Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Informacje, dyskusje i komunikaty o GPI - inicjatywie Forumowiczów e-gory.pl stworzenia bazy informacji o górach Polski, Europy i Świata.

Moderator: Moderatorzy

Co sądzisz o tej relacji?

Bardzo dobra.
5
100%
Dobra.
0
Brak głosów
Średnia.
0
Brak głosów
Zła.
0
Brak głosów
Bardzo zła.
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 5
Avatar użytkownika
pawelk84
 
Posty: 679
Dołączył(a): N 22 maja, 2005
Lokalizacja: Rabka-Zdrój/Kraków
Ulubione góry: Wszystkie

Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Cz 05 sty, 2006

Rotunda i Kozie Żebro (Beskid Niski) – 771 i 847 m n.p.m. – Po śladach żołnierzy z I wojny światowej – 28.XII.2005r.

1. Informacje ogólne.
Wycieczka na Rotundę (771m.) i Kozie Żebro (847m.) stanowiła pierwszy dzień trzeciego wyjazdu kursowego SKPG Kraków, połączonego od razu z imprezą sylwestrową. Cały wyjazd trwał sześć dni, z czego cztery miała być spędzone w górach. Poza omawianą trasą, na szkolenie składały się jeszcze: wycieczka doliną Przysłupu na przeł. Małastowską, wycieczka na Lackową oraz wycieczka na Świętą Gorę Jawor nad Wysową. Jako, iż był to wyjazd „sylwestrowy” można było zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. Tak też zrobiłem, ale niestety moja Ewelina po pierwszym dniu zachorowała, przez co drugą wycieczkę odbyłem samotnie, natomiast z powodu jej zdrowia trzeciego dnia musieliśmy wracać do domu.
Choć obie góry leżą w Beskidzie Niskim, to znajdują się w jego różnych pasmach. Kozie Żebro wchodzi w skład Hańczowksich Gór Rusztowych, natomiast Rotunda zaliczana jest już do Pasma Granicznego. Mimo to oba szczyty w linii prostej oddalone są od siebie tylko o ok. 3 km . Niektórzy uważają jednak, że Rotunda również wchodzi w skład Hańczowskich Gór Rusztowych.
Na Rotundę wiedzie tylko jeden – czerwony - szlak turystyczny. Z jednej stronę biegnie on z Regietowa (a dalej z Ustronia), a z drugiej ze Zdyni-Ług (a dalej z Wołosatego). Jak nietrudno się domyśleć chodzi tu o Główny Szlak Beskidzki.
Na Kozim Żebrze krzyżują się natomiast dwa szlaki. Poza omawianym już czerwonym (biegnie odpowiednio z Regietowa i Hańczowej) jeszcze zielony ze Skwirtnego (a dalej przez Gorlice i Magurę Małastowską ze Stróż) oraz z Wysowej (a dalej przez Krynicę i Lackową z Muszyny).
Nasza trasa wiodła drogą z Uścia Gorlickiego przez Kwiatoń, Skwirtne i Regietów; następnie bez szlaku na azymut na Rotundę; potem czerwonym szlakiem powrotnie do Regietowa i na Kozie Żebro, skąd szlakiem zielonym do Wysowej.
Z ciekawych obiektów na naszej trasie znalazł się po pierwsze cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej na szczycie Rotundy oraz cerkwie w Kwiatoniu, Skwirtnem i Wysowej oraz kościół w Wysowej. Obiekty te zostaną dokładniej omówione później.
Na omawianym terenie uboga jest baza noclegowa. Nie ma ani jednego schroniska turystycznego, są natomiast dwie letnie bazy namiotowe: SKPB Warszawa w Regietowie oraz SKPB Rzeszów w Hucie Wysowskiej. Noclegu można także szukać w coraz liczniejszych gospodarstwach agroturystycznych. W samej Wysowej jest również kilka pensjonatów. W Uściu Gorlickim i Gładyszowie znajdują się ponadto schroniska młodzieżowe.

2. Przygotowanie.
Jako iż cały wyjazd zaplanowany był na sześć dni, przygotowania nie mogły się ograniczyć jedynie do kupna i przygotowania prowiantu. I tak najpierw zakupiłem mapę Compassu – Beskid Niski oraz bardzo dobry przewodnik „Beskid Niski – dla prawdziwego turysty.” Obie te pozycje bardzo polecam.
Kolejną sprawą było sprawdzenie dojazdu. Okazało się, że z Rabki jeździ bezpośredni autobus do Gorlic (relacja Zakopane-Przemyśl), problemem natomiast była droga powrotna, gdyż 1.I. generalnie mało co jeździ. Udało się jednak w końcu wymyślić jakieś połączenie, składające się z dwóch busów i pociągu z Nowego Sącza. O dojeździe szerzej będzie traktował następny akapit.
Byliśmy już przygotowani logistycznie, wiec zostało jedynie zakupić trochę jedzenia, przygotować bułki na drogę, spakować plecak i w drogę.
Nieco zawiodło natomiast przygotowanie kondycyjne. O ile ja stałem dość nieźle, to Ewelina ostatnio w górach była na jesieni, co też zapewne było jednym z powodów jej choroby, zwłaszcza, że trasa jak zaraz się okaże była naprawdę wymagająca.

3. Dojazd.
Mimo, iż Beskid Niski rzeczywiście jest dziki i są znaczne trudności w dojazdach do jego poszczególnych miejscowości, sytuacja w części zachodniej wygląda całkiem dobrze. Nie ma dużych problemów z dotarciem do Uścia Gorlickiego, Hańczowej czy Wysowej. Jadąc z głębi Polski – załóżmy, że z Krakowa – musimy najpierw dostać się do Nowego Sącza. Nie ma z tym raczej większego problemu. Następnie, jeżeli zależy nam na czasie jedziemy w stronę Gorlic i wysiadamy w miejscowości Ropa za Grybowem. Tu czekamy na autobus bądź bus (firma Voyager) z Gorlic. Jeżeli z Sącza jedziemy busem tej firmy kursującym do Gorlic, to niektóre kursy są skoordynowane, czyli czekać na nas będzie bus z Gorlic do Wysowej.
Jeżeli chcemy się dostać do Zdynii, to jedziemy z Nowego Sącza do Gorlic, a stąd jakimś autobusem na przejście graniczne w Koniecznej.
Problem pojawia się natomiast z dotarciem do miejscowości bardziej oddalonych i leżących na uboczu. Kursy autobusowe do miejscowości takich jak Regietów czy Smerekowiec są rzadkie, i zwłaszcza w zimie może być problem z dotarciem do tych miejscowości.
Nie ma natomiast żadnych problemów z dotarciem jadąc własnym samochodem. Tutaj rodzą się jednak problem z pozostawieniem tego samochodu oraz generalna potrzeba powrotu tą samą drogą. Oczywiście sytuacja znacznie komplikuje się w zimie, gdyż część miejscowości może być wtedy odcięta od świata, o drogi zwyczajnie nieprzejezdne.

4. Opis wycieczki.
Wycieczkę rozpoczynamy w Gimnazjum w Uściu Gorlickim, gdzie założona została „baza” całego wyjazdu, a także odbyła się potem impreza sylwestrowa. Początkowo idziemy około pół kilometra w stronę centrum miejscowości. Znajduje się tu pomnik Łemków poległych w walce z Niemcami (głównie w szeregach GL-AL) oraz cerkiew p.w. św. Paraskewy z końca XVIII w. Jest tu również duży sklep spożywczy, w którym można zrobić zaopatrzenie na drogę. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo (droga na Kwiatoń i Konieczną) i przez około kilometr idziemy wraz ze szlakiem żółtym idącym z Homoli, a prowadzącym na Magurę Małastowską. Opuszcza on nas na wysokości skrętu drogi do Bielanki. Kolejne 3 km idziemy rzadko uczęszczaną szosą, aż dochodzimy do miejscowości Kwiatoń. Jest to niewielka wieś, w której najciekawszym obiektem jest cerkiew p.w. znów św. Paraskewy. Ta jest jednak starsza i pochodzi z 2 poł. XVII w. Jest to jedna z piękniejszych cerkwi łemkowskich. Idziemy dalej w stronę Regietowa, po około kilometrze natrafiamy na skrzyżowanie. Droga w lewo prowadzi w stronę Koniecznej. My skręcamy w prawo i po około 2 km natrafiamy na kolejną cerkwie łemkowską, tym razem we wsi Skwirtne. Tym razem cerkiew jest p.w. śś. Kosmy i Damiana. Zbudowana została w 1837 roku i należy do jednych z ładniejszych cerkwi łemkowszczyzny. Kolejny raz tego dnia opisujemy cerkiew z zewnątrz. I tak składa się ona z prezbiterium, nawy i babińca, nad którym umieszczona jest wieża z izbicą. Bellonowskie banie zwane są natomiast makowicami (dolne) i makowiczkami (mniejsze u góry). Pomiędzy nimi znajdują się tzw. latarnie pozorne. Ta cerkiew akurat w całości kryta jest gontem, wiele innych natomiast dla oszczędności przy remontach w ostatnich latach została pokryta blachą. Jest to również pierwsza cerkiew, do której udało nam się zdobyć klucze. Budynek w środku robi spore wrażenie. Zwłaszcza ikonostas stanowi dla większości z nas pewne novum. Po lewej stronie ukazuje nam się wzgórze Banne (583 m). W czasie I wojny światowej w Skwirtnem oraz na tym wzgórzu przebiegały austriackie linie obronne. Warto również zwrócić uwagę, że Skwirtne przecina omawiany już powyżej zielony szlak turystyczny biegnący z jednej strony przez Banne z Magury Małastwoskiej (a dalej ze Stróż), a z drugiej przez Kozie Żebro z Wysowej (a dalej z Muszyny). Jeszcze dziś przyjdzie nam iść tym szlakiem.
Idziemy w przybliżeniu kolejne 3 km, aż dochodzimy do Regietowa-Niżnego. Jedyną rzeczą wartą do odnotowania przy tej miejscowości, jest to, iż znajduje się tu stadnina koni huculskich. O wiele ciekawszy jest położony 4 km wyżej w dolinie Regetówki Regietów-Wyżni. Dzisiaj jest to praktycznie wymarła wieś, w której można jednak znaleźć sporo śladów bytności dawnych mieszkańców tych terenów, w szczególności stary cmentarz łemkowski z kamiennymi i żeliwnymi nagrobkami. Jest tam również turystyczne przejście graniczne ze Słowacją.
W Regietowie-Niżnym zamiast iść do szlaku czerwonego wpisujemy w GPS’ie (co poniektórzy wiedzą kogo ;) pozycję szczytu Rotundy i zaczynamy iść niejako na czuja w stronę wierzchołka. Początkowo droga prowadzi dość długo polami, aż po 20 minutach dochodzimy do lasu. Tutaj łapiemy jakąś ścieżkę, która wyprowadza nas w rejon szczytu, nieco go obchodząc. Oczywiście śniegu jest cały czas po kolana, aczkolwiek nie ma to zbyt dużego znaczenia, gdyż jest sporo osób torujących na zmianę drogę. Sam las sprawia dość ponure, ale baśniowo-mroczne wrażenie. Brak mu takiej „ostrości” jaka dwa tygodnie wcześniej towarzyszyła nam w wycieczce na Leskowiec. Po ok. godzinie udaje nam się wreszcie dotrzeć na szczyt. Naszym oczom ukazują się resztki cmentarza wojennego nr. 51 projektu słowackiego architekta Duszana Jurkowicza. Cmentarz, choć w opłakanym stanie (a po części dlatego) robi na nas spore wrażenie. Potęguje to przygnębiająca, ale sprzyjająca refleksji i zadumie pogoda. Na szczycie Rotundy jesteśmy około 14-tej. Z Uścia wyszliśmy ok. 8.30, czyli do tej pory trasa zajęła nam ponad pięć godzin. Wchodzą w to jednak postoje przy cerkwiach, a czas potęguje również fakt, że trasa z Regietowa na Rotundę była pokonywana bez szlaku i przede wszystkich w dość ciężkich warunkach zimowych.
Do Regietowa schodzimy już szlakiem czerwonym. Zajmuje nam to około pół godziny. Następnie robimy sobie postój w szałasie bazy namiotowej (oczywiście nieczynnej) SKPB Warszawa. Potem dalej kierujemy się szlakiem czerwonym na Kozi Wierch. Czeka nas teraz nieco ponad 300 metrów podejścia. Szlak oczywiście nie jest przetarty i kilka razy musimy stawać, żeby znaleźć dalszą drogę. Powoli robi się ciemno, i na sam szczyt Koziego Żebra dochodzimy już w całkowitej ciemności. Jest ok. 16-tej. Z dołu szliśmy ponad godzinę, choć odcinek ten wynosi tylko 1,6 km drogi. Na szczycie nasz szlak czerwony spotyka się z omawianym już wyżej szlakiem zielonym, którym będziemy dalej podążać w stronę Wysowej. Warunki turystyczne są coraz gorsze. Wieje silny wiatr, coraz trudniej jest znaleźć drogę. Mimo to po około półtorej godziny udaje nam się w końcu dojść do Wysowej. Większość z nas ma już dość i jak najszybciej rozpoczęła by powrót busem do Uścia. Niestety nie ma tak łatwo. Czeka nas jeszcze omówienie cerkwi (p.w. św. Michała Archanioła z końca XVIII w.) i kościoła (p.w. Najświętszej Marii Panny z lat 30-tych XX w.; projekt Zbigniewa Mączeńskiego, ideologa „polskiego stylu narodowego” w budwonictwie) w Wysowej. Omówienie, podobnie jak mój opis, było skrócone do minimum. Po prostu prawie nikt już nie miał na to siły, a raczej ochoty. Co do Wysowej to warto jeszcze odnotować, że w jej pobliżu zlokalizowana jest baza namiotowa SKPB Rzeszów, a poza szlakiem zielonym spotykamy tu jeszcze szlaki: żółty „graniczny” do Regietowa, niebieski „jeszcze bardziej graniczny” z Ropek, aż do Bieszczad oraz miejscowe: czerwony na świętą górę Jawor oraz czarne do cmentarzy wojskowych pod Wysotą i drugi z Blechnarki na cmentarz pod Rubaniskami.
Całą wycieczkę zakończyliśmy w Uściu dopiero po 19-tej. Trasa zajęła nam nieco ponad 9 godzin, w przybliżeniu przeszliśmy ok. 16 kilometrów, z czego połowę po szosie, a resztę w obiektywnie ciężkich zimowych warunkach (szlaki nieprzetarte, wiatrołomy, słabe oznakowanie).

5. Pogoda.
Generalnie pogoda w Beskidzie Niskim nie odbiega znacznie od pogody w innych Beskidach. Trzeba pamiętać jednak o kilku zależnościach. Po pierwsze z racji nie zbyt dużych wysokości jest tu mniej dni deszczowych niż w innych rejonach, co za tym idzie suma rocznych opadów też jest niższa niż gdzie indziej.
Po drugie dużą zmienność pogody powodują wiejące tutaj dość często wiatry, co spowodowane jest faktem, że Beskid Niski jest największym obniżeniem łuku Karpat. Niejako „szparą” w tym łuku. Wiatry te są zazwyczaj ciepłe i suche, a także dość szybkie.
Najlepszymi okresami na wyjazd w Beskid Niski są: wiosna (kwiecień/maj) oraz jesień (wrzesień/październik). Oczywiście i w innym czasie jest to teren bardzo interesujący.
W dniu omawianej wycieczki pogoda była niestety fatalna. Przy dużej ilości śniegu nastąpiła odwilż, co powodowało, że bardzo szybko byliśmy cali mokrzy. Po pierwsze z drzew cały czas spadały płaty mokrego śniegu, a ponadto czasami padała mżawka. Co za tym idzie, nie był to na pewno wymarzony dzień na beskidzkie wędrówki.

6. Sprzęt.
Wybierając się w Beskid Niski nie jest nam potrzebne nic ponad zwykły ekwipunek beskidzkiego turysty. I tak z ubrań podstawą są wygodne i sprawdzone buty, ciepły polar lub sweter oraz przeciwdeszczowa kurtka. W zimie oczywiście należy zabrać ze sobą także ciepłe spodnie, ochraniacze, rękawiczki i czapkę. Ostatnie dwie rzeczy dobrze jest mieć przy sobie nawet w lecie. Profilaktycznie zawsze należy wziąść ze sobą apteczkę, czołówkę i folię NRC. Przydatne są również kijki trekkingowe.
Jako iż jest to teren mało uczęszczany i nie oferujący zbyt wielu miejsc noclegowych (zwłaszcza część wschodnia Beskidu) dobrze jest wędrować po nim z namiotem (plus oczywiście śpiwór, karimata i palnik).
Z map w szczególności polecam „Beskid Niski” Compassu, a z przewodników „Beskid Niski dla prawdziwego turysty” Rewasza.

7. Ludzie.
Jak już pisałem jest to teren rzadko odwiedzany przez turystów, a co za tym idzie często zdarza się, że przez cały dzień na szlaku nie spotykamy ani jednego piechura. Pamiętać o tym należy szczególnie w zimie, kiedy samotne wędrowanie po tym obszarze jest dość ryzykowne.
My przez dwa dni wędrowania na szlakach nie spotkaliśmy nikogo. Zresztą nawet ruch na bocznych drogach, z których też korzystaliśmy jest bardzo znikomy. Oczywiście wiązało się to z koniecznością ciągłego torowania. Nie czuliśmy się jednak zbyt samotnie na szlaku, gdyż cała nasza grupa liczyła ponad dwadzieścia osób.

8. Koszty.
Na dzikość Beskidu Niskiego wpływa też na pewno fakt, że leży on nieco na uboczu. Co za tym idzie dojazd, np. z Krakowa, też kosztuje więcej niż dojazd w Gorce czy w Pieniny. Nie powinien on jednak kosztować więcej niż 25 zł. Co za tym idzie wyjazd w ten rejon na jeden dzień, czy też na weekend nie ma dużego sensu. Optymalny wydaje się natomiast czas pięciu-sześciu dni. Uśredniając możemy przyjąć, że nocleg kosztuje ok. 10 zł. My za glebę w gimnazjum w Uściu płaciliśmy po 8 zł. Do tego trzeba doliczyć z 5 zł na jedzenie na dzień. Oczywiście jadąc pod namiot problem noclegów znika.
Uogólniając możemy przyjąć, że tygodniowy pobyt w tym rejonie wyniesie nas ok. 130-150 zł.
Nas cztery dni (z czego dwa wędrując) wyszły ok. 70 zł na osobę, przy czym powrotnie załapaliśmy się na darmowy transport. Koszty wzrosły jednak, gdyż przed wyjazdem kupiłem sobie nowe ochraniacze (40 zł), kartę do aparatu (60 zł), mapę Comapssu (9 zł) i przewodnik Rewasza (39 zł), niemniej te rzeczy zapewne posłużą mi dość długo.

9. Zakończenie.
Wydaje się, że zima nie była najodpowiedniejszym momentem do pierwszej mojej wizyty w tym zakątku Beskidów. Fatalna pogoda, a zwłaszcza choroba Eweliny i przymusowy wcześniejszy powrót kładą się cieniem na inne pozytywne wrażenia z omawianego obszaru. Bez wątpienia poza niezaprzeczalnymi walorami krajobrazowymi rejon ten oferuje dwie atrakcje, których praktycznie nigdzie indziej nie znajdziemy. Jest to po pierwsze szeroko pojęta łemkowszczyzna wraz z niesamowitym budownictwem cerkiewnym, a także rozsiane cmentarze z czasów I wojny światowej.
Mimo niefartu spełnione zostały jednak cele założone nam przez prowadzących wyjazd przewodników SKPG Kraków. Poznaliśmy dość dokładnie tą część Beskidu i wiemy już czego można się spodziewać po tym rejonie. Bez wątpienia są to okolice warte bliższego poznania, a ich oddalenie od większych skupisk ludzkich i bardziej eksploatowanych turystycznie rejonów górskich jest ich niewątpliwym plusem.
W każdym bądź razie ja już teraz znam w przybliżeniu trasę tygodniowej wędrówki, jaką mam zamiar odbyć w lecie w omawianej w relacji okolicy. Każdego zresztą do czegoś takiego namawiam.

10. Inne informacje z Internetu.
www.beskid-niski.pl - informator poświęcony turystyce, zabytkom i historii. Zawiera informacje o kulturze i historii Łemków, cerkwiach, cmentarzach wojennych i wiele innych. Bardzo polecam.
www.witsu.resnet.pl - Przewodnik po Beskidzie Niskim - położenie, galeria zdjęć, opisy miejscowości, baza turystyczna, przebieg szlaków turystycznych. Polecam.
www.beskidniski.pl - informacje o turystyce, górach, noclegach, uzdrowiskach, Łemkach,
szlakach, wycieczkach, nartach i zabytkach. Polecam.
www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/obiekty&ID=22 – strona poświęcona cmentarzowi na Rotundzie
www.gorlice.pttk.pl/fotografie.html - fotografie Beskidu Niskiego
i wiele innych. . .

Cerkiew w Kwiatoniu:
Obrazek
Zdjęcie własne.

Cerkiew w Skwirtnem:
Obrazek
Zdjęcie własne.

Cmentarz na Rotundzie:
Obrazek
Zdjęcie własne.
Ostatnio edytowano Śr 08 lut, 2006 przez pawelk84, łącznie edytowano 5 razy
Wse wirchowoł nie bedzies, ale coś uwirchował to twoje...
http://na-szczytach.blogspot.com
http://www.gopr-podhale.pl
http://picasaweb.google.com/PawelKonieczny22

Kajetan
 
Posty: 667
Dołączył(a): Wt 15 lut, 2005
Lokalizacja: Chełm/Kraków

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Cz 05 sty, 2006

Jak dla mnie rewelacja :D
Typowo przewodnicke podejście do tematu :wink: - SKPG zobowiązuje
:wink: :D
I jeszcze te autorskie zdjęcia :D
"Musimy ryzykować, ponieważ największym hazardem w życiu jest niczym nie ryzykować. Ten, kto nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest niczym"

kassiel
 
Posty: 531
Dołączył(a): Śr 02 mar, 2005
Lokalizacja: Suburbs of Hell

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Cz 05 sty, 2006

Słyszałem, że ktoś przymierzał się do remontu cmentarza na Rotundzie, jakaś organizacja, nie pamiętam. Nie wiesz, czy to prawda?

Avatar użytkownika
pawelk84
 
Posty: 679
Dołączył(a): N 22 maja, 2005
Lokalizacja: Rabka-Zdrój/Kraków
Ulubione góry: Wszystkie

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Pt 06 sty, 2006

Typowo przewodnicke podejście do tematu - SKPG zobowiązuje.

No w sumie, żeby zostać czł. SKPG czy przewodnikiem to mi jeszcze bardzo daleko, ale taka relacja z jednej strony dość dobrze utrwala materiał, a z drugiej za jakiś czas może stanowić też coś w rodzaju pamiątki.
I jeszcze te autorskie zdjęcia

Dokładnie to robiliśmy je wspólnie z Eweliną, choć trudno mi dokładnie określić, kto kiedy akurat trzymał aparat. Wydaje mi się, że te robiła akurat ona.
Słyszałem, że ktoś przymierzał się do remontu cmentarza na Rotundzie, jakaś organizacja, nie pamiętam. Nie wiesz, czy to prawda?

Tak to prawda. Remontu przeprowadza SKPB Warszawa (z racji tego, ze maja baze namiotowa w Regietowie tuż pod Rotundą). Do tej pory odkrzaczyli teren, powycinali najbliższe drzewa, uporządkowali teren cmentarza i doprowadzili do postawienia małych krzyży (dwa z nich widoczne na zdjęciu), choć nie wiem kto je akurat finansował (bo wydaje się, że jest to spoty koszt). Wiecej informacji na pewno znajdziesz na stronie SKPB Warszawa: www.skpb.waw.pl
ps. powoli pisze relacje z drugiego dnia (dol. Przyslupu i przel. Malastwska) co z powyzszej dopiero bedzie tworzyc jakas wieksza calosc, no a w planach mam jeszcze ze 2-3 zalegle relacje.
Wse wirchowoł nie bedzies, ale coś uwirchował to twoje...
http://na-szczytach.blogspot.com
http://www.gopr-podhale.pl
http://picasaweb.google.com/PawelKonieczny22

Kajetan
 
Posty: 667
Dołączył(a): Wt 15 lut, 2005
Lokalizacja: Chełm/Kraków

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Pt 06 sty, 2006

pawelk84 napisał(a):co z powyzszej dopiero bedzie tworzyc jakas wieksza calosc, no a w planach mam jeszcze ze 2-3 zalegle relacje.


Strach się bać :shock: pawelk84 zaleje nasze ubogie GPI falą nowych opisów.

Mam cichą nadzieje, że wszyscy którzy zamierzali napisać coś do GPI nie przestraszą się wysokiej poprzeczki jaką postawił nam pawelk84. :D :D
"Musimy ryzykować, ponieważ największym hazardem w życiu jest niczym nie ryzykować. Ten, kto nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest niczym"

dextrr
 

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Pt 06 sty, 2006

przechodziłem dwa lata temu przez Rotunde podczas porannej mgły, cmentarze jednak robią mocne wrażenie, szczególnie, gdy są one w środku lasu a na dodatek na Górze, niechcial bym vidziec miny kogos kto pobłądził tam w nocy i znalazł się przypadkiem na Rotundzie......

mklimek
 
Posty: 91
Dołączył(a): Wt 22 mar, 2005
Lokalizacja: Łódź

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Pt 06 sty, 2006

no gratuluje Pawle tekscik prawie fachowy (podobnie zreszta jak te o Krywaniu i Mitikasie). Od razu przypomnial mi sie moj pierwszy wyjazd kursowy (z SKPB Łódź) w te same rejony prawie 2 lata temu....ach co to za zima byla :D
A tak wogole to jako swiezo upieczony przew beskidzki (wreszcie!!!!) zycze wytrwalosci na kursie, niezlej frajdy iprzygody (bo przeciez poza zdobyciem wiedzy i uprawnien to o to glownie na kursie chodzi)
pozdr
maciek

Tomasz
 

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

So 07 sty, 2006

gratulacje fajny tekst az sie zainteresowalem:)a te jescze cmentarze no ogolnie klimat sie wydaje byc tam niesamowity:)
Pozdrawiam i czekam na rownie ciekawe:)

M
 

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Śr 08 mar, 2006

Sorry za archeologię, ale sądzę że mogę coś dodać do tematu.

Jak na razie SKPB Warszawa tak sprawnie remontuje Rotundę (oficjalnie od 2002), że nie tak dawno kolejna wieża padła. Szkoda, bo to jeden z najoryginalniejszych obiektów w Galicji Zachodniej. Natomiast postawione małe krzyże i imienne metalowe tabliczki na nich to już zasługa austriackiego Czarnego Krzyża.

mklimek
 
Posty: 91
Dołączył(a): Wt 22 mar, 2005
Lokalizacja: Łódź

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Śr 08 mar, 2006

M. ja bym tak nie krytykowal ostro SKPB Warszawa. Z tego co wiem to zabezpieczenie gontyn (o ich renowacji nie wspominajac) wymaga naprawde sporej kasy ktorej SKPB nie ma. Do tej pory odkrzaczono i uporzadkowano teren i postawiono male krzyze (nie wiem kto je ufundowal ale na pewno umiesili je tam Warszawiacy co wymagalo sporej harowki (transport krzyzy, wykonanie dolow na nie, zalanie cementem itp.). Tak jak powiedzialem szczgolow nie znam ale moze jest na forum jakis warszawski "eskapebol" i co nieco nam wyjasni

M
 

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

Śr 08 mar, 2006

O tak chętnie poczytałbym wersję warszawskiego „eskapebola” o innej gontynie... Mniejsza z tym.

Nie mam zamiaru krytykować SKPB Warszawa czy innych organizacji zajmujących się tym, czy innymi obiektami. Dobrze, że ktoś się tym opiekuje, szkoda tylko że przegrywa z czasem na całej linii. Praktycznie nic nie było robione od powstania cmentarza, a drewno nie należy do najtrwalszych budulców, zwłaszcza gdy jest wykorzystywane do takich konstrukcji.
Ubolewam nad tym, że kawał historii staje się tylko wspomnieniem. Zagubionym zdjęciem gdzieś w albumie.

Avatar użytkownika
Brzoza
Administrator E-GORY
 
Posty: 850
Dołączył(a): Cz 13 sty, 2005
Lokalizacja: SKPG Kraków
Ulubione góry: Karpaty Ukraińskie

Re: Rotunda 771m. i Kozie Żebro 847m. (Beskid Niski)

So 28 lip, 2012

Przeniesione do GPI: http://www.e-gory.pl/index.php/GPI/Besk ... ierzy.html

Temat zamknięty.

Powrót do GPI - Górski Przewodnik Internautów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości