ;-)

Z Sudetów to na Śnieżce akurat nie byłam.
Na Śnieżniku - owszem.

Pozdrowienia

Basia

Czort

Ulubione góry: Karpaty

Cz 18 wrz, 2008

Oszzztatnio szzdobyłem...hick! kooorone mojego oszzzedla...hick! Szzzztraszzniee szzzee szzzmęczyłem... hick! Uszzupełniaszz elektrolllitu Lapino wisszzzniowee natchhhnąał mnieee by szzzdobyc koronę Tszzechh Kornon większzzoszzczz wychozzziii tylko na jedną szzzkałeee...hick! Poszzzdraffffiam ...hick!
===============================
Tymczasem na horyzoncie - refraktor.pl

Zbiór paplanin geologicznych - sekwencjaboumy.blogspot.com

Omnia mea mecum porto...

erwinos

Ulubione góry: Tatry

Śr 08 paź, 2008

na stronie www.poznajswojkraj.pl jest odnosnik do klubu ( http://kgp.amos.waw.pl/ ) i jest tam to wszystko ladnie rozpisane!wysyla sie poczta wypelniona na stronie wniosek i wplaca sie skladke (niekoniecznie trzeba kupowac prenumerate) wplaca sie 20 zl wpisowego + 17 zl za ksiazeczke cos ale got i odznake klubowa i mozna ruszac na szlaki!w razie pytan piszcie do nich odpisuja szybko na jakiekolwiek zapytania!pozdrawiam

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Rozmowy o górach