Korona Gór Polskich

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Avatar użytkownika
Bartosz
Redaktor E-GORY
 
Posty: 1350
Dołączył(a): Śr 04 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków
Ulubione góry: wszystkie poniżej 8848m

Re: Korona Gór Polskich

Śr 08 paź, 2008

Potwierdzam powyższy post. Jestem w tym klubie od kilku lat i kontakt z redakcją i klubem (nie tylko e-mailowy) jest bardzo sympatyczny, choć na wiele oczywistych pytań można znaleźć odpowiedzi w "Poznaj Swój Kraj" i tam też redakcja odsyła :-)
Potrójnie słyszę, podwójnie widzę i pojedynczy jestem dokładnie /Mirek Czyżykiewicz/

Avatar użytkownika
Iza
 
Posty: 819
Dołączył(a): Pn 16 paź, 2006
Lokalizacja: Kraków

Re: Korona Gór Polskich

Cz 09 paź, 2008

Basia Z. napisał(a):W Polsce mam spore braki w Sudetach i jakoś mnie tam w ogóle nie ciągnie.
A tymczasem Sudety takie piękne... I tyle pięknych, oryginalnych, starych budynków zachowanych. Całe wsie. Tego przede wszystkim brakuje mi w Karpatach. W tych polskich przynajmniej. Zamiast tradycyjnych drewnianych domów jakieś architektoniczne koszmarki. Brrr!

Jocker
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 04 lis, 2008
Lokalizacja: Radomsko

Re: Korona Gór Polskich

Cz 27 lis, 2008

Witam. Mam małe pytanie. Troszke związane z tym tematem ale i tez nie.
Ostatnio rozmawiałem ze swoim znajomym który zawsze lubi sobie troszke pofantazjować że zdobył Korone Gór Polski.
Tak do końca nie jestem tego pewien bo kazdy sobie moze powiedzieć ze był i tu i tam ale czy jest na to jakiś dowód. Wiadomo osoba która zdobyła wszystkie szczyty jest z siebie dumna i jest tego pewna lecz są tez i tacy którzy sie chwalą ze zdobyli a tak naprawde mogą mież tylko 6 - 7 szczytów. Pare lat w tył gdy zaczynałem swoja przygode z górami w schroniskach mozna było kupić książeczki PTTK w których opisywało sie swoje trasy a dowodem były pieczątki danego schroniska.

Acha i mam jeszcze jedno pytanie.
Czy ktoś z was zdobył, zdobywa lub zamierza zdobyć Korone Europy ??
Ja od nowego roku postanawiam Ja zdobyć i to w jak najmniejszym czasie.
I tu tez mam pytanie czy zbobywając poszczególne szczytu bede miał jakiś dowód. Wiadomo zdjęcia z wyprawy i szczytu ale czy mozna w jakiś inny sposób ??
Za odpowiedz pieknie dziekuje i pozdrawiam.
Mam nadzieje że za bardzo nie zamieszałem w tym temacie.

Avatar użytkownika
pawelk84
 
Posty: 679
Dołączył(a): N 22 maja, 2005
Lokalizacja: Rabka-Zdrój/Kraków
Ulubione góry: Wszystkie

Re: Korona Gór Polskich

Cz 27 lis, 2008

Pare lat w tył gdy zaczynałem swoja przygode z górami w schroniskach mozna było kupić książeczki PTTK w których opisywało sie swoje trasy a dowodem były pieczątki danego schroniska.


Są to po prostu książeczki GOT. Na forum kilka razy była o nich mowa i to dość szczegółowo, więc sobie to wyszukasz. Natomiast w miarę pewnymi źródłami potwierdzenia wejścia na jakiś szczyt według mnie są albo zdjęcia albo relacja innej osoby.

Czy ktoś z was zdobył, zdobywa lub zamierza zdobyć Korone Europy ??


Ja swego czasu zamierzałem i w sumie zamierzam nadal, choć założyłem sobie ograniczenie do tzw. Wysokiej Korony Europy, czyli jedynie najwyższe szczyty państw mierzące powyżej 2000m. Póki co mam Rysy, Mitikas (Olimp), Gierlach, Zugspitze i Mont Blanc oraz wycofy spod Monte Rosy i Triglava. Przy czym ja założyłem sobie na to nieco dłuższy okres czasu 10-15 lat. No i jako dowód mogę mieć jedynie zdjęcia i relację współtowarzyszy.
Wse wirchowoł nie bedzies, ale coś uwirchował to twoje...
http://na-szczytach.blogspot.com
http://www.gopr-podhale.pl
http://picasaweb.google.com/PawelKonieczny22

Avatar użytkownika
miki818
 
Posty: 232
Dołączył(a): N 15 maja, 2005
Lokalizacja: Mikołów
Ulubione góry: Beskid Żywiecki, Pieniny

Re: Korona Gór Polskich

Pt 23 sty, 2009

Postanowiłem wznowić wątek po przeczytaniu najnowszego numeru N.P.M. a dokładnie artykułu
o rekordach w zdobywaniu KGP. Przyznam się że przez jakiś czas sam myślałem o rekordowym zdobyciu tej korony (ku zgrozie co niektórych). Zdobycie KGP w rekordowym czasie to nie zwykłe wyzwanie nie tyle fizyczne, kondycyjne co organizacyjne i właśnie jako takie mnie pociągało.

W związku z przeglądaniem map, sprawdzaniem najkrótszych dróg najszybszych wariantów nasuneło mi się kilka pytań.
Jaką wartość ma taki rekord (dla nas miłośników gór jak i dla zdobywającego)?
Co z szybkością przemieszczania się między poszczególnymi szczytami - łamanie zasad ruchu drogowego, nagminne przekraczanie prędkości czyni ten rekord tak samo wartościowym jak zdobyty "lekką stopą"?
Jeśli jest mniej wartościowy to nagle okaże się ze nikt nie przekracza w Polsce prędkości.
A może by tak zrzutka bogatszych i wynajęcie śmigłowca?
A co z rysami - wejście turystyczne czyli od Palenicy czy wjazd samochodem po uzyskaniui pozwolenia pod samo Morskie Oko?

Takich wątpliwości nasuneło mi się jeszcze całe mnóstwo. I zrezygnowałem.

Wobec tego najciekawszymi pomysłami jakie mi przychodzą do głowy a jednocześnie przysparzają najmniej wątpliwości jest ustanowienie rekordu w zdobyciu tych szczytów w jak najkrótszym czasie na rowerze, bez pomocy z zewnątrz, a na rowerze dojeżdżamy na szczyt oprócz miejsc gdzie tego zabraniają przepisy Parku Narodowego (Rysy, Babia).

Może kiedyś się pokuszę jak będzie za tyle czasu ... Marek - jak Ci się podoba pomysł?
Góry w Polsce
Szukam moderatora forum - szczegóły na PW

mirekm
 
Posty: 15
Dołączył(a): N 19 sie, 2007
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Korona Gór Polskich

So 24 sty, 2009

Wyścig po KGP zimą relacjonuje teraz portal trekandmore.pl.
Najbardziej spodobało mi się logo projektu, zwłaszcza niezwykle "polska" sylwetka Matterhornu.

Avatar użytkownika
Marek
 
Posty: 4115
Dołączył(a): Wt 02 maja, 2006
Lokalizacja: Gliwice
Ulubione góry: Małe Pieniny

Re: Korona Gór Polskich

So 24 sty, 2009

Miki, myślę że zdobycie korony nie ma żadnej wartości sportowej, przynajmniej w wymiarze sportowej rywalizacji, bo nie istnieją obiektywne kryteria jej zdobywania. W najkrótszym czasie? Mój czas pokonania dystansu maratońskiego jest z pewnością lepszy od rekordu świata osiągniętego przez biegacza. Ale się tym nie szczycę, podobnie jak miliony innych rowerzystów, kierowców i pilotów :wink: . W jak najszybszym odhaczaniu na liście kolejnych pozycji nie sposób również uwzględnić warunków pogodowych, które mogą utrudniać, opóźniać lub wręcz uniemożliwiać osiągnięcie celów. Oczywiście, kryteria można zobiektywizować. Określić trasę i dozwolone środki, ustalić termin i miejsce startu, a potem zorganizować zawody. I monitorować działanie ścigających się ekip, żeby nie było łamania reguł. Skoro rajdy terenowe cieszą się popularnością, może któryś z organizatorów podejmie się puszczenia ścigantów po jakąś ładną koronę?
Zdobywanie korony może mieć wartość medialną. Pozwala zaistnieć. Ale już nie jako pierwszy zdobywca, bo ten etap daleko za nami. Nawet prestiżowe korony, jak Korona Himalajów czy Korona Ziemi coraz mniej interesują media. Chcąc się wyróżnić - trzeba dziwaczyć. Na monocyklu, na szczudłach, tyłem, grając na skrzypcach... jest pole do popisu. Tylko że z turystyką niewiele ma to wspólnego.
Dla mnie jakakolwiek korona ma wartość wyłącznie osobistą. Dla satysfakcji, która nie potrzebuje zewnętrznego potwierdzenia.
Zdobywanie Korony Gór Polski na rowerze to ciekawy pomysł. Ale szkoda by mi było na to wakacji. Szczególnie gdyby czas zdobycia tej korony był kryterium. W trakcie robienia w zeszłym roku Korony Sudetów pojawiło się zbyt wiele wątpliwości dotyczących samej idei Korony Czegokolwiek. A mój wyjazd przybrał dziwny charakter. Na przykład dzień z "zaliczeniem" Waligóry, Borowej i Skopca był (po pożegnaniu z Żakiem) niemal ciągłym napieraniem w upale bardzo zygzakującą trasą i nieco się różnił od tradycyjnej formuły jazdy. Jeśli chodzi o osobiste rekordy, interesuje mnie raczej wysokość. Są na świecie miejsca, gdzie nawet jadąc po asfalcie można przekroczyć 5000 m n.p.m.
Zajrzałem do relacji z zimowego szturmu na polskie jednotysięczniki i prawie jednotysięczniki (+Rysy). Trudno się przy tym nie uśmiechnąć. Logo - czemu nie Fitz Roy lub Trango Tower? Ich sylwetki są wszak bardziej "honorne". Język relacji - zabawny efekt wywołuje zderzenie stylu znanego z himalajskich newsów z nazwami gór znanych z zimowych wypadów weekendowych. Czy przez takie zabiegi prestiż zdobywców i portalu wzrośnie?
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Agnieszka
 
Posty: 20
Dołączył(a): Śr 24 wrz, 2008
Lokalizacja: Wrocław

Re: Korona Gór Polskich

N 25 sty, 2009

Tak tu czytam o rekordach: a może by tak na odwrót? Zdobycie KGP nie w najkrótszym tylko w jak najdłuższym czasie? :) Pierwszy szczyt z korony zdobyłam mając 9 lat - weszłam na Śnieżkę, zresztą był to mój pierwszy szczyt w ogóle i oczywiście pojęcia nie miałam o żadnej koronie po prostu podobało mi się na górze.
Na dzień dzisiejszy zostały mi jeszcze 4 i to rozrzucone po całej Polsce - Beskid Niski, Świętokrzyskie, Beskid Mały i Góry Kaczawskie. Myślę, że może zająć jeszcze ładnych parę lat to może choć tu mam jakieś szanse na rekord. :)
Pozdrawiam Agnieszka.

j_sanders
 
Posty: 98
Dołączył(a): Pn 10 gru, 2007
Lokalizacja: Polska

Re: Korona Gór Polskich

N 25 sty, 2009

Korona Gór Polski w jak najkrótszym czasie, to według mnie bardziej zadanie dla osób ze smykałką rajdowca samochodowego + lubujących się w działaniu w stanie totalnego wyczerpania i niewyspania. Ile w tym frajdy z przebywania w górach? Nie wiem. Ale jak widać są tacy, których to kręci.
Tak na marginesie, to jeszcze jest jedna "Korona", której nikt nie zrobił i tu nie trzeba bić jeszcze rekordu prędkości. Chodzi mi o Koronę Najpiękniejszych 10 Szczytów Polski - może ktoś podchwyci temat i ułoży taką listę szczytów + cel ten zrealizuje?
Pozdr. Sanders

Avatar użytkownika
Marek
 
Posty: 4115
Dołączył(a): Wt 02 maja, 2006
Lokalizacja: Gliwice
Ulubione góry: Małe Pieniny

Re: Korona Gór Polskich

N 25 sty, 2009

J_sanders, wskazałeś nowy kierunek eksploracji (nie)znanego! Piękno to bardzo mętne kryterium. Szczególnie w naszych czasach, gdy wszystko staje się relatywne. Zatem, jeśli nazwać tę koronę Koroną Dziesięciu Najpiękniejszych Szczytów Polski Według X (wstawiając w miejsce iksa właściwe personalia) to każdy, kto pierwszy stworzy i "zaliczy" nową kombinację, może przejść jako pionier do historii polskiej turystyki :wink: .
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Avatar użytkownika
UranMars
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 01 lis, 2008
Lokalizacja: 50 N 19 E
Ulubione góry: .

Re: Korona Gór Polskich

Pt 30 sty, 2009

Nie zapominajcie o Koronie Europy (najwyższe szczyty krajów Europy), Koronie Polski wg. województw i mojej ulubionej Wielkiej Turystycznej Koronie Tatr (Giewont, Kasprowy i Gubałówka).
Boso Przez Świat <= Filmy podróżnicze, prowadzi Wojciech Cejrowski

j_sanders
 
Posty: 98
Dołączył(a): Pn 10 gru, 2007
Lokalizacja: Polska

Re: Korona Gór Polskich

Pt 30 sty, 2009

Marek napisał(a):J_sanders, wskazałeś nowy kierunek eksploracji (nie)znanego! Piękno to bardzo mętne kryterium. Szczególnie w naszych czasach, gdy wszystko staje się relatywne. Zatem, jeśli nazwać tę koronę Koroną Dziesięciu Najpiękniejszych Szczytów Polski Według X (wstawiając w miejsce iksa właściwe personalia) to każdy, kto pierwszy stworzy i "zaliczy" nową kombinację, może przejść jako pionier do historii polskiej turystyki :wink: .


Moja subiektywna lista 8 Najpiękniejszych Szczytów Polski (chętni mogą dodać kolejne 2 brakujące):
Babia Góra (Beskid Żywiecki)
Połonina Caryńska (Bieszczady)
Szpiglasowy Wierch (Tatry Wysokie)
Mogielica (Beskid Wyspowy)
Jaworzyna Konieczniańska (Beskid Niski)
Ciemniak (Tatry Zachodnie)
Potrójna (Beskid Mały)
Sokolik (Rudawy Janowickie)

Pozdr. Sanders

Avatar użytkownika
Basia Z.
 
Posty: 470
Dołączył(a): Cz 13 wrz, 2007
Lokalizacja: Chorzów

Re: Korona Gór Polskich

Pt 30 sty, 2009

UranMars napisał(a):Nie zapominajcie o Koronie Europy (najwyższe szczyty krajów Europy), Koronie Polski wg. województw i mojej ulubionej Wielkiej Turystycznej Koronie Tatr (Giewont, Kasprowy i Gubałówka).


A ja zdobywam Koronę Pogórzy :-)

B.
--------------------------------------------------------------------
Najlepszy na świecie kurs przewodnicki - SKPG Gliwice :)

http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/kurs-20132014/

Avatar użytkownika
Marek
 
Posty: 4115
Dołączył(a): Wt 02 maja, 2006
Lokalizacja: Gliwice
Ulubione góry: Małe Pieniny

Re: Korona Gór Polskich

Pt 30 sty, 2009

Basiu, Diadem chyba? Lub nawet Opaskę? Takie to niepozorne... Przepraszam, to dość toporny żart. Serio... gratuluję.
UranMarsie, musisz zmienić nazwę swojej ulubionej korony lub skrócić listę szczytów do jej zdobycia, bo Gubałówka nie leży w Tatrach :wink: .
J_sandersie, na Twojej liście są szczyty bez wyrazu, jak Potrójna czy Sokolik. Te góry mają być piękne, czy mieć piękny widok z czubka? Jeśli jedno i drugie, to dorzuciłbym jeszcze Wysoką (Małe Pieniny) i Ochodzitą (Beskid Śląski). Ta druga jest wprawdzie zupełnie łysa, ale uroda - rzecz względna, a u gór mnie to nie razi :wink: .
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Agnieszka
 
Posty: 20
Dołączył(a): Śr 24 wrz, 2008
Lokalizacja: Wrocław

Re: Korona Gór Polskich

Pt 30 sty, 2009

Hmm... Ciekawa lista się tworzy :) Tylko brakuje mi tna niej Śnieżnika. To w istocie piękna góra - choć oczywiście moja opinia jest subiektywna :)
Pozdrawiam Agnieszka.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Rozmowy o górach

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 1 gość